Skocz do zawartości
Pioy

Monitory OLED - temat zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

25 minut temu, joloxx9 napisał:

Nie chce byc leniwym, ale poradniki sa raczej dosc stare i nie widze za bardzo z panelem sterowania nvidii, moglbys podlinkowac cos? :) 

 

Chyba, ze mowa o czyms np takim?

 

 

oj nie pamiętam, musisz poszukać - reddit najlepiej lub avsforum

Edytowane przez MuziPL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tutaj chodzil o to, czemu nie dolozyl skoro juz tyle wydaje. Moze wlasnie to byl jego max, ktorego nie chcial przekraczac? To z ektos kupuje cos drozszego nie znaczy, ze ma kase, lub nawet chec pakowac w cos jeszcze drozszego po to by zystac jakis tam procent. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znaczy ok, jeśli ktoś ma założony budżet to tak, ja raczej pisałem tak ogólnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też jestem typem człowieka co zakłada budżet i go nie przekracza, jeżeli chodzi o gadżety. Celowałem w c3 42' i stwierdziłem że jak będzie za 4,5k to kupie, pół roku temu był za 7900zl teraz można bylo kupić w pewnym sklepie za 4300zl. Dalej się zastanawiam po co mi, ale warunki zostały spełnione to kupiłem 😂

  • Thanks 1
  • Haha 5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Voodoo 2 napisał:

..Dalej się zastanawiam po co mi,... 😂

Dojdzie to bnędziesz sie zastanawiał, czy warto było tyle lat czekać :D Bo od C2 42" to już prawie dwa lata minęły. A od 48" CX to okolice 4 lat ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zastanawiałem się wcale tak długo, dokładnie 6 msc. Wpadłem na ten pomysł, a C2 już wtedy były nie do kupienia praktycznie, ale wiedziałem, że kosztowały w granicach 4k. C3 były wtedy za prawie 8k. Opinie, że niewiele się od siebie różnią, nasunęło wniosek, że cena 4,5k jest uczciwa. Taka to oto historia mojej decyzji o OLEDzie :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
50 minut temu, MuziPL napisał:

oj nie pamiętam, musisz poszukać - reddit najlepiej lub avsforum

Wątek na reddit został usunięty, choć ten filmik się na nim opiera, sprawdzę avs dzięki 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Kris Dee napisał:

Kolega już wybrał, a wy mu dalej będziecie marudzić żeby dołożył 900zł, bo to nie dużo. A co jeżeli planował wydać w okolicach 3.5k i już delikatnie przekroczył budżet. Według mnie nie warto dopłacać za ten sam panel. Ten Acer po aktualizacji już jest w porządku. W HDR powinien świecić nawet lepiej od 42" C2 i C3(okno 100% ponad 200cd/m).

Czyli dalej alien 34 DW jest obecnie najjaśniejszym oledem na rynku mimo póltora roku na rynku ?  bo u mnie jasność w hdr 1000 jest na okno 100% - 250cd/m.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ciekawe czy w c4 42 lub g4 42 dadzą podobną powłokę do tej w g3 65 czy dalej będzie lustro.
Taka powłoka i wyższa jasność to byłby duży plus dla tych telewizoro-monitorów.

Bo między c2 42, c3 42 różnice malutkie.

Edytowane przez Keken

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
58 minut temu, joloxx9 napisał:

Wątek na reddit został usunięty, choć ten filmik się na nim opiera, sprawdzę avs dzięki 

chwilę zajmuje znalezienie wszystkiego i tak masz rację ten watek o DWF został niestety usunięty, ale można znaleźć ustawienia w jego komentarzach, które zostały..wymaga tylko czytania ścian tekstu:

zerknij też tu: https://hardforum.com/threads/dell-alienware-aw3423dwf-34-qd-oled-165hz-freesync-premium-pro-3440-x-1440.2022990/page-7

co do panelu Nvidii to na youtube spokojnie znajdziesz szczegółowe filmiki

usuń profil kolorów monitora w panelu zarzadzanie kolorem (windows stworzy sobie własny profil jak zrobisz kalibrację hdr w appce windowsa)

sdr w ustawieniach monitora w moim DW mam: creator, srgb i gamma 2.4 z jasność na 49 i kontrast na 66, a hdr na hdr1000 z jasność na 75 oraz kontrast na 100 (lub 75 - zależy od gry i twoich preferencji) w dwf może to trochę inaczej wyglądać lub być nazwane, 

appka hdr w windows: 0,1050,1050

slajder sdr (ustawić go możesz tylko przy włączonym hdr w windows): zalecają 10 lub 60, 10 dla mnie za ciemno więc ostatnio używam 60 (obraz w sdr z powyższymi ustawieniami jest i tak wystarczjąco ciemny a ja korzystam i tak z tego monitora wieczorem i w ciemnym pomieszczeniu)

