Skocz do zawartości
Valeri

Temperatury --> Ryzen 7 5800X3D

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, Send1N napisał:

Powiem tak w ramach ciekawostki, od 2 dni mam założony na 5800x3d box od ryzena 2600 i to ten najmniejszy wraith spire (w swoim robie kilka modyfikacji + konserwację) w końcu jakiś radiator jest gorący :D da się tego używać zdjąłem swoje OC przez bclk wbiłem combo strike 3 + LLC na 8 w grach 15-20c więcej ale i tak daje radę jak na taki badziew  w końcu jakieś chłodzenie które jest ciepłe na dotyk 🤣

Niemiecki Youtuber poszedł krok dalej i do chłodzenia 5800x3d wykorzystał 14 letnie pasywne chłodzenie :

 

 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Tak tylko przypomnę co samo AMD miało do powiedzenia w tym temacie - chodzi tu ogólnie o Ryzeny 5xxx.

mxhHUC7G57c7vpejwKZyXf.jpg

Edytowane przez caleb59
  • Like 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ale mi temperatury load nie przeszkadzają, i BQ i Endorfy dają tutaj radę. Problemem jest idle, który powoduje wałkowanie wentylatorów bez sensu bo profile krzywych na moim Prime są też jakieś upośledzone. Chyba muszę poszukać mobo od MSI, tam nigdy nie miałem jazd z wentylatorami :/ 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Dlatego tyle razy pisałem o tym że tego się człowiek nie pozbędzie całkowicie nawet przez ustawienie maksymalnego opóźnienia startu wentylatorów ;) jedyny fix na to to sterowanie manualne tak jak ja robie i ten efekt jest całkowicie z bani bo nic nie przejmie kontroli automatycznie nad tym co ustawisz w profilu nawet jak procek osiągnie w idle 90c to obroty nie skoczą ;) ja już tak robię od ZEN2 bo też mi to przeszkadzało a profilem między idlem a load przełączam w pół sekundy kombinacjami dwóch klawiszy na klawiaturze.

Edytowane przez Send1N
  • Like 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

 

7 godzin temu, Qrdello napisał:

Nie chciałem wierzyć, że te IHSy są takie ciulowe w AMD - pamiętam ze na 2700x temperatury tdie i package i cpu rózniły się o stopień, może dwa - tymczasem mam tego 5700x od kilku miesięcy i irytuje mnie wybitnie różnica między raportowaną przez czujniki temperaturą procesora a indywidualnych rdzeni a jeszcze z mobo otoczenia CPU. To są jakieś jaja. Doszło do tego, że odkopałem swojego niezawodnego dark rocka pro 4 i zastąpiłem nim aio endorfy, bo miałem wrażenie ze to wina aio. jedyne co mi się poprawiło, to ruch powietrza w obudowie - temperatury bez zmian - 45C w idle po jakiejś tam wygrzewce (czyt jak się buda nagrzeje), do 66-67C podczas gry. 

Problemem nie są dla mnie temperatury tylko ustawienie krzywych wentylatora tak, żeby mnie szlag nie trafiał. Mam w tej obudowie generalnie tornado, bo wciąga 2x140 + 120tka od endorfy, na kartę wieje 2x120mm a na wyciągu są 4x120. Plus dwa śmigiełka od BQ teraz w środku, komp stoi w dobrze wentylowanym miejscu a front mam meshowy. Niemniej temperatury - głównie przez procesor właśnie, sprawiają że albo jego głośno albo ciepło. Został mi jeszcze tzw. last resort, czyli ten termopad cudaśny :/ nie chce mi się kupować kolejnego procka do testów, bo obstawiam że wszystkie mają ten sam problem lub większość, ale jest to delikatnie żenujące. Idle to ma być 30-35C a nie 45C bo te 10C dodatkowo nagrzewa mi resztę kompa bez potrzeby.

