Skocz do zawartości
azgan

BIG FORMAT GAMING DISPLAYS - dyskusja o dużych ekranach w roli monitora

Rekomendowane odpowiedzi

patrzę teraz na recenzję Rtings C2 42 cale (C3 42 cale nie recenzowali) i ten tv ma tragiczną jasność w sdr i hdr

jeśli c4 42 cale też ma mieć taką jasność to będzie niewarty mojej uwagi

gorszą jasność i rangę koloru w stosunku do qd oled jeszcze bym przeżył, ale zauważalnie gorszej jasności, szczególnie w hdr, już nie zaakceptuję

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Jak masz pokój ciemny, to nigdy nie użyjesz 100% jasności w sdr. Ja używam od 30-40. Więcej jest za jasno.

HDR wygląda natomiast o niebo lepiej niż na monitorach z nominalnie 1000 nitów. Miałem w domu QD-OLED 31.5 4k, 34 cale 21:9, WOLED 27 cali. HDR na tych ekranach to słabizna w porównaniu do LG 42. Rozmiar robi swoje - pisałem o tym w wątku o monitorach. 

---

Tak, C4 będzie miał podobne poziomy jasności. Największa zmiana w generacji na rok 2024 to dodanie obsługi 144Hz.

55 minut temu, MuziPL napisał:

Ktoś pamięta jaką miał cenę na premierę w PL?

7999 PLN przez wakacje, 6499 PLN od września.

Edytowane przez MSky7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Że tak podpytam z tych dwóch  iiyama GCB3480WQSU-B1 czy GB3467WQSU-B5 jest lepsza i mniej smuży? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
1 godzinę temu, MSky7 napisał:

Jak masz pokój ciemny, to nigdy nie użyjesz 100% jasności w sdr. Ja używam od 30-40. Więcej jest za jasno.

HDR wygląda natomiast o niebo lepiej niż na monitorach z nominalnie 1000 nitów. Miałem w domu QD-OLED 31.5 4k, 34 cale 21:9, WOLED 27 cali. HDR na tych ekranach to słabizna w porównaniu do LG 42. Rozmiar robi swoje - pisałem o tym w wątku o monitorach. 

---

Tak, C4 będzie miał podobne poziomy jasności. Największa zmiana w generacji na rok 2024 to dodanie obsługi 144Hz.

7999 PLN przez wakacje, 6499 PLN od września.

mam C8 w 55 calach (który w okienku 2% i 10% jest jaśniejszy w hdr od C2 42 cale) i mam 34 calowego qd oleda, który w okienku 2% ma 1000 cd/m2 a w 10% niecałe 500 cd/m2 i mimo o wiele mniejszego rozmiaru qd oled robi lepsze wrażenie w hdr od C8..pamiętajmy, ze qd oled to nie tylko większa ranga koloru ale również jego większa jasność/nasycenie

najlepiej by było kupić tego C4 42 cale i porównać, ale ja nie lubię kupować, aby testować (niestety)

 

Edytowane przez MuziPL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, MuziPL napisał:

mam C8 w 55 calach (który w okienku 2% i 10% jest jaśniejszy w hdr od C2 42 cale) i mam 34 calowego qd oleda, który w okienku 2% ma 1000 cd/m2 a w 10% niecałe 500 cd/m2 i mimo o wiele mniejszego rozmiaru qd oled robi lepsze wrażenie w hdr od C8..pamiętajmy, ze qd oled to nie tylko większa ranga koloru ale również jego większa jasność/nasycenie

najlepiej by było kupić tego C4 42 cale i porównać, ale ja nie lubię kupować, aby testować (niestety)

99.99999% ludzi dalej zachwyca się nad TN/VA/IPS. Nie wiem czy jest sens szczypać się tak jak piszesz o różnice w OLEDach. Mat/Glossy, rozmiar, odświeżanie, rozdzielczość, warunki gwarancji. To powinno być kluczowe przy podejmowaniu decyzji w tym świecie. Sprane kolory czy niska jasność oledów? Wychodzi na to że najlepiej kupić coś od Samsunga i leciec na profilu Dynamiczny / Buraczkowe Mordki ;) 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego nie, po to jest wybór żeby można było się kierować dowolnymi przesłankami, w końcu chodzi o rozrywkę

