Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Ten co podlinkowales bedzie OK. Jest cienki i dobrze sie nadaje do pomiaru temperatury np. z VRM mobo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@amsztel u mnie poleci na GPU.

Trzy dolne wentylatory ustawie sobie pod GPU. Zrezygnowałem ze sterowania quadro.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaka powinna być +/- maksymalna temperatura cieczy w układzie? Jakich wartości lepiej nie przekraczać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Rozumiem, ze chodzi o LC, nie żadne AIO. Zależy, ale ja przyjmuje max deltę 10 stopni powyżej temp. otoczenia. 

Przy temp. powyzej 45st.C rurki PETG (jeżeli masz układ na sztywno) mogą zacząć się odkształcać <podobno>. Gumowe w swoim zakresie producent podaje nawet do 100 stopni, ale tym bym się nie sugerował, raczej nikt nie chciałby mieć płynu w temp. ~50 stC 

Edytowane przez Voodoo 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak LC. Ja właśnie słyszałem, że najlepiej max 40st.C. A dziś u mnie jest 33st.C a układ miał max 36st.C co prawda wentyle skręcone na 30%. Dopiero na maxa jak je rozkręciłem to temperatura zaczęła spadać. A zastanawiałem się właśnie jaki max powinien być bo staram się jakoś krzywą ustawić ale coś mi nie bardzo to wychodzi :)) ale dzięki za odpowiedz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Posiadam już dość leciwy zestaw jak w stopce.
Obecnie skrzynka znajduje na lewo od mojego stanowiska za ścianą w garderobie, z tego względu potrzebowałem zmienić obudowę na taką, która umożliwia montaż typu "inverted", żeby mieć wgląd do środka i kontrolować czy płynu nie ubywa lub coś nie cieknie.
Zdecydowałem sie na Lian Li O11D EVO RGB Black Full Tower.

Moja chłodnica EK 480mm do tej pory znajdowała sie poza obudową, ale w nowej obudowie chciałem tego uniknąć, więc zamówiłem dwie sztuki Alphacool NexXxoS XT45 Full Copper 360mm V.2 . 
Domyślam się, że to overkill na mój obecny HW, ale rozważam upgrade sprzętu po wszystkich premierach CPU, GPU i ustabilizowaniu sie "januszowych cen za nowości".
Dwie chłodnice też lepiej wypełniają obudowę i estetycznie do dobrze "siedzi" w obudowie 😁 , ale zastanawiam się czy ma to sens, bo nie wiem jak obecnie sytuacja z "wodowaniem" GPU wygląda.

Mam kilka pytań, bo od czasu złożenia mojego leciwego zestawu temat nie bardzo śledziłem.
1) Jak obecnie wygląda sytuacja z "wodowaniem" GPU? Ma to sens, czy obecnie to już raczej tylko zabawa dla mega entuzjastów z zasobnym portfelem lub pod sponsorowane buildy na targi itp?
Obecnie z tego co obserwuje to popularne są buildy typu CPU z AiO i GPU z chłodzeniem producenta. Sprawdzając w sklepie Angela.pl widzę, że ceny bloków GPU nieźle podskoczyły, a dostępność głównie raczej pod topowe drogie modele np 4080/90. 
Dział WORKLOGI, widzę, że tez już nie ma takiej dużej aktywności.
2) Jest obecnie jakiś producent GPU, który umożliwia montaż bloku GPU bez uraty gwarancji? Ja zatrzymałem się na EVGA, ale oni już nie produkują kart Nvidia,

Obecne LC bardzo zaniedbałem. Działała 4-6 lat bez "konserwacji" i tylko dolewałem płyn, który odparowywał. Zalewane to było woda destylowaną. Chciałem wszystko wyczyścić przekładając wszystko do nowej obudowy.
ywsU9Hb.jpg

3) Czy po tak długim czasie działania układu  muszę wymienić wszystkie O-ringi w złączką?
4) Czy rozbierając od czyszczenia blok CPU i GPU powinienem wymienić uszczelki pod pleksą, czy mogę użyć stare ponownie? Do bloku CPU znalazłem jakąś nieużywaną. Problem z blokiem do GPU GTX1080. Takiej uszczelki raczej nie dostanę. Jedynie do głowy przychodzi mi zrobić taką. Kojarzę, że pod customowe distro plate robiło się na zasadzie, ze dopasowywało się taką uszczelkę na długość i sklejało dwa końce, ale nie widze nic takiego w sklepie Angela.pl.