O czym ty gadasz chłopie. Nagrzewa ci kompa o tyle, ile watów wydziela proc, potem obiera to chłodzenie i rozprowadza po budzie lub poza. To bez znaczenia, czy na procku masz 35, 45, czy 95 stopni. Prosty przykład jak dla przedszkolaka. Jeżeli masz procka, który przy obciążeniu pobiera 120w, a odczyt pokazuje, że się grzeje do 65 stopni, będzie grzał kompa bardziej niż procek co pobiera 60w, ale peak temperatury ma 90 stopni (powiedzmy z powodu ułomnej czapki czy gównianego chłodzenia). To nie temperatura cepa odpowiada jak ciepło/cieplej jest/będzie w kompie. Tak samo w gpu. Możesz mieć na gpu 50 stopni, na HS 60, ale jak gpu żre ogólnie 300w, to będzie o wiele bardziej wydzielać ciepło i nagrzewać całego kompa niż gpu z poborem 180, które ma gówniany cooler i temperatury typu 80 rdzeń, 100 HS.

Dwa, to nie umiesz ustawić pod siebie krzywej wentyli. Ja nie mam żadnego problemu od czasów zenka 2. Procki sobie trzymam na sztywno, stały poziom obrotów wentyli z buforem bezpieczeństwa, że rozkręcają się mocniej w razie kryzysu. Ale przez lata ani jeszcze razu taki nie nastąpił, więc nic mi nie faluje i nic nie denerwuje. 

Ogólnie kolejny przypadek typu, gdzie to operator jest problemem, nie sprzęt.

Edytowane przez Kelam
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O tym, że to pobór prądu odpowiada za ogrzewanie otoczenia, a nie temperatura sama w sobie, było pisane już wiele, wiele razy. A i tak trzeba powtarzać :E

  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Kelam napisał:

 

O czym ty gadasz chłopie. Nagrzewa ci kompa o tyle, ile watów wydziela proc, potem obiera to chłodzenie i rozprowadza po budzie lub poza. To bez znaczenia, czy na procku masz 35, 45, czy 95 stopni. Prosty przykład jak dla przedszkolaka. Jeżeli masz procka, który przy obciążeniu pobiera 120w, a odczyt pokazuje, że się grzeje do 65 stopni, będzie grzał kompa bardziej niż procek co pobiera 60w, ale peak temperatury ma 90 stopni (powiedzmy z powodu ułomnej czapki czy gównianego chłodzenia). To nie temperatura cepa odpowiada jak ciepło/cieplej jest/będzie w kompie. Tak samo w gpu. Możesz mieć na gpu 50 stopni, na HS 60, ale jak gpu żre ogólnie 300w, to będzie o wiele bardziej wydzielać ciepło i nagrzewać całego kompa niż gpu z poborem 180, które ma gówniany cooler i temperatury typu 80 rdzeń, 100 HS.

Dwa, to nie umiesz ustawić pod siebie krzywej wentyli. Ja nie mam żadnego problemu od czasów zenka 2. Procki sobie trzymam na sztywno, stały poziom obrotów wentyli z buforem bezpieczeństwa, że rozkręcają się mocniej w razie kryzysu. Ale przez lata ani jeszcze razu taki nie nastąpił, więc nic mi nie faluje i nic nie denerwuje. 

Ogólnie kolejny przypadek typu, gdzie to operator jest problemem, nie sprzęt.

A tu operator rozumiem sugeruje: kup sobie gpu co wydziela 100W i nie będziesz miał problemu? :D No brawo, jesteś moim mistrzem :D jak tak uważasz, to po co ustawiłeś sobie 1.1v na procku? Skoro tak doskonale manewrujesz krzywymi wentylatorów? :D Czyżby jednak było za ciepło/za dużo papu żarło? No nie może być. Po takim wykładzie taki problem. 

Twoja wiedza mnie tak oświeciła, że prawie mi czapka z głowy spadła jak się pochylałem. Nigdy bym nie powiązał watów ciągniętych z gniazdka z wydzielanym ciepłem. Dziękuję Ci guru, ucz mnie nadal! :D 

Tylko jakby sedno Ci zdechło. Gdyby odpromiennik dawał radę jak powinien, to czy AIO czy klocek umieszczony na procesorze spokojnie wywaliłby ciepło z obudowy do spółki z resztą wentylatorów - a tak jakby nie ma takiej możliwości. 

A GPU? Też jakby gunwo prawda, bo na przestrzeni ostatnich 4 miesięcy miałem z 5 gpu w komputerach, począwszy od pascala aż po obecnego 3080, i w kruxie z zestawu nr 2 WSZYSTKIE karty, za wyjątkiem 3080 która tam nie weszła, miały po 75-77C, ale wyciągnięte z budy na benchu już o 10C niżej. Niektóre miały 100W, inne 160, a jeszcze inne 220 - efekt był zawsze ten sam. 

