Skocz do zawartości
Gość mbuchcik

Lista polecanych wentylatorów

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)
18 godzin temu, lukadd napisał:

W tym roku ma wejść do sklepów nowa Noctua 140mm :D Moje Silent Wingsy 140 już się szykują do znajomości z szufladą :E, ewentualnie do żony kompa coś trafi bo dzieciak też czeka na te nowe Noctua.

A co SW4 "grają" na niskich obrotach? :] 

@FranzMakamele wytnij kratki jak ci to nie przeszkadza to zobaczysz jak fajnie kultura pracy się poprawi taką blachę się łatwo i szybko wycina nożycami do metalu, zostawiasz tylko po bokach tyle aby dało się przykręcić wentylatory a w środku robisz wolną przestrzeń i poprawa jest spora, ja chwile temu wycinałem z tyłu i efekt spoko, opcjonalnie aby to ładniej wyglądało przykręciłem czarny grill 120mm aby wypełnić tą dziurę bo z grillem nie ma żadnego dodatkowego oporu a w przypadku kratek jest spory ;) 

Edytowane przez Send1N
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te SW4 120 co miałem grały, łożyska skrobały na niskich rpm itd. :E Zwróciłem je i Noctua NF-A12 pięknie śmiga.

140 mam SW3 i one są ciche na low rpm, ale obstawiam, że nowa noctua w wydaniu 140 będzie jeszcze lepsza i te pójdą do podmiany.

  • Thanks 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PW2 też nie skrobały (przynajmniej wszystkie jakie miałem) to  zawsze były solidne wentylatory bez żadnych fajerwerków  zbędnych dodatków :] 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SW4 140mm 1100RPM skrobie przy odcięciu zasilania u was jest tak samo?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Poradzi ktoś?

Znajdę jakiś sensowny, cichy wentylator 14cm do zasilacza w dobrych pieniądzach, czyli nie kosztujący tyle co połowa nowego zasilacza? Powiedzmy sporo poniżej przysłowiowej stówy.
Mam leciwego już Evo Blue 2.0 850W. Wentyl od dłuższego czasu zaczyna być już dość dobrze słyszalny. Siedzi tam Thermaltake TT-1425, DC 12V  0,39A. Jest tam jakieś RGB, dwa kolory niebieski i czerwony, więc ma dwie wtyczki, ale obejdę się bez podświetlania.
Tak wygląda - https://elchapuzasinformatico.com/wp-content/uploads/2013/03/Thermaltake-Evo_Blue-2.0-850W-17.jpg

Edytowane przez Ryszawy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

A podłączenie go pod płytę nie wchodzi w grę? puszczenie przewodu jakimś otworem z zasilacza i sterowanie obrotami z płyty wtedy byś miał dużo większe pole manewru inaczej to ze 140stek dobrać taki co startuje z niskiego napięcia i będzie cichy jest ciężko a musi startować nisko bo będziesz miał problem z jego obracaniem na 99%. Stare cichutkie Silent wings 2 startowały nisko, 120mm potrafił wystartować od 2.7v a 140 od 3.7 - 4v co jak na 140stkę jest bdb wynikiem (pytanie tylko czy dla twojego zasilacza te 4v to nadal nie za wysoko na to aby wentylator obracał się nawet w idle cały czas), przykładowo taki arctic F12 w wersji 120 startuje poniżej 3v a wersja f14 już potrzebuje 6v :E Ja raz zle dobrałem wentylator i zrobiłem sobie pół pasywny niechcący :P wyszło tak że w idle się nie kręcił i zaczynał dopiero pod obciążeniem, co nie jest dobre dla PSU który fabrycznie nie jest przystosowany do takiego działania.

PS: wentylatory bez PWM czyli 3pin dc w większości przypadków startują niżej.

