Skocz do zawartości
Czeryboj

Hydepark, Retro, Luźne rozmowy

Rekomendowane odpowiedzi

37 minut temu, T0TEK napisał:

Długo wyczekiwalem ale w końcu zebrałem komplet GTX260 216core w 65nm. Wbrew pozorom ciężko już poszukać te karty akurat w tej wersji, zebranie trzech w budżecie max 50zł/szt zajęło mi ponad 2 lata :D

Teraz pora odkurzyć x58, będzie zabawa w 3waySLI :crash2:

Masochista :D Lubisz jak boli? :P Doswiadczenie z 3-way/4-way i giereczkami, to mocny bol w 4 literach. I lepiej podejsc do tego z mocniejszym prockiem niz epoka gier/gpu, ktore chcesz odpalic - mocy CPU i niskich opoznien pamieci zawsze malo.

@Kelero Ciezko okreslic, jeden zrobi za piwo, bo to raptem 4 luty, drugi bedzie chcial stowke, bo sie bedzie bawil kilka minut, a placisz za rozpoczeta roboczogodzine. Lepiej dogadac sie z kims z forum.

  • Thanks 1
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja doskonale wiem że 3way+ to totalna kaszanka która nic nie daje, ale robię to tylko dla sztuki, dla doznań płynących z szumu turbin i palacego się laminatu :D to spełnienie niespełnionej fanaberii. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Kelero Raz jeszcze dziękuję za ciekawe testy :)

Na szybko pozwoliłem sobie wrzucić porównanie, bo trafiły się identyczne karty, z identycznym BIOSem, na identycznej platformie z identycznymi procesorami z tej samej rewizji oraz ilością pamięci Cache.

Różnica z mojej strony, to +450MHz na procesorze, +240MHz na HT Link'u, +100 na karcie i pamięciach oraz lepsze ramy na CR 1T. Sterowniki dobrze dobrane, więc różnica pod tym względem jest marginalna.

Cytat

7600-2.jpg

6srb3jvx.png

Cytat

7600.jpg

sxd8caqh.png

Spróbuj u siebie ręcznie ustawić CR na 1T oraz CL na 2,5. Powinno zadziałać bez dalszych ingerencji w nastawy, a wydajność procesorowa skoczy oraz wróci do normy.

  • Like 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@RemiKo na ten moment odpaliłem na ustawieniach domyślnych żeby sprawdzić czy w ogóle zagada, dopieszczać będę później, 3x lga 775 cały czas czekają ale tam mi się nie spieszy bo to będą sprzęty typowo do szafy - obudowy za duże i ciężko to ustawić (2x cooler master i chieftec), zresztą też Soprano nie zmieści mi się w dedykowane miejsce w starym biurku na długość ale jak postawię obok monitora wydaje mi się że będzie w miarę pasować. Wziąłem się za am2 bo na ten moment daję sporo frajdy, wstępnie przymierzone do obudowy, szkoda że taka pozycja chłodzenia ale i tak wygląda to całkiem ładnie, drugie co mi się nie podoba to zasilanie CPU, jest w mało komfortowym miejscu, przydały by się jeszcze jakieś przedłużki między innymi do Sata bo na oryginalnym kablu z zasilacza będzie problem przy tym ustawieniu podłączyć, ale o detale będę myślał później. Teraz i tak wyjazd do pracy więc pewnie dopiero za 2/3tyg poskładam to w miarę do końca.

IMG-20240615-144012691-HDR.jpg

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Udało mi znaleźć podczas robionych porządków na strychu jakiś czas temu, monitor, który wcześniej użytkowałem :E i poprzez późniejszą zmianę monitora na inny, lepszy, został odstawiony na bok i praktycznie na dłuższy czas zapominany. Ale dziś natchnęło mnie, żeby sprawdzić ten znaleziony monitor, czy w ogóle ruszy po kilku latach nie odpalenia, jak widać, jednak ruszył, można wręcz powiedzieć, że od strzała :D. Podłączony został pod retro kompa z A64 i HD 7870 XT na pokładzie za pomocą przejściówki z DVI na D-Sub, bo niestety monitor to tak naprawdę pod kątem wyposażenia bieda edition, tylko ze złączem D-Sub do wyświetlenia obrazu oraz rzecz jasna, zasilanie kablem zasilającym.