  • Like 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po kilkudniowych dywagacjach jednak zamówiłem C3 42. Narobiłem sobie tylko tym roboty, bo albo będę go zwracał jak mi w jakiś sposób nie będzie pasował, albo będę sprzedawał DW, ale czuję potrzebę zmiany i posiadania większego ekranu na biurku od jakiegoś czasu. Poza tym, używane DW wciąż trzymają cenę, więc jak C3 mi się spodoba to wymiana wyjdzie raptem kilka stówek.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

To parę porad od heavy usera :-)

1) Jak możesz, podłącz się kablem ethernetowym (stabilnie działa LGTV Companion)

2) Nadaj stały IP

3) Ustaw "Włączanie TV za pomocą Wifi" (ogólne> urządzenia zewnętrzne>włączanie za pomocą...) - tak, trzeba to zaznaczyć nawet jak idzie po kablu

4) Zainstaluj LGTV Companion i skonfiguruj ww. adresem - telewizor będzie się bezproblemowo włącząć, wyłączać razem z komputerem (w tym razem z zasypianiem i wybudzaniem)

5) W TV ustaw rodzaj wejścia HDMI na PC 

6) Włącz Optymalizację gry a w niej VRR GSync i ALLM. 

7) W panelu Nvidia wyłącz skalowanie i ustaw rozdzielczość niestandardową 3840x1600 albo 3840x1640 jak chcesz dalej grać w 21:9. Można zmieniać też proporcje w TV, ale rozwiązanie z rozdzielczością jest wygodniejsze - w większości gier wybierasz ją  wtedy z poziomu opcji graficznych

😎 moje parametry obrazu SDR, do pracy w dość ciemnym pokoju: jasność 30-40 (około 100 nitów), ostrość 8, głębia kolorów 60-65.

9 ) jak chcesz wygodnie zmieniać jasność bez pilota, zrób sobie gdzieś pod ręką taki .bat w WIndows (wymaga LGTV Companion):

@echo off
chcp 65001 >>nul
COLOR 0b
set /p jasnosc=Jaką jasność ustawić?__

cd /d c:\Program Files\LGTV Companion
"LGTV Companion.exe" -backlight %jasnosc% 

TIMEOUT 1 > NUL

10) jak chcesz sprawdzić aktualne ustawienia jasności i koloru, to taki .bat

@echo off
chcp 65001 >>nul
cd /d c:\Program Files\LGTV Companion


@echo Twoja jasność to 
"LGTVcli.exe" -ok backlight -get_system_settings picture [\"backlight\"]

echo -----------

@echo Twoje kolory to 
"LGTVcli.exe" -ok color -get_system_settings picture [\"color\"]

rem pause >>nul

TIMEOUT 3 > NUL

11) Do treści HDR wystarczy przełączyć Windows klawiszami Win+Alt+B. Najlepiej wyłączyć AutoHDR w Windows i używać RTX HDR z panelu Nvidii (do konwersji wideo) i aplikacji Nvidii. W TV nie trzeba niż ustawiać, sam rozpoznaje tryb HDR i daje znać w prawym górnym rogu.

12) jak coś mi się przypomi, to dopiszę.

13) np. polecam jeszcze TranslucentTB - przezroczysty pasek zadań, jak ktoś nie lubi go ukrywać.

 

Edytowane przez MSky7
  • Like 1
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

 : ) spokojnie

to nie mój pierwszy oled od LG 

wszelkie ustawienia mam już przygotowane 

ale dzięki i będę pytał jak czegoś nie będę wiedział 👍

Edytowane przez MuziPL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Daj znać jakie wrażenia w porównaniu do 34 DW czy w scenach realnych grach będzie dużo jasniej bo tez ostatnio odpusciłem 4k monitory ,  generalnie z tego co widzę to własnie mój obecny AW 34 DW chyba najbardziej ma ogarniety HDR nawet w porównaniu do tych nowych monitorów 4K a jak ma być zmiana na 4K to musi byc też jasno 😉

Edytowane przez Czarny_PLone

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

nie ten temat

Edytowane przez Keken

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
11 godzin temu, Czarny_PLone napisał:

