Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Coś w tym jest, sam u rodziców router wymieniałem dopiero w zeszłym roku, bo dopiero przekroczyli 100Mb na świat, no i WiFi zaczęło mocno szwankować.
Sprzęt miał około 16 lat i pamiętał czasy łączy na poziomie kb.

U siebie od razu brałem 1Gb router, bo wiedziałem, że chcę szybsze wyjście na świat. Jak na początku miałem 300/300, tak teraz 500/500 i w większości przypadków nie idzie wysycić, bo serwery docelowe są wąskim gardłem.
Z drugiej strony nie wiem na ile dałoby radę w moim budynku wyjść poza 1Gb. Wątpię żeby dali lepsze kable niż Cat5e, a ciągnięcie światła do mieszkań, to pewnie solidne rycie ścian.

Także nadal standard powyżej 1Gb to strefa entuzjastów i niestety jest to stosownie wycenione.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Bono[UG] napisał:

Z drugiej strony nie wiem na ile dałoby radę w moim budynku wyjść poza 1Gb. Wątpię żeby dali lepsze kable niż Cat5e, a ciągnięcie światła do mieszkań, to pewnie solidne rycie ścian.

U mnie zrobili korytka na klatce schodowej i przekuwali się tylko między piętrami, ale to było zanim się wprowadziłem jak jeszcze dostępny był wyłącznie ADSL i jakaś lokalna radiówka. Radiówka zniknęła, korytka zostały, wprowadziła się do nich Netia ze światłowodem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, narmiak napisał:

U mnie zrobili korytka na klatce schodowej i przekuwali się tylko między piętrami, ale to było zanim się wprowadziłem jak jeszcze dostępny był wyłącznie ADSL i jakaś lokalna radiówka. Radiówka zniknęła, korytka zostały, wprowadziła się do nich Netia ze światłowodem :)

I dla tego wszędzie piszę aby nie lepić sobie w nowych domach kabli, tylko korytka i mieć elastyczność co do ilości i rodzaju. Skrętka dowolnego CAT vs światłowód. A na forum i tak cisną aby lepić cat xx bo więcej i tak sie nie przyda. W domu, który będzie stał może i kilka pokoleń XD 

Ja wiem, że u mnie następnym razem idą tylko korytka. Skrętka na górkę i tak wychodzi drogo, do tego zawsze coś się zmienia, gdzie indziej chcę TV przerzucić, dodać jeszcze jedno urządzenie ze skrętką itp. Albo po prostu zrobić sieć na światłowodzie w jakimś stopniu między wybranymi punktami. 

Teraz Routery mam połączone CAT5E partret-strych ( 20 metrów może kabla? )  i link łapie 100mbit zamiast 1000. I w pizdu cały misterny plan. A na budowie grzebanie w kablach i sprawdzanie czy linka złapie 100-1000 czy może 10000 to ostatnie na co ktoś ma czas i ochotę.

https://www.x-kom.pl/p/410791-system-mesh-wi-fi-asus-lyra-mini-mesh-1300mb-s-a-b-g-n-ac.html

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
50 minut temu, Minciu napisał:

I dla tego wszędzie piszę aby nie lepić sobie w nowych domach kabli, tylko korytka i mieć elastyczność co do ilości i rodzaju. Skrętka dowolnego CAT vs światłowód. A na forum i tak cisną aby lepić cat xx bo więcej i tak sie nie przyda. W domu, który będzie stał może i kilka pokoleń XD

Ale po co skoro skrętka kategorii 6 daje już 10Gbit do 55m. W domu wystarczy to na co najmniej 50 lat. A może i więcej. Problemem może być dopiero zmiana technologii o której jeszcze nam się w głowach nie śni. Tak samo ze światłowodem. Wbrew pozorom to się szybciej rozwija technologicznie niż skrętka i nie ma sensu robić czegokolwiek na zapas.

54 minuty temu, Minciu napisał:

Teraz Routery mam połączone CAT5E partret-strych ( 20 metrów może kabla? )  i link łapie 100mbit zamiast 1000. I w pizdu cały misterny plan. A na budowie grzebanie w kablach i sprawdzanie czy linka złapie 100-1000 czy może 10000 to ostatnie na co ktoś ma czas i ochotę.

