Skocz do zawartości
WebCM

Zakup mieszkania od dewelopera

Rekomendowane odpowiedzi

14 godzin temu, larry.bigl napisał:

Przepraszam, jest SOFAR HYD 5K-20KTL-3PH i VTAC SUN-8K-SGO4LP3-EU

No to ja bym brał Sofara bo dokładnie taki falownik mam :) I do tego magazyn BTS 5K. Właśnie będę rozbudowywał instalacje o kolejny magazyn BTS: Moduł baterii magazynującej SOFAR BTS 5K 5,12 kWh SOFAR-SKLEP.PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, MaxForces napisał:

Ich wybor.Kazdy parzy na siebie co dla niego jest dobre.

Czekaj, czekaj, najpierw nazywasz idiotami ludzi, którzy kupią dom w takiej lokalizacji, a potem okazuje się że każdy ma własne zdanie w temacie, co dla niego dobre.

Hmm, kto tu jest tym idiotą (oryginalnie: osoba z deficytem poznawczym), oto zagadka...

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, RimciRimci napisał:

Właśnie będę rozbudowywał instalacje o kolejny magazyn

Rozbudowa jest kompletnie nieopłacalna bo nie ma na to dofinansowania ;) więc takie drogie magazyny to jedynie dla zabawy żeby popatrzeć na wykresy.

@larry.bigl nie planuj dokupywania tylko od razu bierz magazyn (moj prad). Na magazyn masz największe dofinansowanie i bierz pod uwagę mój prąd w tych kalkulacjach. Lepiej wziąć teraz małą instalację i mały magazyn niż większą instalację i magazyn na kiedyś bez dofinansowania.

Chyba że kolejna edycja mój prąd pozwoli rozbudować o magazyn ale teraz tak nie było.

Deye i Sofar mają fajny bajer - wspierają zewnętrzne magazyny (nawet samoróbki) i jakbyś faktycznie dokładał oddzielnie to masz większy wybór (cena).
Wszystkie z tych co podałeś to i tak chinole

 

  

3 godziny temu, MaxForces napisał:

Powiem szczeze nie znam reali polskich. Wiem jak ja zakladalem i jaki mialem podpisana umowe. Magazynu energi nie mama. Stawke na prad mam zablokowana na 25lat. To co oddam do elektrowni jest zapisywane na kredyt dla mnie. Tym sposobem za prad place 0 ale nie zarbiam. Ma to swoje plusy i minusy czasowe. NIc mnie obchodzi seriws i wymiana czesci, plus jak bym sam zalatwial to wyszedl bym lepeiej.

Ja to rozumiem ale tu jest inna rzeczywistość, tu musisz wszystko policzyć żeby przetrwać ;)8:E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
20 godzin temu, larry.bigl napisał:

Panowie, jaki falownik warto wybrać? W ofertach jakie dostałem są Deye, Solax i Huawei. Docelowo z instalacją kiedyś banku energii.

Z tego co wiem ograniczenie Solax i Huawei to bank energii ichniejszej produkcji. Deye pozwala podłączyć różnych producentów.

Huawei z tego co poczytałem niby bardziej premium (Tak jest?).

 

Kup panele i magazyn na raz tak, żeby magazyn był drogi na fakturze. Panele mają być tanie. Wyssaj co się da dotacji jeśli są.

Na pewno jeżeli chcesz instalacje droższa niż za 12k PLN to warto kombinować z magazynem. Papier wszystko przyjmie. Dobry księgowy instalator ogarnie Ci to jak należy ;)

Jeśli nie ma dotacji, to kup sobie 2kwp max i olej temat magazynów. Najlepiej na mikroinwerterach.

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Magazyn będę kupować najpewniej w przyszłym roku a nie teraz z kilku powodów:

1. Nie wiem jakie realne zużycie będe mieć w dużo większym domu vs obecnym mieszkaniu.

2. Finansowo mam inne priorytety niż pchanie w bank energii którego na etapie wykończenia nie użyję za wiele.

 

Natomiast docelowo pewnie w przyszlym roku dołoże go jak już pomieszkamy i będę widział jak kształtuje się zużycie.

