Skocz do zawartości
Phoenix.

Intel Raptor Lake 13 generacja

Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, McKay napisał:

ta FinalCool będzie git?

Bez znaczenia. Jedno i to samo. Dell katnie tylko przykrec co by proca trzymało pod palcem i nie latał na boki.

30 minut temu, MarcoSimone napisał:

Hynix Mu idzie 6400 32-39-39 1.4v
Samsung 6133 38-40-40 1.35v

Tylko Domki na Samsungu Mu bardziej się podobają a w OC nie jest wyczynowcem jak tutejsza Śmietanka ;-)

Zmieni na 13gen to poleci wyżej mdie

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, SirHawk napisał:

Moje największe obciążenie dzienne to 218W w renderze i nie ma szans, bym miał mieć większe, do tego mam taką sztukę, że po OC zwyczajnie umiera przy 88C, VST mi się trzyma na 82C, SFT ciągnie 245-250W i nie mam najmniejszych szans na ustabilizowanie tego bez straty zegara, mogę bić dowolne napięcie a i tak umrze. Całą resztę sensownych stress testów robi w nieskończoność. SFT i Prime są na wielordzeniowcach pozbawione sensu, nimi się można tylko brandzlować na forach.

Nikt Ci nie zabrania robić, tylko że zwyczajnie kompensując w dowolny sposób napięcie tak, by przechodzić SFT przewoltowujesz jednocześnie wszystkie słabsze obciążena lub tracisz maksymalny zegar all core. Technicznie można jeszcze ustawiać dodatkowe offsety dla TVB, żeby zbijało zegar przy pewnej temperaturze (co by odpowiadało obciążeniu potrzebnego na zagotowanie procesora na daną temperaturę) - tylko po uj sobie życie komplikować?

ja tylko robie uv. co ciekawe . w tym ustawieniu osiągnał najlepszy wynik w stockowym zegarze w cine 24200. a takto obracal sie w granicach 23900-24000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Ernesto Guevara napisał:

czy ten poradnik podkrecania ddr5 to jest ok?

https://www.tomshardware.com/how-to/overclock-ddr5-ram

 czy cos wiecej trzeba wiecdziec

jestem na poziomie wiedzy krecenia ddr3 czyli v ram , vtt i SA

Brakuje tam nowych Hynixów Adie.

A druga sprawa to zależy co masz. Bo przy ddr4 było w miarę łatwo. Każda płyta i każdy proc działał mniej więcej tak samo. Podobny potencjał był i największą różnicę robiły kości ram. A tu odwrotnie. Kości ram ogólnie są bardzo zbliżone jeśli porównasz Hynixa Mdie do Mdie róznych producentów co je zabudowali. A najwięcej do powiedzenia ma procesor i płyta. Rozpiętość w potencjale jest dość spora. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zaraz zobacze jakie mam kosci bo narazie to tak testowo przestawilem z 5600 na 5800 bez ruszania niczego innego (na stalym napieciu oczywiscie xmp1)  i idze sobie mem test. i chyba bedzie ok.wiec i moze 6000 albo 6200 pojdą .

pmieci Corsair Vengeance 32GB/5600 2x16

Edytowane przez Ernesto Guevara

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, SirHawk napisał:

Bo dopier...la taki pobór mocy, że masz z marszu przegrzanie, to jest to samo co Prime95, na dzisiejsze standardy całkowicie bezużyteczny stress test.

... czyli właśnie bardzo dobry stress-test. Zabezpieczeniem przed przegrzaniem są power-limity. Przykładowo, w programach użytecznych/testach które symulują takie rzeczy, jakie realnie będziesz liczył proc pobiera Ci maksymalnie 100W i przy tej mocy wszystko jest stabilne. Przy Prime 95 SmallFFT przykładowo, pobór rośnie do 125W i już jest problem. ... i w takim układzie, ustalasz PowerLimit na 100W, zabezpieczając CPU przed jakimiś dziwnymi wygrzewarkami, mając zarazem pełną wydajność w programach robiących coś użytecznego. ... i później sobie możesz odpalać Prime95 SmallFFT i nic się nie będzie przegrzewać ... bo ustawiony z głową PowerLimit o to zadba.

54 minuty temu, SirHawk napisał:

Moje największe obciążenie dzienne to 218W w renderze i nie ma szans, bym miał mieć większe, do tego mam taką sztukę, że po OC zwyczajnie umiera przy 88C, VST mi się trzyma na 82C, SFT ciągnie 245-250W i nie mam najmniejszych szans na ustabilizowanie tego bez straty zegara

Moja rada: ustaw PowerLimit na 218W. Od tego on jest.

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja rada jest lepsza: nie trać czasu na debilizmy, by osły w internecie miały do czego fapać i nie twórz zbędnych problemów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, Ernesto Guevara napisał:

zaraz zobacze jakie mam kosci bo narazie to tak testowo przestawilem z 5600 na 5800 bez ruszania niczego innego (na stalym napieciu oczywiscie xmp1)  i idze sobie mem test. i chyba bedzie ok.wiec i moze 6000 albo 6200 pojdą .

pmieci Corsair Vengeance 32GB/5600 2x16

W CPU-Z sprawdź producenta kości. Ale pewnie Samsung jak obok w postach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

samsung. jak mowilem z 5600 na 5800 na ustawieniach xmp1  , niczego nie wymagalo

czym to testowac bo ja sie zatrzymalem na etapie memtest86

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

takie 4  napiecia wyczytalem ze istotne

 

DRAM VDD: This voltage is one of the most critical as it powers the memory chips. For everyday use, we recommend keeping it below 1.4V for safe measure.

