Skocz do zawartości
xm700

problem z rtx 4070s

Rekomendowane odpowiedzi

 

 

Edytowane przez xm700

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki jest sens puszczania Furmarka na godzinę w nowej karcie, zamiast testować chłodzenie w bardzo wymagających grach ? Włącz z ciekawości demo Quake 2 RTX na full to będę miał porównanie, bo kilku znajomych ma Palita JetStream. Pewnie Ci chodziło o Gainward Panther, ale to jest to samo chłodzenie. Tutaj i tak jeszcze tragedii nie ma, były u nas na forum przypadki, gdzie HS do 100 stopni dochodził.

https://store.steampowered.com/app/1089130/Quake_II_RTX/

Edytowane przez skunRace

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście nazwę karty pomyliłem, pełna nazwa: Gainward RTX 4070 Super Panther OC

Gry również testowałem tuż po zakupie, ale nie mam notatek, dlatego podałem przykład z furmarka. 

W grach również teraz hot przekracza 80 stopni, a wtedy w grach hot: nie przypominam sobie więcej niż 75 stopni.

Jeszcze jedno: wtedy w furmarku zegar był 2600MHz, a teraz nie przekroczył 2500Mhz.

Quake przetestuję jutro, bo mam nieco utrudniony dostęp do tego kompa.  czy coś ewentualnie przestawiać w tej grze pod test ?

Zastanawiam się czy będzie coraz gorzej i co z tym robić. W takim tempie za kolejne kilka miesięcy pasta do wymiany. Czy serwis gainwarda wymieni, czy będę zbywany bo "ten typ tak ma", albo trzeba będzie robić samemu, a doświadczenie mam niewielkie z GPU, tylko raz w życiu wymieniałem na starej i prostej karcie.

Twoja karta Palit 4070Ti nie ma tego problemu?

 

Edytowane przez xm700

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na swojej karcie - Zotac 4070 Ti Trinity - też zauważyłem wyższe temperatury niż tuż po zakupie, z tą różnicą, że mój egzemplarz ma już półtora roku. 

Na pewno przed upływem gwarancji nie zamierzam samemu wymieniać pasty i termopdów. Trzeba monitorować sytuację, a w razie konieczności oddać na serwis producenta. 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, xm700 napisał:

Wyniki były... no prawie z krzesła spadłem. Zaledwie 10 minut testu i obroty 1750, temp 69, a hot do 85 stopni. Nie testowałem dłużej niż 10 minut.

No normalne wyniki, raczej te pierwotne wyglądają za nisko.

Zrób jej UV na 950mV to będą niższe, nie wiem czego oczekujesz? Ewentualnie serwis ale Cię oleją bo karta jest sprawna.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@xm700 Kartę testowałeś na dwóch różnych komputerach? Za pierwszym razem u siebie a teraz u syna? Pomijam już, że to są normalne temperatury dla kart graficznych to może wpływ mają inne obudowy i inny przepływ powietrza? Może karta gdzieś zdążyła kurzu nałapać i dlatego jest trochę gorzej?

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, xm700 napisał:

Rzeczywiście nazwę karty pomyliłem, pełna nazwa: Gainward RTX 4070 Super Panther OC

Gry również testowałem tuż po zakupie, ale nie mam notatek, dlatego podałem przykład z furmarka. 

W grach również teraz hot przekracza 80 stopni, a wtedy w grach hot: nie przypominam sobie więcej niż 75 stopni.

Jeszcze jedno: wtedy w furmarku zegar był 2600MHz, a teraz nie przekroczył 2500Mhz.

Quake przetestuję jutro, bo mam nieco utrudniony dostęp do tego kompa.  czy coś ewentualnie przestawiać w tej grze pod test ?

