Skocz do zawartości
Norrberrto

jakie DDR 5 do AMD Ryzen 7 7800X3D

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Planuję zmianę platformy i zastanawiam się, który ram wybrać do danego sprzętu:

Płyta główna MSI MAG B650 Tomahawk WiFi

Procesor AMD Ryzen 7 7800X3D

Założyłem, że takie niezbędne minimum to 32 GB i teraz, które kości wybrać?

Z takich najczęściej wymienianych

https://www.mediaexpert.pl/komputery-i-tablety/podzespoly-komputerowe/pamieci-ram/pamiec-ram-lexar-ares-rgb-32gb-6400mhz

https://www.mediaexpert.pl/komputery-i-tablety/podzespoly-komputerowe/pamieci-ram/pamiec-ram-kingston-fury-beast-rgb-32gb-6000mhz-1

chyba, że coś innego doradzicie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma nic lepszego, bo te co podałeś to jest optimum i do tego w supercenie, więc nie ma się co zastanawiać.

 

edit:

Ale po co tak drogo. 

Te masz za 470

 Lexar ARES RGB DDR5 32GB (2x16GB) 6000MHz CL30 LD5BU016G-R6000GDLA

Edytowane przez Ronson
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bierz aresy, kilka osób na forum je ma i poleca (włącznie ze mną).

  • Thanks 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ares 6400, u mnie z 7800X3D i płycie asrocka B650e weszły normalnie z profilu XMP

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w pełni stabilne to jest czy tylko do windowsa wszedłeś? :E 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, Send1N napisał:

w pełni stabilne to jest czy tylko do windowsa wszedłeś? :E 

ponawiam pytanie :E, u mnie na xmp działy się cyrki

Mobo: Tomahawk b650 wifi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam Aresy na B650M Pro RS i działają 1:1 na 6400. Za to za cholerę nie chciały działać nawet na 6000 na GB B650 gaming X.

Testowane również na 7600X i 7500F

Edytowane przez Yedi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kurcze, u mnie testy przechodziły dopiero na 6000mhz cl30, ale jestem dwie wersje biosu do tyłu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To rób update, kumpel ostatnio siedział na 4800mhz na starym biosie bo xmp 6000 przy 7800x3d było niestabilne :E po aktualizacji problemu już nie było

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś zrobię, następną wersją po mojej aktualnej była beta, wiec wolałem poczekać na stabilną, która dziś wpadła.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tym 6400 to nie radzę się nastawiać. W pełni stabilne i gwarantowane wszędzie to jest 6000 na EXPO, nie XMP. Wszystko dalej to już loteria i zależy od producenta płyty i jego softu.

Jak za 465 są pewne to nie ma co kombinować

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też się zastanawiam i waham się pomiędzy Aresami a Gskillami albo Z5 Neo Albo Flare. 100 droższe choc chyba i tu i tu Hynixy A-die? Czy Lexar Ares 6400 Cl32 pójdzie na 6000/32 bo rozumiem że to lepsze kości od tych 6000Mhz CL 30?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To co brać takie

Pamięć RAM LEXAR Ares RGB 32GB 6400MHz CL32 LD5EU016G-R6400GDLA (cena 495)

i ustawić  je na 6000 czy w ogóle szukać tych 6000?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak te lexary 6400 mają np drugi profil 6000 to bez znaczenia zawsze możesz wbić ten ciut wolniejszy ale jeżeli nie to lepiej kupic 6000 bo nie każdy proc na am5 obecnie ogarnie 6400 stabilnie, chyba że będziesz manualnie ustawiał i nie interesuje cie expo to wtedy też bez znaczenia :] 

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam B650 Tomahawk Wifi i 7800x3d  oraz lexary 6400. Na najnowszym biosie co prawda profil 6400 sie odpalil wszystko fajnie 2 dni grania nic. Odpalam test stabilnosci i  bam - reset kompa blue screeny sciny nawet biosu.

Nawet 6000 nie działało stabilnie

Wróciłem do biosu z sierpnia. Po odpaleniu profilu xmp 6400 komputer nawet nie wstaje musiałem resetować bios. Za to skopiowane ustawienia z G.Skill Trident Z5 Neo RGB DDR5 6000 cl 30 działają i testy tez przechodzi, co ciekawe na tych samych ustawieniach na najnowszym biosie mialem resety kompa. Zauwazyłem też takie błędy nowego biosu, ze w hw monitor , tempartura ram byla np 60 pozniej skok do 254(bug jakis) i znowu 60, oraz napiecia samych pamieci pomimo ustawienia 1.4 hw monitor pokazywal np 1.7-1.8 Moze to tylko bug wizualny bo w zentimings wszystko sie zgadzało, ale po powrocie na ten bios z sierpnia wszystkie bugi ustały.