Edytowane przez chytruseq89

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kurde, rzeczywiście AIO killed the CL stars

chyba @ELDER jedynie robi  to ostatnio na najwyższym poziomie

z tego  co ja się orientuję

1. na alie Bykski ma prawie wszystkie modele (na wyprzedażach 100-110usd), różnie mówią o jakości 

do  tego  niewiele droższe Barrow i  jakieś tego odnogi

alphacool i EKWB  maja sporo do xx70 i powyżej - ale tu czytałem sporo narzekań na bloki EKWB

inna sprawa, że AdaLovelace ma istotnie wyższą wydajność energetyczną niż np  Ampere więc bloki poniżej 4080 są chyba bez sensu

2. sam bym się chętnie dowiedział, chyba tylko  FE (?)

3. i 4.  zdegradowane uszczelki łatwo  rozpoznać po  lekko  chropowatej powierzchni  podczas nawet  lekkiego rozciągania

uszczelka pod blok to ciekawy  temat, też się chętnie dowiem

może coś takiego?

https://powerrubber.com/produkty/sznur-epdm/

 

  • Thanks 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 16.08.2024 o 18:17, Platun napisał:

Jaka powinna być +/- maksymalna temperatura cieczy w układzie? Jakich wartości lepiej nie przekraczać?

45-50C. Producenci plynow (AQ, Mayhems) deklaruja na max 50C.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tonie tak że jak w LC płyn dobija do 40 stopni, to jest źle złożone/ za małe? Zawsze myślałem, że to 40 stopni jest max bezpieczne. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy ile ciepla odbierasz przy jakiej temp zewnętrznej 

Jak raz miałem 28c 2 pokoju i grałem na ca 500w

To po 1h chyba miałem 39, czyli ca 10 delta na 3x360 + 1080

Na nieco ponad 2l płynu....

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robicie coś jeszcze poza przepłukaniem nowej chłodnicy kilka razy, aby pozbyć sie rożnych paprochów?
Wydaje mi się, że kiedyś bardzo dawno czytałem jakiś komentarz na tym forum, że ktoś stosuje Mayhems Blitz Kit Cleaning System nie tylko do czyszczenia użytych chłodnic, ale też stosuje to przy nowych chłodniach przed ich użyciem pierwszy raz.

BTW... mam Mayhems Blitz Kit Cleaning System kupiony kilka lat temu, ale jeszcze go nie używałem. W instrukcji jest podane, że można, ale wole się upewnić. Po przepłukaniu chłodnicy rozcieńczonym środkiem, mogę go bezpiecznie wylać do kanalizacji mającej plastikowe rury?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Zna ktoś może jakaś stronkę, może być na FB z bulidami, galerią custom PC. Niestety u nas już worklog martwy, chociaż kiedyś sztos bulidy tu wrzucał heat czy niklot. 

Jedynie co znalazłem w miarę z aktualnymi to na reddicie /r watercooling, ale tam z profesek rzadko się coś trafia :)

@chytruseq89 to co masz tzw. part 2. Nadaje się do czyszczenie już nawet w zabudowanym układzie i powinnien zalatwic problem. Max. 24h pracy. 

Jest jeszcze part 1 do samych chlodnic, ale nie uzywalem, bo nie czulem potrzeby. Sam part2 daje rade, powiedziałbym że jest wręcz obowiązkowy. 

W całym układzie masz pewnie max 2 litry, ja to wylałem do kanalizacji i przelałem woda przez 5-10 min. 

Edytowane przez Voodoo 2
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

@Voodoo 2 zrobię tak jak napisałes. Wygrzebałem ten zestaw i przeczytałem opis. Takie same wnioski mi się nasunęły.  Dzięki :)
Też szukałem czegoś fajnego z buildami. Na takie stronki natrafiłem:
builds.gg/builds
pcpartpicker.com/builds
Szału nie ma, ale coś tam idzie wygrzebać.