Edytowane przez Send1N
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam sw4 na testach i chce wiedzieć, czy to jest normalne, że jak się wyłącza komputer i zwalnia sw4 to słychać jak skrobie jakieś max 2 sekundy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Zdaża się  w sw3 też lekko słychać łożysko z BQ to właśnie silent wings 2 były najcichszymi wentylatorami od tego producenta ale też wydajność miały znacznie gorszą od 3 i 4. Zapytaj @lukadd jego SW4 też wydawały różne dźwięki :P 

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Czyli to będzie problematyczne. Tego się spodziewałem. Co właściwie daje w takim przypadku sterowanie z płyty? Bo rozumiem, że wtedy tryb PWM wchodzi w rachubę. Trzeba zrobić specjalną krzywą dla tego wentylatora? Od czego uzależnić jego prędkość obrotową? Od temperatury procka? A co jeżeli cała para idzie w danym momencie na GPU? Czy on po prostu kręci się stale z zadaną prędkością?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Daje to że sterujesz obrotami tak jak każdym innym wentylatorem w obudowie czy chłodzeniu a nie steruje nimi termistor w zasilaczu i nie ma wtedy najmniejszego problemu bo ustawiasz krzywą po swojemu z minimalnymi obrotami na takiej wartości aby wentylator jeszcze kręcił a nie stał w miejscu a tryb pracy możesz ustawić jaki ci pasuje możesz nawet manualne obroty zrobić aby kręcił się zawsze na tych samych a podłączając pod zasilacz zdajesz się na jego łaskę :]  przeważnie krzywe które są w nim ustawione są na wyrost agresywne nie potrzebujesz nie wiadomo jakiego nawiewu aby schłodzić w nim bebechy podczas np grania gdzie obciążenie wynosi przykładowo połowę maksymalnej mocy którą może oddac :E 

BTW: https://www.olx.pl/d/oferta/wentylator-be-quiet-silentwings-2-bqt-t14025-mf-3-CID99-IDYQNpV.html aha i wiesz o tym że podłączając pod zasilacz musisz przerobić końcówkę przewodu od nowego wentylatora lutując lub od biedy na skrętkę uciąć wtyk z lekkim zapasem kabelków ze starego ;) 

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, ciastolina35 napisał:

Mam sw4 na testach i chce wiedzieć, czy to jest normalne, że jak się wyłącza komputer i zwalnia sw4 to słychać jak skrobie jakieś max 2 sekundy.

Tak samo miałem. Każda zmiana obrotów to grzechotanie. Np. Zejście z 1000 na 300rpm. Przy 4 sztukach miałem koncert w budzie za każdym razem jak po obciążeniu wentyle schodziły w idle na niski rpm.

Do tego łożyska na nich wychodziły na pierwszy plan przy stałych obrotach np. 300, 500 czy 800rpm. Dopiero powyżej jakoś 1000-1100 rpm przepływ powietrza zaczynał zagłuszać łożyska.

Zwróciłem te wentyle :E Noctua piknie kręci.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@lukadd Sprawdzałeś w różnych sklepach, jeśli tak to jakich? Jak większości jest to samo to serwis lepszego nie da, chyba że mają magiczną partie.

Jaką Noctue kupiłeś, jeśli można wiedzieć ? Podobnież mają pojawić sie jakieś nowe wentylatory od Noctuy, ale nigdzie nie ma informacji, jak będą wyglądały i jakie będą miały parametry.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Send1N napisał:

BTW: https://www.olx.pl/d/oferta/wentylator-be-quiet-silentwings-2-bqt-t14025-mf-3-CID99-IDYQNpV.html aha i wiesz o tym że podłączając pod zasilacz musisz przerobić końcówkę przewodu od nowego wentylatora lutując lub od biedy na skrętkę uciąć wtyk z lekkim zapasem kabelków ze starego ;) 

Obejrzałem kilka filmików na Tubie, jestem psychicznie przygotowany na lutowanie 😉 ale jak nie ma sensownego wyboru wiatraków, to może czas zasilacz wymienić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

@ciastolina35

Ja brałem z Amazona jakoś w styczniu 2023. Teraz sprawdziłem 5 sztuk dokładnie miałem i wszystkie grzechotały. To były 120mm SW4. Nie wiem jak inne serie, ale widziałem tego typu komentarze z problemami i grzechotaniem w różnych przedziałach czasowych. SW4 pro podobno lepsze, ale dla mnie one odpadają bo mają za wysokie minimalne i startowe RPM bo ~600.

