Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktoś ma jeszcze wątpliwości, że pinokio to ruski agent? Oj czekam na moment, w którym go w końcu dojadą.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Camis napisał:

Jak mają nadal uparcie wstawić Kmitę, to nie wróżę sukcesów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak odpalą kolejny program mieszkanie na start 0% developer+ v2.0 to kredyty będą jeszcze droższe (choć w przeważającym stopniu finansowane przez obywateli co nie mają kredytu).

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przypomnij kto jest szefem NBP i dusi gospodarkę wysokimi stopami procentowymi?

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, kalderon napisał:

Przypomnij kto jest szefem NBP i dusi gospodarkę wysokimi stopami procentowymi

IMG-3339.jpg
 

:E 

Edytowane przez kanon7
  • Haha 5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PjIXjYs.png

1 godzinę temu, Spl97 napisał:

Jak mają nadal uparcie wstawić Kmitę, to nie wróżę sukcesów.

4 razy poległ, ciekawe ile jeszcze będą próbować. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, Camis napisał:

4 razy poległ, ciekawe ile jeszcze będą próbować. 

1697401676_hhnqi7_600.jpg

Do skutku reasumpcja :E

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, kalderon napisał:

Przypomnij kto jest szefem NBP i dusi gospodarkę wysokimi stopami procentowymi?

Stopy procentowe nie są wcale wysokie. Inflacja za rok, jest szacowana na jakoś 4,5-7/7,5% (jakoś takie okolice), więc średnio, prawdopodobnie powiedzmy będzie 6% (może być taki odczyt za rok). W takim wypadku przy stopach 5,75% masz realną stratę kapitału. Nie wspominam o stopach na kilku procentach, kiedy inflacja dobijała do 18%. Gdyby stopy były takie jak powinny, to ludzie na kredytach by po prostu pobankrutowali, więc "opodatkowano" oszczędzających,

... a ludzie na kredytach przy stopach procentowych blisko 20% by pobankrutowali (razem z rządem) z powodu nadmiernego zadłużenia. Problem w tym, że wszystko ma swoje konsekwencje.

Już pomijam nawet problem podatku belki w tym wszystkim.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
38 minut temu, Kyle_PL napisał:

Stopy procentowe nie są wcale wysokie. Inflacja za rok, jest szacowana na jakoś 4,5-7/7,5% (jakoś takie okolice), więc średnio, prawdopodobnie powiedzmy będzie 6% (może być taki odczyt za rok).

Sam NBP szacuje inflacje w przyszłym roku na 3.4% więc ja nie wiem skąd Ty masz te dane... Wykop, Republika czy IDZD?

Projekcja inflacji i PKB – marzec 2024 | Narodowy Bank Polski - Internetowy Serwis Informacyjny (nbp.pl)

Edytowane przez RimciRimci

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
26 minut temu, RimciRimci napisał:

 ja nie wiem skąd Ty masz te dane.

Szacunki z jakiegoś banku czytałem, chyba ING. Podali wersję optymistyczną w okolicach 4-4,5% i pesymistyczną w okolicach 7-7,5%. Zobaczymy jak będzie, bo jak putler zdetonuje atomicę nad Warszawą, to może być i 70%.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
54 minuty temu, Kyle_PL napisał:

Inflacja za rok

Co masz konkretnie na myśli w tym stwierdzeniu, bo w czerwcu według GUS inflacja rok do roku wyniosła 2,6%. Średnia inflacja od stycznia do kwietnia tego roku to 2,7% rok do roku.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@LeBomB

Jeśli dzisiaj zakładasz roczną lokatę, to Ciebie powinno interesować jaka będzie inflacja od dzisiaj za 12 miesięcy (czyli odczyt w Lipcu 2025), a nie odczyt w połowie 2024, czyli wzrost cen od połowy 2023 do połowy 2024, bo to już jest przeszłość.

9 minut temu, LeBomB napisał:

Średnia inflacja od stycznia do kwietnia tego roku to 2,7% rok do roku.

