Skocz do zawartości
Lameismyname

R7 5800X vs 5800X3D w 1440p

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 27.04.2024 o 18:22, Lameismyname napisał:

@Send1N Jak swój kupowałem, to w tej cenie był bezkonkurencyjny i miał te 75Hz (reszta miała po 60Hz).
                    27 cali 1440p miałem wcześniej, jakiegoś Samsunga na VA - nie jestem fanem VA.
                    Po otwarciu z pudełka 32" 2560x1440 wydawało mi się, że przesadziłem, jednak po paru dniach przywykłem.

                    A 240Hz nie byłoby lepsze?: https://www.morele.net/monitor-lg-ultragear-32gq850-b-11482812/

Jedyny problem z 32GQ850 jest taki, że praktycznie nie ma żadnych recenzji chociaż teoretycznie powinien być rewelacyjny do gier. Więc będzie ciężko znaleźć w necie odpowiednie ustawienia konfiguracji itp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Send1N Tak, tu odświeżanie im wyższe tym lepiej. Może trochę jestem zacofany ale nie miałem do czynienia z monitorami o wysokim odświeżaniu (144, 165, 240, 360 itd.) więc na własne oczy nie wiem, czy to rzeczywiście aż tak kosmiczne odczucia.

@TheMr. Porównując koszty platform:
                  AM4: 5800X3D + B550 + 32GB DDR4 = 1300 + 450 + 300 = 2050zł
                  AM5: 7500F + B650 + 32GB DDR5 = 750 + 500 + 500 = 1750zł

                  Z grubsza w testach te procki wypadają podobnie wydajnościowo, chociaż taki CS2 lepiej chodzi na AM5.
                  Wygoda mówi 5800X -> 5800X3D (tym bardziej, że mój Fortis 3 nie pójdzie na AM5), rozsądek mówi sprzedać CPU + MOBO + RAM i brać AM5 lub nie ruszać niczego i czekać do ZEN5.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Kupujesz nowy monitor bo stary sprzedajesz?
Swoją drogą mi się fajnie grało na TV 55 cali ale póki co AOC zostaje bo jest na biurku a TV w salonie

Edytowane przez Killer85

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Killer85 No tak myślę, coś co ma te 144hz+  <--- z czystej ciekawości czy to rzeczywiście taka zmiana i efekt wow. Ja ze swojego monita zawsze byłem zadowolony, po porządnej kalibracji zawsze podobał mi się obraz, jednak może jest czas przetestować coś nowego.
                   Uważam, że uczciwą cenę dałem w ogłoszeniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
7 minut temu, Lameismyname napisał:

@Send1N Tak, tu odświeżanie im wyższe tym lepiej. Może trochę jestem zacofany ale nie miałem do czynienia z monitorami o wysokim odświeżaniu (144, 165, 240, 360 itd.) więc na własne oczy nie wiem, czy to rzeczywiście aż tak kosmiczne odczucia.

Między 60 czy 75 a 120/144 to jest przepaść totalna co do feelingu pózniej już aż takiego "wow" nie ma, mimo to tak jak wspomniałem w csie zobaczysz różnicę między 144 a 240 bo generowane jest sporo klatek a silnik jest ten sam od lat skopany  do w pełni płynnej gry potrzeba +200fps :E 

Edytowane przez Send1N
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
5 minut temu, Lameismyname napisał:

@Killer85 No tak myślę, coś co ma te 144hz+  <--- z czystej ciekawości czy to rzeczywiście taka zmiana i efekt wow. Ja ze swojego monita zawsze byłem zadowolony, po porządnej kalibracji zawsze podobał mi się obraz, jednak może jest czas przetestować coś nowego.
                   Uważam, że uczciwą cenę dałem w ogłoszeniu.

Ja nadal jestem zadowolony i nie widzę alternatyw ale też ciekawość mnie zżera jak to by było np.w CB 2077
Cena uczciwa...to fakt
 

Edytowane przez Killer85

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Send1N Ale na pewno mówisz o tym samym? CS:GO był na Source Engine, CS2 jest na Unreal Engine.
                    Mimo wszystko akurat w CS2 mam jakieś dziwne problemy z dźwiękiem, po dłuższej rozgrywce potrafią znikać pewne dźwięki, a potem jak gra się "odmuli" to występują tj. "naraz". Zdarzały mi się też po różnych update jakieś losowe crashe ale nie za dużo.
                