Bo albo masz ciulowy kabel cat5e (który de facto nie spełnia założeń categorii 5e), albo jest on uszkodzony. Albo wtyczki źle zarobione. Cat5e daje 1Gbit do 100 metrów. Jak coś jest dobrze zrobione, to będzie działało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Minciu napisał:

Teraz Routery mam połączone CAT5E partret-strych ( 20 metrów może kabla? )  i link łapie 100mbit zamiast 1000

To raczej tylko mówi, że ktokolwiek to robił - nieźle spartolił, albo użył "chińskiego" kabla "5E". Na 20 metrów to z palcem w nosie 1 Gbit/s. Pchanie Cat7 czy Cat8 obecnie do budynków ma taki sens jak wróżenie przyszłości z kuli.... 

Edytowane przez Mripper

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i jakbym miał korytko to po prostu bym go wymienił. A tak zostało trzymać kciuki że to wtyczka źle zarobiona.

16 minut temu, Qwinto napisał:

Ale po co skoro skrętka kategorii 6 daje już 10Gbit do 55m. W domu wystarczy to na co najmniej 50 lat. A może i więcej. Problemem może być dopiero zmiana technologii o której jeszcze nam się w głowach nie śni. Tak samo ze światłowodem. Wbrew pozorom to się szybciej rozwija technologicznie niż skrętka i nie ma sensu robić czegokolwiek na zapas.

a jak jednak będzie potrzeba nie 1 czy 2 a 4 skrętki w dany punkt. Dzisiaj tu a jutro jednak tam. 

Tak samo światłowód, jeśli trzebaby coś podmienić, to korytkiem ciągniesz. 1 sztuka, 5 czy 10 sztuk. Zmienisz koncepcję lokalizacji routera, graciarni to korytkiem idziesz tam gdzie chcesz jak chcesz. Inaczej ryjesz w ścianach. Jak u kolegi. Przyszli ze światłowodem i mu w bloku pociągneli gdzie trzeba bo były korytka a nie CAT 6E co starczy na co najmniej 50 lat, bo jak widać już by się wszystko zesrało. 

Jak dla mnie to oczywiście możecie sobie zaszpachlować w ścianach co chcecie i ile chcecie. Pociągnąć w każdy punkt zapobiegawczo po 10 skrętek, 5 światłowodów i ze 4 antenowe, a i tak pewnie czegoś w końcu gdzieś braknie i będzie trzeba ryć. XD 

U mnie będą korytka. Pewnie taniej i elastyczniej bez żadnych limitów wyjdzie, jak bulić po 150-250zeta za każdy punkt.

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Minciu napisał:

Tak samo światłowód, jeśli trzebaby coś podmienić, to korytkiem ciągniesz. 1 sztuka, 5 czy 10 sztuk. Zmienisz koncepcję lokalizacji routera, graciarni to korytkiem idziesz tam gdzie chcesz jak chcesz. Inaczej ryjesz w ścianach. Jak u kolegi. Przyszli ze światłowodem i mu w bloku pociągneli gdzie trzeba bo były korytka a nie CAT 6E co starczy na co najmniej 50 lat, bo jak widać już by się wszystko zesrało. 

Jak dla mnie to oczywiście możecie sobie zaszpachlować w ścianach co chcecie i ile chcecie. Pociągnąć w każdy punkt zapobiegawczo po 10 skrętek, 5 światłowodów i ze 4 antenowe, a i tak pewnie czegoś w końcu gdzieś braknie i będzie trzeba ryć. XD 

U mnie będą korytka. Pewnie taniej i elastyczniej bez żadnych limitów wyjdzie, jak bulić po 150-250zeta za każdy punkt.

Jakie to korytka? Kable elektryczne też będziesz w korytku układał? A co z gniazdkami czy wyłącznikami? Będziesz je przenosił? Nie popadajmy w paranoję. Od 18 lat mam w mieszkaniu gigabit na 5e i póki co nie widzę potrzeby wymiany kabli na wyższą kategorię.

Co do tego światłowodu u kolegi, to po prostu pociągnęli mu przyłącze tam gdzie chciał. Resztę i tak będzie skrętką czy po WiFi ogarniał, a nie światłowodem...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Minciu napisał:

i jakbym miał korytko to po prostu bym go wymienił. A tak zostało trzymać kciuki że to wtyczka źle zarobiona.

a jak jednak będzie potrzeba nie 1 czy 2 a 4 skrętki w dany punkt. Dzisiaj tu a jutro jednak tam. 