JDt9Gal.jpeg

Monitor ten to ASUS VW193D-B. 19' LCD o natywnej rozdzielczości 1440x900, co daje prawie panoramiczną proporcję 16:10, choć pamiętam doskonale, że tego monitora głównie używałem w proporcji 4:3, z uwagi na to, że wcześniej, przed tym monitorem był CRT właśnie o proporcjach 4:3 (nie pamiętam, jakiej rozdzielczości to był) i stąd takie przyzwyczajenie było w ówczesnych czasach, ale jak dziś w tym monitorze ustawiłem rozdzielczości typowe dla 4:3, to za cholery nie mogłem dłużej niż kilka sekund na taki obraz spojrzeć, lata używania na co dzień 16:9 zrobiło swoje :E, a wszelkie ustawienie 16:9 kończy się spłaszczonym obrazem wraz z czarnymi paskami na górze i dole, a z kolei 16:10 już bardziej zdzierżyłem i nie było dla mnie tragedii. Kupiony został w 2008 roku i jego użytkowałem jako główny do końcówki 2018 roku, co daje 10 lat ciągłej eksploatacji. Został zastąpiony na początku 2019 roku nowszym, notabene również od ASUS-a 8:E, którego używam do dnia dzisiejszego.

g5WjCGs.jpeg

Jak widać data produkcji to Luty 2008 roku, czyli ma ponad 16 lat. Pobór mocy według katalogów maksymalny to 42 W, jak wierzyć takimi danymi, aczkolwiek na standardowym trybie, nic nie zmieniając w ustawieniach watomierz podłączony do monitora pokazał pobór prądu ~30 W, a w peak'u 33 W. Aż musiałbym sprawdzić, ile prądu zużywa mój aktualnie używany monitor, według dostępnych danych miał brać o ponad połowę mniej niż ten opisany w tym poście monitor.

UcgxLx6.jpeg

Na tym monitorze akurat dziś wleciał Far Cry i było całkiem nieźle grane, ustawiona natywna rozdzielczość 1440x900. Dopiero teraz zauważyłem, że nie wykorzystywałem w czasach, kiedy używałem potencjału tego monitora pomimo prawdopodobnie matrycy TN. Może powinienem używać częściej tego monitora, który pasuje jak ulał do retro kompa niż podłączać pod aktualnie użytkowany monitor? No nie wiem, nie wiem :E. Ale znając mnie, mając wybór pomiędzy LCD a CRT, prędzej użyłbym tegoż przedstawionego monitora niż przytargać sobie ciężkiego CRT-ka :E.

Edytowane przez Spl97
  • Like 2
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

oc.jpg

jakiś pomysł jak wbić równą stówkę?? 

jaram sie tym 3870x2, w duecie z 2500k robi się z tego koparka 3dmarków 

Edytowane przez T0TEK
  • Like 4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Dalej kręcić CPU oraz kręcić GPU.

Dodatkowo wyłącz 2 rdzenie w bios, wtedy będziesz miał 2 rdzenie i 2 wątki oraz trochę lepszy wynik, a 3DMark 2001 nie korzysta z więcej niż 1 rdzenia i 1 wątku.

Edytowane przez Spl97
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co to za memki? Może dadzą radę atakować CL7?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 14.06.2024 o 18:39, Kelero napisał:

Sam nie wymienię - brak umiejętności i narzędzi, jaki mniej więcej jest koszt wymiany kondensatorów w serwisie?

A co chcesz tego jednego wymienić czy więcej?

Opłacisz wysyłki w paczce będą części to Ci wymienię za friko ;)

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, blabla123 napisał:

Co to za memki? Może dadzą radę atakować CL7?

OCZ Platinum xte 1600cl6, nie mam pojęcia jakie to kości ale to co na screenie poszło na wyczucie, bez żadnej walki. 

https://www.purepc.pl/ocz-platinum-xte-ddr3-1600-mhz-cl6

Kiedyś przysiąde do nich i przetestuje tak jak być powinno, może CL7 by ogarnęły. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To wygląda na PSC, powinny spokojnie ogarniać CL7 przy 2000+.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na dziś mam szybki test GF4-440MX AGP8X 64MB/64Bit vs 128MB/128Bit. Reszta parametrów/taktowań/ustawień identyczna:

fatapwz4.png

4yjwgk2q.png

Szyna 128 bitowa ma około 32% przewagę nad szyną 64 bitową :)

Taki GF4 128Bit mógł spokojnie objechać nawet FX5200 64Bit:

bz72tcwe.png

Wtedy tak bardzo właśnie liczyła się przepustowość pamięci na kartach graficznych :)

...

