Skocz do zawartości
Pioy

Monitory OLED - temat zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

24 minuty temu, Kyle_PL napisał:

Smartfonem, to można sobie prędzej kopać w śniegu, niż kalibrować monitor.

kolego , ja gram tylko w gry / oglądam filmy i dla mnie ta funkcja w samsungu robi robotę , kolory teraz są w moim odczuciu prawdziwsze niż to co fabryka daje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
38 minut temu, Kyle_PL napisał:

.. aż tak skopaną masz kontrolę gammy na tym monitorze? :/ To tylko mnie utwierdza w przekonaniu, że muszę poczekać na OLED ze sprzętową kalibracją (w niższej cenie niż 10 KPLN)

 

Patrz nizej

19 minut temu, Kris Dee napisał:

Sprawdzasz napewno po ciemku?

 

NIe, odpalalem w pokoju ze swiatlem plus mam nowe swiecace drzewko w tymze pokoju, ktore ma biale ledy :E 

Po resecie na 50% wylaczylem swiatlo i do 76 widze zmiany bez problemu.

 

Chyba zbyt dlugo na IPS siedzialem, przez co czarny jest zbyt czarny dla mnie :E Trzeba przestawic myslenie :)

 

 

BTW jaka jest defaultowa gamma dla DCI-P3 w tym monitorze? 

Edytowane przez joloxx9

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@joloxx9 Jak widzisz od 76 to jest ok. Delikatny 'black crush' to nie problem bo większość gier i tak ma zbyt szarą czerń na Oledzie. Testowałeś już jakieś gry w HDR?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko przy sprawdzaniu tego filmiku nie uruchamiajcie hdr gdy filmik już leci- wtedy musicie odświeżyć stronę bo będą przekłamania. No i profile kolorów potrafią namieszać (miałem z rtings wgrany i jeszcze gorzej się zachowywało- nie żeby bez profilu było niestety lepiej ;/)

Ktoś tam wcześniej pisał, że podczas grania pewnie niezauważalne- własnie podczas grania zauważyłem że coś nie halo z czernią w hdr u mnie. W uncharted jeszcze było spoko, ale w last of us co chwila się natykałem na miejsca gdzie ewidetnie brakowało detali w cieniu i źle to wyglądało, przy przełączniu trybów hdr zobaczyłem, że przy trybie 1000 najgorzej to wyglądało, przy movie hdr najlepiej czarny wyglądał ale już nie pamiętam co mi z tym trybem nie pasowało. True black był złotym środkiem ale nieidealnym

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Kris Dee napisał:

@joloxx9 Jak widzisz od 76 to jest ok. Delikatny 'black crush' to nie problem bo większość gier i tak ma zbyt szarą czerń na Oledzie. Testowałeś już jakieś gry w HDR?

Tak i jest miazga, szczerze to sie zafiksowalem na tym tescie nie wiem po co, szczegolnie jak go sprawdzalem w rozswietlonym pokoju :) 

@Nikelajer

Masa gier na windowsie ma skopany HDR niestety. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@joloxx9 Może i tak, ale w głowie siedzi że u wielu użytkowników tego monitora clipping jest od 0.5% widoczny, a u innych przy tych samych ustawieniach czy to w samym monitorze, windowsie, czy panelu nvidii od 4.6% przy hdr 1000 🙃

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pobawilem sie kilka godzin Samsungiem G8 i jesli chodzi o obraz w rozrywce no to chyba nic pisac nie musze, mam TV oled od 3lat wiec wrazenia juz takiego na mnie nie zrobilo. Ale fakt, ze zawitalo to do monitorow juz tak. Jesli chodzi o gry i YT to sprawdza sie swietnie ale czcionki w systemie to dramat, a ponoc WOLED ma jeszcze gorsze wiec nie chce wiedziec jakie. Uzywam swojego IPS 80% czytanie a reszta to gry juz okazjonalnie. Niestety ten monitor do czytania to jest lipa, WOLED jesli jest gorszy to nie chce tego widziec :D Wiec obecnie jakikolwiek oled jako monitor glowny odpada, jak ktos pisze ze czcionka jest ok to chyba czas do okulisty :lol2:

Edytowane przez Phoenix.
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Phoenix. ... a widziałeś Philips 27E1N8900? Bo nie wydaje mi się, by dawał kiepską jakość czcionki (skalowanie daleko ponad 100%). Problem z czcionkami, to jest na ekranach OLED z niższym PPI (jak 3440x1440 @ 34" ).

