Skocz do zawartości
Tombycz

NVIDIA RTX 50x0

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Jak 5090 będzie na rdzeniu GB203 a nie 202 to pewnie z max 30% na plus względem 4090.

A patrząc na to że AMD nie będzie konkurencją, a 4090 był już mocno pociętym AD102 (patrząc na GA102), to nie napawa optymizmem, i może będzie faktycznie myk, że 5090 to będzie odpowiednik 3070, 5080 to 3060 a 5070 to będzie kastrat do pulpitu z szyną 96 bit :E 

Czyli seria 4000 to jedno przesunięcie półek w dół przy starych nazwach, a seria 5000 to kolejne powtórzenie tego manewru, i znowu bardziej okrojone rdzenie trafią do jeszcze wyższych półek. Przy 4080 już ludzie cisnęli bekę że to miał być max 4070, a może to nie koniec "optymalizacji oferty" nVidii.

Koniec końców wydajność może się "zgadzać" ale niesmak pozostanie, szczególnie jeśli za rdzeń z średnio-niższej półki będą wołać 8000 PLN.

Edytowane przez cichy45

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, Stjepan666 napisał:

Ja poczekam na serię 60x0 pewnie będą pewnie usprawnienia, za które warto będzie zapłacić, to co mam mi na razie wystarcza.

Gorzej jak X060 będą konsekwentnie dostawać 8GB w podstawowej wersji, podczas gdy coraz większe modele SI wymagają coraz więcej pamięci, której zwyczajnie brakuje i nie wiadomo czy sytuacja się znacząco polepszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, T0TEK napisał:

5800x3D spokojnie ogarnie 4090 5080 przy rozdziałce 2k+. A gdzie nie wyrobi, można odpalić DLSS :E

Dóbre bajki jak nawet 7800XD potrafi ograniczac w 1440p 🤣 A DLSS tylko powiększy botelneck i zapcha bardziej cpu. 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, roman.kosecki88@interia.pl napisał:

Po premierze 5090 cena 4090 bardzo spadnie?

Kwestia tego jak bardzo absurdalna będzie cena 5090-tki, im bardziej, tym mniej spadnie cena używek 4090.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, cichy45 napisał:

Jak 5090 będzie na rdzeniu GB203 a nie 202 to pewnie z max 30% na plus względem 4090.

 

A ty znowu bajki opowiadasz… Dla 30% to nvidia by nie wydawała nowej generacji.

2 minuty temu, Dirian napisał:

Kwestia tego jak bardzo absurdalna będzie cena 5090-tki, im bardziej, tym mniej spadnie cena używek 4090.

Myśle ze 5k będą warte 4090 po premierze nowego genu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mało że cena to i podaż będzie robić różnice jak zawsze. I to bez jakiejś kryptobańki.. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, Phoenix. napisał:

A ty znowu bajki opowiadasz… Dla 30% to nvidia by nie wydawała nowej generacji.

 

Jak to nie :E A co z Fermi albo Teslą (88000/9800 GTX).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Misku to nie te czasy już żeby 30% dawał nowy gen 😊 Przy tych cenach jakie trzeba płacić ludzie wymagają już ciut więcej :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Phoenix. napisał:

Dóbre bajki jak nawet 7800XD potrafi ograniczac w 1440p 🤣

Jak patrzyłem to serio nie było tak źle. Przecież 4090 i tak nie kupujesz do grania w CS2 czy LoLa, a w tego typu grach bottleneck będzie największy :E 

Teraz w wielu nowych grach jeszcze będzie RT a nawet PT, więc karta będzie miała co robić.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie tak ze się nie da grać bo fps będzie wysoki. Ja po porstu pisze o 100% wykorzystaniem karty i nie trzeba gier multi do tego :D 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5800X3D to nawet 4070Ti potrafi ograniczyć w 1440p xD

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy są jakieś podcieki, zacieki, wycieki lub inne przecieki, na temat wzrostu wydajności/W serii 5xxx wzgl. 4xxx?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Phoenix. napisał:

Misku to nie te czasy już żeby 30% dawał nowy gen 😊 Przy tych cenach jakie trzeba płacić ludzie wymagają już ciut więcej :D

Ja tam straciłem nadzieję :E mieszkania też niby turbo drogie i w tej cenie ludzie mogą wymagać, a prawda taka że do niedawna jeszcze kupowali najgorszy szajs, byle się załapać na kredyt. 

