Skocz do zawartości
Tombycz

Intel Raptor Lake / Meteor Lake - 14 generacja

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, wrobel_krk napisał:

lenovo odpisze że trzeba do Pata Gelsingera uderzyć:) 

Tutaj CEO Intel’a nic nie da, bo powiem że sam nie wie po co Lenovo przekracza limity :E 

Ale może być że samo Lenovo nie wiem po co dali takie limity :E 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie ostatecznie się okaże, że takie limity ustawili, bo będą bazować na temp. rdzenia, jako ograniczniku wydajności (czyt.: jak jest poniżej 100st. C, to walić tyle w krzem, by do tych 100st.C dojechać)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 27.07.2024 o 11:27, zachy napisał:

Ja proponuje powrot do zworek na mobo ;)

Piekne czasy :D

I skończyłoby się grzebanie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy zworkach też się dało grzebać :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, krzysiak napisał:

Przy zworkach też się dało grzebać :E

Stary, nie te czasy. Dzisiaj system musi już stać na kompie bo inaczej. Kto tam palca wsadzi do środka kompa dzisiaj? Idąc dalej, ten ich fix dla 1% starych zgredów, którzy będą rzeczywiście chcieli zaktualizować bios w działającym pc, to jakiś żart. Windows musiałby sam to zrobić w tle ;)

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wchodzi na to, że trzeba czekać przynajmniej 1.5roku od wyjścia sprzętu każdego czy nie wyjdą jakies kwiatki xD tak jest najrozsądniej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, z1k napisał:

tak jest najrozsądniej

Z pewnością jest taniej :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak sie przesiadałem z 12 na 13 gen nie myslalem ze pojawia sie jakieś problemy

A jak z partyzanta wyszedl jeszcze 14gen na lga 1700 to czekalem na testy i informacje jak sie on prezentuje

Myslalem o wymianie na 14700k nawet, ale finalnie, po namysle, wzialem platformę amd na am5

Teraz spokojnie po premierze serii 9000 od amd poczekam z 6-9miesiecy, czy nie pojawia sie jakies kwiatki i dopiero wezme 9700x3d

Choc przy wydajnosci 7800x3d w zasadzie wymiana dla sztuki i checi pogrzebania przy pc

 

Jakbym mial brac 15 gen Intela to na pewno bym poczekal z 6-9 miesięcy przed upgrade platformy tez.

Takie czasy, ze jestesmy betatesterami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To co będzie pasowało na stare płyty to jeszcze kupić można od biedy z lenistwa. Ale jak ma ktokolwiek kupić nową płytę z procem od firmy, która chwali się że sprzedaje szrot i pokazuje środkowy palec to pls. Może za kilka generacji jak przeproszą ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy takich akcjach jak palace sie x3d od wysokiego vsoc, czy jazdy ze stabilnoscia prockow 13/14 gen intela to człowiek 5 razy pomysli zanim cos nowego kupi, a najczesciej poczeka co nabywcy nowinek (beta testerzy) doniosa na przestrzeni pierwszych miesiecy zycia platformy

 

Ciekawe jaki % osob ostatnie akcje z cpu od intela zniecheca do nabycia 15gen.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tak swoją drogą to życie fajnie weryfikuje mity. Człowiek by chciał myśleć, że w korporacjach to jednak siedzą ogarnięci ludzi, a w takim biznesie jak mikroprocesory stabilność sprzętu oraz prawidłowość dokonywanych za jego pomocą obliczeń to rzecz zdecydowanie priorytetowa (bo jakby świadomie sprzedawano wadliwy sprzęt to by się przecież posypały "miliardowe odszkodowania"). To dlatego choć kiedyś "kręciliśmy" procesory o 50% a czasem nawet 100% (miałem E21401600 @ 3200 ;-) ) to nie uważaliśmy, że w korporacjach siedzą idioci niepotrafiący wykorzystać swojego sprzętu. Po prostu musieli oni zagwarantować żelazną stabilność, a my w sprzęcie do zabawy mogliśmy trochę zaryzykować.

A teraz okazuje się, że korpoludki uprawiają staropolskie "jakoś to będzie", zaliczają mega faila i poza zdegustowaniem konsumentów nic wielkiego się nie dzieje :E

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic się nie dzieje, bo co w sumie ma się dziać? Przecież konsumenci rzadko żywią urazę dłużej niż miesiąc. 

Korpo ogarnęło, że docelowa grupa kupi wszystko, liczy się start premiera, dobry marketing i + 2 fps. Część będzie zdegustowana, ale po testach zobaczy, który CPU  jest na pierwszym miejscu, ile kosztuje i wybierze ten właśnie. Globalnie to garstka siedzi na forach i czyta co tam w trawie piszczy, raczej większość ogranicza się to testów, a nawet do samych wykresów. 