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Kyle_PL napisał:

@Phoenix. ... a widziałeś Philips 27E1N8900? Bo nie wydaje mi się, by dawał kiepską jakość czcionki (skalowanie daleko ponad 100%). Problem z czcionkami, to jest na ekranach OLED z niższym PPI (jak 3440x1440 @ 34" ).

Skoncz te bzdury, na ips w rozdzielczosi ktorej opisujesz nie ma problemu z czczionkami, a zadna rozdzielczosc tego nie poprawi. Dziwne zeby 4k na 27 calach wygladalo gorzej, tylko problerm nadal wystepuje.

Wyzsza rozdzielczosc tylko maskuje problem.

Edytowane przez Phoenix.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nie odczuwam problemu z czcionkami w firefoksie np wyzywając na pclabie. Używam dark reader.

W nakładce windows 11 też nie widzę problemów. Za to widzę w starszych opcjach systemowych czy np. w panelu nvidii. Tam czcionka jest słaba.
To, że oled nie nadaje się do czytania to żadne odkrycie. On do tego nie został stworzony.  Do tego można kupić super monitor 24 cale full hd za 500-700zł albo używkę 27 - 1440p.

Jeżeli ktoś większość czasu czyta coś w necie lub ogląda gadające głowy na yt to nie kupuje oleda.

Milion razy to było tutaj pisane.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, SylwesterI. napisał:

kolego , ja gram tylko w gry / oglądam filmy i dla mnie ta funkcja w samsungu robi robotę , kolory teraz są w moim odczuciu prawdziwsze niż to co fabryka daje

Mam pytanko, do G8 jest nowy soft ale aktualizacja monitora pokazuje ze jest najnowszy. Do monitora potrzeba USB-C zeby zaktualizowac czy jest cos o czym nie wiem? Aktualizacja monitora pokazuje, ze jest najnowsze ale na stronie jest nowsze.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pany! Przecież 27E1N8900 to jest panel od JOLED, który ma klasyczną strukturę piksela RGB. Tekst wygląda tak samo dobrze jak na LCD.

PA32DC

PA32DC-subpixels.jpg

27GR95QE

27GR95QE-subpixels.jpg

AW3423DW

AW3423DW-subpixels.jpg

 

 

Udało mi się uchwycić ten clipping na moim DWF.

IMG-20231203-192215.jpg

Edytowane przez Kris Dee

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Keken napisał:

Ja nie odczuwam problemu z czcionkami w firefoksie np wyzywając na pclabie. Używam dark reader.

W nakładce windows 11 też nie widzę problemów. Za to widzę w starszych opcjach systemowych czy np. w panelu nvidii. Tam czcionka jest słaba.
To, że oled nie nadaje się do czytania to żadne odkrycie. On do tego nie został stworzony.  Do tego można kupić super monitor 24 cale full hd za 500-700zł albo używkę 27 - 1440p.

Jeżeli ktoś większość czasu czyta coś w necie lub ogląda gadające głowy na yt to nie kupuje oleda.

Milion razy to było tutaj pisane.
 

Ja tylko odpalilem forum i juz wiedzialem co jest z czcionkami nie tak po pierwszej nutce, dlatego napisalem, ze ten monitor jako drugi do gier bedzie ok. I sam tez takiego kupie obok do samego grania.

2 minuty temu, Kris Dee napisał:

Pany! Przecież 27E1N8900 to jest panel od JOLED, który ma klasyczną strukturę piksela RGB. Tekst wygląda tak samo dobrze jak na LCD.

