Skocz do zawartości
Astec

7800XT vs 4070 - wybór karty graficznej w okolicach 3 tys złotych

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie, 

Wiele osób "siedzących" w branży komputerowej zalecała czekanie na premiere nowych Radeonów 7700XT i 7800XT. Osobiście od niemal dwóch lat jestem posiadaczem RTX 3070 i rozważałem upgrade do 4070, ale jako że nie jestem w pełni zdecydowany postanowiłem zaczekać na nowe Radeony. Minimalny poziom wydajności jaki mnie interesuje to właśnie 4070. I tu pojawia się 7800XT. W teorii w zupełności wystarczająca wydajność w rasteryzacji, poprawiony RT i zmniejszone zużycie energii (względem RDNA2).  Za RTX przemawia DLSS + FG, lepszy RT, niższe zużycie energii, częste aktualizacje sterowników i względnie lepsza stabilność. Może i bym wybrał Radeona, ale jednak bliższa mojemu sercu jest NVIDIA. Około 6 lat temu zmieniłem barwy z czerwonej na zielone i od tamtej pory w moim komputerze zawsze siedzi NVIDIA. Nigdy nie byłem aż tak bardzo kuszony przez AMD i naprawdę mam mętlik w głowie. Od AMD posiadam Ryzena 7600X i naprawdę szanuje ich jako producenta CPU, ale nie mogę w pełni docenić ich kart graficznych. Komputer wykorzystuje do szerokiego przekroju najnowszych gier (w tym AAA) oraz multimediów. Co moglibyście doradzić takiej niezdecydowanej osobie jak ja? Według was jaką kartę powinienem wybrać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro masz budżet w którym możesz wręcz przebierać w różnych modelach RTX 4070 i masz od wielu lat dobre doświadczenia z kartami zielonych, myślę, że na siłę nie masz co brać karty od czerwonych.
Cena-jakość Palit Jet Stream trzywentylatorowy powinien być wystarczający np. https://allegro.pl/oferta/karta-graficzna-rtx-4070-jetstream-12gb-gddr6x-13575213601

Nie wiem jaką masz obudowę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, Astec napisał:

Co moglibyście doradzić takiej niezdecydowanej osobie jak ja? Według was jaką kartę powinienem wybrać?

1. 4070 Jest dużo lepsza w RT od karty AMD ( według testów karta AMD ma wydajność 4060TI)
2. 4070 Już na stock zasysa mniej energii, a dodatkowo karty są bardzo podatne na UV - nawet można połączyć UV z OC. 
3. Wsparcie dla technik generowania obrazu jest większe - samego FSR 3.0 nie ma w grach, DLSS 3.0 wraz z FG jest już na rynku praktycznie rok, kolejna iteracja bibliotek bardzo podwyższyła jakość, za kilka dni pojawi się pełna obsługa DLSS 3.5 w grach (pierwszy dostaje CP2077)
4. Zanim AMD rozrusza FSR 3.0 minie trochę czasu ( jeszcze nie wiadomo jak z jakością obrazu), o odpowiedniku DLSS 3.5 nawet nie mówię bo tego raczej nie będą mieli. 
5. W aplikacjach multimedialnych lepsze wykorzystanie jest CUDA (wsparcie producentów) niż OTWARTEGO oprogramowania AMD 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wybór jest prosty, potrzebujesz RT - bierzesz 4070, zwisa Ci to i powiewa - 7800XT ;) Osobiście nie rozumiem pojęcia "z przywiązania do marki coś biorę" bo osobiście w kwestii wyboru GPU czy CPU nigdy tak nie robiłem, więc to pomijam (chodzi tu o nvidia vs amd, nie przykładowo asus vs msi)  :P 

  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

RT to dalej ciekawostka tym bardziej na tak słabych kartach. Nie brałbym tego w ogóle pod uwagę.
Nv mniejszy pobór energii, dlss.

Radeon trochę wyższa wydajność.

Przesiadka z rtx 3070 nie będzie dużym boostem. Dwa dni temu była promocja na rtx 4070 za 2500zł w niemieckim ebay.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

W dniu 11.09.2023 o 08:13, Keken napisał:

Przesiadka z rtx 3070 nie będzie dużym boostem

Testy pjura - 25 - 30 % różnicy wydajności z gen na gen to dosyć dużo ( biorąc pod uwagę 6800XT na 7800XT gdzie różnica wynosi 2-6 %) + FG który jednak się rozwija dosyć szybko. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, RTX4090 napisał:

Widzę znowu przyjebki osobiste, kolega ma jakiś problem ? Ja z Panem kolegą nie rozmawiam, tylko odpowiadam innemu użytkownikowi. 