Daj znać jakie wrażenia w porównaniu do 34 DW czy w scenach realnych grach będzie dużo jasniej bo tez ostatnio odpusciłem 4k monitory ,  generalnie z tego co widzę to własnie mój obecny AW 34 DW chyba najbardziej ma ogarniety HDR nawet w porównaniu do tych nowych monitorów 4K a jak ma być zmiana na 4K to musi byc też jasno 😉

ekspertem nie jestem, ale coś napiszę jak kilka dni poużywam

na razie falstart i stresik, bo TV przyjechał z wielką dziurą w pudle (przez chwilę rozważałem nie przyjęcie), ale na szczęście dostał nie od strony matrycy i w środku w styropian, otworzyłem  przy kurierze i z zewnątrz wygląda dobrze w sensie bez uszkodzeń, spakowałem go z powrotem w pudło (to było dziś rano) i pojechałem do pracy (naprawdę nie rozumiem takich dziur w pudłach i skąd się one biorą, w sensie jak bardzo magazynierzy i kurierzy mają wywalone😠-dziura wygląda dosłownie jakby ktoś wziął kilof i uderzył nim w pudło😄)

siedzę teraz w pracy i myślę czy jak wieczorkiem ustawię i uruchomię to będzie coś nie tak 😃 

Edytowane przez MuziPL
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Cześć, 
posiadam od tygodnia Lenovo G32QC-30: https://support.lenovo.com/us/en/solutions/pd500609-lenovo-g32qc-30-overview

Wiadomo, prawie 32 cale więc plamka tutaj gra dość dużą rolę w jakości obrazu (poprzednio miałem u2715h Della i go gniecie pod względem jakości obrazu). Natomiast nie o tej różnicy chciałem napisać. 

Problem Lenovo polega na tym, że na odcieniach niebieskich oraz zielonych, widać poziome białe kreski. Nie jest to jakoś mocno zauważalne, ale ja to widzę. Pozostałe kolory są ok. Nie jestem w stanie zrobić zdjęcia tego defektu, ponieważ telefon łapie pixele i nie widać nic. 

Ja wiem, matryca VA oraz typowy gamingowy monitor to nie jest idealne połączenie jeżeli chodzi o jakość obrazu, ale zastanawiam się czy tym defektem nie jest jakiś błąd fabryczny samego monitora. Kabel DP wysokiej jakości, także tutaj problemu bym się nie doszukiwał. 

EDIT:
Prosta zabawa, okazało się że Saturation w default opcjach monitora było na wartości 50, co wzmacniało za bardzo kolory. Zszedłem do 40 i problem zniknął :)

Edytowane przez Sobtainer

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Słowo kluczowe: scanlines

Niestety, dość powszechne na matrycach VA. Producenci, zwłaszcza Samsung, nie traktuje tego jako wady panelu. It's a feature, not a bug.

49grdcmtxmaa1.jpg

 

Edytowane przez MSky7
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
23 godziny temu, MuziPL napisał:

ekspertem nie jestem, ale coś napiszę jak kilka dni poużywam

na razie falstart i stresik, bo TV przyjechał z wielką dziurą w pudle (przez chwilę rozważałem nie przyjęcie), ale na szczęście dostał nie od strony matrycy i w środku w styropian, otworzyłem  przy kurierze i z zewnątrz wygląda dobrze w sensie bez uszkodzeń, spakowałem go z powrotem w pudło (to było dziś rano) i pojechałem do pracy (naprawdę nie rozumiem takich dziur w pudłach i skąd się one biorą, w sensie jak bardzo magazynierzy i kurierzy mają wywalone😠-dziura wygląda dosłownie jakby ktoś wziął kilof i uderzył nim w pudło😄)

siedzę teraz w pracy i myślę czy jak wieczorkiem ustawię i uruchomię to będzie coś nie tak 😃 

TV jest piękny, idealnie pasuje na moje biurko (160x80cm), 4k i wielkość ekranu robią robotę, powierzchnia robocza przy skalowaniu 100% na obu jest o niebo większa w porównaniu do 34 UW co jest ogromnym plusem. Podoba mi się jak czarny jest ekran przy wyłączonym tv w porównaniu do mojego qd oleda (brak polaryzatora na qd oledzie robi swoje).

Ekran ma lekki różowy zafarb (na białym tle oczywiście), ale trzeba się mocno przyglądać, żeby widzieć i na co dzień nie widać (przynajmniej wiem, że mam panel wbe 😉), ale niestety jest to co miałem/mam również na moim C8 i co raczej przekreśli C3 dla mnie, czyli grey/near black banding. Jest to typowe dla woledów/i po części dla qd oledów, ale chyba ciężko będzie mi to zaakceptować (widoczne w grach oraz gdy przeglądam Steam czy Epic Store itp.), bo w przeciwieństwie do mojego C8, którego mam w salonie i oglądam na nim youtube i filmy z 3 metrów, tutaj jednak siedzę niecały metr od TV i używam go jako monitora, więc banding będzie zawsze mi przeszkadzał i zawsze będę go widział. Dzisiaj się jeszcze 'pobawię', ale chyba zdecyduję się na zwrot. Zobaczymy.