Na koniec szybki Cine2003 na stock Athlon'ie 64 3000+ Venice s.754:

97y3uw26.png

jv7y7znc.jpg

ASUS K8V-F (Fujitsu Siemens OEM)

Jest to moja pierwsza, własna płyta główna, kupiona używana za kieszonkowe, w wakacje 2005 roku, za całe 214 zł. To jest dokładnie ten sam egzemplarz płyty. Sparowałem ją wtedy z prockiem AMD Sempron 2800+ Palermo (1.6GHz, 256KB cache L2) + 256MB DDR400 CL3 od GoodRAM'a + używka właśnie podobnej GF4 128/128. Był to mój pierwszy świadomie złożony zestaw i przesiadałem się wtedy z Celeron'a Mendocino 433MHz s.370/Slot1, 192MB SDR 66MHz CL2 i karty Riva TNT2 M64 32MB (BTW. był to pierwszy rodzinny komputer z 1999 roku, wtedy jeszcze z 64MB ramu, który później sam rozbudowałem).

W końcu mogłem nadrobić oraz ograć wszystkie tytuły gier, w które giercowało się po kolegach z szybszymi kompami, za czasów mojego Mendocino ;)

Do teraz nie zapomnę, że już wtedy od paru lat krążyła wokół mnie łatka "komputerowca" i jakoś wszyscy dookoła mówili mi: "Ale ty musisz mieć szybkiego kompa, że tyle wiesz na ich temat" :E Nie wyprowadzałem ich z błędu i nie zdradzałem, że leciałem wtedy na "wiekowej" już Celinie i że praktycznie nic współczesnego nie mogłem sobie nigdy odpalić u siebie.

W sumie śmieszne to nawet jest, że dopiero posiadając tego Sempron'a 2800+ z GF4 zbliżyłem się do obrazu jaki malowali sobie znajomi na mój temat i mojego "szybkiego kompa" 8:E

  • Like 2
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 godziny temu, T0TEK napisał:

jakiś pomysł jak wbić równą stówkę?? 

jaram sie tym 3870x2, w duecie z 2500k robi się z tego koparka 3dmarków 

Dołożyć zwykłego 3870 i zrobić triple CFX? :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale musiał trafić na fatalną kartę by tak się grzała do 100, ja parę sztuk już przerobiłem i mają tempy akceptowalne. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ponad 100 stopni wynikło z całkowicie wyschniętego gluta pod IHS GPU.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie o tym piszę, musiał trafić na nieźle przeorany egzemplarz, albo jakaś gorsza partia gluta się trafiła. Wiadomo że pasta będzie podsychać ale wiekszość tych kart jeszcze trzyma akceptowalne temperatury.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Bawię się ostatnio czerwonym sprzętem:

l6tvk5q7.jpg
(wyjątkowo zdjęcie zostało wykonane już po testach, dlatego płyta ma zainstalowany jeden moduł pamięci)

y6c8l4zn.png

W sumie nic specjalnego, ale szybki test działania/sprawności musiał być :)

...

j96re49y.jpg

8t2v76a8.jpg

Muszę jeszcze pomyśleć jaką strategię obrać jeżeli chodzi o montaż chłodzenia, bo obecnie chłodzenie spoczywa sobie grawitacyjnie na procesorze, zabezpieczonym taką miedzianą ramką dla Athlon'ów XP:

45s2i2uv.jpg

6ttbk8xf.jpg

Nie mam zdjęć, ale Turion jest delikatnie mniejszy, jednakże ta ramka i tak spełnia swoje zadanie, chroniąc rdzeń przed ukruszeniem.

Kiedyś do tych procków istniało jeszcze coś takiego:

boite_verso.jpg

https://www.cowcotland.com/articles/139-2/msi-mobile-pad.html

14663_37122_1834.jpg 14663_37123_1834.jpg

https://kr.aving.net/news/articleView.html?idxno=14663

...

Tak czy siak, mam wstępne testy w Cine2003. Na początek Stock i porównanie zegar w zegar do Athlon'a 64 3000+ Venice z mojego poprzedniego wpisu:

h8qrr9jq.png

Turion wbił cały punkcik wyżej. Większy cache nie odgrywa ważnej roli w tym teście.