Ale czy ja pisałem do Ciebie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też mam podobny problem z wyborem karty. Nie mam nic do AMD, bo mam w tej chwili starego rx i jakoś działa. Wcześniej miałem nvidie, więc patrząc teraz na ceny i wydajność w wielu grach, pewnie bym kupił 7800xt. Ale z tego co czytałem, po opiniach ludzi, akurat dwie gry w które gram ( dcs, msfs) bardziej się lubią z kartami zielonych, mają lepszą wydajność w tych grach, dodatkowo lepiej działają z goglami VR, a te może z czasem kupię. W Msfs dobrze działa dlss, więc chyba oczywistym wyborem byłaby 4070. To chyba jedyne argumenty przemawiające za kartami zielonych. Aczkolwiek mam lekki dylemat, bo na ten moment brak jakichkolwiek testów nowych rx, w tych grach, więc nie wiem czy coś się przypadkiem nie polepszyło w porównaniu np do takiego 6800xt. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@locox skoro skupiasz się na tytułach, które zdecydowanie lepiej chodzą na kartach zielonych, wybór jest oczywisty.

Warto dopłacić do RTX 4070, bo jednak RTX 4060/4060ti wypadają blado na tle konkurencji.

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, krzysiak napisał:

Wybór jest prosty, potrzebujesz RT - bierzesz 4070, zwisa Ci to i powiewa - 7800XT ;) Osobiście nie rozumiem pojęcia "z przywiązania do marki coś biorę" bo osobiście w kwestii wyboru GPU czy CPU nigdy tak nie robiłem, więc to pomijam (chodzi tu o nvidia vs amd, nie przykładowo asus vs msi)  :P 

A ja rozumiem. Po przygodach z dwoma RX580 8GB dziękuję już AMD. Możecie się cieszyć, więcej kart od AMD dla was :) 

  • Haha 3
  • Confused 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, lukibossss napisał:

A ja rozumiem. Po przygodach z dwoma RX580 8GB dziękuję już AMD. Możecie się cieszyć, więcej kart od AMD dla was :) 

Tak wiemy, będziesz je wspominał jeszcze za 10 lat :E Ja tam dobrze trafiałem z różnymi kartami poza jednym przypadkiem dawno temu - GTX470 który mi napsuł sporo krwi, ale i tak niedługo po nim kupiłem kolejnego - GTX760, nie należę do ludzi którzy się szybko zrażają :P  

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

między 6800xt a 7800xt nie ma tak dużej różnicy cenowej i wydajnościowej. ale ja bym zobaczył np test Starfielda który naprawdę gromi karty graficzne i wybrał
https://www.purepc.pl/test-wydajnosci-starfield-pc-kosmiczne-wymagania-sprzetowe-porownanie-wydajnosci-kart-graficznych-nvidia-amd-i-intel?page=0,16

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Starfield to akurat optymalizacyjna kupa, więc osobiście tylko na jego podstawie nie wybierałbym GPU :P 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
43 minuty temu, lukibossss napisał:

A ja rozumiem. Po przygodach z dwoma RX580 8GB dziękuję już AMD. Możecie się cieszyć, więcej kart od AMD dla was :) 

Miałem spory czas RX 580 4GB Sapphire Pulse i bardzo sobie chwaliłem. Nawet CP 2077 na nim pierwszy raz przeszedłem (v 1.0.5)
 

12 minut temu, pawelsake napisał:

między 6800xt a 7800xt nie ma tak dużej różnicy cenowej i wydajnościowej. ale ja bym zobaczył np test Starfielda który naprawdę gromi karty graficzne i wybrał
https://www.purepc.pl/test-wydajnosci-starfield-pc-kosmiczne-wymagania-sprzetowe-porownanie-wydajnosci-kart-graficznych-nvidia-amd-i-intel?page=0,16

Trzeba poczekać aż zoptymalizują tą grę, bo to co jest teraz to jakaś porażka.
AMD chciało zrobić chyba kuku na premierę zielonym, przy okazji zrobili sobie trochę krzywdę rykoszetem.
Za parę wersji pewnie będzie OK. Nie ma co się tą produkcją teraz sugerować moim zdaniem.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja właśnie teraz stoję ponownie przed dylematem w którym z jednej strony jest 4070... wcześniej poległ z 6950xt, obecnie walczy z 7800xt :E Preferencje posiadacza kompa to AMD, więc na razie wskazanie w jego stronę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W rasterze 7800XT bywa lepszy na dyskusyjnej granicy bycia zauważalnie lepszym i głównie w 4K, do której nie ładowałbym się z tymi kartami. Z kolei w RT 4070 zdarza się być więcej niż zauważalnie lepszym. Upcalery lepsze ma Nvidia i ogólna tendencja jest taka, że to Nvidia jest stroną wprowadzającą nowości tego typu, a AMD odpowiada z opóźnieniem i gorszym efektem - zaraz zobaczymy, jak będzie przy ichnim FG. Prundu Radeon ciągnie zauważalnie więcej, a w moim odczuciu cokolwiek powyżej 200W jest zauważalne i niemile widziane, a na pewno wymaga już obudowy wentylowanej przeciętnie, typu Pure Base 500 nie-DX i najlepiej niemałej. Z drugiej strony sam pozwalam karcie ciągnąć 280W i narzekam mniej niż narzekałem przy pierwszej karcie ciągnącej lekko ponad 200W, więc też kwestia kalkulacji i przyzwyczajenia :) I w tym momencie dochodzimy do imo jedynej sensownej zalety Radeona, ilości VRAMu. Bardzo bym się zdziwił, gdyby te 12GB już za rok-dwa i powyżej FullHD nie było w takiej samej dupie, w jakiej zaczyna być 8GB teraz. Bo bardzo bym się zdziwił, gdyby Nvidia ponownie nie powtórzyła numeru, który zrobiła już dwa razy: ze względem wydajności karty bardzo zachowawczym dokładaniem ilości VRAMu przed pojawieniem się next-genowych gier (ostatnio Keplery, wcześniej karty z <1GB ~2007r.). A generalnie obie strony od zawsze używały pamięci jako alternatywnego do braku wydajności postarzania grafik. Czyli za Radeonem przemawia - poza byciem jakimś fanem AMD - jedynie więcej VRAMu. Zasobu którego nadmiar nic nie da, ale którego brak objawia się wyjątkowo niefajnie. Czysty futureproofing (EDIT: z dodatkiem powyższych łyżek dziegciu)