I jakby nigdzie wyżej nie pisałem o tym, że mi za bardzo kompa nagrzewa :D tylko że chłodzenie CPU wariuje bo idle jest zbyt wysoko na 5700x, no ale cóż, czytanie ze zrozumieniem takim instruktorom nie przystoi.

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Nie wiem, jak mam na tę odklejkę odpisać:szczerbaty:. Procka ustawiłem na sztywno nie dlatego, że mi przeszkadzała temperatura, ale dlatego, żeby mieć pełną kontrolę nad napięciem i uniknąć właśnie skoków temperatury. Mało tego - przy oc na sztywno widzę u siebie płynniejszy troszkę frametime w gierkach.

Co do tych twoich rozkmin, to czasem odpisywanie na siłę nie jest najlepszym wyjściem z sytuacji, ale rób jak uważasz;).

490a16c371c3a0810aa1d97025b1b602.jpg

Edytowane przez Kelam
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Cytat

że mi przeszkadzała temperatura, ale dlatego, żeby mieć pełną kontrolę nad napięciem i uniknąć właśnie skoków właśnie temperatury

No no no, w świecie w którym najlepszym postem na forum jest mem bo tak jakby nie za bardzo mam coś konstruktywnego do napisania.  :D Nie żeby mi przeszkadzało ciepło, ale nie chciałem żeby było za ciepło. Vivat królu porad!

Sam zacząłeś gównoburzę swoją cudowną wycieczką więc sam się odklej, jeżeli masz taką potrzebę. Stwierdziłem co następuje na podstawie moich doświadczeń, no ale trzeba było się doczepić, bo jak to tak. :D Forumowa odwaga.

Tak tylko dla porównania. Przedpotopowe i7 4th gen które mam w kilku kompach w robocie jakimś dziwnym trafem nie mają takich problemów, chociaż taki 4790K uchodził zawsze ze ciepły procesor. A tymczasem w stresie na Shadow Rocku do 70C dobija i nie chce więcej ukręcony na 4.5 ghz, a w idle ma 33-35C. Mój stary 2700X miałem na sztywno na 4.3 1.25v i też w idle nie dobijał NIGDY do 40C, a leciał na dokładnie tym samym BQ co teraz mam do 5700X. Dodajmy, że 2700X był prockiem 105W, i7 ma 94W chyba, a 5700X 65... także tego.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeczytaj sobie jeszcze raz - przeszkadzały mi skoki napięcia i różnice w temperaturach, nie wysokie temperatury czy pobór. Dzięki ogarnięciu tego poprzez oc na sztywno - bardzo łatwo można dopasować sobie krzywą wentyli w coolerze i na tych w budzie. Rozrysować ci to czy już rozumiesz?

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dawaj :D jaka to nauka bez szkicu i wskazówek :D tylko dalej nie kumasz prostego mechanizmu.

