Skocz do zawartości
Tombycz

NVIDIA RTX 50x0

Rekomendowane odpowiedzi

Ogólnie ten cały offtop to wina nvidia. Mamy koniec września. Karty powinny być zaraz u nas, a nie, że zastanawiamy się czy premiera Pana Kurteczki w styczniu czy marcu. A w sklepach w lutym czy kwietniu... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

1 minutę temu, Necronom napisał:

To przedstaw mi tę jasną konkretną definicję.

Na czerwono wyżej. 

Edytowane przez *** ChOpLaCz ***
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
31 minut temu, lukadd napisał:

W Polsce ramka ~20zeta, w DE ~9euro, w Irlandii ~17 euro czyli ~73 zeta :E Niektórzy palą więcej niż ramkę na dzień.

Liczę raczej dla PL. Sam kiedyś sporo paliłem, ale 2 paczki dziennie to nawet wtedy paliły raczej hardkory. Teraz? Przyjmuję że takie jednostki mogą nadal istnieć, ale to już trzeba jarać w domu i mieć bardzo wyrozumiałego szefa.

comment_3sZLiisGEA0VRkzfq1I6h8kG6Xn2e1XK

Albo warunki :P

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@kadajo pamiętaj, że jak przeliczasz ceny to przy 1999$ to dla nas to jest 1999€. Przy obecnym kursie ~4,3 zł to jest niecałe 8600 zł BEZ podatku. U nas jest 23%, wiec wychodzi jakieś 10,5k zł za referenta 5090 od nvidii, jeżeli będzie on za 1999$.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Necronom napisał:

W skrócie, premium to produkt drogi, lepszej jakości, ale dostępny dla ogółu i GPU się w to wpisuje. To nie jest jakiś produkt, na który trzeba odkładać nie wiadomo ile. W gruncie rzeczy każdy pracujący obecnie na to sobie może pozwolić. A luksusem jest właśnie Ferrari czy Bugatti. Są to produkty dostępne dla jednak wąskiej grupy.

Czy wiesz dla jak wąskiej grupy dostępne są RTX xx90? Dla bardzo wąskiej. Totalna większość nie przekracza 4070. RTX xx90 jest to produkt luksusowy w tej kategorii dóbr. 

Po drugie gadanie głupot, że przeciętnego Kowalskiego stać na 4090 czy wchodzącą 5090 jest jakąś abstrakcją. Chłopie kupić taką kartę to nie wszystko, kupić ją na raty też nie, bo w ogólnym rozrachunku miesiąc w miesiąc jest od groma wydatków na życie, realne życie. Taki Kowalski ma 1000 innych życiowo ważniejszych spraw na głowie niż wydanie 10-15k na elektroniczne ustrojstwo co siedzi w blaszanej budzie. Budzie, która najczęściej służy do grania w "giereczki". 

Zakładając, że Kowalski, ten przeciętny wyda te 10-15k zł na tego 5090... Gdzie go wsadzi? Postawi na półce czy będzie musiał kolejne 10k wydać na resztę PC? 

Zejdź na ziemię i nie gadaj głupot. Taki sprzęt, szczególnie topowy nie jest w granicach zainteresowania przeciętnych ludzi bo ich zwyczajnie na niego nie stać. 

Edytowane przez Grandal
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
44 minuty temu, Necronom napisał:

To przedstaw mi tę jasną konkretną definicję.

Chodziło o potoczną definicję, nie formułki z pierwszej strony googla, które nijak mają się do realiów. Zbyt mało szczegółowo opisałem o co mi chodzi. Jak najbardziej rtx 4090 wpisuje się w to jako dobro luksusowe. Mimo w teorii niezbyt wielkiej ceny, to na tle rynku i ogólnych kosztów życia, jest niedostępny dla ogromnej większości - a nawet nie ma sensu dla wielu. Kolega wyżej słusznie zauważył, że dla ludu, a po reddicie też to widzę - rozsądna oferta kończy się w przypadku gpu na poziomie 4070s/7900gre. A to i tak górna granica.

Edytowane przez Kelam
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Grandal Nie no, jak ktoś nie ma w ogóle kompa to raczej nie myśli o kupnie 5090. A jak składa kompa i myśli o 5090 to raczej ma na resztę.

Ogólnie wymiana karty z topki na topke to koło 5k trzeba liczyć, bo starą sprzedajesz. A na to już może sobie więcej ludzi pozwolić chociażby dzięki 0% rat. 

