Skocz do zawartości
Pioy

Monitory OLED - temat zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

30 000 godzin? Wy czasami czytacie co piszecie? 

To forum jest czasami tak abstrakcyjne, że to się w pale nie mieści. 

Jedyny argument anty oledowców to potrzeba 30 000 godzin testów. 

Proponuję jak @Phoenix. kiedyś, wziąć rozpęd i baranka w ścianę.

30 000 GODZIN TO PONAD 10 LAT PO 8H DZIENNIE. 

Wy normalni jesteście? Pokażcie swoje monitory które macie 10 lat i używacie ich na co dzień. Czekam na foty. 

 

  • Like 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak to forum jest abstrakcyjne i nie ma nic wspólnego z rzeczywistością.

Większość to jakieś stare odpady. np. takie co wymieniają 30 monitorów, 20 procesorów i naciągają sklepy na koszta a na koniec sprzedają uszkodzony procesor zatajając wadę.

30k godzin lub 5 lat gwarancji tyle daje taka firma jak eizo gwarancji na swoje monitory LCD.

Cytat

Przeciętnie większość użytkowników nowoczesnych monitorów domowych wymienia je średnio co pięć - dziesięć lat.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Keken napisał:

Większość to jakieś stare odpady. np. takie co wymieniają 30 monitorów, 20 procesorów i naciągają sklepy na koszta a na koniec sprzedają uszkodzony procesor zatajając wadę.

@kadajo Widzisz tu jakiś związek z tematem monitorów oled? "stare odpady", a to to chyba obrażanie mnie. Podobno to zabronione na tym forum. Podobno...

1 godzinę temu, Keken napisał:

30k godzin lub 5 lat gwarancji tyle daje taka firma jak eizo gwarancji na swoje monitory LCD.

No i? Na QD-OLED masz 3 lata. Nikt nie używa monitora 10 lat. NIKT. Nie licząc firm i urzędów. Nadal czekam na fotę Twojego 10 letniego monitora który używasz do grania od 10 lat i nadal działa. Piszesz jakieś głupoty o wypaleniach, a te wszystkie monitory pozdychają ze starości zanim minie 10 lat.

Edytowane przez PiPoLiNiO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W ogóle idąc Twoim tokiem myślenia i biorąc pod uwagę normalne użytkowanie monitora. To za jakieś 15-20 lat dowiesz się czy aktualne OLED się wypalają i czy możesz takowe kupić. Bo gdzieś wtedy normlany człowiek trzaśnie te 30K. Ja w tym roku siedzę ciągle w domu po operacji kręgosłupa i mam od zakupu 900h, więc gdzie tu do 30 000. A co dopiero ktoś kto chodzi do pracy i gra max kilka h dziennie...

Jak to nie jest dla Ciebie abstrakcja, to nie wiem co nią jest :)

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z jednej strony na forum pełno IT B2B, siedzą na 1440p/4K, RTXy 4000 w stopce.

Z drugiej "ojej monitor za 3k mi się zepsuje po 3 latach, ja trzymam LCD po 10 lat i 30k godzin!!!!" 🤣

Wyżej dobrze napisał, dawajcie foty tych IPS/VA po 30k godzin, ciekawe jak równomierność podświetlenia, BLB, plansze testowe. One już jako nowe nie są równomierne i walą po oczach wadami... Dopóki się nie przejdzie na OLED i nie porówna, to się tego nie widzi. Już nie wspomnę o input lagu, to jest bajka. 

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem EIZO S2231W (PVA, CCFL) i jak dobrze pamiętam, po 11 latach był blisko 30 000 godzin pracy i nie pojawiało się jakieś "BLB" (na IPS LED też się nie pojawi). Równomierność też nie była gorsza (w sumie na obecnym IPS jak był nowy kilka lat temu, to czerń miał bardzo dobrze równą, a teraz jest idealnie równa, czyli z czasem się równomierność polepszyła).