Kupując mobo postawiłem na asusa, a ten ma upośledzone (przynajmniej w wersjach prime) możliwości ustawień dla wentylatorów. Nie dość, że niezależnie czy w uefi czy appce mam tylko 3 punkty do regulacji, w dodatku płyta nie raportuje mi portu 4pin opt obrotami, tylko stanem on/off, a na domiar złego mam aż 4 złącza 4pin, z czego dwa w idiotycznej lokalizacji. Zwyczajnie źle dobrałem sobie płytę do potrzeb, tutaj posypuję czoło popiołem. Ale tylko tu, bo nie wiedząc do końca o co mi chodzi x ciulowy ihs w procku (co ciekawe, wcześniejszy r5 3600 nie miał takiego problemu - pięknie trzymał 33-35C idle) wyjeżdżasz ze swoimi mądrościami. No ale tak to jest na forum, każdy może być bohaterem przed ekranem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale to ty się spinasz i pultasz jak dzieciak, nie ja. Zenki 2 grzeją się mniej od zenków 3 i to jest fakt wiadomy. Pamiętam premierę i zwłaszcza przy okazji 5800x sporo ludu narzekało. Masz złe nastawienie, do tego jesteś pyskaty, więc średnio mi się chce ci pomagać. Ale robiąc rozsądne oc na sztywno spokojnie da się to ogarnąć tak, że wystarczy ułomna 3 punktowa regulacja na mobo. Ustawić można na ucho i na wyniki temperatur, nie musisz koniecznie znać dokładnych obrotów. Jak do złącz daleko, to można kupić przedłużki. Sprawa jest prosta - po ustawieniu procka ustawiasz krzywą tak, że w idle działa na lajcie, a przy jakimkolwiek obciążeniu idzie już prosto i na sztywno przy maksymalnie akceptowalnym dla ciebie poziomie głośności wentyli ogólnie. Ale to nie ma być oc procka pod pałowanie wydajności w syntetykach. Ustawić zegarek blisko stock, zjechać z napięciem i będzie banglać. Proste jak drut. Masz rozrysowane w paintcie +- jak ma ma krzywa wyglądać. Od mojej różni się tym, że ja tam mam dalej ustawiony punkt bezpieczeństwa, które teoretycznie ma się odpalić w razie czego i wbić wyższe obroty (dla cpu, ale wentyli budy też), ale nigdy mi się nie odpaliło, bo procka ustawiłem tak, że w nie ma szans dobić do takiej temperatury w normalnych warunkach pracy kompa. Nawet w najcięższych warunkach w grach - bez względu jaki by upał nie był czy jak bardzo gpu by pałowało i podgrzewało kompa.

00kWcQh.png

Jedynka, to ustawienie dla idle. Dwójka to ustawienie od razu dla obciążenia. Sam musisz po testach dojść jaki to ma być poziom temperatury. Trójka, po potwierdzenie ustawienia krzywej i gwarancja, że wentyle będą przy obciążeniu trzymać się na stałym poziomie obrotów. Ma być takie same jak nr.2. 

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Chcesz normalnie pogadać to nie rób od startu wyjazdów.

Ustawiasz sobie na sztywno proca i krzywą wentylatora, ciekawe co byś zrobił jakbyś codziennie kompy montował tą metodologią i trafił na laika, któremu tak ustawisz, pasta mu wyschnie za 2 lata i komp mu zacznie się sypać. To ma działać od włożenia w budę na stocku i w taki sposób, że nie będzie irytować. 5700X to nie Threadripper, tylko zwykły mainstream że kowalski bierze z ulicy i wkłada, więc oczekuję że nie będzie trzeba robić 3 miesięcy testów żeby go jakkolwiek ujarzmić. O tym też pisałem wcześniej, niedowierzałem że mainstreamowe procki dla ludu mogą mieć tak banalne kwiatki jak zrypany doszczętnie IHS, ale jednak tak jest niestety. Jakość produktu. Zen3 cieplejszy niż zen2? To szkoda ze recenzja na początku raczej szły w tezy że efektywność energetyczna poszła in plus, to gdzie poszła? Chyba tylko w samplach reporterskich, bo tam jakimś dziwnym trafem na idle wszystkie mają po 32-33C :E a konsument dostaje 40+. 

Więc nie opowiadaj bajek, że to ze mną jest coś nie tak bo jakimś dziwnym trafem w ostatnich tygodniach kilkanaście różnych zestawów przerobiłem i żaden nie miał takiego problemu jak mój własny domowy. Ale też żaden nie był na ryżu 5th gen. I nie bronię tu intela, bo wywaliło szambo z i9tkami ostatnio, tylko jakoś tak AMD kładzie lagę na proces produkcyjny ostatnimi czasy. Krzywe ihsy, do których, o zgrozo, trzeba produkować krzywe podstawy chłodzenia, kiepskie odpromienniki, jazdy z czujnikami, 95c under load is normal :E tja. Zarobiło się kaskę to można teraz odwalać manianę. 