Zresztą, z GPU to samo, ilu skreśliło po pokazie cen serię 40x0? nawet @kadajoszybko zmiękł, a obiecywał hold :szczerbaty:  

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na szczęście chwilowo jest trend na inkluzywne gry, które nie nadają się do grania więc można zrobić skip w świecie IT na jakiś czas ;)

  • Like 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Assassin napisał:

E21401600 @ 3200 ;-)

Tylko wtedy kupowałeś E2140 z bazą 1.6 GHz i podkręcałeś do 3,2 Ghz.
Dzisiaj taki sam procesor kupujesz już podkręcony, jako baza do 5.7 GHz (aby się sprzedało + benchmarki) + użytkownicy podkręcają do 6,3 GHz, a potem; "bo jo nie wiedzioł, co to @OC 1.7V i 380W" :E

  • Like 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, Minciu napisał:

Stary, nie te czasy. Dzisiaj system musi już stać na kompie bo inaczej. Kto tam palca wsadzi do środka kompa dzisiaj? Idąc dalej, ten ich fix dla 1% starych zgredów, którzy będą rzeczywiście chcieli zaktualizować bios w działającym pc, to jakiś żart. Windows musiałby sam to zrobić w tle ;)

Instrukcje nie jasne. Penis utknal w wentylatorze...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kumpel napisał bezpośrednio do Intel w związku ze swoim 13900K. Zgadnijcie co dostał w odpowiedzi. 

3Kropki aka @RTX4090 trzymaj się bo mózg Ci wybuchnie po tej odpowiedzi. 

A więc dostał... 

Messenger_creation_be23d8ca-924f-453f-a7a7-059075ae03c2.jpeg.20b06f6c1086b92fbf05f0b781735d69.jpeg

Tak jest. Dostał dokładnie taką tabelkę którą wkleiłem wczoraj i nakaz wklepania sobie ustawień które tutejsi forumowi specjalsi uznają za złą, bo przecież jedyne słuszne to 253W i koniec! 

  • Haha 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
47 minut temu, Minciu napisał:

Na szczęście chwilowo jest trend na inkluzywne gry, które nie nadają się do grania więc można zrobić skip w świecie IT na jakiś czas ;)

Też prawda. Zwłaszcza, że jeszcze niedawno (co w przypadków takich zgredów jak ja oznacza 10-15 lat temu :E ) mieliśmy naprawdę złoty okres grania na PC i zapewne każdy ma wiele fajnych tytułów do nadrobienia. Wszystko co nie wygląda gorzej od pierwszego Crysisa z 2007 r. nie powoduje krwawienia oczu ;)

3 minuty temu, PiPoLiNiO napisał:

Tak jest. Dostał dokładnie taką tabelkę którą wkleiłem wczoraj i nakaz wklepania sobie ustawień które tutejsi forumowi specjalsi uznają za złą, bo przecież jedyne słuszne to 253W i koniec! 

Ale już abstrahując od tego to nie jest poważne, żeby końcowy user miał sobie wklepywać tak szczegółowe nastawy.

Jak miałem problemy z 13700K to nie potraktowali mnie tak poważnie. Najpierw zażyczyli sobie litanię informacji typu rozmiar buta, a potem ucieszyli się, że problem rozwiązany (bo odpisałem im, że zrobiłem zwrot).

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, PiPoLiNiO napisał:

Kumpel napisał bezpośrednio do Intel w związku ze swoim 13900K. Zgadnijcie co dostał w odpowiedzi. 

3Kropki aka @RTX4090 trzymaj się bo mózg Ci wybuchnie po tej odpowiedzi. 

A więc dostał... 

Messenger_creation_be23d8ca-924f-453f-a7a7-059075ae03c2.jpeg.20b06f6c1086b92fbf05f0b781735d69.jpeg

Tak jest. Dostał dokładnie taką tabelkę którą wkleiłem wczoraj i nakaz wklepania sobie ustawień które tutejsi forumowi specjalsi uznają za złą, bo przecież jedyne słuszne to 253W i koniec! 

Widzę że ciężko skumać ( nawet soft Intela do OC tak podaje).

Od początku od premiery PL2 czyli moc dla Turbo była określana jako 253 W na 56 sekund ( masz to opisane na stronie Intela).

Tę tabelę to g.. tabelki wymyślone na kolanie przez Intela jak się zaczęło robić głośno. Ta tabela nawet nie zawiera czasu z jakim ma trwać PL2 ...

Pisane wielokrotnie, Intel sam zamieszał z tym i to totalnie ... Prawidłowe wartości są te z premiery ( i takie jakie soft podaje do OC)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co kogo obchodzi kto namieszała. Co kogo obchodzi co ma być ustawione. 

Do kutwy nędzy, kupujesz procka i ma działać. Skończ z tymi urojeniami w końcu, że klient ma sobie ustawiać wszystkie atrybuty po kolei. 

Żyjesz w jakimś chorym świecie. 

