Skocz do zawartości
staffer

Najlepsze B450 ATX pod Ryzen 3600 NIE MSI

Rekomendowane odpowiedzi

Na pewno MSI b450 a pro nie bierz. Mam i odradzam. Komp raz na 5-10 razy wstaje.

 

Dobrze wiedzieć, jutro jadę oddać do sklepu.

Tylko którą wziąć "tu i teraz"?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nawet na forum MSI ludzie z tym problemem, próbując współpracować, tego nie ustalili.

Niektórym bios V18 działa (czyli jak mniemam ten przed skopaną AGESĄ), niektórym pomagają szamańskie akcje z używaniem przycisków power i restart. Jak na razie nikt nie znalazł uniwersalnego rozwiązania. I dlatego MSI nie jest brane pod uwagę.

 

Obecnie na tapecie jest ASRock Fatal1ty B450 Gaming K4 .

 

 

Ja też sprawdzałem różne kombinacje - underclock ramów, odpięcie przyciska reset itp. Nic to nie daje. BIOS najnowszy, nic nie zmieniane w ustawieniach, a i tak komp raz wstaje raz nie...

Jak już wstanie to jest ok, no ale czasami 10 minut zmarnuje zanim go uruchomię...

 

Dobrze wiedzieć, jutro jadę oddać do sklepu.

Tylko którą wziąć "tu i teraz"?

 

Z tego co czytałem to jedynie x570 asusa nie mają żadnych problemów, także wybór jest niewielki (i drogi).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy sie utrzymaja do czasu dostawy ale Xtreem wrzucił nowe MSI MAX (na razie bez dostępności) z cenami powyżej 500zł. Albo MSI pogięło albo sklep chce zarobić. Chyba czas poszukać innego producenta aniżeli MSI.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z ciekawości przejrzałem specyfikacje chyba wszystkich płyt głównych na b450, x470 i x570... Wygląda że tylko Asus I Asrock używali 32MB kości biosu, ale tylko w x470 :E .

Nie ma chyba ani jednej b450 z 32MB, wiec MAXy od MSI będą pierwszymi.

W sumie MSI miało chyba najbardziej bogate biosy i sprzedało się ich najwięcej, stąd maja problemy o który dużo słychać, ale coraz nowsze wersje poprawiają co nieco.

 

Asrocka ja skreśliłem od razu jak usłyszałem, że sporo płyt jest na starej Agesie, są jakieś problemy, i może coś jeszcze.

Asusa skreśliłem w x570, przez ich bzdurną politykę i specyfikacje nastawioną na oszukiwanie klienta, ale x470 mają całkiem dobre i X470-PRO kupiłbym, gdyby nie podniesione ceny.

 

Najlepiej będzie jeśli sam coś wybierzesz, polecam przejrzeć ten spis i wybrać płytę z nie mniej niż "4 CPU VCC". Wszystkie + i x obok pierwszej liczby są nic nie warte.

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1wmsTYK9Z3-jUX5LGRoFnsZYZiW1pfiDZnKCjaXyzd1o/htmlview?fbclid=IwAR3NnkpgbpWBQjGKxUBgfekn9fO1HApuNg07iy57VyrWiZfHKVUXLynw4ZM#gid=2112472504

 

Ja dowiedziałem się że nawet 1 port M2 zjada 2 sata w sporej części płyt, a u mnie minimum to 5 sata i 1 M2.

Edytowane przez musichunter1x

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mają okazję na zrobienie fajnego biosu retro(dla ludzi 30+ to byłaby gratka). Wszyscy producenci przesadzili z oprawą graficzną(jak na mój gust).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy sie utrzymaja do czasu dostawy ale Xtreem wrzucił nowe MSI MAX (na razie bez dostępności) z cenami powyżej 500zł. Albo MSI pogięło albo sklep chce zarobić. Chyba czas poszukać innego producenta aniżeli MSI.

 

Janusze biznesu chcą zarobić. Wg historii ceny na Ceneo b450 Tomahawk jeszcze w czerwcu kosztował 362zł. Aktualnie w x-kom 499zł, a w morelach 519zł.