A co do płyty i jej ubogich możliwości - wspomniane przeze mnie wcześniej MSI pozwalają na dokładanie punktów regulacji obrotów, czy to w UEFI czy w aplikacji - co znacznie ułatwia robotę. Ja nie lubię sztywnych nastawów bo dla mnie idle ma być <23-4 dB, czyli wentylatory mają lecieć na ca. 400-600rpm. Na mojej porzedniej x370 od msi miałem możliwość dobrania kilku poziomów skoku prędkości obrotowej w zależności od % obciążenia CPU z offsetem np na 10s, co sprawiało że ten 2700X nigdy nie dostawał po głowie, bo zawsze był kolejny próg. Tutaj niestety mam 3 punkty tylko, i fan off, i tyle. Co mnie trochę ogranicza, szczególnie że workload jest zwykle różny. nie potrzebuję np 80% obrotów do gry w gry, bo tam zwykle CPU do 40% jest obciążony więc po co ma mi na siłę wentylator zbijać do 50C. Ale jak się coś renderuje to już więcej schodków potrzeba. No i jak mówię, mój błąd z primem, opierałem się na chłodnej sekcji zasilania i tak to jest :/ 

Edytowane przez Qrdello

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Gdzie tam wjazd. Dobrze, że mnie jeszcze odpalonego i rozruszonego nie widziałeś, bo z takim poziomem wrażliwości wylew murowany:szczerbaty:.

Laik nie zawracałby sobie całą sprawą nawet głowy. Nie wiedziałby nawet, że coś jest nie tak. Słuchawki na łeb i ciśnie giereczkę. Te detale o których piszemy, to jest zabawa dla świadomych userów. Dwa - weryfikacja zenów w trybie przyspieszonym, to jest occt avx2 extreme small data. Przy zdjętych limitach jak wytrzyma 5 minut, to masz już nastaw, którego nie wywróci żadna gierka nigdy i w żadnych okolicznościach. Ja ustawiam tak, żeby wytrzymał +20 minut. Bez żadnej potrzeby, po prostu tak lubię:szczerbaty:. Nie jest na labie to lubiane, wielokrotnie pisałem o tej metodzie, ale ludzie wolą zwykle pod r23 ustawiać, ale dla mnie to nie jest wystarczająca uber weryfikacja. Także weryfikacja stabilności, to jest moment. Brutalna, bo occt na tym ustawieniu ostro gniecie ryzeny, ale skuteczna.

e:

A co do mobo, to albo zmieniasz, albo nie. Tak czy siak warto pod siebie dopracować krzywą. Pokazałem jak +- mam u siebie. Długie lata dochodziłem do takiego właśnie typu ustawienia. Kiedyś człek kombinował jak koń pod górkę i szukał dziwacznych sposobów, wzorów i zależności obrotów---temperatura. A tak naprawdę wystarczą dwa poziomy obrotów wentyli - idle i do całej reszty - średnie czy ciężkie obciążenie - bez różnicy. Ustawia się tak, żeby bez względu na okoliczności nie wbijało w gierkach ponad powiedzmy 72 stopnie czy 76. Jak tam sobie ktoś obmyśli. U mnie jest to bodaj na poziomie 74, ale nigdy mi do tylu nie dobija normalnie poza wypalarkami.

Edytowane przez Kelam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U siebie też kombinuję z sztywnym ustawieniem procka. Na zenie 2 jednak vcore skakał bardziej, i tam to miał od ręki przeniesienie na temperatury. Tutaj z moich obserwacji wcale aż tak napięcie nie lata jak poszarpane, ale znowu na mojej sztuce nie mogę jakoś ustawić PBO w taki sposób żeby móc korzystać z odblokowanego napięcia. Co wydaje mi się, że mam jakieś stabilne wartości to, jak piszesz, occt i tak robi black screena. Jest odcinka i koniec. Jeżeli chodzi o stałe napięcie to np. najniżej co udało mi się zejsć do było 4.3 przy 1.1v. No ale to przy r23, bo occt dalej się wysypywał. Więc wróciłem do deski kreślarskiej i teraz ma 1.25v 4.5 mam stabilnie. Pewnie mając więcej czasu do testów za jakiś czas znów zjadę o 0.05v. Generalnie na loterii krzemowej nie wygrałem, bo nawet na 1.35v wyżej niż nominalne 4.65 ta sztuka nie idzie :/ 

Płytę i tak będę chciał zmienić, bo w sumie brakuje mi jednego slotu na m.2, ta ma tylko 2. No i ogromna wartość dodana jakiejkolwiek msi gaming to te 6, czasem więcej, gniazd 4pin - mogę sobie poparować wentyle i każdą parę indywidualnie ustawiać pod siebie. Nie wiem co mnie z tym asusem podkusiło, stówka więcej i byłby gaming x :/ 