Zaczynam skłaniać się ku wersji z 8,7kW na dachu (max ile wejdzie) + Inwerter Deye pod bank, cena 34k z całą instalacją. Mogę też wziąć 7,8kW za 30k ale nie wiem czy nie lepiej wepchnąć max ile się da. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Minciu napisał:

Kup panele i magazyn na raz tak, żeby magazyn był drogi na fakturze. Panele mają być tanie. Wyssaj co się da dotacji jeśli są.

Potwierdzam. Najlepsze wyjście :) 

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

@larry.bigl kosmicznie przepłacisz w takiej konfiguracji, czyt. 50% magazynu, a z optymalizacją fakturową to dużo więcej. Za duża instalacja bez magazynu a potem magazyn bez dotacji to jedynie wydłużysz zwrot pewnie w okolice 'nigdy' ;)

Edytowane przez Wu70
  • Like 1
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Panowie,

po namyśle poszedłem w 7.5kWp na dachu + magazyn energii :E już mam dość myślenia, umowa podpisana :E 

Na fakturze "będzie jak trzeba żeby się zgadzało" :E 

  • Like 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
1 godzinę temu, larry.bigl napisał:

.

Zaczynam skłaniać się ku wersji z 8,7kW na dachu (max ile wejdzie) + Inwerter Deye pod bank, cena 34k z całą instalacją. Mogę też wziąć 7,8kW za 30k ale nie wiem czy nie lepiej wepchnąć max ile się da. 

 

Za 30-34 klocki to spokojnie kupisz PV z bankiem. 

Tyłek nie bierz takiego rozmiaru bo to bez sensu.  Wczoraj 2.4kwp rozłożone na 3 strony zrobiło mi 15kwh. Wysłałem do sieci okolice 10kwh. 

Jeśli liczysz że ooonidealnie do magazynu 10kwh? To NIE! Dzisiaj wysłałem już 2.5kwh do sieci. Nie zdążyłabym wyzerować magazynu z wczoraj na kolejny dzień. Chcesz ustawić panele na południe tylko? To produkcja będzie jeszcze większą, ale w krótszym okresie czasu. PV o mocy 8kwh musiałaby mieć magazyn 50-100kwh żeby zminimalizować sprzedaż. A właściwie nie sprzedaż a rozdawnictwo za darmo. 

Wogole chyba nie przeczytałeś niczego co już wcześniej pisałem. Że instalacja zima NIE DZIALA! Mało tego, instalacja zima więcej prądu zużyje na IDLE niż sama wyprodukuje. To też mikroinwerterow rozwiązują bo mają po 100mW w IDLE w noc czy zima. A nie 50wat.

Chcesz panele? Popieram ale weź minimum żeby dostać dofinansowanie. Wyssyij dofinansowanie jak się da. Najlepiej rozkładają panele na 3 strony świata na mikroinwerterach. Będą dni gdzie tylko południe zaskoczy. A będą też takie gdzie to właśnie wschód -zachod zabłyśnie najmocniej. Ewentualnie jak nie wybudowała nic, to dobrze gdyby ustawić panele na południowy wschód oraz południowy zachód. Taki układ powinien optymalnie rozłożyć produkcję.

 

24 minuty temu, larry.bigl napisał:

Dzięki Panowie,

po namyśle poszedłem w 7.5kWp na dachu + magazyn energii :E już mam dość myślenia, umowa podpisana :E 

Na fakturze "będzie jak trzeba żeby się zgadzało" :E 

Czyli jednak nie czytałeś ;) 7.5kwp? Samochód elektryczny z ładowarką 5-7kw must have do czegoś takiego. Magazyn jaki? Pewnie wielkości kieliszka. W elektryka wsadzisz kilkadziesiąt kWh ale do domowego 10kwh? Bezsensu.  Wszystko po to żeby w nocy w tańszej taryfie nie używać prądu? Wszystko źle. 

Oczywiście tym autem trzeba robić wieczorem kilkadziesiąt a najlepiej kilkaset km, żeby zrobić miejsce na ładowanie w kolejny dzień.