Jak juz rozbieram i czyszczę cały układ przy okazji przekładania to zapytam jeszcze o CPU.
Sam robiłem skalpowanie i nakładałem ciekły metal jakies 7 lat temu. Czy trzeba/warto teraz zdjąć znowu IHS i na nowo nałożyć ciekły metal czy sobie darować to? Ciekły metal może wyschnąć podobnie jak pasta? Obstawiam ze 99% procków typowych użytkowników lata na tym co producent pod IHS dał i jakoś to działa, wiec chyba szkoda czasu dokładac sobie roboty.
Nie kontrolowałem temp CPU i nie sprawdziłem tego przez rozebraniem wszystkiego teraz. Nie był podkręcany po skalpowaniu (troche sie pobawiłem z ciekawości w podkrecanie ale zostawiłem na stocku, bo mi wystarczyła moc). CPU nie było raczej też jakos obciążane niewiadomo jak - sporadycznie granie w CS i inne online gry, a tak to głownie internet.
Nadmienię, ze myśle nad przejściem na AMD AM5. w ciagu najbliższych paru miesięcy.

Edytowane przez chytruseq89

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam się teraz zastanawiam nad złożeniem samemu LC. Nie mam na tym polu jakiejś wiedzy za dużej i przydała by się jakaś opinia.

 

Proc obecnie to 5800x3d i zastanawiam się nad tym czy kupić EKWB Nucleus czy pójść już do przodu i złożyć cały zestaw samemu bo procesor i tak na pewno pójdzie do wymiany a raczej całkowicie platformę zmienię kiedy i na co jeszcze ciężko powiedzieć.

 

Jak by złożyć taki zestaw to można sobie jeszcze GPU by też od razu włączyć później pod LC a będzie to na pewno 4090 więc jest co schłodzić.

 

Obudowa to Corsair Obsidian 750D więc kilka chłodnic tutaj można wcisnąć i pytanie czy przy 4090 i powiedzmy jak bym zmienił procka na coś pokroju 14900k i zamontował 1 chłodnice 360mm na topie plus 1x280mm na froncie czy to wystarczy aby poradzić sobie z 14900k i RTX 4090? Jeszcze można dać niby tam gdzie są kieszenie na dyski 3,5" chłodnice 240mm. 

 

Obudowa nie jest mała jednak do największych nie należy chociaż wydaje się mi że powinno wystarczyć aby zrobić fajny zestawik LC.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@chytruseq89 ciekły metal się wżera i utlenia, ale pod czapką nie ma raczej większego znaczenia, powierzchnia górna sie nie zmienia, wiec płyta odprowadzania jest na podobnym poziomie, chociaż po takim czasie trudno mi coś powiedzieć. Sam używam tylko pasty. Zresztą jak myślisz o przejściu na AM5 to szkoda pracy jakiejkolwiek :)

@tasak aio to koszt 7 stów, a dobre LC w całości jakieś 3 tys. i to min. niestety.

Przy dwóch chłodnicach, nawet 360 będziesz miał gorszą kulturę pracy niż standardowe AiO + 4090 te karty mają wielkie radiatory i dają radę. Jeśli do gier to rozważaj AMD zamiast Intela.

LC obecnie robi się dla funu i wyglądu, ale to kosztuje.. sporo, a efekt nie idzie w parze z wydanym pieniądzem, chyba ze do potrzeb profesjonalnych i służy jako narzędzie  :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

@Voodoo 2 to mnie teraz zaskoczyłeś. Dobrze rozumiem, że AiO na PCU i stockowe chłodzenie na GPU (zakładam, że chodzi o jakieś wyższe modele z 3 wentylatorami) lepiej schłodzi i będzie cichsze od takiego custom LC na 2x360mm dla jakiegoś high end CPU i GPU typu 4090?
Sam zastanawiałem się czy nie przejść na AiO i GPU ze stockowym chłodzeniem (a nawet całkowicie na powietrze :P )zmieniając teraz bude (potrzebowałem zrobić inverted build), tym bardziej, że teraz skrzynka jest za ścianą w garderobie, wiec halas wentylatorów już by mi i tak nie przeszkadzał... ale od paru lat leża i czekają sobie cierpliwie, aż się nimi zajmę rurki i sporo różnego typu złączek/adapterów od Barrow pod hard tubing i do tego akcesoria pod gięcie rurek itd. i mam taki niedosyt, że tego nigdy nie ukończyłem :P 
Dodatkowo nie bardzo chce mi się bawić w sprzedawanie wszystkich części z LC (GPU blok na GTX1080 pewnie nawet już nikt nie kupi). Dodatkowo widząc tutaj na forum jak społeczność Custom LC się wykruszyła mam wątpliwości, że udałoby mi sie to sprzedać, bo zainteresowanie częściami byłoby mizerne.