Zastanawiam się czy będzie coraz gorzej i co z tym robić. W takim tempie za kolejne kilka miesięcy pasta do wymiany. Czy serwis gainwarda wymieni, czy będę zbywany bo "ten typ tak ma", albo trzeba będzie robić samemu, a doświadczenie mam niewielkie z GPU, tylko raz w życiu wymieniałem na starej i prostej karcie.

Twoja karta Palit 4070Ti nie ma tego problemu?

 

U mnie będzie mijał zaraz równy rok od zakupu i odpukać na razie jest identycznie jak było na stokowych ustawieniach. Z tym, że ja gram w każdej grze z DLSSQ i lekkim UV 1.0 więc karta nie bierze mi maksymalnie 220W. Choć Twoja miała jeszcze lżej, a w tym Minecrafcie  pewnie nawet wentylatorów nie włączała i ma tylko 2,5 miesiąca. Sprawdź w tym Quake 2 RTX bez żadnej blokady klatek, zrób później jakieś UV i zobacz różnice. Niestety w takich wypadkach zostaje wymiana samemu, bo Twoje wyniki i tak nie są złe, choć gorsze niż po zakupie. Karta testowana w tej samej obudowie i tych samych warunkach, tylko z niższą temperaturą w pokoju o 5 stopni ? 

6 godzin temu, galakty napisał:

No normalne wyniki, raczej te pierwotne wyglądają za nisko.

Zrób jej UV na 950mV to będą niższe, nie wiem czego oczekujesz? Ewentualnie serwis ale Cię oleją bo karta jest sprawna.

Nie były za niskie, poleciłem już nie jednej osobie Gainwarda i Palita i nawet te najtańsze Panthery i JetStreamy z 6 ciepłowodami  właśnie tak dobrze wypadają. Okolice 64 stopni, HS 72-75 przy około 1300-1500rpm w zależności od obudowy i temperatury w pokoju. Teraz ma trochę więcej no i w pokoju ma 5 stopni niżej, więc coś się pewnie zaczyna dziać.

Chore czasy i to się trafia u różnych producentów, nie tylko u nvidii. Kupujesz cichą i chłodną kartę okazuje się, że HS za wysoki i mocno podbija wentyle i już cicho nie jest. Przeważnie każdą kartę jaką miałem 2-3 lata zawsze po tym czasie temperatury były takie same. Teraz nakładają jakieś gówno, które szybko wycieka, lub nawet nie nałożą go prawidłowo i trzeba ptma kłaść.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałby gorącą od premiery to by się nie martwił :D 

Pasta już by dobranoc powiedziała? Załatwić plomby i sobie ogarnąć... Serwis raczej oleje sprawę. 

  • Haha 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym poczekał do końca gw. i ew wymienił "pastę" (tylko na jakiegoś Honeywell, by nie robić syzyfowej pracy)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Swoją drogą to jest mega wkurzające, że przy takich cenach za gpu dziady oszczędzają kilkadziesiąt centów na paście czy termopadach:boink:. Jak im tak żal kosztów, to by se mogli zrekompensować na tańszych opakowaniach. Ale nie - lepiej przyciąć na czymś tak kluczowym jak pasta i termopady. Byle tylko jakoś dotrwały do końca gwarancji, a potem chooj - niech się topi:rotfl:.

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiedz mi, a na czym nie oszczędzają?

Tutaj cena karty nie ma większego znaczenia.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na LED'ach nie oszczędzają. 🤧

  • Haha 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie, nawala ledów, za które można zapodać porządna pastę i termopady.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ledzik tańszy niż dobry termopad, a ledy widać jak świecą, a termopada i pasty nie widać także to tylko mało istotny szczegół :E Jeszcze gwarancja do bramy i jest elegancja francja 🤣

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Karta cały czas w tym samym komputerze, obudowa bez zmian. Jedynie teraz w pokoju 5 stopni mniej. Kurzu minimalna ilość.