 

44 minuty temu, Czarny_PLone napisał:

Czyli dalej alien 34 DW jest obecnie najjaśniejszym oledem na rynku mimo póltora roku na rynku ?  bo u mnie jasność w hdr 1000 jest na okno 100% - 250cd/m.

jeśli masz na myśli najjaśniejszym qd oledem w hdr to tak, bo jednak woledy są w hdr jaśniejsze w okienku 10% (tylko znów może nie do końca bo jednak zakres i jasność kolorów w qd oledzie jest mocniejsza, ale nie mam porównania oprócz mojego c8 z DW i dla mnie DW jest jaśniejszy w hdr mimo, że C8 ma w testach ponad 800 cd/m2 w okienku 10% a DW niby niecałe 500) - może to też placebo, bo obok siebie nie testowałem, ale dla mnie C8 jest ciemniejszy 'na oko'

dwf, g8 i g9 są nieco ciemniejsze wg testów niż DW, ale to są pomijalne różnice i pewnie w praktyce tego nie widać, g9 ma panel 2 generacji ale jasność w 10% oknie nie wzrosła niestety, może 3 generacja coś zmieni

jasność na 100% oknie jest typowo oledowa, ale w DW jasność w oknie 2% (1050cd/m2) robi niesamowitą robotę w zestawieniu z czernią i jasnością/zakresem kolorów większym w qd oledach niż woledach 

Edytowane przez MuziPL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Czarny_PLone napisał:

Czyli dalej alien 34 DW jest obecnie najjaśniejszym oledem na rynku mimo póltora roku na rynku ?  bo u mnie jasność w hdr 1000 jest na okno 100% - 250cd/m.

IMG-20231130-132025.jpg

Asus jest najjaśniejszy w HDR. Wszystko zależy od tego jaka scena, ale w przedziale 3-35% ma sporą przewagę nad QD-OLEDami. 

IMG-20231130-132933.jpg

Acer po aktualizacji też daje radę. Wyraźna przewaga nad LG 27GR95QE.

IMG-20231130-134443.jpg

Patrząc tylko na liczby 42" C2 tyłka nie urywa, a HDR wygląda fenomenalnie na takim ekranie. 

Edytowane przez Kris Dee

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W peak jeszcze minimalnie więcej c2.

Ale tutaj jeszcze przy C2 42" dochodzi powierzchnia panelu. 42" to nie 27" ani nie 34" w jamniku. Więc mimo, że maxymalna jasność słabsza to powierzchnia elementu świecącego większa. 5% z 42", a np. 5% z 27" wiadomo.

Jak się siedzi ten 1-1.2m od 42" to jasne elementy i różnorakie rozbłyski potrafią łupnąć po gałach przy tej powierzchni panelu. W Diablo 4 na dłuższą metę grając na C2 z HDR przy dłuższych sesjach to sobie wręcz zmniejszałem maxymalną jasność na jakieś 70% :E

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Voodoo 2 napisał:

Też jestem typem człowieka co zakłada budżet i go nie przekracza, jeżeli chodzi o gadżety. Celowałem w c3 42' i stwierdziłem że jak będzie za 4,5k to kupie, pół roku temu był za 7900zl teraz można bylo kupić w pewnym sklepie za 4300zl. Dalej się zastanawiam po co mi, ale warunki zostały spełnione to kupiłem 😂

Mój rekord to zakup procka

zaczęło się od może zmienię na ryzena 1600  bo tak wszyscy chwalą jaki to on tani i dobry, ale potem ktoś wrzucił jak na nim minimalny fps umierał w jakiejś grze to już celowałem w 3600. No ale ok 3600 to w sumie 6/12 a jak będę puszczał maszyny wirtualne w tle to więcej jajek może się się przyda i widzę cashback na zestaw mobo+cpu i bęc wjechało 3900X :E

Teraz chodzi za mną upgrade gpu , ale dobrze, że chiny wykupiły 4090 bo już zacząłem się zastanawiać czy na pewno warto celować w te niżej :E

Ale akurat w tym przypadku który rozważacie to te 900 zeta kompletnie bez sensu dopłacać - różnicę w input lagu są co najwyżej mierzalne, kolory raczej też pewnie z kolorymetrem trzeba szukać zostaje to HDR ale po updacie różnica nie jest wielka.

