Skocz do zawartości
Spl97

Socket AM5/Zen 4 - wątek zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

9 minut temu, Minciu napisał:

Że niby co odwracam kota ogonem. Temat jest prosty, na co poszuły niby miliardy dolarów przy rozwoju AM5 od strony AMD?

Duet przypudrowanego x570? Proces 5nm? Szybsza pamieć? 

Co takiego tylko innowacyjnego wprowadzaja nowe CPU? Jaki jest wzrost ilości wątków czy IPC z nowej architektury?

Nie zrobili nowego chipsetu. Nie zrobili nawet sensownego łącza z tym chipsetem. Komunikacja nie idzie bezpośrednio z osobna do obu żeby chociaż jakiś sens to miało, a pośrednio z jednego do drugiego dławiąc tylko możliwości. 

Pokazałem Ci cyferki a Ty pierdu pierdu swoje dalej juz o czym innym, odnieś sie do teog był ten wzrost, czy nie?

22 minuty temu, Minciu napisał:

Wzrosty z zegara (TSMC) i ddr5 to nie jest nic co wymagało miliardów na rozwój 

Aha czyli Intel 13 generacją też nic nie zrobił bo to wzrosty zegara sumie tylko:), a jeszcze powciskali więcej małych rdzeni:) (odnoszę się do tematu wzrostów i rozwoju, że dodają więcej rdzeni za podobną cenę to dobrze)
 

"Czyli 16 mld dolarów na szybsze taktowanie i dołożenie rdzeni" - podobnie można by o Intelu napisać

Nie masz wiedzy w temacie ile co kosztuje i jak technologia i koszty idą do przodu, np 58% więcej tranzystorów w zen4 vs zen3,DDr5, pcie gen5 itp,
https://www.techpowerup.com/298338/amd-zen-4-dies-transistor-counts-cache-sizes-and-latencies-detailed

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, sert napisał:

Mówiąc delikatnie - szału nie ma, ale to nie Twoja wina.

Jak ktos chce miec szal w aida to tylko na intelu, budowa i ograniczenia Zen ciagna sie od pierwszych cpu wiec to nic nowego wiedzac jak dziala cpu i jakie ograniczenia wprowadza IF ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
28 minut temu, wrobel_krk napisał:

Pokazałem Ci cyferki a Ty pierdu pierdu swoje dalej juz o czym innym, odnieś sie do teog był ten wzrost, czy nie?

 

On sie do niczego nie odniesie bo nie mozna sie odniesc do wymyslonego pierdu pierdu pod swoje zdanie i narracje. Bajki nt braku wzrostow i miliardach przeznaczonych na AM5 pozostana bajkami, a 13th to ja juz nawet nie skomentuje na tle tego co pisze o AM5 bo z tego bylby niezly kabarecik :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Minciu napisał:

Nie zrobili nowego chipsetu. Nie zrobili nawet sensownego łącza z tym chipsetem. Komunikacja nie idzie bezpośrednio z osobna do obu żeby chociaż jakiś sens to miało, a pośrednio z jednego do drugiego dławiąc tylko możliwości. 

Przypomnij nam te rewolucyjne zmiany Z690 na Z790 ? 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
29 minut temu, Phoenix. napisał:

Przypomnij nam te rewolucyjne zmiany Z690 na Z790 ? 

 

29 minut temu, Phoenix. napisał:

Przypomnij nam te rewolucyjne zmiany Z690 na Z790 ? 

Nie ma bo to to samo. Ale i tak jest sensowniej ogarnięte. Pewnie kolejna zmiana to rozszerzenie częstotliwości DMI z 4.0 na 5.0 z kolejną lub za dwie generacje.

16 godzin temu, Kynareth napisał:

Produkcja 7950X według Iana Cutressa kosztuje tylko $69. Tak więc mogliby zejść z cenami. Jest to możliwe i osiągalne ale chcą mieć mniejszą sprzedaż i więcej zarobku na pojedynczej sztuce. Ich wybór. Nasz wybór czy kupić.

