Skocz do zawartości
evo9pl

11700k temp w grach

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Witam posiadam proc 11700k trochę martwią mnie temperatury w grach dobijające do około 70 stopni, nie wiem czy powinienem się martwić. niedawno zmieniłem chłodzenie z fera5 dual na Deepcool ak620 na ferze dobijały do 80 😐

deepcool jest o wiele większy szczerze, myślałem ze po zmianie chłodzenia będzie lepszy efekt... 

czy jest możliwość ze nałożyłem  np. za dużo pasty

przykładowy scrren z cyberpunka 

cyberpunk

plus hwinfo 

 

i cała specyfikacja

11700k

Aorus z590 elite ax

2x 8gb crucial 3600 cl16

lexar nm620 1tb

rtx 2080 super gaming oc

zasilacz msi mag a850gl

 

Zrzut ekranu 2024-04-30 124109.png

Zrzut ekranu 2024-04-30 124118.png

Edytowane przez evo9pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

70 stopni to nie jest zbyt dużo. Mimo wszystko sprawdziłbym temperaturę w np. Cinebenchu. Jeśli będzie powyżej 80-90 stopni, to poprawiłbym pastę, skoro uważasz, że być może jest jej za dużo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, wamak napisał:

70 stopni to nie jest zbyt dużo. Mimo wszystko sprawdziłbym temperaturę w np. Cinebenchu. Jeśli będzie powyżej 80-90 stopni, to poprawiłbym pastę, skoro uważasz, że być może jest jej za dużo.

cinebench która wersja?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Przy czym PL1 powinien być ustawiony na 125W, a nie 4095W jak masz obecnie. PL2 na 251W i TAU na 56s.

Co do Cinebench to u mnie bardziej grzała R23 niż ta najnowsza 2024. W razie czego najbardziej grzeje Prime95 SmallFFT.

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Kyle_PL napisał:

Przy czym PL1 powinien być ustawiony na 125W, a nie 4096W jak masz obecnie. PL2 podobno na 251W i TAU na 56s.

yy można jasniej ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Jasne. Wielu producentów płyt głównych domyślnie nie ustawia parametrów pracy procesorów Intel zgodnie ze specyfikacją (limity mocy na ponad 4000W to nie jest zalecane ustawienie). Ja zalecam ustawić CPU do takich testów na parametry zgodne ze specyfikacją.

Dla procesora i7 11700K PL1 (Power Limit 1 - ten "długotrwały", który uaktywnia się po czasie nazwanym TAU, wynoszącym dla tego CPU 56sekund) ma być równy 125W (obecnie masz 4095W), natomiast PL2 (Power Limit 2 - ten który obowiązuje przez pierwsze 56s obciążenia) ma być wg. spec ustawiony na 251W (obecnie masz 4095W). Natomiast czas TAU o którym mowa wyżej, ma być dla tego modelu ustawiony na 56s - to się ustawia w UEFI.

https://cdrdv2.intel.com/v1/dl/getContent/634648

(strona 102 specyfikacji)

 

 

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Kyle_PL napisał:

Jasne. Wielu producentów płyt głównych domyślnie nie ustawia parametrów pracy procesorów Intel zgodnie ze specyfikacją (limity mocy na ponad 4000W to nie jest zalecane ustawienie). Ja zalecam ustawić CPU do takich testów na parametry zgodne ze specyfikacją.

Dla procesora i7 11700K PL1 (Power Limit 1 - ten "długotrwały", który uaktywnia się po czasie nazwanym TAU, wynoszącym dla tego CPU 56sekund) ma być równy 125W (obecnie masz 4095W), natomiast PL2 (Power Limit 2 - ten który obowiązuje przez pierwsze 56s obciążenia) ma być wg. spec ustawiony na 251W (obecnie masz 4095W). Natomiast czas TAU o którym mowa wyżej, ma być dla tego modelu ustawiony na 56s - to się ustawia w UEFI.

https://cdrdv2.intel.com/v1/dl/getContent/634648

(strona 102 specyfikacji)

 

 

mam ustawione wszystko na auto. czy po założeniu tych limitow nie strace wydajnosci? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapewne w Cinebench R23 multicore stracisz - ale kto w to gra? ;)  Natomiast w >grach< zanotowałeś maksymalny pobór nie całe 116W - także w przypadku tej gry (gier?) którą testowałeś, nie powinno być jakiegokolwiek wpływu na wydajność.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Kyle_PL napisał:

Zapewne w Cinebench R23 multicore stracisz - ale kto w to gra? ;)  Natomiast w >grach< zanotowałeś maksymalny pobór nie całe 116W - także w przypadku tej gry (gier?) którą testowałeś, nie powinno być jakiegokolwiek wpływu na wydajność.

Poustawiałem limity o których pisałeś  i w cinebenchr23 maks 80

 

https://ibb.co/nQ8qrSh

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Jaka moc została wygenerowana? (max? min? średnio?)

ps. patrzenie na wartości chwilowe (maksymalne chwilowe wyskoki) nie mówią wiele na temat całokształtu. Jest różnica dla degradacji CPU grzać go przez 6 godzin na 90 stopniach, a grzać go przez 1 minutę na 90 stopni, a resztę czasu na 70 stopni. ... z tego powodu pisałem wcześniej o wykresie. Te 80 stopni miałeś pewnie przez max kilka-kilkanaście sekund, podczas gdy poprzednio (bez limitów) było pewnie przez 90% czasu testu ponad 80 stopni.

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...