Tyle, że to nic nie zmienia w kontekście rozważań o luksusie. Bo dalej taka karta jest towarem luksusowym, gdyż normalnie kosztuje 10k, gdzie najtańsze kosztują 1k albo mniej. 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie - nigdzie nie jest napisane że w Polsce 5090 mają mieć tysiące osób .. Skoro jest to topka to ma topką pozostać. Jakby koszowała 6k to by minuta 8 wykupili wszystko scalperzy i dali "swoją" cenę 10k - Nvidia nie lubi sie dzielic :)

I nie berzecie setek tóre mają wywalone na to forum i się bawią  taką topką w zaciszu .. piniądz lubi ciszę .. 

Edytowane przez Yedi
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@PiPoLiNiO Jasne, ale chodzi o fakt, że przeciętnych ludzi nie stać na komputery z 4090 na pokładzie. Nie dlatego, że odkładając kasę, czy biorąc na raty nie mogą sobie ich sprawić, ale dlatego, że mają setki innych wydatków rodzinnych i problemów z tym związanych.

Nie mówię tu o nas, jakiejś garstce wariatów z forum, ale przeciętnym Kowalskim.

Edytowane przez Grandal

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale dlaczego ma być ich stać ? W imię czego ? 

To tak jakbyś miał pretensje że każdy nie jeździ Ferrari :E

Edytowane przez Yedi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, sideband napisał:

Ludzie pitolą o cenach, ale potencjalne i absurdalne 600W już nie stanowi problemu 🤣

Przykręci się grzejnik w pokoju i zaoszczędzi się w ten sposób na prądzie lub gazie ale za to się pogra i przy okazji ogrzeje pokój, 2 w 1, przyjemne z pożytecznym

smart-black-guy.jpg

Edytowane przez Kris194
  • Haha 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywistym jest, że to się odnosiło do upagrade'u PC a nie kupna od zera. Ja też mam 1000 innych wydatków. I co? Mógłbym sobie kupić 4090. Jasne nie jest to wydatek od tak sobie jak splunięcie i w zapomnienie. Dochodzi kwestia rozsądku. Do czego mi będzie służyła taka karta. Moja praca zawodowa nie wymaga ode mnie takiego GPU. A gram bardzo mało, po prostu nie ciągnie mnie już tak, z wiekiem przyszło. Kupię a będę przez 80% na tej karcie przeglądać neta? Nie zmienia to faktu, że też mam pierdylion wydatków jak każdy inny i kupno 4090 by mnie nie zrujnowało. Poza tym jak ktoś w ogóle interesuje się takim segmentem to się co nieco orientuje jednak.

Niemniej jednak w jednym macie rację, też bym wolał żeby karty były tańsze, no bo kto by nie chciał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Yedi Ja nie mam żadnych pretensji. :szczerbaty:

Jeśli jednak twierdzisz (słusznie), że są tacy co na forum nie bywają ale mają 4090 to ilu w stosunku do nich, nie bywających na forum, swoją wspinaczkę kończy na 4070 maks. Tu coś się nie skleiło bo to przytłaczająca większość w porównaniu do tych co kupili top GPU.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Kris194 napisał:

Przykręci się grzejnik w pokoju i zaoszczędzi się w ten sposób na prądzie lub gazie ale za to się pogra i przy okazji ogrzeje pokój, 2 w 1, przyjemne z pożytecznym

Mam nadzieje, że to był sarkazm. Jeżeli nie to bez komentarza.

  • Haha 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, Yedi napisał:

Ale dlaczego ma być ich stać ? W imię czego ? 

To tak jakbyś miał pretensje że każdy nie jeździ Ferrari :E

Bo ich zawsze było stać, a teraz nie stać i jest płacz.

Świat się zmienia, trzeba to w końcu zrozumieć i żyć z tym. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Vexis napisał:

pamiętaj, że jak przeliczasz ceny to przy 1999$ to dla nas to jest 1999€. Przy obecnym kursie ~4,3 zł to jest niecałe 8600 zł BEZ podatku

Jak bez podatku. Oficjalne ceny w euro możesz bezpośrednio przeliczać na złotówki i żadnego podatku VAT już nie trzeba doliczać. 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żyjemy w bardzo dziwnej rzeczywistości, bo dobrem luksusowym jest np. kredyt hipoteczny na 30 lat, właśnie dlatego, że coraz ciężej go uzyskać, a jednak wszyscy musimy gdzieś mieszkać. 

Z drugiej strony dużo młodych ludzi po prostu mieszka z rodzicami i stać ich na takie wydatki jak 5090, bo dużo więcej w życiu nie planują. 