Co się zmienia na LCD jak się zużywa:

  • temperatura barwowa (na LED coraz bardziej trupia, a na CCFL coraz cieplejsza - jedno i drugie można skalibrować do D65)
  • jasność (spada)
  • po kalibracji temp. barwowej do referencyjnej kontrast nieco spada i jasność max jest niższa

Nierównomierności na LCD ze zużycia, to może już na chwilę przed śmiercią, jak niektóer diody zaczynają padać całkiem/CCFL jest miejscami zaczerniony.

Prawdą jest, że jak się starzeje OLED, to się dowiemy po ~10 latach, od kiedy się one w miarę upowszechniły (pojawiły się pierwsze gamingowe OLED i 27" przestało kosztować ponad 10 kPLN/ponad uncję złota).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem dla pewności ile mam godzin. 1003h przez 5 miesięcy i 4 dni. Siedząc niemal ciągle w domu. 

Co daje nam przy 30 000 godzinach 150 miesięcy. Czyli 12.5 roku. 

Także już zrobiłem w majty ze strachu, bo mi się monitor wypali w momencie gdy może już nawet nie będę żyć 🙃🙃🙃🙃

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@PiPoLiNiO nie zrozumiałeś posta.
Tu nie chodzi o to ze monitor ma wytrzymać 30 tys. godzin tylko po jak krótkim czasie pojawiają się już problemy.

Siedzę w oledach praktycznie od samego początku i widzę jak fanatycy zaklinają ciągle rzeczywistość.
Najpierw szli w zaparte ze się nie wypalają, potem zaczęli pisać ze w sumie to zanim się wypala to oni zmienia ekran, teraz znowu zmieniła się gadka ze w sumie to wypalenia są, ale nie przeszkadzają. 
Wywołujesz mnie do tablicy a sam siejesz burdę i zaczynasz dzielić użytkowników na anty i nie anty.

Swojego Dell'a mam już dwa lata, właśnie sprawdziłem jego przebieg, 7817H i gra tak samo jak grał na samym początku, podejrzewam ze OLED w tym momencie miałby już problemy, na pewno miałby je QD-OLED. Stilgar pokazał, że po 3000H ma już objawy wypalenia widoczne przy niższych poziomach jasności i tak one beda widoczne nie tylko na planszach testowych, ale w każdej sytuacji gdy taki obraz będzie wyświetlany. Grasz w ciemniejszą grę, wieczorem ? Przygotuj się, że będziesz widział wypalenia.

I ogólnie, o co ci w ogóle chodzi, sam Stilgar powiedział ze nie poleca OLED'a jeśli dużo czasu spędzamy "w okienkach".

Jesteś typowym fanatykiem, bo za każdym razem jak wchodzi temat wypaleń to praktycznie jako jedyny przychodzisz i drzesz ryja, piszesz o jakiś anty oledowacach ze o obrażaniu innych nie wspomnę, łącznie ze mną.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@kadajo Gdzie ja Cię obraziłem? Gdzie napisałem że oled się nie wypali?

A co do Stillgard, weź pod uwagę, że jego wypalenie jest 16:9, więc nie miałby problemu gdyby nie miał ekranu szerokiego. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, PiPoLiNiO napisał:

30 000 godzin? Wy czasami czytacie co piszecie? 

To forum jest czasami tak abstrakcyjne, że to się w pale nie mieści. 

Jedyny argument anty oledowców to potrzeba 30 000 godzin testów. 

Proponuję jak @Phoenix. kiedyś, wziąć rozpęd i baranka w ścianę.

30 000 GODZIN TO PONAD 10 LAT PO 8H DZIENNIE. 

Wy normalni jesteście? Pokażcie swoje monitory które macie 10 lat i używacie ich na co dzień. Czekam na foty. 

 

To ja napisałem o 30 tys. godzin i tak jestem normalny. Nie obrażaj mnie chłopcze. ;)

 

11 minut temu, PiPoLiNiO napisał:

A co do Stillgard, weź pod uwagę, że jego wypalenie jest 16:9, więc nie miałby problemu gdyby nie miał ekranu szerokiego. 

Pokazał też wypalający się górny pasek przeglądarki i programów jakbyś przegapił.
Gdyby nie chował paska startu tez byłby już wypalony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, PiPoLiNiO napisał:

30 000 godzin? Wy czasami czytacie co piszecie? 