Później zrobiłem zegar w zegar, dla porównania z Athlon'em XP z początku tego posta:

tsw9ohvm.png

Tym razem różnica jest już zauważalna, ale jest to głównie zasługa zintegrowanego kontrolera pamięci w Turion'ie.

A na koniec takie szybkie OC:

i6ri9o47.png

Jest to teoretycznie mój najszybszy procek na s.754, tym bardziej że jest w 90 nm i ma 1MB Cache'u L2. Ciężko dostać obecnie cokolwiek innego w normalnych pieniądzach.

Do testowania oraz zabawy z AGP będzie jak znalazł :)

...

@Spl97 Też nie spotkałem jeszcze tak zmęczonej 260-tki ;)

__________

EDIT:

Chyba pierwszy raz w życiu zdarzyło mi się nie wgrać sterowników do AGP :E

Takie są tego efekty:

kf4jnljc.png

AGP 8x @ PCI

Oraz normalnie, ze sterownikami:

bp59hk5a.png

AGP 8x @ 8x

Jakoś tak z rozpędu zainstalowałem pierwszy lepszy pakiet do nForce'a, nie zauważając, że zainstalowała się jedynie część sprzętu. Po wrzuceniu starszej wersji, wszystko się zainstalowało poprawnie i AGP osiągnęło maksymalną prędkość :)

Przy okazji widać, że chipset VIA K8T800 nie jest wcale gorszy na tle nForce'a 3 250. Jedyna różnica na plus dla nForce to możliwości podkręcania, a dokładniej możliwość rozłączenia taktowań AGP oraz PCI względem szyny, więcej dostępnych dzielników pamięci oraz wyższe taktowania samej szyny.

...

Dodatkowo wrzucę wynik po OC procka:

d2l7y7dy.png

Edytowane przez RemiKo
  • Like 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie nie ma jakichś porażających różnic. Z tego co kojarzę między takich GF2MX (a także TNT2) w wersji PCI i AGP różnice były bardzo duże, prawie dwukrotne, podczas gdy dla Voodoo różnicy prawie że nie było (jedynie przy dużej ilości geometrii i intensywnej wymianie danych na linii CPU-GPU).

A propos Voodoo, w końcu się szarpnąłem na V2 12MB i ogrywam starocie. Stare Need for Speedy z kierownicą z Force Feedback do dzisiaj są fajne.

  • Like 4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Dzisiaj zakupiłem taki pc dla karty graficznej, jeżeli dobrze zrobiłem rozeznanie (podwójny śledź) to jest palit 7600gt? do tego Pentium 4 2.6ghz, 4x256mb TwinMOS, msi 865PE Neo2 ver. 1. Zdjęcie poglądowe z ogłoszenia, może potwierdźicie moje podejrzenia co do karty.

image-2.jpgimage-3.jpg

Edycja: Żona odebrała dzisiaj thermaltake Soprano - będę miał porównanie do Soprano Dx - stalowa konstrukcja kontra aluminium i coś czuję nosem że mimo plastikowego frontu będzie to lepsza obudowa.

IMG-20240619-WA0030.jpg

Edytowane przez Kelero
  • Like 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Kelero Tak, to powinna być 7600GT/GS z pamięciami GDDR3 na AGP 8x :)

Bardzo fajny "czerwony" zestaw Ci się trafił :D Z dobrym zasilaczem, dobrym chipset'em, fajnymi pamięciami i dobrą nagrywarką CD od LiteOn'a ;) Tak, widziałem tę ofertę na OLX :D

Ale przyznam Ci się, że śmiechłem całkiem nieźle, bo okazało się, że kupiliśmy w ostatnim czasie bardzo podobną platformę. U mnie, jeszcze w kartonie, leży sobie:

d2c895c44f4ca358090b8c5daa37

9211309a4437b021fa41b6919946

a936ea904125a96f71bdd31d7985
(zdjęcia podlinkowane z oferty)

MSI 865PE Neo2-P
Intel Pentium 4 2.4GHz
2x256MB ale jeszcze nie TwinMOS'y lub czerwone Kingmax'y ;)
FX5200 z chłodzeniem Arctic Silencer
Modem Pentagram (komplet) pod kolor platformy

Platforma zakupiona jako uzupełnienie "czerwonej kolekcji" z MSI CoreCell oraz do testów AGP :) Kupiłem ze względu na płytę główną.