Jak ma taka sama to ok ale chyba nie o tym monitorze pisalem ;) Wiec jesli jest zepsuta czcionka przez rodzaj matrycy to zadna rozdzialka tu niczego nie zmieni.  Wiec bez sensu jest przytaczanie innego monitora w odniesieniu do moich wrazen z calkiem inna matryca. nic to nie wnosi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odnośnie czcionek , mozna to poprawić przez bettercleartypetuner . choć ja nie uzywam , dla mnie wszystko jest czytelne , fakt że wygląda inaczej , ale z odczytaniem nie mam problemu

@Phoenix.

aktualizację znajdzie automatycznie jak wskoczy Twój region , jak chcesz wcześniej z innego regionu to musisz przez usb-c wgrywać , przy czym jak masz na myśli aktualizację 1604 czy coś takiego , to się wstrzymaj , z tą aktualizacja jest coś nie tak , raz ją wrzucają na stronę potem ściągają , potem znowu wrzucają , no i kilka osób się skarżyło że aktualizacja coś im posypała , a ci co się nie skarżyli to stwierdzili że zmian żadnych nie widzą  , ja dałem sobie spokój , siedzę na 1520 , dodatkowo automatyczne aktualizacje wyłączyłem , niech inni pierw testują

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, Kris Dee napisał:

 

Udało mi się uchwycić ten clipping na moim DWF.

IMG-20231203-192215.jpg

U tego gościa na kanale jest test, gdzie pokazuje tylko te najniższe, wtedy nie trzeba zasłaniać i po wyłączeniu swiatla(nawet klawiatury) udało mi się dojrzeć nawet 0.5%.

 

Mógłbyś sprawdzić jaka masz defaultowa gamme w dcip3?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, SylwesterI. napisał:

odnośnie czcionek , mozna to poprawić przez bettercleartypetuner . choć ja nie uzywam , dla mnie wszystko jest czytelne , fakt że wygląda inaczej , ale z odczytaniem nie mam problemu

@Phoenix.

aktualizację znajdzie automatycznie jak wskoczy Twój region , jak chcesz wcześniej z innego regionu to musisz przez usb-c wgrywać , przy czym jak masz na myśli aktualizację 1604 czy coś takiego , to się wstrzymaj , z tą aktualizacja jest coś nie tak , raz ją wrzucają na stronę potem ściągają , potem znowu wrzucają , no i kilka osób się skarżyło że aktualizacja coś im posypała , a ci co się nie skarżyli to stwierdzili że zmian żadnych nie widzą  , ja dałem sobie spokój , siedzę na 1520 , dodatkowo automatyczne aktualizacje wyłączyłem , niech inni pierw testują

Sam monitor sztos, fajnie tak bawic sie menu na pilocie  anie przyciskami :szczerbaty: Niby nic ale jednak mega szczegol.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fringing jest uciążliwy, nie ma się co oszukiwać. Jakbym miał pracować na tym po kilka godzin dziennie, to już bym wolał najtańsze LCD 1440p i chyba nawet w 32". Do gier i przeglądania stron internetowych da się z tym żyć.

@joloxx9 

Po wyciągnięciu z pudełka na presecie Creator i dcip3 gamma jest ustawiona na 2.6

Edytowane przez Kris Dee

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Phoenix.

pilotem już jest fajnie , ale fonem to dopiero zabawa :E

szczególnie jak oglądasz coś z daleka, w trybie smart tv, do tego parujesz słuchawki/głośniki po BT

monitor tak fajny że synal w black frajdej kupił sobie za 840 ojro, co prawda kompa ma teraz słabego bo z gtx 1080, ale zadowolony jest, sam hdr robi robotę, do tego płynność obrazu, brak smużenia, do macbooka air podłącza go 1 kablem usb-c i ma obraz i ładowanie lapka jednocześnie

najlepsza promka była w Szwajcarii w środę w czasie black week, cena 599 franków - 2760pln 😍

Edytowane przez SylwesterI.
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, Kris Dee napisał:

Fringing jest uciążliwy, nie ma się co oszukiwać. Jakbym miał pracować na tym po kilka godzin dziennie, to już bym wolał najtańsze LCD 1440p i chyba nawet w 32". Do gier i przeglądania stron internetowych da się z tym żyć.

@joloxx9 

Po wyciągnięciu z pudełka na presecie Creator i dcip3 gamma jest ustawiona na 2.6

Dzieki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
46 minut temu, Phoenix. napisał:

Skoncz te bzdury, na ips w rozdzielczosi ktorej opisujesz nie ma problemu z czczionkami, a zadna rozdzielczosc tego nie poprawi. Dziwne zeby 4k na 27 calach wygladalo gorzej, tylko problerm nadal wystepuje.

Wyzsza rozdzielczosc tylko maskuje problem.

