Skocz do zawartości
Camis

Transformacja energetyczna - OZE / paliwa kopalne / CO2 / ceny energii / Elektromobilność

Rekomendowane odpowiedzi

Pochmurny dzień u mnie, widać 15 minutowe skoki poboru, ale to wszystko godzinowo się wymazuje. Jeśli miałbym używać do czyszczenia pików po swojej stronie magazynem energii o sprawności 80-90% to byłbym jedynie stratny 10-20% na energii którą mogłem odsprzedać czy zużyć a nie stracić. Plus eksploatowałbym nadmiernie, niepotrzebnie magazyn robiąc sobie tu również straty, skracając okres gwarancji.

Pochmurny dzień, jeden panel uszkodzony.

image.thumb.png.9c7b30648d5b6eb2fdb1760ff565175c.png

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, Minciu napisał:

Macie jakiegoś wyjca że jesteście offgrid

3 diody na obudowie sygnalizują stan pracy: on grid, off grid oraz error. Plus informacja w apce. Ale apka sama z siebie nie rzuca żadnym powiadomieniem czy innym alertem.

22 minuty temu, Minciu napisał:

Co się stanie jak wywali wam bezpieczniki przy liczniku? Sprawdzaliscie?

Tak, kiedyś serwisant z Tauronu zrobił mi wszystkie stress testy jak przyszedł z kontrolą. Nie wiem o które dokładnie bezpieczniki Ci chodzi bo ja mam bezpieczniki główne w elewacji domu, bezpieczniki tuż przed licznikiem i tuż za licznikiem. Do tego jeszcze jest automat i on też ma swoje bezpieczniki. Ale nieważne :) Jak wyłącze bezpiecznik tuż przed licznikiem albo tuż za licznikiem to automat przełącza mnie na linie awaryjną, falownik widzi, że "na liczniku" nie ma prądu więc się przełącza na off-grid i puszcza zasilanie linią awaryjną. Serwisant powiedział, że bardzo wszystko to fajnie działa.

33 minuty temu, Minciu napisał:

Te cykle to pic na wodę fotomontage

Muszę poszukać papierowej gwarancji dołączanej do baterii bo wszystkie dokumenty online mówią jedynie albo o 10 latach albo o 6000 cykli dla magazynów z serii BTS Sofara.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To lipa jak nie ma jakiejś informacji na chacie że lecimy w offgrid. Tak wiem można podejść i oglądać lampki w urządzeniu albo sprawdzać apkę, ale to nie o to chodzi, żeby człowiek dokładał sobie kłopotu do nadzoru :)

W offgrid powinno świecić się coś widocznego na jamie sygnalizującego kryzysowy stan ;) 

 

Ze strony ENEA bilansowanie godzinowe przed i po. Na dole przed. 

image.thumb.png.d6c0ff4b876f9200b2d26a5d1fbc54b7.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
25 minut temu, RimciRimci napisał:

Muszę poszukać papierowej gwarancji dołączanej do baterii bo wszystkie dokumenty online mówią jedynie albo o 10 latach albo o 6000 cykli dla magazynów z serii BTS Sofara.

https://sofarsolarpoland.pl/wp-content/uploads/2023/01/Sofarsolar-Warunki-Gwarancji-Baterii.pdf

Pierwsza strona na dole tabeli masz BTS 5k - 13.1mWh (10 lat lub 13,1mWh - w zależności co nastąpi wcześniej). Dodam że bilansowanie po waszej stronie magazynem energii przyspiesza jedynie dobicie do megawatów gwarantowanych + wprowadza wam straty energii. Moim zdaniem jak jest słońce, to magazyn powinien się jedynie ładować,  nic nie oddawać do momentu zaniku zasilania lub słońca ;) Oczywiście chodzi o zachód a nie o  chmury. Bo jak są chmury to panele nawet moge opierdzielają temat elegancko. Idealnie w punkt. Te nędzne 2.4kWp rozbite na 3 strony. Nędzne bo u was pewnie jest nie mniej jak 5kWp wiec nie wiem do czego miałoby brakować energii, jak ja nawet klimę ciągnę swoją instalacją 😜 

@DjXbeat jaki masz magazyn? 