No i oczywiście, ze kowalski będzie miał na to wywalone, tylko kowalski później najgłośniej beczy że coś nie działa jak trzeba. Jakiś tydzień temu po koleżeńsku znajomej syna kompa miałem u siebie. Jakiś matoł w ryżu 3700x wbił 4.4ghz przy 1.4v na sztywno i nie dość że było gorąco, bo chłopak tam miał jakiegoś fera 3 czy 5, ale to jeszcze od SPC, to dodatkowo odpalał cokolwiek procesorowego i pstryk. Odcinka. No i tak się chyba zdegradował na tym vcore, że ostatecznie nawet za bardzo systemu mu nie ładował. No ale nie dziwota, bo płyta - acrock b450m - sekcja thottlowała zaraz po uruchomienia. Trzy cyfrowe wartości :/ to mi się tak nasunęło przy naszej rozmowie i tych krzywych. Jak ktoś ogarnia to sobie ustawia, ale jak nie ogarnia to podrzucanie mu pomysłów albo ustawianie jest średnie, bo w razie awarii osoba posiadająca pierwszy dostęp nie ma absolutnie żadnej wiedzy i nie ogarnie. A to powinno być cyk, wkładasz proc, jakieś chłodzenie ciut lepsze i masz cisze i wydajność. Nie każdy jest technologicznie ogarnięty, ale każdy chce mieć sprawny i wydajny sprzęt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Na mega kasztana trafiłeś, jeśli potrzebujesz do 4.5 1.25v. Możesz zawsze spróbować korzystnie sprzedać i kupić na promce nową sztukę cepa.

Mój pierwszy 5600 6 jajowiec tak wypadał - w uefi wklepane 1.181v przy 4.5:

imiEK9W.png

a druga sztuka już na niższym napięciu ogarniała - bodaj 1.10v, którą kupiłem po sprzedaży poprzedniego (i jeszcze na plus wyszedłem, bo gierkę free wtedy dodawali U4:szczerbaty:)

tThW55x.png\

tu przy 1.08v jeszcze znalazłem

k4nUasE.png

ale to i tak wszystko 100 lat za murzynami w stosunku do mojego obecnego 7500f, gdzie fabryczny zegarek 5050 oganiał mi na komicznym 1.06v (realnie jak widać 1.08v podczas max pałowania). Tak - bez limitów, avx2, extreme, small data:szczerbaty:.

7joZCYl.png

Teraz sobie siedzę na 5.1GHz przy 1.11v. Też small data spokojnie ogarnia;).

 

Edytowane przez Kelam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

No niestety, takie obserwacje i ja mam. :/ chociaż jeszcze się łudzę, że zdupcony ihs to jego jedyny problem a problemem np. jest mobo, które nie potrafi stabilnie mu niskich napięć podawać i jak zmienię na coś z mocniejszą sekcję, albo chociaż bardziej stabilną to będzie ok. Już tak raz miałem, właśnie na 2700X, gdzie na asrocku był na wspomnianym wyżej zegarze niestabilny, a na gaming x nawet niżej mu napięcie mogłem ustawić i cinebencha łykał bez problemu. Dodam tylko, że niestabilne też mam ustawienia pod ramy. W sensie, profile wbudowane działają w porządku, ale jakiekolwiek OC - które na fury powinno dojechać do 3600mhz bez problemu, bootloopuje mi płytę. Nawet podbicie napięć nic nie daje. Dwa, że ten mobas ma bardzo upośledzone ustawienia timingów. Więc de facto coś na rzeczy musi być, a robiłem z dwa rollbacki uefi i ten obecny, najnowszy i tak jest najbardziej stabilny.

EDIT: właśnie przepuściłem 4.5 @ 1.18v przez occt, 5 min stabilnie. Temperatura TCIO 60/ Package 70.

image.png.f960ae9515eceb98e5fe291a94617e30.png

w R23 też stabilnie, wynik po 3 przelotach, 5C niżej niż occt.