Sam skończ pisać bzdury. Na telefonie piksele OLED ułożone od czapy, a ostrość i ogólna jakość czcionek dużo lepsza od twojego zafajdanego monitora IPS :]

30 minut temu, Phoenix. napisał:

Wiec jesli jest zepsuta czcionka przez rodzaj matrycy to zadna rozdzialka tu niczego nie zmieni.

Gdybyś miał choć odrobinę wyobraźni, to byś wiedział, ze zmieni.

30 minut temu, Phoenix. napisał:

Jak ma taka sama to ok ale chyba nie o tym monitorze pisalem ;)

Skończ już pisać bzdury. Pisałeś o każdym monitorze OLED:

57 minut temu, Phoenix. napisał:

obecnie jakikolwiek oled jako monitor glowny odpada, jak ktos pisze ze czcionka jest ok to chyba czas do okulisty :lol2:

 

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

problem jest z windowsem nie z oledem , na andku masz oleda i czcionki petardę bo producent smartfona z oledem daje ustawienia czcionek pod konkretny układ pikseli , windoza niestety na razie ma układ tylko pod tradycyjne lcd , może jak się bardziej oledy spopularyzują to coś z tym microsoft zrobi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@SylwesterI. ... problem, to jest z PPI. Samo Cleartype i tym podobne techniki, to cytując @Phoenix. "maskowanie" (jedyne sensowne słowo jakie napisał) tego problemu. Na telefonie masz takie PPI (kilkaset), że bez jakiegokolwiek ClearType lub odpowiednika, czcionki będą super.

Jedyne co Microsoft mógłby zrobić, to stworzyć bardziej zaawansowane ClearType, gdzie w konfiguracji wybierać się będzie ułożenie subpikseli w używanej aktualnie matrycy (nie tylko kolejność subpikseli czyli RGB, BGR itp. ale też fizyczną pozycję subpikseli wzgl. siebie) .

Edytowane przez Kyle_PL
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
29 minut temu, Kris Dee napisał:

Udało mi się uchwycić ten clipping na moim DWF.

To masz crusha tak jak i ja. 
tak powinno być normalnie (zapożyczone z forum della)

Media preview

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@SylwesterI. 

Nie wiem czy jest to do ogarnięcia w stu procentach. Czcionki na pewno można poprawić ale fringing występuje wszędzie na kontrastujących krawędziach.

IMG-20231203-202607.jpg

@Kyle_PL 

Większe PPI na pewno by zniwelowało ten problem do minimum.

Niech zrobią 32" 8k Oleda i będzie bajka😁 W windzie skalowanie 300%, a w grach pełna swoboda. Możnaby skorzystać z Integer Scaling dla 1440p i 2160p.

Edytowane przez Kris Dee
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzeba poczekać na kolejne matryce. Już Samsung OLED G9 ma inną budowę pikseli a przez to wyraźniejsze czcionki. Przynajmniej według testerów.

Ma ktoś na forum tego jamnika?

 