Edytowane przez Minciu
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

@Minciu 

Widzę, że nie przeczytałeś tego co wcześniej napisałem bo pytasz się mnie o to jaki mam magazyn :E

Nie mam magazynu ale gdybym miał to od początku roku do końca czerwca zwiększył bym autokonsumpcje o ~1600kwh bo największe zużycie energii mam w godzinach porannych, 6-9 i wieczornych 18-22 czyli wtedy kiedy PV nie produkuje energii.

Edytowane przez DjXbeat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, DjXbeat napisał:

@Minciu 

 bo największe zużycie energii mam w godzinach porannych, 6-9 i wieczornych 18-22 czyli wtedy kiedy PV nie produkuje energii.

Albo gdybyś rozłożył panele wschód-zachod? Dorzucił kilka pstrykniec palcem na timerze. Klimę odpalał za dnia żeby sobie pyrkala i wieczorem miał już chłodek. 

Jest tylko jedno urządzenie które nie nadaje się do przesunięcia, komputer i miłość do gier w nocy ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
5 godzin temu, Minciu napisał:

Pierwsza strona na dole tabeli masz BTS 5k - 13.1mWh (10 lat lub 13,1mWh - w zależności co nastąpi wcześniej).

Heh, spoko to mają skalkulowane. Wyszło mi, że przy obecnym użytkowaniu akumulatora przekroczę 13.1 MWh po 9.5 roku*.

*dotyczy się to sytuacji jak miałem zamontowany jeden magazyn. Od 2-3 tygodni mam 2 magazyny więc teoretycznie czas się wydłuży o drugie tyle przy zużyciu prądu na poziomie jak mam obecnie. Z moich obserwacji wychodzi, że wybór magazynu o pojemności 1/3 dziennego zużycia prądu powoduje, że dwa progi gwarancyjne (czas oraz zużycie prądu) wyrównują się.

Edytowane przez RimciRimci

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Minciu napisał:

Albo gdybyś rozłożył panele wschód-zachod? 

Panele mam na stelażu w ogrodzie ustawione centralnie na południe. Wschód zasłania dom, zachód od 15 zasłaniają drzewa. PV ustawione na południe pracują 6-18 ale rano do 9 jest bardzo mała produkcja a wieczorem od 18 praktycznie zerowa. 

 

8 minut temu, Minciu napisał:

Dorzucił kilka pstrykniec palcem na timerze. 

Pompa ciepła grzeję 200l bufor CWU w godzinach 6-8, 13-15 i 18-20. W godzinach 13-15 czyli jak działa PV mam ustawione 55C. Rano i wieczorem 48C

 

10 minut temu, Minciu napisał:

Klimę odpalał za dnia żeby sobie pyrkala i wieczorem miał już chłodek. 

Po nocy to ja mam dom wychłodzony. Klimę to ja przeważnie odpalam w godzinach 10 do 20. 

 

11 minut temu, Minciu napisał:

Jest tylko jedno urządzenie które nie nadaje się do przesunięcia, komputer i miłość do gier w nocy ;)

U mnie tym urządzeniem jest pompa ciepła w zimę :E

Na rok wciąga ~5000kw

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ja dobrze widzę, że w programie mój prąd 6.0 nie ma wymogu wielkości magazynu a jedynie rekomendacja ustawiona na 1,5x mocy paneli?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co za różnica, jak za miesiąc z hakiem będzie po programie XD 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No różnica dla mnie spora bo mam świeża instalacje czekającą na program. Miło by było odzyskać część hajsu ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podobno w MP 6.0 wystarczy kupić boiler na ciepłą wodę z pompą ciepła i też jest traktowane jako magazyn.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktoś wie jak rozliczana jest fotowoltaika 1 fazowa?