Miałem w planach ją jutro odpalić oraz wrzucić pierwsze testy, ale tak mnie zaskoczyłeś, że podzieliłem się tym nieco wcześniej ;)

  • Like 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Muszę przyznać że chłodzenie Arctic bardzo mi się podoba, a w szczególności niebieskie radiatory. Ten pc bardzo długo wisiał na olx mimo że była dostępna wysyłka i cena w mojej opinii też dobra, w szczególności patrząc na ceny kart GeForce 7600 agp na allegro, można powiedzieć że pc gratis i jeszcze reszta została.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 godzin temu, Assassin napisał:

A propos Voodoo, w końcu się szarpnąłem na V2 12MB i ogrywam starocie. Stare Need for Speedy z kierownicą z Force Feedback do dzisiaj są fajne.

Może nie polowałem jakoś specjalnie ale chciałem mieć Monstera kiedyś, ceny niestety nieadekwatne do mojego sentymentu ale ostatnio udało mi się też V2 dorwać... i to 3 sztuki od razu :D Trzy różne modele, dwie sztuki po 12MB, jedna 8MB.

Trochę mnie Win98 z początku pokonał, bo miałem instalkę z jakiegoś zestawu co od czasu do czasu podpinałem by sprawdzić sprzęt ale finalnie chyba coś uwalone było, bo albo czasami zwis albo co chwila sprawdzanie dysku przy starcie kompa i jakieś braki w sterach (.dll) albo coś źle poinstalowane, a sam nie pomogłem instalując z 5 różnych sterów pod 3Dfx, bo zaczynałem od modelu 8MB, a on się okazał lekko "dziabnięty".

Wczoraj dojechał mi kabelek więc mogłem sprawdzić na świeżej instalcje co zrobiłem w weekend co działa, a co jednak nie. No i jestem mega zadowolony, obie 12MB wersja sprawne, 8MB wykrywalna, obraz niby daje ale soft zawiesza albo daje pasy. Przyjrzałęm się pod lupą i są powykrzywiane nóżki więc imo temat raczej do naprawy. Soft diagnostyczny nawet na niej działa i choć pokazuje bzdury to imo zakupiłem 3 sztuki V2 w cenie półtora V1 :D

Szkoda tylko, że te 12MB mają różne kolory pcb, bo bym gdzieś SLI zrobił może ale poczekam na kolejną taką okazję :E

  • Like 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję zakupu!

Też się trochę nosiłem czy warto tyle wydawać na sprzęt retro, ale w sumie tych kart więcej już nie będzie, zawsze da się je odsprzedawca bez straty ;-) I też się skłaniam ku SLI, ale że mam Monstera, chciałbym dorwać drugą taką samą w dobrej cenie (żeby działało w SLi na oficjalnych sterownikach; miksować ponoć można tylko na nieoficjalnych Fast Voodoo).

U siebie postawiłem na początek Win Me bo uznałem, że na pewno nie może być tak zły jak to ludzie kiedyś pisali (na natywne wsparcie dysków USB to duża zaleta). No, może i nie jest taki zły, ale słaba kompatybilność z DOS-em jest jednak pewnym problemem...

I ciekawostka, jako główną grafikę mam obecnie zintegrowanego Intela i752 (815) z dodatkową pamięcią 4MB wpinaną do slotu AGP. Mój pierwszy w życiu własny pecet był na i810 i jako że ten chipset nie ma AGP, to relatywnie długo się męczyłem na tej dość koszmarnej integrze zanim dokupiłem Banshee na PCI. Potem "na szczęście" ta płyta padła w czasie aktualizacji biosu, dostałem w ramach wymiany gwarancyjnej i815e z AGP i wsparciem dla Tualatina i poszło z górki ;-)

Edytowane przez Assassin
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też myślałem o ME na początku ale lenistwo wygrało, bo już miałem na dysku 98, a potem i tak musiałem wgrać na nowo, a jednak płytkę 98 mam, ME jeszcze nie.

To jest ta integra Intel 740? Jeśli tak to współczuję, bo u kumpla próbowaliśmy na tym grać w Half Life ale cieło niemilosiernie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   1 użytkownik

×
×
  • Dodaj nową pozycję...