 

post-170148-15645118956328_thumb.png

 

Jeszcze wczoraj Tomahawk MAX teoretycznie był dostępny na mindfactory.de za 94€ dzisiaj pisze ze kolejna planowana dostawa 02.08.2019 r., ale cena podskoczyła na 104€. KLIK

Edytowane przez pigula630

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Msi b450 gaming plus bios v19 zero problemów z bootowaniem, tylko zegary cały czas na max siedzą. Kupiony za 415

Edytowane przez Mitch3llo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, żeby nie zostawiać tematu pustego.

 

Padło na ASRocka Fatal1ty B450 Gaming K4.

Sprzęt złożony i odpalił od razu, teraz walka z cold bootem oraz pamięciami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Msi b450 gaming plus bios v19 zero problemów z bootowaniem, tylko zegary cały czas na max siedzą. Kupiony za 415

 

Kwestia ustawień w BIOS (wczoraj poskładałem kompa na tej płycie - za 400 zł z przesyłką). W sumie większość pewnie by chciała mieć te zegary na maxa na stałe od ręki, ale to nie są ustawienia wszystkich rdzeni na maxa na sztywno, tylko część z nich jedzie na maxa. Gdy spróbowałem na sztywno ustawić w BIOS 4,2 na sztywno, to komputer mi się wywalał w trakcie testu Power Supply na OCCT. Po eksperymentach zostawiłem więc tak jak jest jak było na początku, tylko wentylatory ręcznie ustawiłem by były ciszej przy niższych temperaturach. Ewentualnie możesz ustawić plan zrównoważony zasilania w windowsie, jeśli chcesz by procek trochę odpoczywał.

 

Będę eksperymentował trochę przez następne dni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Test Power Supply służy obciążeniu całego zestawu a nie tylko CPU. Skoro się wywala to masz masę rzeczy do sprawdzenia - CPU/RAM/płytę i jej sekcje zasilania, GPU (bo test jest podobny do Furmark), jak i sam zasilacz.

Do testów stabilności CPU w OCCT masz ich standardowy test ewentualnie Linkpack.

 

Tak, żeby nie zostawiać tematu pustego.

 

Padło na ASRocka Fatal1ty B450 Gaming K4.

Sprzęt złożony i odpalił od razu, teraz walka z cold bootem oraz pamięciami.

Czekaj na kolejne wersje Agesy, o ile jeszcze nie masz 1.0.3 AB

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Update AMD AGESA Combo-AM4 1.0.0.3 ABB

 

Jest jeszcze nowsza Agesa.

Bios z 6 sierpnia, będzie trzeba wrzucić i zobaczyć.

Z 1.0.0.3 działa na 3000.

Edytowane przez staffer

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Test Power Supply służy obciążeniu całego zestawu a nie tylko CPU. Skoro się wywala to masz masę rzeczy do sprawdzenia - CPU/RAM/płytę i jej sekcje zasilania, GPU (bo test jest podobny do Furmark), jak i sam zasilacz.

Do testów stabilności CPU w OCCT masz ich standardowy test ewentualnie Linkpack.

 

 

Czekaj na kolejne wersje Agesy, o ile jeszcze nie masz 1.0.3 AB

 

Zanim zacząłem grzebać w ustawieniach CPU to test Power Supply w OCCT przechodziłem bezboleśnie, więc jestem pewny, że to akurat była sprawka procka i mojej niewiedzy odnośnie ustawień.

 

Zresztą zaraz znowu zacznę trochę grzebać ...

Edytowane przez addept

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pewno MSI b450 a pro nie bierz. Mam i odradzam. Komp raz na 5-10 razy wstaje.

Mam B450 A-pro z biosem z 29 lipca i PC śmiga jak ta lala na Ryzenie 7 3700x, praktycznie już 0 problemów. Jakby ktoś nie umie szukać, mogę podrzucić bios.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej, jak ktoś składa nowy komputer z Ryzen'em 3600 to lepiej wziąć MSI B450 TOMAHAWK MAX czy Gigabyte B450 AORUS PRO.

Ten Gigabyte ma dużo lepszą kartę dźwiękową, co nie ukrywam jest dość sporą zaletą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wziąłem MSI B450 Gaming Plus Max ze względu na niższe temp. sekcji (testy @Liptona na Youtube). Obecnie czekam na części, składam całość i będę sprzedawał to co mam obecnie.

 

Ogólnie obecnie moim zdaniem najlepiej brać płyty w wersji MAX ze względu na pełną kompatybilność z Ryzenami 3xxx.