@MSky7a jak Twój panel wygląda, jeśli chodzi o banding? internet mówi, że nikłe szanse, że banding zniknie z czasem (choć się to zdarza, że z czasem staje sie mniej widoczny lub znika, ale nie stanie się to w ciągu 14 dni jakie mam na zwrot) i że LG o tym wie i dlatego ich oledy fabrycznie mają lekki black crush

 porady typu puść materiał HDR na kilka godzin w trybie vivid i nastepnie puść pixel refresh wydają się głupie

Szkoda, bo poza tym TV jest idealny i bardzo bardzo mi pasuje pod innymi względami, ale moje szczęście z panelami już chyba wykorzystałem przy AW34DW 😄 (zero bandingu czy innych defektów). 

Edytowane przez MuziPL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam w domu C2 55 i C2 42. Na pierwszym nie było bandingu. Na drugim, tak jak u Ciebie, był i nawet przebijał w szarościach w grach. Tylko że że dość szybko (100+ godzin) zmalał i przestał się wybijać. Teraz (1000) nie widzę go w ogóle. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, MuziPL napisał:

 

 porady typu puść materiał HDR na kilka godzin w trybie vivid i nastepnie puść pixel refresh wydają się głupie

M to pewien sens, o ile pamiętam nawet ktoś z LG tłumaczył, że robią pixel refresh zaraz po wyłączeniu monitora a nie gdzieś w środku nocy, bo lepsze efekty daje to gdy ekran jest rozgrzany do normalnej temperatury pracy. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
35 minut temu, someI napisał:

M to pewien sens, o ile pamiętam nawet ktoś z LG tłumaczył, że robią pixel refresh zaraz po wyłączeniu monitora a nie gdzieś w środku nocy, bo lepsze efekty daje to gdy ekran jest rozgrzany do normalnej temperatury pracy. 

Mam 14 dni na zwrot, więc na razie będę używał TV normalnie, pixel refresher będzie robił swoje za każdym razem po 4h i wyłączeniu TV i być może przed upływem czasu na zwrot banding się poprawi na tyle, że TV zostawię. Sporo opinii online jest, że TV potrzebuje 100h na 'dogrzanie się'  i jeśli po tych 100h banding nie zmaleje/zniknie to już nigdy nie zmaleje/zniknie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
W dniu 14.04.2024 o 23:46, Czarny_PLone napisał:

Daj znać jakie wrażenia w porównaniu do 34 DW czy w scenach realnych grach będzie dużo jasniej bo tez ostatnio odpusciłem 4k monitory ,  generalnie z tego co widzę to własnie mój obecny AW 34 DW chyba najbardziej ma ogarniety HDR nawet w porównaniu do tych nowych monitorów 4K a jak ma być zmiana na 4K to musi byc też jasno 😉

w ciągu następnych 2-3 dni (brak czasu na dłuższe posiedzenia) postawię oba ekrany obok sobie i sobie je porównam, ale po 2 dniach z C3 42 mam kilka spostrzeżeń:

-nie mam wrażenia, że brakuje jasności względem DW (myślę iż wielkość ekranu oraz wyższa o ponad 200 nitów jasność w oknie 10% rekompensują niższą jasność peak (highlights) i mniej jasno świecące kolory)

-w C3 mogę regulować wszystko jeśli chodzi o ustawienia obrazu i to jest ogromny plus względem DW, po wprowadzeniu ustawień (w oparciu o porady z avs forum takich użytkowników jak classy tech czy p4olo) odwzorowanie kolorów twarzy/skóry jest lepsze w C3, wygląda to naturalniej i plastyczniej (duża w tym zasługa ustawienia w40), na razie widzę to tak: DW jasne bardziej 'kolorowe' kolory typowe nasycenie Samsunga, C3 bardziej plastyczne i naturalne kolory, stonowane, jedne i drugie wyglądają bardzo dobrze, kwestia preferencji lub machnięcia ręką

-4k w grach jest zauważalne, 16:9 i wielkość oraz wysokość ekranu sprawiają, że jesteśmy bliżej akcji niż w 21:9 i zwraca się uwagę na więcej detali, 4k jest jednak wymagające więc utrata fps jest odczuwalna względem 3440x1440 i jest to ogromny plus na korzyść DW (mam rtx 4080)