Doceniam Twój optymizm i mam nadzieję że się spełni optymistyczny scenariusz, ale nie biorę go za pewnik po prostu.

Godzinę temu, galakty napisał:

5800X3D to nawet 4070Ti potrafi ograniczyć w 1440p xD

Ustaw DSR x4 i już nie będzie ograniczać :) 

Godzinę temu, Kyle_PL napisał:

Czy są jakieś podcieki, zacieki, wycieki lub inne przecieki, na temat wzrostu wydajności/W serii 5xxx wzgl. 4xxx?

Tak, nieoficjalne informacje mówią że będzie lepiej niż w RTX 4000 ale gorzej niż w RTX 6000.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
2 godziny temu, Phoenix. napisał:

Dóbre bajki jak nawet 7800XD potrafi ograniczac w 1440p 🤣 A DLSS tylko powiększy botelneck i zapcha bardziej cpu. 

Zatem możemy uznać, że nie istnieje procesor który ogarnie 4090, bo nawet obecna topka to ile jest wydajniejsza, 20 kilka procent?? :E

Kwestia gier i scenariusza, na upartego wszystko udowodnisz.

Edytowane przez T0TEK
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, cichy45 napisał:

Ustaw DSR x4 i już nie będzie ograniczać :) 

Ojesu, że też na to nie wpadłem! Dzięki! 

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To co mają czuć posiadacze RTX'ow 4090 jak ich każdy procesor ogranicza, a oni już tu myślą o następnych kartach, to chyba do grania w 8K albo 16K DLSS :E

Biedne przyszle RTX'y 5090 z takimi 14900k czy 7800x3D beda sie czuly jak dzis RTX 4090 z i3 czy innym "slabym" CPU :E
A tu jeszcze Intel przyszedł i karze zmniejszyć limity mocy, bo CPU umierają... :E

  • Haha 3
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

a ja planuje 5080 do 9700k :P

I mam w dupi* glosowanie portfelem bo nic nie ugralem tym przez caly 2023.... Nie pyklo jak HD2 z sony... Nie bylo bojkotu nvidi i nie padla z blaganiem i mniejszymi cenami... Tyle z wrozenia... 

Edytowane przez aureumchaos

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, T0TEK napisał:

Zatem możemy uznać, że nie istnieje procesor który ogarnie 4090, bo nawet obecna topka to ile jest wydajniejsza, 20 kilka procent?? :E

Kwestia gier i scenariusza, na upartego wszystko udowodnisz.

No to generalnie tak właśnie wygląda. Jak nie jesteś miłośnikiem 60 fps tylko chcesz więcej to są gry dla których nie istnieje wystarczająco wydajny CPU.

  • Like 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, aureumchaos napisał:

a ja planuje 5080 do 9700k :P

I mam w dupi* glosowanie portfelem bo nic nie ugralem tym przez caly 2023.... Nie pyklo jak HD2 z sony... Nie bylo bojkotu nvidi i nie padla z blaganiem i mniejszymi cenami... Tyle z wrozenia... 

odważnie 😄

ja 5080 do 13600k, liczę na 30% większą wydajność niż 4090 😉

  • Haha 1
  • Confused 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gram z suwakami w prawo... RT jak jest na razie bez PT... Raczej zbyt dużo nie przytnie mi fps cpu na 3440x1440p... A i tak myślę, se podkręcony od 5 lat 9700k do granic leci już na oparach.... Moze sie w koncu dziad podda i wymienię na coś modern 🤓

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgaduję że pamięć podobna wielkościowo ale szybsza (GDDR7 oraz GDDR6X w zależności od modelu) i wydajność raster 30-50% większa, a wydajność RT/PT 40-60% wyższa od serii 40x0. No i jakaś nowsza wersja DLSS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, cichy45 napisał:
 

Jak to nie :E A co z Fermi albo Teslą (88000/9800 GTX).

Tam akurat nie było żadnego przyrostu więc przyklad też błędny :E ale nie trzeba cofać się tak daleko co było z Pascalem i Turingiem, topki tych serii dzieliło 30% (1080Ti vs 2080Ti)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie 30% tylko 40%.