Test Quake. 15 minut gry i takie maksymalne odczyty z gpu-z:

gpu clock: 2820MHz

gpu temp: 69,3

hot: 87

memory temp : 70

fan speed: 1649rpm

board power draw: 248,6 W

fpsy (fhd) i nic nie zmieniane w ustaw. gry) od 160 do 175, ale częsciej bliżej 165

 

Może ktoś uzna że wyniki nie są złe, ale 2,5 miesiąca temu na hot spot było 10 stopni mniej i obroty maks 1500

Edytowane przez xm700

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, Kyle_PL napisał:

Ja bym poczekał do końca gw. i ew wymienił "pastę" (tylko na jakiegoś Honeywell, by nie robić syzyfowej pracy)

Jeśli temperatury nie pogorszą się to właśnie tak zrobię. Bo i tak na co dzień karta pracuje na pół mocy. Ale jeśli za kolejne 2,5 miesiąca hot przy obciązeniu dobije do 100 stopni to już będzie nieciekawie. Po serwisie niczego dobrego się nie spodziewam, zapewne wg nich, jak jest obraz to karta sprawna i nic nie trzeba robić.  

Oglądam już na necie zdjęcia rozebranej karty, co by się przygotować wcześmiej. Problemem będzie nałożyć taki równy prostokąt pasty, żeby to przypominało fabryczne maszynowe nakładanie pasty. I jeszcze odcień szarego musi się zgadzać. Chyba trzeba się powoli żegnać z  gwarancją

heatpipes.jpg

Edytowane przez xm700

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zostaw tą kartę w spokoju. To są normalne temperatury. Rdzeń jest ok, hotspot jest ok, delta jest dobra. Zrób sobie UV i będziesz miał te kilka stopni mniej.

A tak poza tym - pastę się nakłada na rdzeń GPU a nie na chłodzenie :E

Edytowane przez madDog

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, xm700 napisał:

I jeszcze odcień szarego musi się zgadzać. Chyba trzeba się powoli żegnać z  gwarancją

Panowie nie karmcie trolla ;)

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gram na pół-mocy z limitem fps, więc to co jest teraz przy teście obciążenia nie przeszkadza, ale czy nie będzie gorzej ? 

Jeśli nałoże na rdzeń to tym bardziej nie osągnie efektu jak na zdjęciu, czyli równego prostokąta. O ile jeszcze odcień koloru dobiorę. Czyli same plomby gwarancyjne to dopiero połowa problemu: jak uniknąć odrzucenia ewentualnej naprawy gwarancyjnej

edycja:

Dirian, uważasz że jak posmaruje jakkolwiek i czymkolwiek to nikt w serwise nie zauważy że było grzebane?

Edytowane przez xm700

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chłopie, nic nie ruszaj, nie rozkręcaj. Zrób uv i tyle. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim razie proponuję nałożyć pastę w kształcie kółka. Będzie 1000 razy lepiej odbierać ciepło. Wierz mi, będzie dobrze :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, madDog napisał:

W takim razie proponuję nałożyć pastę w kształcie kółka. Będzie 1000 razy lepiej odbierać ciepło. Wierz mi, będzie dobrze :)

jaja sobie robisz, a pewnie jak by Twoja karta miała podobnie to też byś rozkminiał co się złego dzieje.

 Już się wiele naczytałem w necie o problemie z pastą w 4000, ale w mojej coś o wiele szybciej to nastąpiło niż u innych i to jeszcze przy małym obciążeniu karty. Może tam nie ma nawet pasty termo tylko pasta do zębów, albo majonez, albo g###o :) -

 poprzednia moja karta przepracowła 2,5 roku i bez zmian temperatury. NIe jestem jeszcze przyzywczajony do tej "nowej jakości" i dlatego lekko obsrałem zbroje widząc takie wynki

Edytowane przez xm700

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, xm700 napisał:

Karta cały czas w tym samym komputerze, obudowa bez zmian. Jedynie teraz w pokoju 5 stopni mniej. Kurzu minimalna ilość.