-powierzchnia robocza na korzyść C3 (przy skalowaniu 100% na obu), ostrość obrazu w windows też nieco na korzyść C3 mimo prawie tego samego ppi

-42 cale na biurko głębokie na 80cm to jest wielkość na styk (mam mały eye strain przez pierwsze dni, a siedzę metr od ekranu przeważnie odchylony), biurko głębokie na 90cm/100cm byłoby idealne, plus 42 calowych modeli od LG to nózki, które sa male i krótkie, więc TV można postawić na samej krawędzi biurka i ogólnie zajmuje mniej miejsca niż DW,

-mój egzemplarz C3 ma lekki banding i pink tint po prawej stronie ekranu (typowe, szczególnie dla woledów, każdy to ma w tych panelach - u jednych widać mniej u innych więcej), ale wczoraj testowałem w filmach i grach (Mindhunter, Alan Wake 2 - ciemne sceny, szarości - idealne warunki do testowania bandingu) nieco więcej i jest to praktycznie niewidoczne gdzie jeszcze dzień wcześniej rzucało mi się w oczy (będę testował więcej), na avs forum jest również wątek gdzie ludzie wrzucają slajdy 5% grey i stwierdzam, że mój panel wygląda (jak na panel tylko po kilku h użytkowania) bardzo dobrze względem tego co widziałem na tym forum (jail bars), te panele z czasem się poprawiają i avs doradza zrobienie manualnie pixel refresha (odpowiednik panel refresha w DW) jak panel uzbiera kilka godzin kumulatywnie w kolorowych jasnych scenach w hdr, więc zanim podejmę decyzję to zrobię ten pixel refresh i ostatecznie ocenię panel

-na chwilę obecną nie wiem co zrobić i który panel wybrać, najbardziej mi doskwiera utrata fps (będę i tak wymieniał kartę na 5080 lub 5090 ,więc jakoś do tego czasu się przemęczę bez grania w 120/144fps we wszystko 😀)

 

 

Edytowane przez MuziPL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Całkiem spoko na tym się gra również w 3840x1600

  • Like 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
24 minuty temu, lukadd napisał:

Całkiem spoko na tym się gra również w 3840x1600

zgadza się i jak TV ze mną zostanie to zamierzam tak często grać

też używasz oleda LG do grania? ile cali i jaki model?

Edytowane przez MuziPL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

C2 42" na biurku. W 3840x1600 czasami grywam też.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
23 godziny temu, MuziPL napisał:

w ciągu następnych 2-3 dni (brak czasu na dłuższe posiedzenia) postawię oba ekrany obok sobie i sobie je porównam, ale po 2 dniach z C3 42 mam kilka spostrzeżeń:

-nie mam wrażenia, że brakuje jasności względem DW (myślę iż wielkość ekranu oraz wyższa o ponad 200 nitów jasność w oknie 10% rekompensują niższą jasność peak (highlights) i mniej jasno świecące kolory)

-w C3 mogę regulować wszystko jeśli chodzi o ustawienia obrazu i to jest ogromny plus względem DW, po wprowadzeniu ustawień (w oparciu o porady z avs forum takich użytkowników jak classy tech czy p4olo) odwzorowanie kolorów twarzy/skóry jest lepsze w C3, wygląda to naturalniej i plastyczniej (duża w tym zasługa ustawienia w40), na razie widzę to tak: DW jasne bardziej 'kolorowe' kolory typowe nasycenie Samsunga, C3 bardziej plastyczne i naturalne kolory, stonowane, jedne i drugie wyglądają bardzo dobrze, kwestia preferencji lub machnięcia ręką

-4k w grach jest zauważalne, 16:9 i wielkość oraz wysokość ekranu sprawiają, że jesteśmy bliżej akcji niż w 21:9 i zwraca się uwagę na więcej detali, 4k jest jednak wymagające więc utrata fps jest odczuwalna względem 3440x1440 i jest to ogromny plus na korzyść DW (mam rtx 4080)

-powierzchnia robocza na korzyść C3 (przy skalowaniu 100% na obu), ostrość obrazu w windows też nieco na korzyść C3 mimo prawie tego samego ppi

-42 cale na biurko głębokie na 80cm to jest wielkość na styk (mam mały eye strain przez pierwsze dni, a siedzę metr od ekranu przeważnie odchylony), biurko głębokie na 90cm/100cm byłoby idealne, plus 42 calowych modeli od LG to nózki, które sa male i krótkie, więc TV można postawić na samej krawędzi biurka i ogólnie zajmuje mniej miejsca niż DW,