Godzinę temu, Wu70 napisał:

@larry.bigl kosmicznie przepłacisz w takiej konfiguracji, czyt. 50% magazynu, a z optymalizacją fakturową to dużo więcej. Za duża instalacja bez magazynu a potem magazyn bez dotacji to jedynie wydłużysz zwrot pewnie w okolice 'nigdy' ;)

Dokładnie. Bardzo łatwo jest się władować w Retrurn of Investments na nigdy. Im więcej się nakupić sprzętu, tym dłuższe ROI zbliżające się szybko do nieskończoności. 

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego wszystko źle? Magazyn energii poprosiłem o wycene osobna na 10-15kW (osobna umowa).

Wrzuciłem więcej paneli bo jestem zainteresowany podpięciem pod jeden wirtualny rachunek drugiego domu gdzie paneli nie ma i nie będzie a jest latem równolegle używany (czyli de facto tu latem ciągnę energię a w drugim domu w Borach Tucholskich na wakacjach z dzieciakami albo teściami siedzi żona). Z tego co czytałem mając jednego dostawcę, jedną taryfę i jednego właściciela (odbiorcę) można rozliczać energię wyprodukowana w jednym miejscu również do użytku w drugim lokalu. 

Nie wiem jedynie czy o tym wspomniałem wcześniej (chyba nie). 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie w Krakowie teraz tak się buduje:

ECOLIVIA

Co do cen czy to drogo czy nie drogo, jest to dyskusyjne, to jest około 5 km od centrum.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli płacisz za prąd dzisiaj 1000zl to możemy uznać, że wirtualny rachunek zrobi robotę przy takiej instalacji. Nie wiem czy to działa, ale jak tak to wyobraź sobie że nadmiar energii sprzedajesz po 0,10zl za kWh i odkupujesz ja w domku letniskowym, który stanowi poważne obciążenie finansowe rachunkami za energię. 

Szczerze, kiedyś mamie mówiłem że potrzebuje komputer w podstawówce do nauki. To chyba taki sam lvl tłumaczenia ;)

Ile w zeszłym roku zapłaciłeś w tych borach za prąd? Pomijając abonamenty, energia z przesyłem. 300zl za rok?

Za przesył i tak nie zapłacisz, to będzie teraz 200zl taniej. Za rok. Nie wiem czy chciałoby mi się nawet fatygować do energetyki i dogrywać to wszystko.

8 minut temu, adashi napisał:

U mnie w Krakowie teraz tak się buduje:

ECOLIVIA

Co do cen czy to drogo czy nie drogo, jest to dyskusyjne, to jest około 5 km od centrum.

Z opisu wychodzi że domu mają po jednym miejscu postojowy. A utwardzona droga z naturalną nawierzchnia to jakiś żart XD jakimś tłuczniem posypane będzie tylko? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dopiero się okaże czy ten prosument wirtualny się opłaca, tam i tak będzie płacić się za przesył. 

A jeśli będzie podobnie jak teraz -> sprzedaż za 0.10zł i wykorzystanie tego w wirtualnym punkcie to...

 

5f831b74b1e8ba1dd1cb21a97248d4eb8dfbb21f

  • Like 1
  • Haha 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Skoro rozgorzała dyskusja. Mam PV 3.36kW i falownik 1-fazowy. Nowy budynek i pompa ciepła 6kW. W jaki sposób to najlepiej rozliczać z energetyką ?Przejść z rachunków prognozowanych na odczyty rzeczywiste? Zmieniać taryfę z g11 na g12W lub g13 ?

Edytowane przez mlody_tarnow

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

No G12w albo G12/13 (przy naprawdę wysokich rachunkach) to chyba konieczność. Czy prognozy czy odczyty rzeczywiste to raczej bez znaczenia.

14 minut temu, Minciu napisał:

Z opisu wychodzi że domu mają po jednym miejscu postojowy. A utwardzona droga z naturalną nawierzchnia to jakiś żart XD jakimś tłuczniem posypane będzie tylko? 