                    A co do monitora i odświeżania, jakbym sprzedał obecny to pewnie pójdę w jakieś 32 cale 1440p na IPS, odświeżanie im wyższe tym lepiej.
                    Oferta LG do mnie przemawia (tym bardziej, że całe życie miałem szczęście do ich produktów), jednak trochę odstrasza 2 lata gwarancji, a nie 3 jak u konkurencji.
                    Głośno myślę ale nie powiem, nawet patrzyłem na porównania i testy z rtings (https://www.rtings.com/monitor/reviews/best/1440p-gaming-monitors)
                    Jednak tam skupiają się głównie na 27 calowych, a dla mnie ta wielkość byłaby degradacją... (przyzwyczajenie).

@Killer85 No tak, najlepiej byłoby wydać 3-4k na OLEDa, jednak trochę się jeszcze boję tej technologii i tzw. wypalenia. Bardziej pułap 1500-2000zł z parametrami jak wyżej.
                   Ten AOC na tamtą chwilę był naprawdę rozsądnym zakupem ale czasem trzeba coś zmienić nawet dla głupiego funu ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Killer85 Bo ja staram się być rozsądny. Człowiek mógłby celować w topkę, jednak za bardzo szanuję pieniądze i hardware PC to jak wrzucanie do studni bez dna.
                  
                   Na tzw. "chłopski" rozum - jak ktoś ma 10k na kartę lepiej wyjdzie jak kupi taką za 3,3k w tej generacji, 3,3k w następnej i 3,3k w jeszcze następnej (plus jeszcze za sprzedaż poprzednich wpadnie ekstra bonus do każdego z upgrade).
                   Jak ktoś bierze tu i teraz za 10k i chce przeczekać 3gen to raczej może się zawieźć.
                   Co innego jak ktoś celuje w samą wydajność i co gen bierze topkę, w takim układzie nie było tematu.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, Lameismyname napisał:

@Send1N Ale na pewno mówisz o tym samym? CS:GO był na Source Engine, CS2 jest na Unreal Engine.             

Na UE to on jest ale w memach :E to jest ten sam stary source engine lekko przypudrowany pod nazwą SE2 :] i nadal jest ta sama sytuacja przy 120fps gdzie w 99% gier multi to jest płynność w csie masz wrażenie jakbyś miał 60.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Send1N O widzisz, gdzieś kiedyś coś przeczytałem o zmianie silnika w CS2 na UE. Teraz widzę, że to jakieś bzdurki.
                    Swoją drogą w CS2 nadal jest ten efekt "cukierkowatości", który widać było w każdej grze na Source Engine, najbardziej w TF2 ale w CS:GO też.
                    Nie wiem jak to opisać ale wygląd jest trochę przerysowany. Kwestia feelingu, może wiesz co mam na myśli.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No cukierkowa grafika + skiny dla dzieci dlatego nie gram już od 5 lat wole hunta bo to jedna z niewielu gier w której nie latają "snoop dogi" z różowym kałachem :E doskonale wiem co czujesz ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prawdziwy facet rozu sie nie boi ;) 

Pisanie, ze skiny sa dla dzieci to tez niezly odlot kiedy najwiecej kupuja je dorosli :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Phoenix. Wybacz, dla mnie ładowanie realnych pieniędzy w wirtualne przedmioty to jakiś totalny bezsens. A te skiny, muzyczki, naklejki itp... firma chce zarabiać ale tak długowieczny tytuł skazić czymś takim...

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prawdziwy cs się skończył na 1.6, pózniej to już tylko człowiek z sentymentu grał w GO ale to już z lekkim niesmakiem na twarzy bo bardziej to call of duty przypominało a nie csa niestety :/ do wersji 1.6 (łącznie z wcześniejszymi) przeżyłem najlepsze lata :P ogólnie większość weteranów csa mówi podobnie.

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

CS 1.6 pamiętasz dobrze bo miał bardzo dobre mody. Call of Duty to był source gdzie mogłeś bhpowac, robić no scope z awp i trafiać 80% czasu, a z deagla to nawet 100%, powodzenia żebyś to zrobił w CS2 teraz :) 

Jesli komuś przeszkadzają skiny, no cóż… To dalej nie zmienia gameplayu w żadnym wypadku. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 23.04.2024 o 14:38, Lameismyname napisał:

Jaki waszym zdaniem ma sens upgrade z 5800X na 5800X3D w 1440p?

Mam trochę mieszane uczucia, znowu zmiana na AM5 typu 7500f lub nawet 7800X3D sporo podbije koszt i rezultaty byłyby niewspółmierne.