Tak samo światłowód, jeśli trzebaby coś podmienić, to korytkiem ciągniesz. 1 sztuka, 5 czy 10 sztuk. Zmienisz koncepcję lokalizacji routera, graciarni to korytkiem idziesz tam gdzie chcesz jak chcesz. Inaczej ryjesz w ścianach. Jak u kolegi. Przyszli ze światłowodem i mu w bloku pociągneli gdzie trzeba bo były korytka a nie CAT 6E co starczy na co najmniej 50 lat, bo jak widać już by się wszystko zesrało. 

Jak dla mnie to oczywiście możecie sobie zaszpachlować w ścianach co chcecie i ile chcecie. Pociągnąć w każdy punkt zapobiegawczo po 10 skrętek, 5 światłowodów i ze 4 antenowe, a i tak pewnie czegoś w końcu gdzieś braknie i będzie trzeba ryć. XD 

U mnie będą korytka. Pewnie taniej i elastyczniej bez żadnych limitów wyjdzie, jak bulić po 150-250zeta za każdy punkt.

Nie wiem skąd ten pomysł, że teraz ludzie kładą kable w ściany. Po drugie jest coś takiego, co ma bardzo wiele ludzi w swoich domach czy mieszkaniach i nazywa się to listwy przypodłogowe, w których możesz sobie puścić kable bez większego problemu i tak samo szybko je wymienić(na jednym poziomie), żaden problem. Ułożenie kolejnego kabla zajmie mi godzinę i to licząc już zarobieniem dwóch końcówek. Światłowód to sobie doprowadzasz raczej tylko do głównego punktu odbiorczego w mieszkaniu/domu, a później lecisz skrętką. Ewentualnie jak mi się nie będzie chciało układać kolejnego, a będę potrzebował jakiś dodatkowy port/dwa/trzy w danym pokoju to postawię malutkiego switcha i po problemie.

Naprawdę przesadzasz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ważne co, w przepust kablowy można wsadzić co się chce. 

Listwy przypodłogowe przyjmują kabelki jak lecisz płastikiem. W drewnie już nie ma kanalików.  Tak samo jak zrobisz bez listew. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, zawsze możesz sobie znaleźć przeszkodę. :) W każdym razie rozwiązań zazwyczaj jest więcej niż tylko jedno. Raczej mało kto chce mieć w pomieszczeniach mieszkalnych korytka. No ale przecież nikt Ci nie broni. Każdy robi jak uważa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W ścianie, nie na ścianie. Bo biurowe korytka na ścianie to raczej mało kto chce sobie targać. Już lepiej opaska listwę przypodłogowe z korytkiem XD

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Każdy może sobie zrobić jak chce, u siebie w domu. Natomiast deweloperzy tak nie budują, standard obecnie jest jeden w sumie. Bez znaczenia, bo jak wcześniej napisałem - to nie jest problem, można to obejść na X sposobów jeśli ktoś ma taką potrzebę(znakomita większość nie ma).

Edytowane przez Mripper

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 28.01.2023 o 01:00, Minciu napisał:

Listwy przypodłogowe przyjmują kabelki jak lecisz płastikiem. W drewnie już nie ma kanalików.  Tak samo jak zrobisz bez listew. 

Może nie jest to czyste drewno, ale nie jest też plastik (4 skrętki i jeszcze kupa miejsca):
XthIt5n.jpg

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 27.01.2023 o 11:48, narmiak napisał:

U mnie zrobili korytka na klatce schodowej i przekuwali się tylko między piętrami, ale to było zanim się wprowadziłem jak jeszcze dostępny był wyłącznie ADSL i jakaś lokalna radiówka. Radiówka zniknęła, korytka zostały, wprowadziła się do nich Netia ze światłowodem :)

U mnie z przejściem przez piętra prawdopodobnie nie byłoby problemu, bo jest od tego szyb z kablami.
Co innego do mieszkań. Z tego co mam na zdjęciach elektryka z wewnątrz, to wszystko idzie w bruzdach w ścianach.
Niby można korytkiem przy suficie ale nie wiem czy by to przeszło na wspólnocie, już i tak była "afera" dlaczego tablice informacyjne przeniesione w lepiej widoczne miejsce ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to mamy 6 lat od założenia tematu. Większość płyt głównych ma już wbudowany 2,5Gbit Ethernet (np. Intel I226), pojawiają się też switche, niezarządzane trochę tańsze, trzeba wyłożyć $30 za 4x2,5Gb + 2x10Gb SFP (np. takie). Ale do sieci 10Gb o której wspominał OP dalej daleko.