Na przykładzie PGE? Dodzwonić się do ich rzecz raczej niemożliwa. Może jeszcze na maila odpiszą

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, RimciRimci napisał:

Podobno w MP 6.0 wystarczy kupić boiler na ciepłą wodę z pompą ciepła i też jest traktowane jako magazyn.

Bojler to najlepszy magazyn. Niestety 200 litrowy bojler z pompą ciepła latem potrzebuje tylko 2,5-3,5 kWh dla domu z 2-4 kąpieli pod prysznicem dziennie. Więc wiele się nie namagazynujesz.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@tgolik

Właśnie kupiłem boiler z pompą, 80l. Plus, że taki boiler jednocześnie chłodzi powietrze to sobie w lato będę chłodził dom :) A w zimę powietrze ukierunkuje w komin.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

@RimciRimci

Podłączysz pompę do komina? To tak wolno? Ja mam zrobione 2 przewierty na zewnątrz Ø 150 mm.

Na tych 80 litrach to przyoszczędziłeś, tracąc funkcję magazynu. Jedna kąpiel i woda zimna.

 

:banan:

No, Panie i Panowie.

Wystawiłem sobie pierwszą fakturę od Energi, za lipiec po nowych już stawkach.

Poniżej stawki za lipiec 2023 i lipiec 2024:

lipiec 2023 - 1,12 zł/kWh

lipiec 2024 - 0,89 zł/kWh

Taryfa G12w, z wszystkimi kosztami z faktury (wartość faktury podzielona przez liczbę kWh).

Edytowane przez tgolik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
28 minut temu, tgolik napisał:

Podłączysz pompę do komina? To tak wolno? Ja mam zrobione 2 przewierty na zewnątrz Ø 150 mm.

A czemu miałoby to być zabronione w domu jednorodzinnym? To tylko ochłodzone powietrze.

28 minut temu, tgolik napisał:

Na tych 80 litrach to przyoszczędziłeś, tracąc funkcję magazynu. Jedna kąpiel i woda zimna.

Taka mi maksymalna pompa wchodzi w miejsce piecyka gazowego, niestety. Z resztą ja i tak się myję w bardzo letniej wodzie.

Edytowane przez RimciRimci

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Patrząc o czym jest na ostatnich kilkunastu (kilkudziesieciu?) stronach ten wątek albo wypadałoby wydzielić dyskusję o systemach zasilania i ogrzewania domów, albo dopasować nazwę tematu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

@RimciRimci

Przy 80 litrach nie możesz grzać wody na zapas. w tanich godzinach lub w czasie gdy świeci słońce.

Ja mam 200 litrów i grzeję od 4:00-6:00 później od 13:00-15:00 i jeszcze wieczorem od 21:00-23:00

Czyli 5 godzin w taniej taryfie i 1 godzinę w taryfie dziennej. Pompa w czasie pracy pobiera ok 450 W. Grzałkę wyłączyłem trwale - wolę letnią wodę niż grzać prądem przy cop 1.

Edytowane przez tgolik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@tgolik

Wiem z czym wiąże się taka mała pompa. Niestety na dziś dzień - ograniczenia budynkowe mnie trzymają za jaja. A nie chcę rozgrzebywać całej instalacji wod-kan w domu bo już mam wystarczająco remontów na ten rok :D Wymiana okien w całym domu, teraz robię kominek (i przy okazji wyszło, że trzeba kuć komin bo nie wchodzi wkład nierdzewny bo komin krzywy... także jest kolorowo, jak to w domach z lat 80'tych). A kupuję boiler z pompą ciepła bo:

a) w salonie miałem w ostatnie upały non-stop 26-27*C (wyrzut powietrza z boilera będzie do salonu. Wiadomo, że nie będzie to drugą klimatyzacją ale każdy napływ zimnego powietrza będzie mile widziany),

