Skocz do zawartości
Lameismyname

GOODRAM 32GB (2x16GB) 6000MHz CL30 IRDM BLACK V SILVER

Rekomendowane odpowiedzi

Widocznie masz  nowszą serię w której go wrzucali, bo wcześniejsze nie miały. Ja mam 32 tydzień 2023 (20 tygodni starsze) i w nich są 3 profile jedec i 1 xmp.

 

Choć w przypadku tego tematu nic to nie wnosi, bo expo 6400 nie satysfakcjonowałoby @Lameismyname  z tego samego powodu z jakiego nie satysfakcjonuje xmp 6400 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dałem tak tylko do informacji ponieważ może nie tu na forum ale ogólnie ludzie piszą że te lexary 6400 są beee🤣🤣🤣 bo nie mają expo. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Swoją drogą widzę, że wywalili pierwszego jedeca.

obraz_2024-05-09_201523762.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, Michał19857 napisał:

Dałem tak tylko do informacji ponieważ może nie tu na forum ale ogólnie ludzie piszą że te lexary 6400 są beee🤣🤣🤣 bo nie mają expo. 

Ogólnie przydatna informacja, bo faktycznie często ludzie wolą expo myśląc, że na AMD xmp nie zatrybi (osobiście się spotkałem z takimi opiniami). Przynajmniej człowiek wie, że jednak później dorzucili profil expo, choć szkoda że nie ma też jakiegoś pośredniego na 6000.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I tak może nie zabanglać. 6400 to loteria czy się uda w pełni stabilnie na zenku 4.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak. Wiadomo dla takich co nie chcą się bawić to najlepiej 6000 cl 30 ustawia expo i mają z bani.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, Kelam napisał:

I tak może nie zabanglać. 6400 to loteria czy się uda w pełni stabilnie na zenku 4.

No dlatego jak wspomniałem w miejsce tego pierwszego jedeca zamiast dać expo 6400 mogli dać xmp/expo 6000. Może to expo 6400 nabierze sensu przy zen 5.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
23 godziny temu, Lameismyname napisał:

@kola01 Coś takiego (załącznik). To dobrze, źle, średnio? :D

ZenTimings_Screenshot.png

Dość luźne, typowe ustawienia. Jeśli Twoje Goodramy  są na Hynixah a-die to przetestuj takie ustawienia:

Napięcia
VDDIO / MVDD / MVDDQ: 1,35 V,    VCORE SOC (napęcie kontrolera pamięci) : 1,25 V,  

FCLK Frequency: (AUTO-MANUAL - 2033)

Timingi
tCL: 30
tRCD: 36
tRP: 36
tRAS: 30
tRC: 68
tWR: 48
tREFI: 50000
tRFC: 500
tRFC2: 400
tRFC4: 300
tRTP: 12
tRRD_L: 8 
tRRD_S: 4
tFAW: 20
tWTR_L: 16
tWTR_S: 6
tRDRDSCL: 4
tRDRDSC: 1
tRDRDSD: AUTO 
tRDRDDD: AUTO 
tWRWRSCL: 4
tWRWRSC: 1
tWRWRSD: AUTO 
tWRWRDD: AUTO 
tWRRD: 2
tRDWR: 16

UCLK DIV1 MODE = MEMCLK

 

Jeśli będą się czasami wywalać (lub TestMem5 pokaże błędy), to możesz podnieść napięcie z 1.35V na np. 1.38V lub 1.4V

Do testów stabilności pamięci polecam ww. TestMem5  (jak zaliczy 5 cykli odpalanych raz za razem (łącznie 15 cykli) na rozgrzanym kompie, to powinno być ok, chyba że ktoś ma jakiś patent jak zwiększyć domyślną ilość 3 cykli po których TestMem5 kończy test )

 a do sprawdzania wydajności pamięci AIDA64 (Cache & Memory Benchmark)

Edytowane przez kola01

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 9.05.2024 o 20:44, krzysiak napisał:

No dlatego jak wspomniałem w miejsce tego pierwszego jedeca zamiast dać expo 6400 mogli dać xmp/expo 6000. Może to expo 6400 nabierze sensu przy zen 5.

Argument za goodramem. Moje pierwsze ddr5 to były lexary 6400. XMP nie odpaliło na ryzenie 7600, musiałem trochę pogrzebać w timingach, żeby ruszyło. Goodramy z expo 6000 odpaliły bez problemów na 7950.

gr.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Bo 6400 Mhz ciężko jest odpalić na Ryzenach 7000. Najlepiej zostawić 6000 Mhz i ewentualnie schodzić timingami, którymi można sporo zdziałać.