Ja w końcu dorobiłem się łącza 1/1Gbit (AON), nawet router ma jeden port 2,5Gbit, a w mieszkaniu dalej używam patchcordów cat 5e. Nawet mam jedno urządzenie z portem 2,5GbE (I225-V) oczywiście połączone krótkimi patchcordami cat 5e. No i jest prawidłowa prędkość: LAN 1 at 2,5 Gbit/s.

W dniu 18.05.2022 o 11:42, Qwinto napisał:

Maj 2022, TP-Link nieśmiało wprowadza przełączniki SOHO TL-SG105-M2 i TL-SG108-M2 z portami 2,5Gb.
Najpopularniejszy Internet dalej do 1Gb, chociaż mam możliwość łącza 10Gb.

Dalej jedyne z portami 2,5Gbit, widnieją jako nowość:
image.png.43500af645cc8ab94e595e22934c3b6c.png

W dniu 20.04.2018 o 18:00, Qwinto napisał:

I zaryzykuję stwierdzenie, że za 10 lat gigabit w dalszym ciągu będzie popularny w rozwiązaniach domowych.

Już jest mocne 6na10 :-D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest szansa, że za 2-3 lata coś się ruszy, jak z domów zaczną znikać komputery z kartami 1Gb.
Tylko nadal hamulcem będzie wyjście na świat, bo raczej za szybko >1Gb nie będzie dużo ofert. Poza tym serwery mają ograniczenia i rzadko kiedy przekracza się 100Mb.

W dobie powszechnego streamingu, domowe serwery ie są zbyt popularne, więc też nie będą popychać sieci do przodu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 30.04.2024 o 22:49, Qwinto napisał:

No to mamy 6 lat od założenia tematu. Większość płyt głównych ma już wbudowany 2,5Gbit Ethernet (np. Intel I226), pojawiają się też switche, niezarządzane trochę tańsze, trzeba wyłożyć $30 za 4x2,5Gb + 2x10Gb SFP (np. takie). Ale do sieci 10Gb o której wspominał OP dalej daleko.

:-D

Zarządzałby z agregacja i dwoma portami 10gbps plus 4 porty 2.5gb. sam dajesz linka do torpedy a jednocześnie mówisz że do 10gbe daleko. Wcale nie, jest w zasięgu ręki. 2.5gbps to standard. 10gbe to realna opcja. 

https://www.amazon.pl/Managed-SFP-Aggregation-Network-Homelab/dp/B0CK268RXR

Jedyne czego bym się przyczepił, to "markowe" routery dla mas. Ceny to ustala już chyba jakiś naćpany księgowy, co oczyma wyobraźni widzi tylko kapustę. 

Funkcjonalność kuleje. USB zamula. Prądu żrą coraz więcej. Port 2.5gbps jeden na wanie to już dla nich powód do dumy. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
36 minut temu, Minciu napisał:

Zarządzałby z agregacja i dwoma portami 10gbps plus 4 porty 2.5gb. sam dajesz linka do torpedy a jednocześnie mówisz że do 10gbe daleko. Wcale nie, jest w zasięgu ręki. 2.5gbps to standard. 10gbe to realna opcja.

Jaka torpeda? To bardzo, bardzo budżetowy sprzęt marki noname. A 10Gb do to musisz albo łączyć DACiem, albo dokupić wkładki albo pod miedź, ale to może być drogie, albo pod światełko. Co do tych switchy, to kolega ma podobny, zaczął mu się wieszać. Okazało się że zasilacz do wymiany.

Wiesz, 10GbE po miedzi to ja już naście lat temu łączyłem switche ze sobą... A światełko to jeszcze dawniej, jeszcze zanim 3Com został wykupiony przez HP. No ale to było w serwerowniach, a nie w SOHO.

45 minut temu, Minciu napisał:

Jedyne czego bym się przyczepił, to "markowe" routery dla mas. Ceny to ustala już chyba jakiś naćpany księgowy, co oczyma wyobraźni widzi tylko kapustę. 