b) w domu mam dwa boilery gazowe, jeden jest bardzo stary i duży (80 albo 100l) i tylko patrzeć aż w najmniej odpowiedniej chwili wyzionie ducha, a korzystają z niego tylko rodzice. Mój boiler gazowy ma 42l i 5 lat, więc podmienię go za tego dużego,

c) kończy mi się czas programu Czyste Powietrze, gdzie mam dofinansowanie do modernizacji domu. Podliczyłem, że jeszcze mam zapas finansowy w tym programie aby zwrócili mi 50% ceny zakupu boilera z pompą ciepła. Wybrałem ten: Ariston NUOS PLUS S2 WI-FI 80 WH podgrzewacz wody z pompą ciepła - technika grzewcza (technika-grzewcza-sklep.pl)

On podgrzewa wodę samą pompą ciepła do 60 stopni. Kupiłem go za 3750. 50% dostanę dofinansowania do zakupu.

d) na samo ogrzewanie wody gazem daję co dwa miesiące 280zł przed podwyżkami.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

@RimciRimci

Mój 200 litrowy bojler z pompą ciepła Atlantis kosztował z montażem 8800 zł. Nie korzystałem z żadnych programów.

Zimą zużywa miesięcznie ok 140kWh (cop~3,5) latem 95 kWh (cop~5,5).

Wcześniej na zwykłych bojlerach zużywałem 450 kWh/miesięcznie na CWU.

Edytowane przez tgolik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Godzinę temu, tgolik napisał:

Na tych 80 litrach to przyoszczędziłeś, tracąc funkcję magazynu. Jedna kąpiel i woda zimna.

Zależy dla kogo, przy pełnych 80L to biorę prysznic z 3-4 razy bez problemu. 

Wolę letnią wodę max 35 stopni oraz do tego nie leje się litrami. 

50 minut temu, Suchy211 napisał:

albo dopasować nazwę tematu.

Do zrobienia tylko na jaki?. 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, kogut199109 napisał:

Ktoś wie jak rozliczana jest fotowoltaika 1 fazowa?

Na przykładzie PGE? Dodzwonić się do ich rzecz raczej niemożliwa. Może jeszcze na maila odpiszą

Masz bilansowanie międzyfazowe do pełnych godzin zegarowych. Montują dwukierunkowy licznik i masz to normalnie rozliczane. 

Ważne że musi być sprzęt dozwolony do użycia i chyba potwierdzony jakoś przez elektryka. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, tgolik napisał:

Niestety 200 litrowy bojler z pompą ciepła latem potrzebuje tylko 2,5-3,5 kWh dla domu z 2-4 kąpieli pod prysznicem dziennie. Więc wiele się nie namagazynujesz.

Dokładnie tyle pobiera mi Panasonic 9kW na grzanie 200l buforu CWU do 55C w dzień i 48C rano i wieczorem. Mi to wystarczy na 8 kąpieli pod prysznicem bo wolę chłodniejszą wodę ;) 

2 minuty temu, Minciu napisał:

Ważne że musi być sprzęt dozwolony do użycia i chyba potwierdzony jakoś przez elektryka. 

Z reguły firma zakładająca PV wypełnia wniosek i składa dokumenty do elektrowni łącznie z dokładna informacją o instalacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
14 minut temu, Camis napisał:

Zależy dla kogo, przy pełnych 80L to biorę prysznic z 3-4 razy bez problemu. 

Wolę letnią wodę max 35 stopni oraz do tego nie leje się litrami. 

Ja mam podobnie, albo jeszcze bardziej. W lecie to w zasadzie większość mojego prysznica to jest zmina woda, bo jest dla mnie wystarczająco ciepła prosto z rur :E A trochę cieplejszą w zasadzie letnią używam tylko na chwilę do spłukiwania z siebie żelu czy szamponu :E

Nawet jak mam ochotę na wannę to wlewam letnią wodę, nie lubię się parować :E

Edytowane przez lukadd
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...