To forum jest czasami tak abstrakcyjne, że to się w pale nie mieści. 

Jedyny argument anty oledowców to potrzeba 30 000 godzin testów. 

Proponuję jak @Phoenix. kiedyś, wziąć rozpęd i baranka w ścianę.

30 000 GODZIN TO PONAD 10 LAT PO 8H DZIENNIE. 

Wy normalni jesteście? Pokażcie swoje monitory które macie 10 lat i używacie ich na co dzień. Czekam na foty. 

 

Pclab zawsze w formie :E

Tak to podsumuję :D

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety większość monitorów LCD na rynku to nie są te wspaniałe EIZO z gwarancją 5 lat i 30000 godzin.

Miałem HP z górnej półki jeszcze na CCFL, to po 10 latach nadawał się tylko na śmietnik mimo że nie miał strasznie dużo godzin nalatane, większość czasu robił za pomocniczy ekran i stał wyłączony. Ale temperatura bieli poszła kompletnie w krzaki, podobnie jak równomierność podświetlenia. Teraz w to miejsce mam budżetowego Samsunga, to ten ma od nowości tak nierówne podśwetlenie, że wszelkie bandingi na oledach to w porównaniu z tym pikuś. :E Na szczęście tylko przy niskiej jasności, której nie używam.

Miałem też wypasionego Della, który rozkraczył się krótko po upływie gwarancji i Acera z defektem matrycy po 2,5 roku. Takie cuda techniki.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co ty robisz z tymi monitorami 😄

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wymieniają topową kartę co generację a martwią się czy Oled za nawet nie połowę ceny tych kart będzie miał wypalenia po 10 latach. Lubię ten temat :D

  • Like 1
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, someI napisał:

Miałem HP z górnej półki jeszcze na CCFL, to po 10 latach nadawał się tylko na śmietnik mimo że nie miał strasznie dużo godzin nalatane, większość czasu robił za pomocniczy ekran i stał wyłączony. Ale temperatura bieli poszła kompletnie w krzaki, podobnie jak równomierność podświetlenia. Teraz w to miejsce mam budżetowego Samsunga, to ten ma od nowości tak nierówne podśwetlenie, że wszelkie bandingi na oledach to w porównaniu z tym pikuś. :E Na szczęście tylko przy niskiej jasności, której nie używam.

Miałem też wypasionego Della, który rozkraczył się krótko po upływie gwarancji i Acera z defektem matrycy po 2,5 roku. Takie cuda techniki.

Masz po prostu pecha. W pracy mamy jakieś LG 21,5" 1920x1080 IPS z 2015r, nawet kiedyś z ciekawości przytargałem kolorymetr i jednego skalibrowałem i świeci jak trzeba to D65, a równomierność jest jak była na początku. Wujek miał jakiegoś HP LP2465 z 2007r, to też po 10 latach świecił jak nowy (temp. barwowa to kwestia kalibracji). Ten LG co mam teraz od 5 lat (32UD99) co jakiś czas (co ~rok) rekalibruję do D65 i monitor wyświetla barwy referencyjnie - jak przez kolejne kilka lat nie padnie, to będzie wyświetlał tak samo, choć wiadomo, co jakiś czas wypada zrekalibrować, ale to się tyczy praktycznie każdego typu ekranu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, kadajo napisał:

Swojego Dell'a mam już dwa lata, właśnie sprawdziłem jego przebieg, 7817H i gra tak samo jak grał na samym początku, podejrzewam ze OLED w tym momencie miałby już problemy, na pewno miałby je QD-OLED. Stilgar pokazał, że po 3000H ma już objawy wypalenia widoczne przy niższych poziomach jasności i tak one beda widoczne nie tylko na planszach testowych, ale w każdej sytuacji gdy taki obraz będzie wyświetlany. Grasz w ciemniejszą grę, wieczorem ? Przygotuj się, że będziesz widział wypalenia.