AiO podobno starcza tak na +- 5-7 lat? Chodzi mi tutaj, że to nie bardzo jest serwisowalne w domu, a jednak płyn w AiO odparowuje i prędzej czy poźniej pompka może sie zatrzeć, uszczelki mogą puścić, a ich stanu raczej nie bardzo idzie kontrolować.
Moje custom LC zalałem około 5 lat temu wodą destylowana i tak działało sobie tylko dolewając tylko destylkę jak przypadkiem zauważyłem, wyciągając budę z garderoby (układ mam taki, że szybą do ściany musiała stać, więc nie widziałem co tam się dzieje :P Destylowana woda miała być na chwilę, bo nie będę zalewał drogim płynem , jak będe musiał to zlać przy przeprowadzce, a przecież hard tubing będę jeszcze robił :P i tak minęło z 5 -6 lat xD Nie bardzo o to dbałem, a jednak działało bezproblemowo. Rozebrałem wczoraj bloki CPU i GPU oraz pompę, wyczyściłem i prawie jak nowe, więc pewnie kolejne pare lat posłuży  :)
Fakt, że custom LC jest drogie... Nawet teraz zmieniając budę i mając juz sporo gratów do custom LC, musze trochę wyłożyć, bo obecnie miałem Fractal R6 z chłodnica 480mm wyprowadzoną poza obudowę. Nie che już radiatora na zewnątrz budy bo wyciąganie tego jest kłopotliwe, więc do Lian Li O11D EVO RGB Black Full Tower musze kupić chłodnice 2x360mm. W przyszłości zmieniając GPU będę musiał zainwestować pare stówek w nowy blok... w ostateczności  przerobić custom LC pod samo CPU, a GPU na stok chłodzeniu zostawić (ta opcja mi sie nie podoba :P ).

Edytowane przez chytruseq89

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak 2x360 to podobna kultura pracy. Nie ma znaczenia czy masz 55 st na GPU czy 45 jeżeli hałas jest na podobnym poziomie, bo przecież D5 do ultra cichych nie należy przy ponad 2,5 tys. obr.  Sensowne min. to 3x360, chociaż ja używałem more 420. 

Co do aio to 7 lat da radę, mam znajomych co mają już po 5 i działa bez zarzutu. 

Blok do GPU to z 1000 zł i jeszcze utrata gwarancji, czyli cena sensownwgo AiO, a gdzie reszta? Zrobisz ultra cichy zestaw LC za 4 tys. a ostatecznie będziesz słyszał świerszcze z cewek GPU.. tak też bywało :D

  • Like 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wpakowałem 2x 360 slim (30mm) do obudowy Jonsbo TK-2 2.0.
Pełne clc. Graty w stopce.
W efekcie było podobnie jak na zestawie AIO na Ryzen i powietrzne na karcie.
Ale to też wina obudowy która słaba jest pod clc.

W LL O11D EVO na 2x 360 było dużo lepiej i karta była średnio 12C chłodniejsza jak na powietrzu. Dołożenie trzeciej 360 slim nic nie zmieniło dla GPU.

@chytruseq89 jak chcesz chłodzić sensownie setup z RTX 4090 to musi być spory tower. Układ chłodzenie cieczą musi w stresie utrzymać na cieczy temperaturę +10C do tej w pokoju. Lub niżej. No i żeby było cicho również w stresie to pojemność cieplna CLC musi być duża.

Ja jestem wciąż uzależniony od clc ale w przyszłości to porzucę.
Aktualnie siedzę na powietrzu bo kombinowałem dużo ostatnio i testowałem powietrzne coolery.