... albo "rok do roku", albo od stycznia 2024 do kwietnia 2024 - musisz wybrać jedną wersję.

Edytowane przez Kyle_PL
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
33 minuty temu, offensive napisał:

NBP jako zrodlo rzetelnych informacji?  :E

Na pewno ich prognozy są bardziej trafne niż chociażby prognozy TVN (zielona wyspa) czy Republiki (**uj, dupa i kamieni kupa). Aczkolwiek trzeba przyznać, że NBP na początku roku zakładał, że w połowie roku (a więc teraz) po zniesieniu VAT na żywność inflacja wzrośnie do 3.4% a mamy obecnie 2.6%. Wzrost gospodarczy także przeszacowali, zakładali 3.5% a jest 2.6% więc to też nie jest wyrocznia, że tak będzie na 100%.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, RimciRimci napisał:

po zniesieniu VAT na żywność inflacja wzrośnie do 3.4% a mamy obecnie 2.6%.

Z tego co pamiętam, to szacowane były na konferencji wyższe poziomy. Tak czy inaczej, jak wzrosną ceny r/r po zniesieniu VAT na żywność, to się dowiemy rok po zniesieniu VAT na żywność.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, Kyle_PL napisał:

Z tego co pamiętam, to szacowane były na konferencji wyższe poziomy. Tak czy inaczej, jak wzrosną ceny r/r po zniesieniu VAT na żywność, to się dowiemy rok po zniesieniu VAT na żywność.

A czemu chcesz czekać rok? W analogicznym okresie 2023 był zerowy VAT. Skoro wrócił VAT a ceny nie wystrzeliły do góry to już nie wystrzelą przez VAT. Teraz mogą do góry iść z powodu cen gazu, prądu, kataklizmów naturalnych etc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
32 minuty temu, Kyle_PL napisał:

albo "rok do roku", albo od stycznia 2024 do kwietnia 2024 - musisz wybrać jedną wersję.

Gus podał średnią styczeń-kwiecień w odniesieniu do inflacji z miesięcy pochodzących z analogicznego okresu z roku poprzedniego, zatem średnia inflacja styczeń-kwiecień na podstawie wskaźników rok do roku. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wy chyba myślicie o czym innym, a ja o czym innym. Ja myślę nad tym, jaką realnie będę miał inflację, czy wręcz stratę siły nabywczej za rok od teraz, a Wy się bardziej skupiacie na samym wpływie zniesienia VAT na żywność.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
48 minut temu, Kyle_PL napisał:

Tak czy inaczej, jak wzrosną ceny r/r po zniesieniu VAT na żywność, to się dowiemy rok po zniesieniu VAT na żywność.

No jak :D Sam wyboldowałeś, że chodzi o VAT na żywność :D Kyle, chyba się zakręciłeś ;-) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakoś mam dziwne przeczucie, że taki wskaźnik jakiego używacie jest mało wart (choćby przez to, że już przed, jak i po zniesieniu VAT przedsiębiorcy manipulują cenami/marżą). Także ... mnie interesuje co będzie za rok (i to ogólnie jaka będzie inflacja, wliczając w to wszystkie czynniki).

W ogóle to, że podniesienie stóp procentowych tak "dusi gospodarkę" już źle świadczy o całości "ekonomicznej" w jakiej obecnie żyjemy (bo to oznacza, że wszyscy uzależnieni od długu/zadłużeni i po odcięciu kredytu, to padają jak rybki wyrzucone z wody). Przy takim otoczeniu kryzys będzie tylko bardziej bolesny.

Fundamentem powinien być kapitał, a nie dług. Tak może będzie, jak dojdzie do ogromnego kryzysu jeśli chodzi o zaufanie (upadek zaufania w papier ... czyli waluty, akcje, obligacje itp. - to wszystko oparte jest na zaufaniu).

Przy ogromnym zadłużeniu prawie wszystkich, jak ktoś powie "sprawdzam" w newralgicznym miejscu, w trudnym ogólnie czasie, to wszystko się posypie jak domek z kart - taka moja teoria.

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...