A noctue mam 120mm NF-A12.

Te nowe 140mm to już niedługo się dowiemy co natworzyli, ale raczej lipy nie odwalą. Premiera ma być Q2/2024, ale wersja czarna chromax dopiero Q4/2024

Edit: Co do pro to przejrzałem komentarze i to samo, też ludzie piszą, że brzęczą dodatkowo też problemy z głośnymi cewkami się trafiają.

Edytowane przez lukadd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
38 minut temu, Ryszawy napisał:

Obejrzałem kilka filmików na Tubie, jestem psychicznie przygotowany na lutowanie 😉 ale jak nie ma sensownego wyboru wiatraków, to może czas zasilacz wymienić.

Arctic P14 czy bionix startują poniżej 3v, fluctus 140 poniżej 3.5v więc wybór jakiś jest, SW2 byłby po prostu najcichszy, jak kupisz wentylator co ma maksymalne obroty rzędu 1800/2000rpm w rozmiarze 140 i jak zasilacz wrzuci 12v to może się okazać że mimo płynnej i cichej pracy łożyska szum powietrza będzie nie do wytrzymania :P Patrzyłem teraz na dane techniczne wersji silent arctica p14 i P14 normalny - startup voltage 2.1v , p14 silent startup voltage 7v :E 🙃

Edit, zrobiłem test specjalnie tego wentylatora wyłączyłem go całkowicie i co 0.10mv leciałem do góry aż wystartuje https://www.morele.net/wentylator-be-quiet-shadow-wings-2-140mm-czarny-bl086-5801525/?utm_source=ceneo&utm_medium=cpc&ceneo_cid=a012fbe6-0bb2-3500-e0de-6c1cd8ef295a mam dwa takie u siebie w obudowie dokładnie te wersje i startują od 3.2v jak coś są cichutkie a maksymalne 900rpm i tak wieje pewnie lepiej niż ten paździerz co masz obecnie (realnie rozkręcają się u mnie do max 1030rpm na 12v także więcej niż w specyfikacji) :] 

Edytowane przez Send1N
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Fajny ten wentylator. Rozważę taką opcję 👍

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 24.04.2024 o 10:28, Send1N napisał:

Ja raz zle dobrałem wentylator i zrobiłem sobie pół pasywny niechcący :P wyszło tak że w idle się nie kręcił i zaczynał dopiero pod obciążeniem, co nie jest dobre dla PSU który fabrycznie nie jest przystosowany do takiego działania.

Dawno temu miałem identyczna historie. Kupiliśmy ze znajomym zasilacze Chifteca 2szt na jakimś promo. Po jakimś czasie u mnie i u niego wentylator zaczął głośno pracować. Ja w swoimi szybko wpadłem na super pomysł, wymieniłem wentylator i nastała błoga cisza. Koleś skopiował mój pomysł skoro tak dobrze wyszło. Mój Chieftec padł 8 miesięcy później a jego po roku xD

  • Sad 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@lukadd Ja to nie rozumiem, czemu kontrola na fabryce zawala, przez okres C-19 jakość niektórych produktów spadła, chyba, że w starych zasilaczach i wentylatorach też były takie niespodzianki. 

NF-A12 czarny 2000rpm?

5 lat temu kupiłem NF-A15 HS-PWM CH.BK.Si pamiętam, że nic nie grzechotało, ale praca łopatek była specyficzna taka dosyć głośna bardziej irytująca, ciekawe jak jest teraz, może trafiłem wtedy na lipny model.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

U Bequiet to nie pierwsze wpadki. Oni już nie raz nawalali. Podobnie w ich zasilaczach od lat do dziś trafiają się terkoczące wentyle/łożyska :E

Ta Noctua NF-A12x25 ten wentylek od nich na pewno jest spoko.

Edytowane przez lukadd
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiele wentylatorów mimo że jest na FDB to te łożyska nie są sobie równe, miałem kiedyś venturi HP-12 i 14 terkotały gorzej niż sigmy pro od SPC :] 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I kto to kupi mając do wyboru T30?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...