Tylko jak Stilgar sam powiedział, on potrafi wyświetlać dosłownie to samo tło przez długi czas, a niektórzy starają się takie przypadki użycia sprowadzić do rutyny przeciętnego użytkownika. Fakt, kupowanie OLEDa do okienek i okazjonalnego grania/oglądania nie ma sensu. Nie tylko z perspektywy nierównomiernej degradacji, ale również z perspektywy wykorzystania możliwości matrycy. Jeśli ktoś przez 10h dziennie klika coś po przeglądarce albo Excelach to na co mu OLED? W Excelu HDR niepotrzebny ;) Natomiast jeśli ktoś przez 70% czasu na takim monitorze gra lub ogląda filmy to myślę że jednak warto zastanowić się nad zakupem.

Dodatkowo Stilgar ma 21:9, a oglądał sporo zawartości 16:9. To raczej oczywiste że będą mu się robiły paski po bokach. Tego się nie da uniknąć. A i tak z tego co pokazywał, to na razie nie jest to widoczne gołym okiem. Co jest bardzo dobrym wynikiem biorąc pod uwagę sposób używania tego monitora.

Tak naprawdę jedyne co wystarczy zrobić to włączyć autoukrywanie paska w Windowsie, bo to jedyny element, który jest widoczny zawsze i w tej samej pozycji, kiedy jesteśmy na pulpicie. Nawet tapety nie trzeba zmieniać, no chyba że ktoś lubi podziwiać tapetę godzinami.

Godzinę temu, kadajo napisał:

Swojego Dell'a mam już dwa lata, właśnie sprawdziłem jego przebieg, 7817H i gra tak samo jak grał na samym początku, podejrzewam ze OLED w tym momencie miałby już problemy, na pewno miałby je QD-OLED.

Skąd ta pewność? ;) Mój QD-OLED ma już około 3000h (licznik mi się zresetował po update firmware, więc nie wiem ile dokladnie). I nadal nie widać wypaleń. Przy czym ja jakoś specjalnie nie dbam o ten monitor. Mam autoukrywanie paska zadań i automatyczne wyłączanie ekranu po kilku minutach nieaktywności, żeby mógł się odpalić pixel refresh jak odejdę od kompa. Często siedzę w przeglądarce. Jeśli gram lub coś oglądam to wtedy przeglądarkę mam na drugim ekranie (LCD). Nie dbam też żeby robić pixel refresh równo co 4h. Robię go kiedy mogę. A jak wyjdę na chwilę z pokoju i widzę że pixel refresh się odpalił i nie chce mi się czekać żeby coś zrobić, to potrafię go przerwać i odpalić innym razem. Monitor ma być dla mnie a nie ja dla niego.

Jak sobie odpalę niebieską i szarą planszę, to widać lekkie nierówności. Ale zupełnie tego nie widać przy normalnym użytkowaniu. Zgaduję że jedyne co będzie się bardziej rzucało w oczy po długim czasie normalnego użytkowania OLEDa, to spadek maksymalnej jasności.

Jednak warto zaznaczyć że niektórzy producenci mają idiotyczny mechanizm pixel refresh, który jest upierdliwy dla użytkownika. W Dellach jest ok, ale czytałem że u innych producentów nie zawsze jest tak kolorowo.

Edytowane przez Isharoth

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, Necronom napisał:

Wymieniają topową kartę co generację a martwią się czy Oled za nawet nie połowę ceny tych kart będzie miał wypalenia po 10 latach. Lubię ten temat :D

No ja też tego nie ruzmiem, było wiadomo jakie zalety i wady ma oled. Przyjmijmy że obecnie dobry oled kosztuje 5k masz gwarancję na 3lata po 2.5 roku wysyłasz na gwarancję bo się wypalił dostajesz nowy panel latasz kolejne 2.5 roku i albo wymieniasz albo latasz dalej. Daje nam to w uproszczeniu 1k na 1 rok użytkowania, czyli niecałe 100zł miesięcznie. Patrząc na stopki większość zarabia powyżej średniej przyjmijmy 10k miesięcznie, czyli na rok wychodzi ci 1/120 pensji. Cieszysz się z dużo lepszych kolorów, lepszego input laga etc niż na va/ips (nie mówię o specjalnych eizo czy innych wynalazkach do grafiki). 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Kyle_PL napisał:

Miałem EIZO

Ale to raczej już premium... Weź najbardziej popularnego 1440p 27" czyli chyba LG 850GP, kontrast 800:1, wali BLB po oczach, chciałbym go zobaczyć po 30k godzin jak trzyma parametry ;) 

Drogie LCD z local dimming to koszt OLEDa, a one będą taniały. I wciąż miniledy posysają i będą posysać zawsze, bo nawet jak wpakują 30k stref to nie dorównują OLED, będą blisko, ale wciąż zauważysz różnice. Tylko taki monitor to pewnie 5000 zł albo i droższy będzie :E

Godzinę temu, kadajo napisał:

Pokazał też wypalający się górny pasek przeglądarki i programów jakbyś przegapił.
Gdyby nie chował paska startu tez byłby już wypalony.

Na planszy testowej gdy rozjaśnił... Podczas codziennego użytkowania tego nie widać. To teraz weź IPSa na plansze testowe i pokaż foty - będzie dramat 100x gorszy od "wypalonego" OLED :E

Nie chowam paska, dam znać bo u mnie działa po 6-12h dziennie ;) 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
45 minut temu, Necronom napisał:

Wymieniają topową kartę co generację a martwią się czy Oled za nawet nie połowę ceny tych kart będzie miał wypalenia po 10 latach. Lubię ten temat :D

Po 5 latach mój TV samsung 55" LCD VA miał już widocznie wypalone na krawędziach podświetlenie. Lekko jaśniejsza prawa i lewa strona na odległości 2-3cm. Za jakoś 400 zeta go sprzedałem, a i tak nie łatwo było :E  Nowy kosztował ~8k :E

Obecny C2 42" oled już bez gwarancji pewnie z 2k warty. Mimo, że nie wypalony, jak nawet go nie wypalę przez kolejne 2 lata to pewnie będzie wart wtedy poniżej 1k pln :E

10 letnie+ mainstreamowe monitory/wyświetlacze nawet jak działają to są warte grosze i ciężko na to kupca znaleźć. W tym roku jak robiłem porządki wystawiłem przed chatę 22" Samsunga LCD, ogólnie sprawnego, aby sobie ktoś wziął bo nie chciało mi się nawet bawić w sprzedaż za grosze. Stał cały dzień i nikt tego nawet nie ruszył :E Na drugi dzień wywiozłem z innymi gratami na śmietnisko.

Edytowane przez lukadd
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Monitory to nawet sprawne z gwarancją cięzko sprzedać. 

850GP poszedł za 750 zł z 6 msc gwarancją i trochę musiałem poczekać

AOC miniled poszedł za 1300 zł ale on miał 4 msc raptem i też trochę wisiał :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ale monitory Oled nie kosztują 8k, a są już w okolicach 3k, a to spora różnica. Tak domyślam się, że sprzedaż tego nie jest łatwa i zakładam, że mój zutylizuję niż go sprzedam. Nawet jak się wypali po tych 3 latach, to dalej nie jest to koszt duży. A jak wcześniej to wymieniasz i masz kolejne 2-3 lata :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, galakty napisał:

weź IPSa na plansze testowe i pokaż foty - będzie dramat 100x gorszy od "wypalonego" OLED :E

Coś w tym jest. Typowe nierównomierności na LCD (nie ważne, czy IPS, VA, czy TN) to tak lekko 20% mają (mam na myśli porządny pomiar, czyli np. 9x5 punktów na monitorze 16:9)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z mojego doświadczenia z monitorami/tv to jest raczej długowieczny sprzęt, przez ponad 20lat padł mi tylko jeden monitor (zaczął walić różem/fioletowym), sprzęt trzymam za zwyczaj 5++ lat, w 2016/17 kupiłem Samsung cfg70 i działa bez problemowo u syna do dzisiaj, czy jest jakaś degradacja? Nie wiem, sprzęt po prostu używam nie sprawdzam planszy testowych co by na siłę szukać. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   1 użytkownik

×
×
  • Dodaj nową pozycję...