Zostawiając RAMki na 6000 MHz ale wpisując ustawiania, które podałem wyżej, poprawiłem przepustowość odczytu na ponad 65 000 Mb/s a latency spadło do 66.6 ns - wyniki z AIDA64 (Cache & Memory Benchmark). 

Na fabrycznych timingach z EXPO miałem ok 59 000 Mb/s i 75 ns.

Edytowane przez kola01

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, rzekłbym że jest więcej pewności iż 6400 nie wstanie niż wstanie na rysiach 7000 :E U herbaty w ostatnim filmiku to nawet 6000 nie było stabilne :lol2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
W dniu 11.05.2024 o 00:34, kekeke napisał:

gr.png

W tym modelu GoodRAM z kolei najszybszy tryb nonOC dali wolny (tylko 4800 MT/s). Ja nie wiem, co za bieda pamięci - 6400 te pamięci wyciągają w trybie XMP/EXPO po podkręceniu napięcia do 1,35V, a na standardowym napięciu 1,1V serio kończą się już na 4800 MT/s? Widzę w pamięciach GoodRAM od @Lameismyname jest podobnie - najszybszy profil nonOC kończy się już przy 4800 MT/s (fakt, że on ma wolniejsze, bo po OC przez XMP/EXPO max 6000, no ale tryb nonOC przynajmniej te 5200 powinni dać).

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Patrzyłem różne testy, to po OC w interesujących mnie tytułach przyrost wydajności w 1440p jest niewielki. Dużo większy kop jest gdy GPU podkręcę na +200MHz rdzeń +2000MHz memki względem Stocka.

Edytowane przez Lameismyname

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Kyle_PL napisał:

W tym modelu GoodRAM z kolei najszybszy tryb nonOC dali wolny (tylko 4800 MT/s). Ja nie wiem, co za bieda pamięci - 6400 te pamięci wyciągają w trybie XMP/EXPO po podkręceniu napięcia do 1,35V, a na standardowym napięciu 1,1V serio kończą się już na 4800 MT/s? Widzę w pamięciach GoodRAM od @Lameismyname jest podobnie - najszybszy profil nonOC kończy się już przy 4800 MT/s (fakt, że on ma wolniejsze, bo po OC przez XMP/EXPO max 6000, no ale tryb nonOC przynajmniej te 5200 powinni dać).

Czy profil jedec ma jakiekolwiek znaczenie? W obsadzeniu 4 banków i tak trzeba rzeźbić ręcznie, a normalnie z ryzenem każdy użyje expo i poprawi sobie ręcznie niektóre timingi. W lexarach załadowałem profil xmp, zjechałem z taktowaniem na 6000 i nie ruszyły, w końcu je ogarniałem ale wymagało to czasu. W goodramach załadowałem expo i wszystko działa. oprócz timingow zmieniły się również napięcia, drobna korekta timingow i podniesienie napięcia do 1.4 i wszystko działa stabilnie. 
 

za jakiś czas spróbuje goodramy i lexary odpalić razem, żeby mieć 96gb. Wszystko na hynixach a-die to może to jakoś ruszy.

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
6 minut temu, kekeke napisał:

Czy profil jedec ma jakiekolwiek znaczenie?

A czy zalecane przez producenta CPU taktowanie, napięcie i power limity mają jakiekolwiek znaczenie? (no przecież każdy i tak se dostraja i nawet czasem zrobi to przyzwoicie) Czy normy napięcia w zasilaczach ATX mają jakiekolwiek znacznie? (co za różnica czy na linii 12V jest 15V czy 50V? ... right?) Czy ma znaczenie, czy w gniazdku masz napięcie 300V czy 15V? 🤣

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

korzystasz z jedeca?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jasne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 godziny temu, krzysiak napisał:

 U herbaty w ostatnim filmiku to nawet 6000 nie było stabilne :lol2:

U niego nie było stabilne bo może specjalnie nie chciał aby było :E 

12 godzin temu, Kyle_PL napisał:

W tym modelu GoodRAM z kolei najszybszy tryb nonOC dali wolny (tylko 4800 MT/s). Ja nie wiem, co za bieda pamięci - 6400 te pamięci wyciągają w trybie XMP/EXPO po podkręceniu napięcia do 1,35V, a na standardowym napięciu 1,1V serio kończą się już na 4800 MT/s? 

Nic w tym dziwnego od dawna można często spotkać tak dużą różnicę, np u mnie jest jedec 2133 na 1.2v a xmp 4400mhz na 1.35v :] 

7817504971657.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Send1N tak, w niektórych pamięciach tak właśnie jest (dość, że mendy nie dały 1600 MT/s 🤡 - to chyba najwolniejszy tryb dla DDR4). Pewnie te pamięci nie miałyby problemu z pracą JEDEC 3200 1,2V CL20 i taki powinny mieć najszybszy profil JEDEC.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...