Świat się zmienia.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, sideband napisał:

Mam nadzieje, że to był sarkazm. Jeżeli nie to bez komentarza.

No po to właśnie wrzuciłem mema, jeśli nie było to wystarczająco jasne to tak, to był sarkazm. Ogólnie to rynek PC obserwuję już tylko można powiedzieć z powodów czysto naukowych i naprawdę nie rozumiem kto by chciał mieć sprzęt, który wywala do pokoju 600+W w postaci ciepła. Już mój PC z sygnaturki potrafił podnieść temperaturę w pokoju o kilka stopni a pokój to nie jest jakaś klitka 2x2 i procesor też jest jednym z najoszczędniejszych. Gdzie jest granica poboru prądu i tego żyłowania wydajności? Dochodzimy do etapu gdzie różnica już nie tylko między konsolami a pecetami robi się coraz mniejsza ale wręcz między handheldami a pecetami a pobór prądu na tych drugich idzie coraz bardziej w górę. Latem taki komp jest właściwie nieużywalny bez klimy co pokazuje do jakiego absurdu doszliśmy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, T0TEK napisał:

Żyjemy w bardzo dziwnej rzeczywistości, bo dobrem luksusowym jest np. kredyt hipoteczny na 30 lat, właśnie dlatego, że coraz ciężej go uzyskać, a jednak wszyscy musimy gdzieś mieszkać. 

Z drugiej strony dużo młodych ludzi po prostu mieszka z rodzicami i stać ich na takie wydatki jak 5090, bo dużo więcej w życiu nie planują. 

Świat się zmienia.

Nie świat sie zmienia tylko UE kombinuje jak tu upupić całe narody - patrz zelony ekoterroryzm gdzie Chinole tylko sie uśmiechają i idą do przodu jak czołg. Ile zakładów zamkną i ile osób straci prace ? Ile podrożeją domu i mieszkania zeby nadążyc za wydumanymi normami ? 

Co do kredytu .. niech nasz (nie)rząd zrobi wiecej programów na których zarobią tylko  banki i deweloperzy by wszystkim było lepiej - a skorzysta - jak zwykle tylko garstka a reszta ma przeje....ne

Młodzi nie musza juz wychodzić z domu bo ich starzy nie chcą wyrzucać .. i rośnie pokolenie takie jak we Włoszech .. do 35 przebumelować u starych i dobrze się bawić - ale hajs kończy się w połowie miesiąca .. niesamowite .. Oni tam zarabiają nawet 2k euro netto i styka do połowy miesiąca - a nie widziałem żeby codziennie jedli ośmiorniczki :)

Edytowane przez Yedi
  • Like 1
  • Haha 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba ludzie tutaj troszke pomieszali hobby z dobrem luksusowym. To nie to samo.

Mam klienta co lubi grac w polo. Ma wlasnego konia, placi £3k miesiecznie za samo utrzymanie konia. Jak pytalem sie go kiedy ostatnio gral to odpowiedzial ze pol roku temu...kurtyna

Kazdy ma takie hobby na jakie moze sobie zracjonalizowac wydatki. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Yedi napisał:

Nie świat sie zmienia tylko UE kombinuje jak tu upupić całe narody - patrz zelony ekoterroryzm gdzie Chinole tylko sie uśmiechają i idą do przodu jak czołg.

Dla twojej wiadomości to chinole też idą w ten "ekoterroryzm". O tym jednak nie wypada mówić bo nie pasuje do szurskiej teorii o UE chcącej udupić swoje społeczeństwa.

https://energetyka24.com/klimat/analizy-i-komentarze/chiny-wydaja-na-klimat-wiecej-niz-ue-i-usa-razem-wziete-komentarz

To zresztą temat o kartach a nie klimacie.

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszyscy narzekamy na cenę karty której nie znamy ale niektórzy narzekają bardziej :E

Ja jestem fanem mid endu tylko dlatego że mi hajsu szkoda :)

Edytowane przez Yedi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, Kris194 napisał:

To zresztą temat o kartach a nie klimacie.

E tam, zaczęło się od ubrań, przeszło przez samochody, perfumy, doszło do kredytów na mieszkania, zmian klimatycznych a na rozgrywkach polo skończone. I to w temacie o kartach graficznych ;) 

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, kadajo napisał:

Ciekawe ile kostek będzie, chyba już można to policzyć.

5080 ma mieć 8 kości po 2gb i w przyszłości mają pojawić się kostki 3gb co mogło by dać szansę na 5080 w wersji 24gb bez żadnych zmian na pcb.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...