Rozsądek podpowiada aby zostać na tym co mam ale głośno myślę nad różnymi opcjami. Co myślicie?

Moim zdaniem pozostań na tym co masz i to zależy od budżetu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja powiem inaczej...z własnego doświadczenia. Nigdy nie pytam o sens wymiany jeśli naprawdę chcę wymienić sprzęt, bo sens schodzi wtedy na drugi plan :E Gdy napisałem, że chyba zmienię 12600kf @5.0/4.0 na 7800x3d to wszyscy pisali, że przy 6950xt to bez sensu, bo jest to idealnie zbalansowany zestaw...i mieli rację. Ale zmieniłem bo chciałem zmienić :E 

 

ps. jeśli miałbym zmieniać to na AM5, ale teraz warto poczekać na zen5...niekoniecznie po to żeby iść w nowe (choć nie mówię "nie"), ale pewnie wtedy spadną ceny starego, nadal wydajnego ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

To jest takie szukanie drugiej dziury w dupie. Ostatnio miałem ciśnienie aby zmienić proca "no bo mi się to przyda do tego i tamtego" i był na chwilę 5700x i 5800x3d. Zmiana z obecnego praktycznie nic dla mnie nie zmieni, ale chciało się pogrzebać.

Obecnie chodzi za mną chęć zmiany obudowy na coś bardziej współczesnego i chyba to zrobię. Zmieni to tyle, że może będzie lepsza wentylacja i nie będzie to aż taka kobyła jak obecna do której nawet AIO 240 mm ciężko było upchnąć a o organizacji kabli można pomarzyć i kurz włazi różnymi szparami.

Edytowane przez Pentium D
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, Pentium D napisał:

To jest takie szukanie drugiej dziury w dupie.

Mądrze powiedziane, jednak na tym polega nasze hobby - utylizowanie złotówek na sprzęt który szybko się starzeje i traci na wartości.

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po co ten dialog i pytania skoro wygląda na to, że i tak od początku chciałeś wymienić CPU. :E 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

@caleb59 Cały czas się waham... uwierz mi. Postaw się na moim miejscu. Mógłbym to wszystko zostawić jak jest.
                    Zestaw chodzi niby spoko ale zmiana na 5800X3D, a tym bardziej 7500F dała by kopniaka w CS2, w którego gram najczęściej.
                    Upgrade na 5800X3D byłby najłatwiejszy, puszczam 5800X, dokładam ok. 550zł i zostaje reszta co miałem. Ew. mógłbym się pokusić o zmianę mobo z B450 na B550 (nowa gwara, parę nowych ficzerów) co wyszłoby niedrogo (+150-200zł).
                    Znowu praktycznie 1 do 1 mogę wymienić 5800X na 7500F, płyta by mi wystarczyła ASRock B650M-HDV M.2 (~500zł) czyli dopłata 200-250zł, co do ramów przesiadka z 32GB DDR4 na DDR5 to dopłata ok. 250-300zł.
                    Szkoda trochę starego Fortisa 3, który pod AM5 nie podejdzie, no ale chłodzenie to tam kij, najmniejszy problem. Jak wyżej przesiadka na AM5 to dodatkowe 550zł, upierdliwość bo trzeba sprzedać stare graty jednak człowiek byłby gotowy na Zen 5.
                   
                    W uproszczeniu:
     opcja A: Zostawiam wszystko jak jest, czekam na Zen 5
     opcja B: Sprzedaję 5800X i biorę 5800X3D (dopłata 550zł)
     opcja C Sprzedaję proca + mobo + ramy i biorę 7500F + B650 + 32GB DDR5, dopłata przynajmniej koło 550zł (+chłodzenie), upierdzam sobię życie sprzedażą starych części ale mam najlepszy przyrost wydajności i jestem Zen5 ready :) Pojawi się 9800X3D to może warto będzie na niego
                    przeskoczyć z 7500F

Z AM5 trochę przerażają mnie jednak długie boot time i różne "zonki od nowości" o których czytałem, w końcu to całkiem świeża platforma.

Edytowane przez Lameismyname

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, Lameismyname napisał:

@caleb59
Z AM5 trochę przerażają mnie jednak długie boot time i różne "zonki od nowości" o których czytałem, w końcu to całkiem świeża platforma.

Power - pulpit 15 sekund na obu moich (różnych) platformach am5...to długo czy krótko? ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja na Twoim miejscu bym niczego nie zmieniał bo 5800X to jest nadal topowy CPU, u mnie sytuacja była inna bo ja zmieniałem z 5600X.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...