Samsung-QD-OLED-2023-Panel-Subpixel-Layo

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Mam pytanie z doborem drugiego monitora (który może robić jako główny). Aktualnie mam Asusa Pro Arta 24 cali full hd 16:10 na wysięgniku z dwoma ramionami (jedno wolne). Mam aktualnie wolne środki i chęć kupienia drugiego monitora. Tu pojawia się pytanie czy kupować drugi taki sam czy może coś lepszego i pro arta dać jako drugi? Wstępnie myślałem o 1000-1500 zł Pro art sprawdza się u mnie, bo jest dobrym kompromisem pomiędzy używaniem go do pracy związanej z projektowaniem stron internetowych, a rozrywką: filmy i gry (75hz)
    • Judgement ukończone, na koncie 33h. Judgement to spin-off serii Yakuza, wydany w 2018 r., oparty na najnowszym silniku Dragon Engine, dzięki czemu wygląda naprawdę świetnie i odpowiada obecnym standardom. Akcja dzieje się w Kamurocho, więc wszyscy fani serii będą czuli się jak w domu, ale znajomość jakichkolwiek innych odsłon absolutnie nie jest wymagana, bo poza lokacją nie ma praktycznie żadnych połączeń fabularnych z poprzednimi Yakuzami.  Tym razem nie wcielamy się w lokalnego Yakuzę, a w prywatnego detektywa Takayuki Yagami. Nasz detektyw kiedyś był prawnikiem, a jego największy życiowy sukces przerodził się w jego największą życiową porażkę, kiedy wybroniony przez niego od zarzutu zabójstwa klient, kilka tygodni po wypuszczeniu z więzienia, brutalnie zabił i spalił swoją dziewczynę… i tutaj zaczyna się nasza historia. Przez pierwsze 2-3 godziny, ze względu na Kamurocho, jakoś dziwnie chodziło mi się po mieście, bo aż szukało się wzrokiem wychodzącego gdzieś zza zakrętu Kiryu albo Goro, ale (na szczęście) takie coś nie nastąpiło, a gra dość szybko przekonała mnie do siebie swoją nową formułą kryminału. Fabuła tej gry jest po prostu fantastyczna – jest bardzo poważna, a w tle jest naprawdę dobra zagadka kryminalna i zbrodnia, a także choroba, która dotyka coraz więcej osób na całym świecie. Jest bardzo dobrze napisana, odpowiednio skondensowana i dawkowana, a ostatnie 3 chaptery (z 12) to jest po prostu mistrzostwo świata. Gra może nie jest aż tak emocjonalna jak inne odsłony Yakuzy, bo twórcy skupiali się na innym elementach, ale zamiast tego w wielu momentach wywołuje po prostu ciary, bo ciężkich i drastycznych motywów jest tutaj naprawdę sporo – to jest zdecydowanie najbardziej mroczna odsłona z tej serii jaką grałem. Postacie poboczne są naprawdę interesujące i chce się je poznawać, do tego bardzo dużo wnoszą do świata gry a ilość interakcji z nimi jak naprawdę spora. Antagoniści – cudo, są bardzo dobrze napisani, w tle jest też bardzo dużo odcieni szarości. Bardzo fajnie wyreżyserowane są cutscenki, widać, że to już znacznie wyższy poziom niż w poprzednich grach. System walki był w porządku, podobały mi się animacje podczas wykonywania różnych combo, były naprawdę świetnie zrobione. Questów pobocznych jest niewiele (moim zdaniem na plus), i większość z nich jest naprawdę fajna. Minigierki w porządku, mamy też możliwość „romansowania” z 4-ema dziewczynami, zrobiłem 3 takie „romanse” i przyznam, że ten system randek był całkiem fajnie zrobiony. No i latanie dronem jest mega! Na minus dałbym dwie rzeczy – śledzenie podejrzanych i cyklicznie wymuszane walki, kiedy poziom zagrożenia wzrasta do 100%. Śledzenie jest dość proste, ale jest po prostu monotonne, po dłuższym czasie nudne i nie zapewnia żadnych atrakcji/emocji – motyw, który trzeba po prostu odfajkować, a trochę tego śledzenia jest - a to jakiś mąż który nagle zaczyna zostawać dłużej w pracy, a to jakiś dziwny typ który śledzi młode dziewczyny itd. Te cyklicznie wymuszane walki (poprzez sms o tym, że jacyś bossowie przybyli do miasta) po jakimś czasie zaczynają wkurzać, bo jeśli się od razu nie pobiegnie i nie wyeliminuje 2 bossów, to dosłownie przy każdym zakręcie ktoś będzie do nas doskakiwał. Judgement to bardzo dobra gra, a dla fanów Yakuzy to wręcz pozycja obowiązkowa. Gdybym miał ocenić ją całościowo, sądzę że byłoby to w granicach 8/10, ale gdybym miał ocenić tylko i wyłącznie element fabularny – jest fantastyczna, świetnie napisana, wciąga na maxa i zaskakuje, a kiedy trzeba to aż przechodzą ciary – dla mnie to jest murowane 9/10, i nie dziwię się że fani Yakuzy, obok 0, uważają ją za jedną z najlepszych odsłon w całej serii.  
    • Porównanie na poziomie lepszy Mercedes czy Maluch  
    • Dzięki za odpowiedź, co do gsync/vrr/adaptive sync to nie używam  na TV strasznie migocze wtedy ekran. 
    • Da się bez problemu tylko na niektórych monitorach bo wbiciu 60Hz(taki profil) może nie działać gsync/vrr/adaptive sync. Wtedy wbijasz 100Hz czy 120Hz w zależności od modelu + blokujesz klatki do 60 i jest gitara.  
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...