Skocz do zawartości
Wu70

Intel Arrow Lake / Lunar Lake / Panther Lake - 15 generacja

Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, PiPoLiNiO napisał:

Testów jeszcze nie ma, a fani Intela już jacyś tacy markotni, niechętni do sporów... Miała być beka w czwartek, a tu widzę jedynie pogrzeb się zapowiada 😔

Do tego:

@krzysiak gdzieś chleje w rowie...

@kadajo zaginął w akcji jak typ z jego miniaturki

@Phoenix. chory...

@SebastianFM jakiś taki mało waleczny ostatnio

@rybek w ciszy i ukryciu już kręci Ultra 9 na 10GHz...

@RTX5090 żyjesz? 

@tomcug ostro testuje i ani mru mru bo karę dostanie 

Przecież ten cep będzie miał w grach przy rozdzielczości 4K wydajność na poziomie cepów od AMD ;) Może będzie odstawał 5-10% przy 3440x1440 tam gdzie fps'y będą na poziomie 150+. Bo chyba nie chcesz mi powiedzieć, że entuzjaści katują się grając w 1080p żeby się podniecać procesorem :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po tym wpisie widać, że testy CPU w grach to jednak nadal czarna magia dla niektórych ;)

 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

black-magic-cat-magic.gif

Czarować, to trza umić:respect:.

  • Haha 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, AMDK11 napisał:

PantherCove podobno ma zawierać APX(nowe x64 z większą ilością GPR) i AVX10.

Benefitu z tego zero, a wymaga osobnych kompilacji. No super rewolucja od czasow Pentium Pro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żyje ( mój cep też żyje) - często nie ma mnie w domu to i nie czytam.

Procek jak procek... Wydajność będzie Topowa. 

Rewolucja na miarę core 2 Duo ani u AMD ani i Intela się nie szykuje... Więc nie ma co się podniecać 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaka czarna magia skoro przed testami wiadomo że amd objedzie te kasztany od intela w 1080. Jak na razie to w temacie proców jest stagnacja i nie wydaje mi się żeby się cokolwiek zmieniło do końca roku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, daerragh napisał:

CU 9 285K ma nizszy w wynik w CB23 niz R9 9950X przy wyzszym poborze a zbudowany jest na lepszym procesie/litografii? Czy ja dobrze rozumiem? Co z tym Intelem?

Jak dla mnie zero zaskoczenia: architektury Intela były zawsze maksymalnie optymalizowane pod ich własny proces, w przypadku procesu TSMC brakuje im po prostu doświadczenia, które niewątpliwie mają konkurenci bez zakładów produkcyjnych.

Btw, N3B to niespecjalnie udany proces, N3E jest lepszy/tańszy, jedyny mankament to trochę mniejsza gęstość upakowania.

Edytowane przez rainy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak różnice byłyby rzędu 30% to wybór może byłby oczywisty.

Ale przy tych zapowiadanych różnicach to raczej zdecyduje cena/pobór energii/niezawodność 

 

Zanim ktoś wspomni o 13/14gen to przypominam, że amd jednak na przestrzeni lat miało zdecydowanie więcej problemów ze swoimi procesorami a i spektakularnie słabe procesory też mają na swoim koncie.

 

Więc 15gen z wydajnością niższa niż 14gen to jeszcze nic do wtopy jakw zaliczyło amd z bulldozerami

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Fenrir_14mylisz się co do tych 150+ fps. Jest sporo gier, gdzie procesory nie wyrabiają nawet w 100 fps, szczególnie z RT wł.: https://ithardware.pl/testyirecenzje/amd_ryzen_9_9900x_test_recenzja_opinia-34480.html#10

Mój 12600KF DDR4 widzę, że czasami już klęka poniżej 60 fps, choć na szczęście sam tego jeszcze nie doświadczyłem, ale gram teraz w starocie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
31 minut temu, sultan_kosmitow napisał:

Benefitu z tego zero, a wymaga osobnych kompilacji. No super rewolucja od czasow Pentium Pro

Jeśli zostanie to połączone z konkretnym wzrostem IPC, to będzie bardzo ciekawie zobaczyć. Wiele architektur w tym Power miają 32 GPR zamiast 16 w x64.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, AMDK11 napisał:

Jeśli zostanie to połączone z konkretnym wzrostem IPC, to będzie bardzo ciekawie zobaczyć. Wiele architektur w tym Power miają 32 GPR zamiast 16 w x64.

Ale jak soft nie jest skompilowany pod te rozkazy to masz zero zysku. kto bedzie sobie glowe meczyl o 0,000000001% rynku. Za dekade moze cos tam bedzie. Zobacz jak slabo uzywane sa rozkazy SSE, AVX, itp Poza grami, softem do mediow, troche AI nikt tego nie uzywa. Z punktu widzenia przegladarki zero zysku

Edytowane przez sultan_kosmitow

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na początku wprowadzenia x86-64/x64(AMD64) również nie było żadnych korzyści, dopóki nie wydano 64-bitowych systemów i aplikacji. Będzie korzystne dla oprogramowania, które zostanie skompilowane pod APX.

Widzę, że kurczowo trzymasz się x64, który jest w obecnej formie od ponad 20 lat, ponieważ x86-64 to inicjatywa AMD. Ale użycie APX nie zaszkodzi, a skompilowane oprogramowanie tylko na tym zyska. Nie stanie się to od razu, ale z czasem APX będzie powszechniejsze .

 

Edytowane przez AMDK11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...