Jedno postojowe pod chmurką plus garaż, no i awaryjnie plus pseudo-ulica. I nie będzie tłucznia, tylko albo coś a'la tartan albo taka quasi-siatka betonowa z trawą w oczkach, nie wiem jak się to nazywa.

Edytowane przez adashi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś takiego się kupuje żeby jeszcze mieć namiastkę domu w mieście, milion+ ale jeszcze tuż przed granicą miasta. Kilometr bliżej pewnie 2mln.

11 minut temu, mlody_tarnow napisał:

Przejść z rachunków prognozowanych na odczyty rzeczywiste? Zmieniać taryfę z g11 na g12W lub g13 ?

To w 2024 ktoś jeszcze płaci za "prognozowane" rachunki?

G12W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jakie to ma znaczenie? Teraz prognozy są sensownie wykonywane, do tego można na żądanie je modyfikować. Kiedyś były niższe opłaty stałe przy rozliczaniu z prognoz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Wu70 napisał:

To w 2024 ktoś jeszcze płaci za "prognozowane" rachunki?

G12W

Z FV i magazynem zawsze masz prognozę w Tauronie (nie wiem jak u innych). W Tauronie masz ten plus, że wysyłasz jednego maila gdzie podajesz zużycie prądu oraz oddanie i korygują prognozę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesteśmy na wystarczającym poziomie rozwoju żeby pozwolić sobie na liczniki ze zdalnym odczytem więc jakieś prognozy czy maile i podawanie zużycia traktuję jako nieporozumienie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam licznik ze zdalnym odczytem już 3-4 lata, a i tak jestem na prognozach, które całkiem dobrze się u mnie sprawdzają. Dlatego właśnie, że były niższe opłaty stałe, w sumie nie wiem jak jest teraz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to dziwne, ja nie mam żadnych kosztów z tego powodu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo to nie była dodatkowa opłata, tylko inna była wysokość "abonamentu" czy czegoś tam. Nazywało się tak samo, tylko było w innej wysokości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, Wu70 napisał:

Jesteśmy na wystarczającym poziomie rozwoju żeby pozwolić sobie na liczniki ze zdalnym odczytem więc jakieś prognozy czy maile i podawanie zużycia traktuję jako nieporozumienie ;)

Mam licznik ze zdalnym odczytem. Ba! Na stronie taurona on-line mam ładną rozpiskę wraz z graficzną reprezentacją ile i w jakich godzinach pobrałem i oddałem prądu. Może kiedyś Tauron się ogarnie i wprowadzi rozliczanie dynamiczne, po każdym dniu. 

Aczkolwiek patrząc na to, że praktycznie pół roku zajęło im aby poprawnie ogarnąć bilansowanie energii dla osób posiadających magazyn to wiele sobie nie obiecuję :D 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
6 godzin temu, adashi napisał:

Co do cen czy to drogo czy nie drogo, jest to dyskusyjne, to jest około 5 km od centrum.

Drogo. Ale 5 km od centrum = drogie i niedostępne działki, więc ma to jakiś sens.

Dostępność fajnych działek w PL to porażka.

 

Tanie, fajne miejsce, brak wad prawnych ----> wybierz 2 z 3.

Edytowane przez Kaiketsu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Wu70 napisał:

Jesteśmy na wystarczającym poziomie rozwoju żeby pozwolić sobie na liczniki ze zdalnym odczytem więc jakieś prognozy czy maile i podawanie zużycia traktuję jako nieporozumienie ;)

pare zeta taniej za abonament. Ale to jest jakieś kuriozum i tak, że masz odczyty zdalne co 15 minut, a przy rachunku miesięcznym płacisz więcej za wizytę inkasenta który na Twój licznik nawet nie splunie jak będzie obok bo i po co? :D 

5 godzin temu, RimciRimci napisał:

..Może kiedyś Tauron się ogarnie i wprowadzi rozliczanie dynamiczne, po każdym dniu. 

Odczyty masz co 15 minut. Ale rozliczanie w ustawie masz do PV miesięczne/roczne/godzinowe. Nie bardzo jest jak to pogodzić tak do końca ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...