Moim zdaniem, clc od dawna nie jest przymusem a fanaberią. I to strasznie nieekonomiczną. Załatwiasz się dolarami, jesteś maniakiem benchmarków i rekordów wydajności, proszę uprzemie. Baw się. Liczysz kasę, odradzam.

Przewiewny Tower + AIO na procku + 4090 z potężnym chłodzeniem i z bani. Ewentualnie 4090 w wersji wodnej z AIO.
 

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro tak to wygląda to olewam na razie robienie sobie całego zestawu LC i wezmę AiO od EKWB bo 4090 to z tego co widzę wszystkie trzymają dosyć podobny poziom a i tak zrobię na bank undervolting bo nie będzie sensu jeszcze tego kręcić dla maks 5% a prądu będzie żarło i co za tym idzie więcej ciepła i wentyle się będą wkręcać jeszcze wyżej.

 

Ogólnie to mam w przyszłości plan zrobić sobie chłodzenie wodne może nie tyle ja co pewna ekipa a byłby to bardziej projekt razem z obudową coś na styl Stalkera bym sobie zrobił jednak jest to jak mówię wizja na później bo to całą platformę bym musiał zmienić i obudowę a tutaj widzi się mi Obsidian 1000D a ten sam kosztuje ponad 2 tysiące plus chłodzenie wodne to wyjdzie już pewnie około 10 kafli z robocizną.

 

Nie ma też co się dziwić że ten temat umiera skoro ceny są jakie są, sam sprzęt a w zasadzie GPU kosztują już tyle że kiedyś to solidne PC można zrobić było i tutaj mowa o kartach s średniej półki bo topowe konstrukcje kosztujące ponad 10 tysięcy to kto by pomyślał i weź teraz jeszcze kilka tysięcy na chłodzenie wydaj. Zabawa dla bogatych entuzjastów się totalnie zrobiła. Jak to mówią PCMR pełną gębą 😎

  • Sad 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@tasak do LC obudow corasir na ogół się nie poleca, dosc nieprzyjemne. A co do budowy to tylko samodzielnie, inaczej tracisz ostatni pożytek z jego składania czyli naukę i zabawę :D Co innego profesjonale stacje robocze, które na siebie zarabiają, tu warto powierzyć komuś doświadczonemu robociznę. 

  • Like 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Voodoo 2 patrząc na 1000D to sprawia wrażenie nadającej się do LC jednak nie składałem sam to nie wiem co tam mogło by być problemem. W podobnej cenie i rozmiarach jest Lian Li V3000 i też prezentuje się kozacko to chyba było by lepsze do LC chociaż ceny samych obudowek już i tak zaporowe jednak jak ktoś bierze topowe 4090 to i obudowa musi być z górnej półki.

 

Jeśli bym zdecydował się samemu robić to nie wiem czy od razu rzucił bym się na taki sprzęt w sensie wodować 4090 za kilka tysięcy tylko sprawił sobie jakieś używane części złożył to sam sprawdził jak działa i wtedy jak bym wiedział co z czym , poczytał jeszcze to można spróbować.

 

Jednak na razie spłukany i tak będę na ten mój upgrade kompa więc kasy na LC i nową budę nie będzie 😅

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

LC do 4090 jak najbardziej ma sens, ale pod warunkiem że chłodnicę wywalimy na zewnątrz obudowy, np. na krawędź biurka tak aby to gorące powietrze nie kotłowało nam się pod biurkiem.

A co do kosztów da się to zrobić tanio. Na allegro kupujemy złączki typowo hydrauliczne 1/4" na wąż 8 czy 10mm (koszt kilka zł/szt), do tego kupujemy motoryzacyjny wężyk silikonowy ze 2 metry (30zł) i za grosze mamy zrobiony obieg płynu. Do tego używana chłodnica i bloko pompka. Jedynie blok wodny będzie dużym wydatkiem, ale na ali można trafić promkę w niezłej cenie.

Mnie taka opcja wyniosła około 1400 zł z chłodnicą 420mm - blok 600, chlodnica 400, pompka 300.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@IceMan75 Nie wiem czy jestes na biezaco ale "troche" sie pozmienialy ceny na ali. Zerknij sobie do sklepu Bykski :E Wszystko ogolnie mocno poszlo w gore w ciagu ostatnich 2-3 lat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...