 

16 godzin temu, wrobel_krk napisał:

Tyle kosztują materiały. Ile kosztuje R&D czyli badania i rozwój - setki milionów jeśli nie biliony dolarów. W 2019 roku wydali prawie 2bln dolarów wiadomo nie na same CPU. Gdzie pensje pracowników, koszty fabryk i reklam itd pamiętaj że już dziś się opracowuje zen5 albo i żeby nawet, to trwa latami.

https://overclock3d.net/news/misc_hardware/amd_s_r_d_spending_has_exploded_in_2021/1

 

 

 

14 godzin temu, Minciu napisał:

Chyba trochę przesadzasz. 3/4 kosztów rozwoju jest po stronie TSMC. 

A architektura AM1/2/3/4 leci niemal na jedno kopyto.

Na rozwój zen5 wydali mniej niż na poprzednie generacje wbrew temu co pokazują ogólne statystyki. 

Koszta rozwoju procesu mają przerzucone na barki poddostawcy a to był główny koszt rozwoju mikroprocesorów. Nie bez powodu poszli w outsourcing. Dalsze zwiększanie r&D w tym przypadku to nie CPU, nie w obecnego zena. Bo tutaj widać spore oszczędzanie, ot choćby na projekcie połączenia płyty z CPU. 

Nie pierdu pierdu a same konkrety.

Edytowane przez Minciu
  • Confused 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
33 minuty temu, Phoenix. napisał:

Przypomnij nam te rewolucyjne zmiany Z690 na Z790 ? 

Ja powoli mam ochotę go wrzucić do ignorowanych, ale jednak poprawia humor... ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój kuzyn w 2020, kupił Ryzena 3 3300X, by grać w Project CARS 2 oraz w Assetto Corsa Competizione. Procek jest aż 66% szybszy od Ryzena 1300X, kosztując jedynie $120 MSRP. Można go podkręcić na 4,5 GHz i jest wtedy szybszy od i7-7700K. Kuzyn gra na nim do dzisiaj i w miarę zadowolony (ale ma ekran 1080p 144Hz). Co AMD zamierza zaoferować na upgrade takim osobom? Które szukają procków za $120-150, znacznie szybszych od poprzedników takich jak właśnie 3300X, który generalnie daje radę z grami w 60 (a nawet 120) fps? Obecnie w ofercie nie ma nic takiego poza Ryzenem 5600, który w USA kosztuje $148.

kDAseTugYQkqwGzNfCc2uP.png

image.png

amd_ryzen_ccx_budowa.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, Kynareth napisał:

Co AMD zamierza zaoferować na upgrade takim osobom? Które szukają procków za $120-150, znacznie szybszych od poprzedników takich jak właśnie 3300X, który generalnie daje radę z grami w 60 (a nawet 120) fps? Obecnie w ofercie nie ma nic takiego poza Ryzenem 5600, który w USA kosztuje $148.

A co Intel oferuje? 

Sorry ale to co było kilka lat temu już dawno nie obowiązuje. Masz 5600/X, lub mocarza 5800X3D.

Jak AMD takie straszne, to niech idzie do Intela, na pewno tanio coś znajdzie ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 23.10.2022 o 21:45, Phoenix. napisał:

Jakie ma IF wbite bo latencja spora.

Nowa wersja aidy, włączone w biosie te opcje low latency/high bandwith i dzisiejsze wyniki:

yRnpHCtojbRMJsd?x=1926&y=956&a=true&file:

LFo7GpCtJCrArey?x=1926&y=956&a=true&file

Się co nieco poprawiło.

BTW: pojawiła się nowa wersja MemTest+ (6.00) - poprawili współpracę z nowymi pamięciami (DDR4 i DDR5), z nowymi CPU, i z UEFI. Sprawdzałem u siebie - działa dobrze, nie to co jeszcze parę miesięcy temu.

Edytowane przez Jenot
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
41 minut temu, Jenot napisał:

Się co nieco poprawiło.

Wygląda to już rzeczywiście lepiej, a jak letency byłoby poniżej 60ns to już można by zachwalac nowy wyrób AMD z większym przekonaniem. Jak widzę 60ns i wyżej to mam przed oczami Ryzena serii 3000 i źle mi się to kojarzy ;)

Edytowane przez sert

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, sert napisał:

Wygląda to już rzeczywiście lepiej, a jak letency byłoby poniżej 60ns to już można by zachwalac nowy wyrób AMD z większym przekonaniem. Jak widzę 60ns i wyżej to mam przed oczami Ryzena serii 3000 i źle mi się to kojarzy ;)

Mi tez Ryzen 3000  się zle kojarzy patrząc jaki to kasztan dziś jest w grach. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Phoenix.Tak w Twojego siga zajrzałem... dlaczego masz IF2100 przy MCLK 6000?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Jenot napisał:

@Phoenix.Tak w Twojego siga zajrzałem... dlaczego masz IF2100 przy MCLK 6000?