DRAM VDDQ: The voltage feeds the memory chip's I/O. VDD and VDDQ typically go hand-in-hand. However, in some cases, desynchronizing the voltages and running a higher VDDQ (50 mV - 100 mV) can help stabilize memory overclocks.

CPU VDDQ: The voltage that goes to the processor's memory controller. 1.2V is sufficient for DDR5-4800 to DDR5-6000, whereas 1.4V should be high enough for DDR5-6200 and beyond.

VCCSA: This is the voltage for the system agent but helps for memory overclocks. It's one of the more sensitive voltages, so use small increments. For example, 1.25V to 1.35V is sufficient for most memory overclocks. It's best to keep VCCSA under 1.4V.

 

nie moge znalezc na plycie asusa cpu Vddq

Btw,zwracam honor ze to badziewna plyta. to co tu mozna ustawiac to oczy wychodza z orbit. chyba ausus lepiej pod wzgledem biosu niz msi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Ernesto Guevara napisał:

takie 4  napiecia wyczytalem ze istotne

 

DRAM VDD: This voltage is one of the most critical as it powers the memory chips. For everyday use, we recommend keeping it below 1.4V for safe measure.

DRAM VDDQ: The voltage feeds the memory chip's I/O. VDD and VDDQ typically go hand-in-hand. However, in some cases, desynchronizing the voltages and running a higher VDDQ (50 mV - 100 mV) can help stabilize memory overclocks.

CPU VDDQ: The voltage that goes to the processor's memory controller. 1.2V is sufficient for DDR5-4800 to DDR5-6000, whereas 1.4V should be high enough for DDR5-6200 and beyond.

VCCSA: This is the voltage for the system agent but helps for memory overclocks. It's one of the more sensitive voltages, so use small increments. For example, 1.25V to 1.35V is sufficient for most memory overclocks. It's best to keep VCCSA under 1.4V.

 

nie moge znalezc na plycie asusa cpu Vddq

Btw,zwracam honor ze to badziewna plyta. to co tu mozna ustawiac to oczy wychodza z orbit. chyba ausus lepiej pod wzgledem biosu niz msi

Obczaj film Buildzoida (Actually Hardcore Overclocking na YouTube) dot. Z690 Apexa i TUFa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 22.01.2023 o 12:42, SirHawk napisał:

A'propos BCLK to miłej zabawy z BCLK na zablokowanych cepach innych, niż 12th gen. 3MHz i pa pa, Management Engine mówi "stój uju" i brak bootu.

https://ithardware.pl/aktualnosci/plyta_glowna_msi_b660m_mortar_max_wifi_pozwala_podkrecic_core_i5_13600k_do_5_8_ghz-24475.html

Bios jak widać cały czas dostępny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest dostępna na niemieckim amazonie za 1170zl :D

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiepski biznes. Strix b660 były poniżej 1k nawet XD

Przy takiej cenie lepiej zetkę i odblokowane CPU. Chociaż zawsze jest to jakaś opcja dla 12400 albo nizej 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, Tornado3 napisał:

Jest dostępna na niemieckim amazonie za 1170zl :D

 

Nope. Nie kupisz MAXa nigdzie.

image.png.5a21b97435dbfb355e1c06a15401390b.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cena jak za maxa a tu niespodzianka :szczerbaty:

Nie zmienia to faktu, że jak ktoś koniecznie chcę taką płytę to kupi choćby w Chinach

Intel może blokował w Europie te płyty, bo na Ali sprzedają je bez problemu nawet oficjalne brandowane sklepy MSi

Edytowane przez Tornado3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, Minciu napisał:

Przy takiej cenie lepiej zetkę i odblokowane CPU.

Kupowanie zablokowanego CPU + wypas płyta, chyba też nie rozwiązuje problemu z zablokowanym napięciem VCSSA (czy VCCSA) w procesorach nonK (jak ktoś kręci RAM to raczej istotne ... a jak ktoś kręci rdzeń, to kontroler RAM tym bardziej).

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czym testujecie pamieci . i jak wysoko macie system agent.bo na 1.18 nie ida mi pamieci na 6000mhz . chcialbym 1.2 -1.22 max dac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

TM5 memki, VST y cruncher kontroler (i cep), póki nie wchodzisz na 1.4V to olej obawy. Inna kwestia, że 1.2V na 6000MHz to żenua :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam 13700K SP: 78

U mnie 7600 stabilne przy VDD/Q: 1.425v, MCv: Auto ( 1.385v ) SA: 1.25v.

Np u innej osoby 13700K z SP: 87 przy 7600 jest stabilne z VDD/Q: 1.40v i MCv: 1.275v, SA: 1.25v.

 

Jak widać mam sporo gorszą sztukę :)

@zachy zgadza się to ty :)

 

Edytowane przez ketrab666

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taka inna osoba jestem ja :)

CPU ma SP 87, ale MC SP tylko 69.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MC SP jest bezużyteczne, rozstrzał jest przeokrutny, mimo tych samych SP 

3 godziny temu, Ernesto Guevara napisał:

1.2 6000? ale o co chodzi?

 

Mając 13600k, 1.2V SA na 6000MHz to jest albo kompletny śmietnik albo źle ustawiasz... coś. 6000 powinno robić poniżej 1V, nawet bym zaryzykował stwierdzenie, że przy 0.85V nie powinno być problemu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płyta sama ustawia SA przy 5600 na 1.18. Jak zostawiłem na auto i dałem 6000 to dala 1 28.

 

Widzę że ty znasz wszystkie platformy i procesory jak się kręcą i jakie napięcia trzeba podawac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...