Towar ma działać po zakupie. Koniec kropka. 

Nikogo nie obchodzi producent płyty, ram czy dostawać prądu. Jak intel sprzedaje procki pod swoje podstawki to w jego obowiązku jest aby każda płyta z ich podstawką domyślnie miała ustawienia które DZIAŁAJĄ. 

PS. Kumpla procek oczywiście nie działa na żadnych ustawieniach. Tzn działa jak mu napisałem alby wklepał +0,045V. No ale to nie jest działanie bo tam 100 jest przy każdym działaniu :)

  • Like 4
  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, RTX4090 napisał:

Od początku od premiery PL2 czyli moc dla Turbo była określana jako 253 W na 56 sekund ( masz to opisane na stronie Intela).

No to w takim razie do każdego pudełka z ich CPU powinni dokładać gratis stoper by sobie każdy sprawdził bo tak to co - słowo przeciwko słowu? :E 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, PiPoLiNiO napisał:

Co kogo obchodzi kto namieszała. Co kogo obchodzi co ma być ustawione. 

Do kutwy nędzy, kupujesz procka i ma działać. Skończ z tymi urojeniami w końcu, że klient ma sobie ustawiać wszystkie atrybuty po kolei. 

Żyjesz w jakimś chorym świecie. 

Towar ma działać po zakupie. Koniec kropka. 

Nikogo nie obchodzi producent płyty, ram czy dostawać prądu. Jak intel sprzedaje procki pod swoje podstawki to w jego obowiązku jest aby każda płyta z ich podstawką domyślnie miała ustawienia które DZIAŁAJĄ. 

PS. Kumpla procek oczywiście nie działa na żadnych ustawieniach. Tzn działa jak mu napisałem alby wklepał +0,045V. No ale to nie jest działanie bo tam 100 jest przy każdym działaniu :)

zawsze sa jakieś banialuki i nic na to nie poradzisz, na stocku może walić bluerscreny jak chce, a może być tak, że złożysz i będzie hulać bez jęknięcia ( nie mówię tylko o gen 13/14)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatni raz napisze jasno i wyraźnie:

Proc wyjęty z pudełka ma Pl1 125 W, PL2 (moc turbo) 253 W na 56 sekund ...

Po włożeniu procka do płyty i odpaleniu default w 99 % ustawienia były nolimite ( proc boostował turbo ile chciał bez ograniczeń, co mogło dawać niestabilność - Intel nigdzie nie gwarantuje ciągłej pracy CPU 300W+ z Turbo maks na 24 rdzeniach. Określa tylko maksy dla 8 P i 16 E.

Jak odpalasz soft IET ( soft Intela) masz opis że procek powinien mieć PL2 253 i 56 sekund jako default.

Te tabletki to pokłosie awantury o to że płyty miały nonlimited ustawione. Dziwne tę tabelę - według mnie skopane l, bo nigdy wcześniej nie było mowy o profilach.

Pokaż mi gdzie Intel gwarantuje pełną pracę procesora 24 rdzeniowego pod full zegarami. Żaden procek AMD czy Intel nigdy nie miał full taktowan dla procko powyżej 8 rdzeni. Nawet 16 rdzeni AMD mają niższe taktowanie maksymalne niż określona to producent.

Teraz się tłumaczysz tabelka bo ustawiłeś jak wariat proca nonlimited i go smazyles xrusherami ( te wcześniejsze a nie ostatni).

 

Koniec tematu ..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, RTX4090 napisał:

smazyles

4 raz powtarzasz, że spaliłem procka. Jesteś idiotą. To fakt, nie opinia. Bo 3 razy Ci napisałem że działa. Także @kadajo czy reszta, nie dawajcie mi bana. Chyba jak 3 razy gościowi napisałem, że coś działa, a on dalej swoje to można go uznać za idiote prawda? 

 

5 minut temu, RTX4090 napisał:

według mnie skopane l, bo nigdy wcześniej nie było mowy o profilach.

Według Ciebie. Jak wszystko. Intel producent się nie zna, bo jsk zawsze 3Kropki wie lepiej. Dają oficjalną grafikę, odpisują to ludziom w mailach. Ale skoro 3krop nie rozumie to znaczy że jest źle! Trzymajcie mnie... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy smażenie znaczy upalenie ? Nie ! 

Jakiekolwiek wyjście poza 253 W na 56 sekund to wykroczenie poza normy ustalone dla tych CPU.

Od początku pisałem że Biosy są dziwne że dają nonlimited - co jest z góry OC, bo procek zamiast pod full obciążeniem 24 rdzeni trzymać zegary 90% maksow, to leciały na full zegary ( które nigdzie Intel nie określił jakie są dla pełnego obciążenia 24 rdzeni ).

Prawidłowe ustawienia z premiery to 

PL1 - 125 (150 kla KS)

PL2 - 253 na 56 sekund.

Inne ustawienia to bzdura Intela...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...