 Z czasem różnica wzrosła. Oczywiście wydajność z RT czy DLSS jest ignorowane.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, aureumchaos napisał:

a ja planuje 5080 do 9700k :P

I mam w dupi* glosowanie portfelem bo nic nie ugralem tym przez caly 2023.... Nie pyklo jak HD2 z sony... Nie bylo bojkotu nvidi i nie padla z blaganiem i mniejszymi cenami... Tyle z wrozenia... 

9900k też jeszcze trzymam, bo teraz wymiana na krótko przed 15 generacją lekko bez sensu, no i w sumie nie gram wiele to nie potrzebuję jeszcze. Potem pewnie pogonię, bo 9900k dalej jakieś chore ceny mają.

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, Send1N napisał:

Tam akurat nie było żadnego przyrostu więc przyklad też błędny :E ale nie trzeba cofać się tak daleko co było z Pascalem i Turingiem, topki tych serii dzieliło 30% (1080Ti vs 2080Ti)

Wydajność przyszła z czasem, na premierę faktycznie było słabo ale pojawiły się nowe gierki i Turingi odjechały. Przesiadałem się po czasie z 1070 na 2080s i praktycznie dwukrotny wzrost wydajności zaliczyłem, plus DLSS które ratuje superke w Cyberpunku. Na starcie tak jak piszesz, było żałosne 30%.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Chłodzenie powietrzne też mi odpowiada, nie mam parcia na AIO zależy mi tylko i wyłącznie na tym, żeby zmieściło się do budy. 
    • Biorąc pod uwagę te wszystkie rzeczy, które dzieją się z tymi wysokimi modelami procesorów Intel (niestabilność nawet na fabrycznych ustawieniach), to rozważ i5 14600KF. Co do chłodzenia, to wiem, że jest teraz moda na to "AiO", ale to przecież chłodzenie o dosyć krótkiej żywotności, bardziej awaryjne (różnego rodzaju osady wewn. i inne bąble). Zwykłe z ciepłowodami jest nie do zdarcia w porównaniu do AiO, a przy 181W przy dobrym chłodzeniu klasycznym, temp. będą znacznie poniżej 100stopni.
    • Odezwała się patronka straży granicznej  https://wiadomosci.wp.pl/holland-wybierajac-komfort-przed-wartosciami-nie-bedziemy-miec-ani-komfortu-ani-wartosci-7032712646404864a
    • Ogólnie w x-komie nie kupuje nic powyżej 300 zł odkąd zamówiłem laptopa siorce, po 1,5 roku padły głośniki (charczały) i bujała się 8 miesięcy z reklamacją, ciągle zbywanie. Problem stwierdzono, ale to najpierw wina Windowsa, więc zaktualizowali, potem wina baterii, wymienili i wystawili rachunek (nikt nie prosił xD), potem nie stwierdzili już wady, potem mimo dosłania filmu gdzie od razu po odbiorze laptop był odpalony i głośniki charczały to mogą przyjąć gdzieś tam jeszcze wyżej. Raz przyjęli i mam wrażenie, że po prostu trzymali go na salonie 3 tygodnie i oddali z kwitkiem: WSZYSTKO OK. Oczywiście każde zgłoszenie to 3-6 tygodni wymiany mailami, finalnie zapłaciła 150 zł lokalnemu gościowi od kompów za przelutowanie głośnika na sprawny... Może i mają najdroższej na rynku, ale za to klienta mają totalnie w dupie XD
    • Zanim odeślę na gwarancję może ktoś miał już podobny problem i był w stanie poradzić sobie z nim samodzielnie. W kwietniu zakupiłem sobie nagrywarkę płyt BD Asusa - SBW-06D2X-U jednak dopiero niedawno miałem okazję sprawdzić ją w pełni. Napęd czyta bez problemu płyty CD i DVD (zapisu nie testowałem), ale nie odczytuje ani nie zapisuje żadnej płyty BD. Testowałem na filmie który bez problemu jest odczytywany przez konsolę PS5, oraz kupiłem kilka płyt do testu zapisu. Wygląda to tak, jakby laser odpowiedzialny za tą funkcjonalność nie działał, bo w ogóle nie wykrywa płyt w napędzie. Sprawdzałem napęd na kilku systemach (Windows 10, 11, Linux Mint i Ubuntu), komputerach, a nawet korzystając z innych kabli, do których mam dostęp. Efekt zawsze ten - jest próba odczytania płyty, po chwili napęd milknie i jak próbuję na niego wejść to tacka się wysuwa.  
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...