Weź 6000 bedziesz pewny ze ci ruszy. A podkrecic w jedna lub druga strone zawsze mozesz :P

A teraz moje pytanie. Nie jest tak że lexary 6400 przechodza jakies lepsze testy sprawnosci i sa wybierane lepsze moduly co za tym idzie latwiej je pozniej krecic? Czy to 1:1 te same kosci tylko z innymi ustawieniami

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

fajny test tylko pasowało by zrobić podobny na AMD

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
33 minuty temu, nExim napisał:

A teraz moje pytanie. Nie jest tak że lexary 6400 przechodza jakies lepsze testy sprawnosci i sa wybierane lepsze moduly co za tym idzie latwiej je pozniej krecic? Czy to 1:1 te same kosci tylko z innymi ustawieniami

Kości są te same ale istnieje jeszcze coś takiego jak lepszy/gorszy bin chociaż w tym przypadku jak tu jest 6000 cl30 vs 6400 cl32 to pewnie nawet nie ma to znaczenia, producent ustawił wyższy gotowy profil na luźniejszych timingach i tyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam stałem przed dylematem, czy brać do 7800x3d 6400 czy lepiej 6000. Kupiłem dziś Lexar 6000mhz 2 x16 gb (wersja LD5BU016G-R6000GDLA). Jutro całość (o ile sklep nie da ciała i wszystko dotrze) będzie u mnie, w weekend będzie sprzęt testowany ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMO brać 6000 Aresy, jak na EXPO będzie stabilnie to próbować ustawiać je na 6400. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 21.11.2023 o 13:59, nExim napisał:

Ja mam B650 Tomahawk Wifi i 7800x3d  oraz lexary 6400. Na najnowszym biosie co prawda profil 6400 sie odpalil wszystko fajnie 2 dni grania nic. Odpalam test stabilnosci i  bam - reset kompa blue screeny sciny nawet biosu.

Nawet 6000 nie działało stabilnie

Wróciłem do biosu z sierpnia. Po odpaleniu profilu xmp 6400 komputer nawet nie wstaje musiałem resetować bios. Za to skopiowane ustawienia z G.Skill Trident Z5 Neo RGB DDR5 6000 cl 30 działają i testy tez przechodzi, co ciekawe na tych samych ustawieniach na najnowszym biosie mialem resety kompa. Zauwazyłem też takie błędy nowego biosu, ze w hw monitor , tempartura ram byla np 60 pozniej skok do 254(bug jakis) i znowu 60, oraz napiecia samych pamieci pomimo ustawienia 1.4 hw monitor pokazywal np 1.7-1.8 Moze to tylko bug wizualny bo w zentimings wszystko sie zgadzało, ale po powrocie na ten bios z sierpnia wszystkie bugi ustały.

Strasznie dużo ludzi narzeka na pogorszenie po nowym BIOSie i to nie tylko w obrębie jednej marki płyt, a conajmniej dwóch albo trzech (ale tu mogę coś pokręcić, nie pamiętam na 100%) 

Czyżby jakieś nowe wytyczne od AMD, bo się coś fajczyło np. z prockami x3D i teraz dają niższe np. jakieś napięcia, co powoduje niestabilność?

 

Zaczynam się bać, czy jak się kupuje b650 + 6000 cl30 36-36 EXPO to czy to będzie działało poprawnie :(

Proszę o stagowanie mnie jakby ktoś w tym temacie się dowiedział, bo nie zawsze czytam tu każdą wypowiedź, a info może się pojawić np. za pół roku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu raczej mowa o utracie stabilności na 7400mhz+ 2:1 i 6400cl30+. Według odczytów, wszelkie napięcia są identycznie, raczej jest jakiś niuans w agesie 1.1.0.0, która powoduje utratę stabilności.  Bios z agesa 1.0.0.8, pomagał jeszcze lepiej kręcić ram niż na wcześniejszych biosach.  Nie ma się czego bać, gorzej jakby ktoś celował w 6200mhz+, 6000 powinno działać bez problemu.  Dziś w sumie może wrzucę bios 2.02, czyli agesa 1.1.0.0 z poprawką dla asrocka, i zobaczę jak ta poprawka wpłynie na stabilność.  

Aresy 6000cl30 są na hynix mdie, 6400cl32 na adie. Adie to lepsze moduły do oc. 

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, novi napisał:

Tu raczej mowa o utracie stabilności na 7400mhz+ 2:1 i 6400cl30+.

ale napisał tak, chyba, że źle zrozumiałem:

W dniu 21.11.2023 o 13:59, nExim napisał:

DDR5 6000 cl 30 działają i testy tez przechodzi, co ciekawe na tych samych ustawieniach na najnowszym biosie mialem resety kompa.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, wszystko mi wariowało na najnowszym biosie. Testów nie przechodziły nawet 6000 cl 30. Po zmianie biosu jak ręką odjął. Co prawda 6400 wgle nie staje ale 6000 dziala w koncu stabilnie. Skora 6400 sa Adie to zawsze lepiej sie pokreci :) Zejsc na mniej zawsze można, ale czuje ze za kilka wersji biosu te 6400 mi sie ustabilizuje :P 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...