Widziałem w jednym z polskich sklepów paradoks polegający na tym, że podstawowa wersja MSI Gaming Plus kosztowała tyle co Gaming Plus Max więc albo błąd albo rynek zaczyna głupieć.

Edytowane przez caleb59

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam B450 A-pro z biosem z 29 lipca i PC śmiga jak ta lala na Ryzenie 7 3700x, praktycznie już 0 problemów. Jakby ktoś nie umie szukać, mogę podrzucić bios.

 

 

Jakie masz ramy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam MSI B450 A-pro, najnowszy bios i ZERO problemów z Ryzenem 5 3600, do tego ramy poszły wyżej niż na 2600.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam MSI B450 A-pro, najnowszy bios i ZERO problemów z Ryzenem 5 3600, do tego ramy poszły wyżej niż na 2600.

W sygnaturce widze r5 3600 @ 4250 mam to samo ale przy 1.385v w bios a hwinfo/hwmonitor itp pokazują 1.4v jakim cudem masz to stabilne na 1.31v ? :D oczywiście chodzi mi o oc na wszystkich wątkach

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4.2GHz potrzebuje równe 1.3v, do 4,25Ghz odrobinę więcej ale powyżej już nie idzie nawet z napięciem 1.45v. Temperatury w grach nie przekraczają 60 stopni C, w OCCT doszło do 72 stopni C. Napięcie SOC ustawione auto ~1.1v - na 1.05 wywalało błędy po ustawieniu na 1.075 działa stabilnie.

Edytowane przez kibolkks

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4.2GHz potrzebuje równe 1.3v, do 4,25Ghz odrobinę więcej ale powyżej już nie idzie nawet z napięciem 1.45v. Temperatury w grach nie przekraczają 60 stopni C, w OCCT doszło do 72 stopni C.

tez mam fortisa 3 v2 + grizzly kryonaut i w mojej obudowie przy 1.44v jak zrobilem 4.3Ghz :E było max 79 po 10 razach cinebench R20 pózniej zjechałem do 4275 z napięciem 1.425 i było ok ostatecznie zjechałem do 4250 przy 1.385v i niżej nawet nie sprawdzałem w bios ale w systemie programy pokazują 1.4 lub 1.408v sprawdzę może faktycznie do 4.2/4.25 potrzebuje znacznie mniej papu skoro u ciebie jest tak znacznie mniejsze vcore :thumbup:

Doszło fo 72c przy tym 1.31v czy przy 1.45 ? :hmm:

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

72 stopnie C przy 1.3124v ustawione na sztywno. Za to Ryzen Master jakkolwiek bym nie ustawił PBO czy Auto OC nie działa, podbija maksymalnie do 4.075GHz z napięciem chwilami pod 1.5v.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

72 stopnie C przy 1.3124v ustawione na sztywno. Za to Ryzen Master jakkolwiek bym nie ustawił PBO czy Auto OC nie działa, podbija maksymalnie do 4.075GHz z napięciem chwilami pod 1.5v.

Ok dzięki za info :) zaraz sobię sprawdzę jak najniżej zejdę przy 4250, ryzen mastera i tak nie używam stare nawyki OC tylko w biosie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpalałeś cinebench R20? bo mi przy nawet przy 1.335 po 5 sekundach restartuje pc to nawet błąd nie jest czy crash tylko restart z powodu braku prądu przy 1.35v w bios działa jak to jest stabilne wszędzie przy 1.31 to trafiłeś mega sztukę w internetach takie wartości uzyskiwali przy 1.375/1.4v właśnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cinebench R20 przechodzi bez problemu. Jak dojdzie mi nowa karta wrzucę wyniki. Sztuka niby fajna ale powyżej 4.25GHz już nic nie idzie :)

Edytowane przez kibolkks

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cinebench R20 przechodzi bez problemu. Jak dojdzie mi nowa karta wrzucę wyniki. Sztuka niby fajna ale powyżej 4.25GHz już nic nie idzie :)

Nic dziwnego max tego procesora na wszystkich wątkach to 4.3 w 99% ja ustabilizowałem tyle ale na 1.44v nie ma to sensu bo wydajnosci zadnej w porównaniu do 4250 ustabilizowałem teraz na 1.375 więc jest lepiej ale przy 1.35 jednak się zrestarotwał w połowie drugiego renderowania :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...