A warto pamiętać, że praktycznie każdy z tych oledów to produkt przejściowy już za kilka miesięcy wyjdą o wiele lepsze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ja wiem, czy tak wiele lepsze. Dla mnie może tak, bo powinien być lepszy/tańszy dostęp do zaawansowanych 3840x2160 w rozmiarze od 26,5" do 31,5" ze sprzętową kalibracją - szukam czegoś o funkcjonalności LG 32UD99, tylko że OLED i w cenie dużo niższej niż LG Ultrafine Pro 27EP950 za 10500zł.

Jednak jak komuś pasuje 34" 3440x1440, nie ma jakichś kalibracyjnych wymagań jak ja, to nie bardzo widzę sens w czekaniu, z oczekiwaniem znacznego postępu za kilka miesięcy.

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz 27"Joled-a od Philipsa ta sama matryca co w tym LG ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, michaelius33 napisał:

Teraz chodzi za mną upgrade gpu , ale dobrze, że chiny wykupiły 4090 bo już zacząłem się zastanawiać czy na pewno warto celować w te niżej :E

E tam wykupiły. Jeszcze idzie dostać w Polsce i w EU 4090.
Sam się przesiadałem z 3080 na 4090 i boost jest przepiękny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, sideband napisał:

Masz 27"Joled-a od Philipsa ta sama matryca co w tym LG ;)

Tylko że nie ma kalibracji sprzętowej (programowalny LUT, jak w LG 32UD99 / 27EP950) i nie przyjmuje 10bit koloru (ten LG 32UD99 / 27EP950 poza kalibracją sprzętową, przyjmuje też 10 bit kolor). Jeśli ten philips ma taką prostszą elektronikę, to obawiam się jak tam będzie z bandingiem i precyzją w najciemniejszych odcieniach.

Na tym LG mogę sobie sprzętowo stworzyć gamut sRGB, który będzie referencyjny i go ew. zrekalibrować jak się np. temp. barwowa zmieni na skutek zużycia - w przypadku tego Philips tryb sRGB jest pewnie nieruszalny a sprzętowej kalibracji brak.

Aha ... no i LG 32UD99 ma cyfrową kompensację nierównomierności np. temp. barwowej na powierzchni ... i to działa. Gdyby Philips okazał się nierówny, a nie ma tej funkcjonalności, to byłaby niekorygowalna kicha.

ps. potrzebuję przynajmniej część tych funkcji, do czasu aż Microsoft lub nVidia ogarnie temat zarządzania kolorem w grach, bo jak na razie to nie działa, poza tym, jeśli ten philips miałby nierówną gammę to też nic z tym nie zrobię ... a przy LG mogę zrobić sobie referencję kolorymetrem gdyby gamma była nieidealna. Innymi słowy ten Philips wydaje się prostym monitorem, bez zaawansowanych funkcji i bez precyzyjnej elektroniki sterującej.

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, joloxx9 napisał:

Tutaj chodzil o to, czemu nie dolozyl skoro juz tyle wydaje. Moze wlasnie to byl jego max, ktorego nie chcial przekraczac? To z ektos kupuje cos drozszego nie znaczy, ze ma kase, lub nawet chec pakowac w cos jeszcze drozszego po to by zystac jakis tam procent. 

Miałem Philipsa 34 Oleda za 3650, więc 4 000 to był max jaki byłem skłonny wydać na monitor. 

Acer 27 Oled podłączony i powiem tylko tyle.  Obraz super a sam monitorek mały i zgrabny. Na początek pierwsze wrażenie pozytywne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, Monaro napisał:

Miałem Philipsa 34 Oleda za 3650, więc 4 000 to był max jaki byłem skłonny wydać na monitor. 

Acer 27 Oled podłączony i powiem tylko tyle.  Obraz super a sam monitorek mały i zgrabny. Na początek pierwsze wrażenie pozytywne.

jaki powód zmiany?

Edytowane przez MuziPL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajny test pokazujący utrzymanie czerni na różnych powłokach, przy zmiennych warunkach świetlnych. Upewniłem się, że QD-OLED nie był dla mnie, a WOLED słusznie został naturalnym wyborem.

 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
35 minut temu, MuziPL napisał:

jaki powód zmiany?

34 cale i proporcje. Nie dla mnie 21:9.