Edytowane przez Jurand ze Spychowa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tej półce cenowej to cena też bardzo ważna jak na premierę możnabylo ttafic za 2500 7800xt to super jak 4070 był za 2850(patrzę na wersje 3 wentylatory)

Teraz za 2800 7800xt nie ma sensu. Nie patrzę na takiego budżetowego pulse 2700zl , gdzie też pny verto masz za 2800zl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Patrząc po Ceneo za przyzwoitego nierefa trza dać tak stówkę-dwie więcej na niekorzyść 4070. Jednak wcześniej nawet o cenie nie wspomniałem, bo jak dla mnie stówka-dwie różnicy przy kwocie pod 3K to żadna różnica: to raptem 5-10%, na które należy patrzeć z pewnie kilkuletniej perspektywy czyniącej to nieistotną kwotą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To było 350zł 2500(hellhound) -> 2850(windforce) w ciasnym budżecie to ważne, tak samo różnice rt nie są takie duże jak w wyższej półce

Bez rt:

Average_1440p-p.webp

Z RT:

Average_1440p_RT-p.webp

Edytowane przez wrobel_krk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak się testuje w grach, w których RT trzeba pod mikroskopem szukać, to tak jest ;) RX 7800 XT w Cyberku z RT jest na poziomie niewiele ponad RTX 4060, a w Dying Light 2 około RTX 4060 Ti.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

9 minut temu, wrobel_krk napisał:

To było 350zł 2500(hellhound) -> 2850(windforce) w ciasnym budżecie to ważne, tak samo różnice rt nie są takie duże jak w wyższej półce

Bez rt:

Versus_4070-p.webp

Z RT:

RT_Versus_6800XT-p.webp

Ale obecnie jest 100-200, a jakieś ciasne budżety to jak dla mnie absurd tłumaczony jedynie wydawaniem na kartę czy komputer ostatnich pieniędzy, więc kolejnym absurdem ;) Zwłaszcza że podejście kończy się kilkoma latkami z np. właśnie jakością i kulturą pracy karty pokroju Windforca.

A co wyników wydajności, osobiście nie jestem fanem tych uśrednionych. Preferuję patrzeć sobie giereczka po giereczce i sugerować się ekstremami :] Inna sprawa, że na Techspocie czy tam Hardware Unboxed 7800XT wypadł wyjątkowo dobrze.

  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok w sumie to się zmienia z gry na grę i portalu na portal, przykłady:

performance-matchup.png

relative-performance-rt-2560-1440.png

Wnioski techpowerup

Cytat

Faster than NVIDIA RTX 4070 and cheaper, too

Tak samo jezus na gamers nexus mówi że dobrze wyceniona jest Amd, tylko lepiej kupić 6800xt(tam są dziwnie dobre wyniki 6800xt może dlatego że to 7800xt referent vs 6800xt nitfo+) w Usa jest 100$ różnicy między 7800xt a 4070 to powinno być te 430zł, więc dlatego mówię o cenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomijając takie kwestie jak przywiązanie do marki (ja to akurat potrafię zrozumieć: np. jakaś lubiana opcja niedostępna u konkurencji) to wydaje mi się, że wszystko zależy od tego kto jakim jest graczem. Jak ktoś lubi wodotryski (RT w mniej wymagających tytułach, wyższej jakości upsampling przez DLSS, wyższa płynność przez FG kosztem input laga) to lepsza jest Nvidia. Jak ktoś wyciska z karty wszystkie soki np. w jakichś kompetytywych strzelankach bez "udziwniaczy" (wysoki fps, minimalne opóźnienia) to więcej klatek w tej samej cenie da mu Radeon (plus więcej VRAM, czyli mniejsze ryzyko mikroprzycięć).

  • Like 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...