Test Quake. 15 minut gry i takie maksymalne odczyty z gpu-z:

gpu clock: 2820MHz

gpu temp: 69,3

hot: 87

memory temp : 70

fan speed: 1649rpm

board power draw: 248,6 W

fpsy (fhd) i nic nie zmieniane w ustaw. gry) od 160 do 175, ale częsciej bliżej 165

 

Może ktoś uzna że wyniki nie są złe, ale 2,5 miesiąca temu na hot spot było 10 stopni mniej i obroty maks 1500

Masz dosłownie 4 stopnie więcej na GPU i VRRAM i 10 stopni więcej na HotSpot niż znajomi na JetStream, a to jest ta sama karta. Więc jest trochę gorzej, ale to już było wiadomo, nie testuj gry przez godzinę w Furmarkach, tylko w wymagających grach na przyszłość. Teraz pamiętasz tylko odczyty z Furmarka, a ciekaw jestem jak to realnie w grach wyglądało, zapisz sobie te wyniki a taki Quake 2 RTX to jest idealny tester chłodzenia. Zrób koniecznie UV chociaż nie duże i na razie nic nie ruszaj, bo nie jest najgorzej.

Tak dla porównania u mnie wygląda to tak w 2160p, ale mam trochę lepsze chłodzenie (jedna rurka więcej, reszta praktycznie bez zmian). 

Stockowo 64 stopnie GPU 75 stopnie HS

gaaVe87.jpeg

Mocniejsze UV do słabszych gier: GPU 54 stopnie HS 62 stopnie

kLSovhs.jpeg

10 minut temu, xm700 napisał:

jaja sobie robisz, a pewnie jak by Twoja karta miała podobnie to też byś rozkminiał co się złego dzieje.

Jaja sobie robi, bo Ty chcesz pastę na chłodzenie zamiast na rdzeń nakładać :E Po pierwsze nic na razie nie rób, zrób Undervolting, i sprawdź na stokowych ustawieniach tego Queka za kolejne 3 miesiące, bo jeszcze nie jest źle. Jak już faktycznie będziesz chciał to zrobić to przynajmniej oglądnij jakieś filmiki, ale patrząc z tego co piszesz to najlepiej zlecić to komuś.

Edytowane przez skunRace

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W lipcu podczas testów zarówno w wymagających grach jak i furmarku nie widziałem więcej jak 77 na HS. Teraz w furmarku jak i grach 10 stopni więcej. Furmark jednak mocniej grzeje niż quake, bo obroty wentylatora 100 rpm wyższe niż w quake przy podobnej temp. Poza tym furmark ma jakieś nowe tryby opcje, jest "skaner artefaktów". NIe przypominam sobie tego w starym furmarku sprzed ponad 2 lat, kiedy przedostatnim razem robiłem test  poprzedneij karty.

Dużo watów ubyło w Twojej 4070ti, z 280W zeszło poniżej 200. W mojej z niecałe 250W na 210W. Dalsze obniżanie napięcia już wywalało grę. Czyli nie dość że słaba pasta to jeszcze sztuka która słabo znosi UV

To jak nałożyć tą pastę żeby przypominało fabrykę? Ja wiem że domowym sposobem nakłada się na rdzeń a nie chłodzenie, ale to od razu będzie widać że to już nie fabryka.

Edytowane przez xm700

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma najmniejszego sensu katować karty w Furmarku tak na przyszłość, bo kartę do grania kupiłeś, ale skoro tylko z tego masz zapisane temperatury to jest to odnośnik. Po za tym piałeś, że masz  "temp 69, a hot do 85 stopni" w Furmark a w Quake 2 RTX gpu temp: 69,3 hot: 87. Jeśli chodzi o gry to właśnie to malutkie demo Quake @ RTX bardzo dobrze pokazuje realia wymagających gier.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   1 użytkownik

×
×
  • Dodaj nową pozycję...