Co do Acera to teraz  wiem co to znaczy kolor czarny w monitorze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Monaro

Dowiedziałeś się też co to znaczy mieć ziarnisty i mniej klarowny obraz na Oledzie.

Pick Your Poison😄

Pamiętajmy o tym, że powłoka ma wpływ nie tylko na kontrast, ale również na klarowność/ziarnistość i odbicia. Trzeba wszystko brać pod uwagę.

Testy według mnie dziwne. Tyle wykresów, a później stwierdzenie, że chociaż czerń w C2 jest 4 razy lepsza niż na matowym 27" WOLED, to i tak lepiej wybrać WOLED mat.

Każdy powinien sam przetestować w swoich warunkach. Jak już wcześniej pisałem, przesiadka z C2 na DWF i monitor daje radę z czernią w pokoju dziennym. 

IMG-20231110-190812.jpg

Tutaj fajnie widać jak powłoka w QD-Oled świetnie sobie radzi z odbiciami, pod warunkiem, że nic nie świeci prosto w ekran.

Podobne odczucia do moich ma też Markus z kanału GamingTech.

CX.jpg

 

Edytowane przez Kris Dee

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 AW3423DWF wyladowal na biurku, pierwsze wrazenia:

- jest szeroki, wielka parowa

- zakrzywienia kompletnie nie odczuwam(pozytywne bo troche sie balem)

- dodanie 144hz 10 bit to 2 min roboty

- naprawa czcionki to kolejne 5 min, mactype + cleartype off(choc tutaj musze sprawdzic 3 profile, bo nie wime ktory najlepszy)

- apka, ktora dodaje obsluge OSD do windowsa to cudo! 

- wbudowana w osd obsluga Fancyzones to dobry dodatek

- na ustawianie monitora, HDR etc. trzeba troche czasu poswiecic

To takie wrazenia na szybko,, trzeba sie przyzwyczaic do parowy i np. musialem pasek startu przerzucic na srodek co by to lepiej dzialalo, ustawilem go na chowanie i chyba bede musial przywrocic normalny bo nie da sie go tak uzywac. Mam nadzieje, ze po dobrej kalibracji HDR odpale cos dzisiaj i wtedy zobaczymy co to cudo potrafi. 

Sam panel nie zrobil na mnie az takiego wow bo jestem przystosowany do OLED, ale miedzy tym a poprzednim monitorem czuc duza roznice. 

 

  • Like 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, Kris Dee napisał:

@Monaro

Dowiedziałeś się też co to znaczy mieć ziarnisty i mniej klarowny obraz na Oledzie.

Pick Your Poison😄

Pamiętajmy o tym, że powłoka ma wpływ nie tylko na kontrast, ale również na klarowność/ziarnistość i odbicia. Trzeba wszystko brać pod uwagę.

Testy według mnie dziwne. Tyle wykresów, a później stwierdzenie, że chociaż czerń w C2 jest 4 razy lepsza niż na matowym 27" WOLED, to i tak lepiej wybrać WOLED mat.

Każdy powinien sam przetestować w swoich warunkach. Jak już wcześniej pisałem, przesiadka z C2 na DWF i monitor daje radę z czernią w pokoju dziennym. 

IMG-20231110-190812.jpg

Tutaj fajnie widać jak powłoka w QD-Oled świetnie sobie radzi z odbiciami, pod warunkiem, że nic nie świeci prosto w ekran.

Podobne odczucia do moich ma też Markus z kanału GamingTech.

CX.jpg

Nie chce mi się tego oglądać ale co u licha robi tu CX przy S95C? Starszego LG już do porównania pewnie nie miał w szafie? Pokomentuje obrazek bez kontekstu :E Spójrz na te kaprawe oczka, mowa ciała nie wzbudzająca zaufania. Całe ciało krzyczy, że co roku powłoka jest upgradowana i jest nawet różnica w LG między serią 2022 a 2023 ale usta milczą :lol2: 

Nie no śmiechy hihy ale czemu na tym zdjęciu są tv z innych epok? Śmiejąc się dalej każda powłoka jest gangsta póki nie zgasną pixele w oledzie xD 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Art385 Typ ma też G1. Wszystkie OLEDy od LG mają porównywalne lustro, dopiero G3 świetnie sobie radzi z odbiciami. Nie linkuje filmu, bo za dużo już tego😆, ale zwróć uwagę jakie jest lustro na LG. Dokładnie tak, też wygląda u mnie na C2.

 

 

Edytowane przez Kris Dee

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...