-mój egzemplarz C3 ma lekki banding i pink tint po prawej stronie ekranu (typowe, szczególnie dla woledów, każdy to ma w tych panelach - u jednych widać mniej u innych więcej), ale wczoraj testowałem w filmach i grach (Mindhunter, Alan Wake 2 - ciemne sceny, szarości - idealne warunki do testowania bandingu) nieco więcej i jest to praktycznie niewidoczne gdzie jeszcze dzień wcześniej rzucało mi się w oczy (będę testował więcej), na avs forum jest również wątek gdzie ludzie wrzucają slajdy 5% grey i stwierdzam, że mój panel wygląda (jak na panel tylko po kilku h użytkowania) bardzo dobrze względem tego co widziałem na tym forum (jail bars), te panele z czasem się poprawiają i avs doradza zrobienie manualnie pixel refresha (odpowiednik panel refresha w DW) jak panel uzbiera kilka godzin kumulatywnie w kolorowych jasnych scenach w hdr, więc zanim podejmę decyzję to zrobię ten pixel refresh i ostatecznie ocenię panel

-na chwilę obecną nie wiem co zrobić i który panel wybrać, najbardziej mi doskwiera utrata fps (będę i tak wymieniał kartę na 5080 lub 5090 ,więc jakoś do tego czasu się przemęczę bez grania w 120/144fps we wszystko 😀)

 

 

Wczoraj znalazłem czas na włączenie i porównanie obu monitorów (DW vs C3). Testowałem w Horizon Forbidden West i Alan Wake 2 w HDR, takich samych ustawieniach graficznych i natywnej rozdzielczości każdego panelu. Stwierdzam, że C3 jest jednak zauważalnie jaśniejszy i 4k robi różnicę jeśli chodzi o ostrość obrazu, tuszowanie mankamentów (w 3440x1440 przy obracaniu kamerą dookoła Aloy jest delikatne jakby smużenie/blur, którego w 4k nie widać-przy wyłączonym FG, blurze, aberacji i tym podobnych i przy włączonym DLSS Q). Wielkość ekranu, 4k i 250 więcej nitów w oknie 10% wg mnie przyczyniają się do jaśniejszego obrazu i sprawiającego lepsze wrażenie HDR. Potwierdzam to co pisał wcześniej na ten temat @MSky7 

Ponadto po 3 dniach i około 18h pracy panelu banding zdecydowanie zmalał i na tyle, że na razie nie ma sensu robić pixel refresha (odpowiednik panel refresha w DW). Nie widać go w grach i filmach - jest tylko czasami widoczny na szarych/near black tłach, ale liczę, że po tych 100-200h (tyle oledy potrzebują na ostateczne 'dostrojenie się') będzie dalsza poprawa. W środkowej części ekranu mam pink tint, ale niewidoczny w grach i filmach na ciemnych/szarych tłach i tylko nieco widoczny na białych tłach stron internetowych. Będę monitorował - avs forum mówi, że tint po pierwszym pixel refreshu powinnien nieco zmaleć. Banding i tint występują w każdym woledzie (chyba, że ktoś trafi na idealny panel, ale to jak wygrać los na loterii), ale na szczęście często z czasem maleją lub znikają - najważniejsze, żeby nie było ich widać w grach i filmach.

W swoim 5 letnim C8 też przy okazji zrobiłem pixel refresh i zniwelowałem w dużym stopniu banding, który w tym TV miałem dość widoczny w grach i filmach te 3 lata temu. Przy okazji ponadto porobiłem testy (slajdy) DW i panel jest praktycznie całkowicie czysty jeśli chodzi o banding i tint (pierwsza generacja paneli qd oled szczególnie miała bardzo dobre panele pod tym względem, a sam qd oled mówi się jest lepszy pod względem bandingu czy tintu).

Biorąc pod uwagę powyższe, na 95% C3 zostaje ze mną, a DW (wciąż na gwarancji Dell Polska do sierpnia 2025) idzie na sprzedaż. Po weekendzie podejmę ostateczną decyzję, ale na obecną chwilę jestem bardzo zadowolony z C3. Zastanawiam się tylko za ile wystawić takiej jakości DW.

PS. Uwielbiam 21:9, ale grając przez ostatnie 3 dni w 16:9 na tak dużym ekranie z bliska, człowiek docenia ile ma ekranu na wysokość 😀

Edytowane przez MuziPL
  • Like 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...