Sorka był downgrade na 2067 bo za dużo 2100, a twoja sztuka to i może zrobić 2200 ;)  7950X maja dużo lepsze pole do popisu w kwesti IF. IF jest teraz rozpięte od reszty i możesz indywidualnie ustawić przy jednoczesnym zachowaniu 1:1 memek ;)

2133 powinieneś zrobić bez problemu. 

Niestabilne IF idzie teraz bardzo łatwo wykryć i nie objawia się ono whea jak wcześniej. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Phoenix. napisał:

Sorka był downgrade na 2067 bo za dużo 2100, a twoja sztuka to i może zrobić 2200 ;)  7950X maja dużo lepsze pole do popisu w kwesti IF. IF jest teraz rozpięte od reszty i możesz indywidualnie ustawić przy jednoczesnym zachowaniu 1:1 memek ;)

O szit, za bardzo się przyzwyczaiłem do AM4. No to jutro będzie dalszy ciąg zabawy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Jenot napisał:

O szit, za bardzo się przyzwyczaiłem do AM4. No to jutro będzie dalszy ciąg zabawy.

Jutro ci podeśle na priv jak poprawnie i czym sprawdzić IF ;) 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Phoenix. napisał:

Jutro ci podeśle na priv jak poprawnie i czym sprawdzić IF ;) 

OK. Czekam w takim razie. Dzięki z góry.

Na AM4 IF najlepiej testowało mi się pod linuksem - googlowa aplikacja stressapptest albo prime smallfft i podgląd logów kernela. Jak wyskoczył "Corrected Hardware Error" związany z pamięcią to znaczyło, że IF za wysoko, albo jest problem z napięciami (Vsoc, Vddp lub Vddg). Taki linuksowy odpowiednik błędu WHEA.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, Jenot napisał:

OK. Czekam w takim razie. Dzięki z góry.

Na AM4 IF najlepiej testowało mi się pod linuksem - googlowa aplikacja stressapptest albo prime smallfft i podgląd logów kernela. Jak wyskoczył "Corrected Hardware Error" związany z pamięcią to znaczyło, że IF za wysoko, albo jest problem z napięciami (Vsoc, Vddp lub Vddg). Taki linuksowy odpowiednik błędu WHEA.

Obecnie jest duzo prosciej ;) Stay tuned! :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 godzin temu, Jenot napisał:

Nowa wersja aidy, włączone w biosie te opcje low latency/high bandwith i dzisiejsze wyniki:

W płytach MSI da się gdzieś to ustawić bo nie widzę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, lysyn napisał:

W płytach MSI da się gdzieś to ustawić bo nie widzę?

Nie jestem pewny ale na 99% to jest tylko w GB. Bo gdyby bylo w MSI to bys widzial, ta opcja nie jest nigdzie ukryta tylko na top zakladce ustawien. Ale poszukaj bo moge sie mylic.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MSI na AM4 miało w biosie opcję tuningu pod benchmarki (AIDA, geekbench), może na AM5 też jest. Ja to miałem wyłączone bo nie zauważyłem żadnych korzyści z włączenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
26 minut temu, Jenot napisał:

MSI na AM4 miało w biosie opcję tuningu pod benchmarki (AIDA, geekbench), może na AM5 też jest. Ja to miałem wyłączone bo nie zauważyłem żadnych korzyści z włączenia.

Dzis zniknal ze strony ostatni bios f6a, GB kasuje stary bios chwile przed wprowadzeniem nowego wiec lada chwila cos powinno wyjsc. Asrock dzis wypuscil nowe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie potrzebuję waszej pomocy. Chodzi o to ,że jak mój komputer wchodzi w tryb uśpienia to już z niego nie chce wyjść. Przy próbie wyjścia z uśpienia jest czarny ekran, niby komp działa ale nic się nie wyświetla na monitorze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...