Funkcjonalność kuleje. USB zamula. Prądu żrą coraz więcej. Port 2.5gbps jeden na wanie to już dla nich powód do dumy. 

No właśnie, brakuje markowych switchy dla wszystkich.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Qwinto napisał:

Jaka torpeda? To bardzo, bardzo budżetowy sprzęt marki noname.

I dla tego torpeda. To tak jakby ktoś zaoferował taki gadżet 6 lat temu w cenie ok 100zł? Zarządzalny przełacznik w tej cenie na którego może pozwolić sobie każdy to Torpeda. 

Owszem jak ktoś jest sieciowym psycholem to pewnie tego nie zrozumie, czym się szarak jara :P 

5 godzin temu, Qwinto napisał:

No właśnie, brakuje markowych switchy dla wszystkich.

Markowych w sensie Asus, Tenda, TpLink itp - "Markowych" jak adidas dla jasności ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, Minciu napisał:

I dla tego torpeda. To tak jakby ktoś zaoferował taki gadżet 6 lat temu w cenie ok 100zł? Zarządzalny przełacznik w tej cenie na którego może pozwolić sobie każdy to Torpeda.

Jaki on zarządzalny... Obok zarządzalnego nawet nie stał. Fakt, dobrze że jest, ale do torpedy mu daleko ;)
 

25 minut temu, Minciu napisał:
7 godzin temu, Minciu napisał:

Markowych w sensie Asus, Tenda, TpLink itp - "Markowych" jak adidas dla jasności ;) 

No o takich mówiłem. Asus, TP-Link, o Tendzie nie wspominając nie ma czegoś takiego jak ten z Amazona. U nich królują jeszcze switche z gigabitem. Nawet u Netgeara też nic ciekawego nie ma (2,5Gb, SOHO, MS105, MS305).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Qwinto napisał:

Jaki on zarządzalny... Obok zarządzalnego nawet nie stał. Fakt, dobrze że jest, ale do torpedy mu daleko ;)

A znasz jakieś inne popularne na które da się zalogować i cokolwiek zrobić oprócz wpięcia wtyczki? 

I tak jest dobrze, że HUB'y wymarły śmiercią naturalną z domów i zostały wyparte przez jakiekolwiek SWITCH'e ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Petarda, to by był najzwyklejszy 5-8 portowy switch z obsługą 2,5-5GbE w granicach 200zł.
Podłączasz do zasilania, wpinasz skrętki i działa latami bez problemów.

Prawie nikt w domu nie potrzebuje bawić się w VLANy, jeszcze mniej osób potrafi je ustawić.

Petarda, to by był router z portami 2,5-5GbE w granicach 500zł. I nie pojedynczy WAN, a wszystkie LAN.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale ten przełącznik wyżej ma porty 2.5 i 10 oraz raczej nie wymaga logowania się na niego. No i kosztuje 200zl więc jakby jest petarda?  Czy nie jest bo ma opcję logowania i jeszcze dwa porty 10g ? XD

A piszesz też o 5g. To akurat jest gorszym badziewiem niż 10g. Ten temat kuleje maksymalnie niestety. Razem z kartami na USB 5g, bo te nie działają jak powinny. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem gdzie widzisz 200zł, mi amazon pokazuje ponad 300.

Jak na wszystko mający, to mimo wszystko podejrzanie tanio i mam obawy czy będzie stabilny i działał przez lata.
Za dużo już mi się przewinęło różnego taniego badziewia, co wszystko może, a koniec końców był plastik fantastik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 10.05.2024 o 17:42, Bono[UG] napisał:

Nie wiem gdzie widzisz 200zł, mi amazon pokazuje ponad 300.

 

https://pl.aliexpress.com/item/1005006278753506.html

https://pl.aliexpress.com/item/1005005931222439.html

https://pl.aliexpress.com/item/1005006851264936.html

 

W dniu 10.05.2024 o 17:42, Bono[UG] napisał:

 

Jak na wszystko mający, to mimo wszystko podejrzanie tanio i mam obawy czy będzie stabilny i działał przez lata.
Za dużo już mi się przewinęło różnego taniego badziewia, co wszystko może, a koniec końców był plastik fantastik.

Kup i sprawdź. Markowe masz po 600. Ma być tanio ale nie ma być tanio. Nie dogodzisz bo za tanio.. 

Cytat

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...