Edytowane przez Qrdello

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie temperatury są nierealne w occt small data. Chyba, że masz zachowane limity. A z limitami nie ma sensu tam testować. PPT/TDC/EDC Jaki masz pobór podczas occt? Na moich starych 5600 było +120w. Pod am4 miałem solidnego tufa x570. Bez problemu ogarniało mobo oc ramu i kolejnych cepów. Tylko teraz zmieniać mobo na am4, to już średni sens. Lepiej pakować się od razu w am5. No, ale to już będą koszty. Zwłaszcza przy solidnym mobo b650e. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
53 minuty temu, Kelam napisał:

Takie temperatury są nierealne w occt small data. Chyba, że masz zachowane limity. A z limitami nie ma sensu tam testować. PPT/TDC/EDC Jaki masz pobór podczas occt? Na moich starych 5600 było +120w. Pod am4 miałem solidnego tufa x570. Bez problemu ogarniało mobo oc ramu i kolejnych cepów. Tylko teraz zmieniać mobo na am4, to już średni sens. Lepiej pakować się od razu w am5. No, ale to już będą koszty. Zwłaszcza przy solidnym mobo b650e. 

Przy tym taktowanie ca 100w ciągnie. Nie grzebałem głębiej niż mnożnik i napięcia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, Qrdello napisał:

Zen3 cieplejszy niż zen2? To szkoda ze recenzja na początku raczej szły w tezy że efektywność energetyczna poszła in plus, to gdzie poszła? Chyba tylko w samplach reporterskich, bo tam jakimś dziwnym trafem na idle wszystkie mają po 32-33C :E a konsument dostaje 40+. 

No dziwna sprawa ale u mnie z ekstra X3D wygląda to tak po graniu w Tarkova, który jest grą procesorową, moim zdaniem wszystko w normie i wcale "sampla reporterskiego" nie mam...

dzDjVG1.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, Qrdello napisał:

Przy tym taktowanie ca 100w ciągnie. Nie grzebałem głębiej niż mnożnik i napięcia.

I o to chodzi - ma pałować +100, 120, nawet więcej jak trzeba:szczerbaty:. Długo to nie trwa takie podbijanie, bo od pewnego momentu zacznie wywalać masowo errory albo resetować kompa od temperatury cepa. Przy limitach nie a sensu testowanie w occt, bo syntetyk nie ma szans się rozkręcić i weryfikacja stabilności nie jest wiarygodna, bo procek nie jest obciążony tak jak powinien - czyli do oporu. Wtedy musisz już inaczej weryfikować. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

No właśnie o tym pisałem, musiałem kupić kiepski egzemplarz. Co ciekawe, jak pamiętam na samym początku nie mialem tak wysokich temperatur idle. Spokojnie trzymały się poniżej 40C, nawet w UEFI po zimnym rozruchu. Teraz w podobnych okolicznościach procesor po wejściu do uefi raportuje od razu np 55-60C i z tego punktu dopiero się chłodzi. Jeszcze mi chodzi po głowie, że autentycznie mobo może pierdoły raportować :/ nie ma wyboru, trzeba chyba kupić coś lepszego na b550 i się wyjaśni :/ 

 

Edytowane przez Qrdello

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Po krótkiej sesji w grze, gdzie momentami pod 70W pokazywało w afterburnerze:image.png.12519142edd1f4ba287fd978db300498.png

Dodam, że teraz mam krzywą ustawioną tak, że wentylatory od CPU pracują na 40% w idle a w stresie na 70%, przeskok jest na granicy 60-70C. 

I jeszcze, żeby nie być gołosłownym prime w biosie odczytuje temperaturę "CPU", a ona jest o 10C wyższa niż reszta odczytówimage.png.0d29abead1fa8796647cbb86d4d47247.png
 

Edytowane przez Qrdello

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U Ciebie widzę 94W a nie 70W.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem, musiało chwilowo skoczyć ale że byłem zajęty akcją na ekranie to nie widziałem. Przez większość gry było pod 70W.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Z Godzilla se poradzili to z takim kongiem popierdółką, to lajtowo, obwiązać butlami z freonem, pójdzie na dno... wróć... wystarczy go do wody wrzucić, lub pułapkę z fentla założyć 😁 @tomekpcl dlatego na poprzedniej stronie pytałem, jak to będzie wyglądać ale jeden kolega mnie uspokoił i późnej twórcy też, że wybór postaci będzie w praktycznie każdym momencie, bo jak by trza było w połowie czy większości grać bambo to bym odpuścił, bo z assasinem miało by to mało wspólnego 🙂  
    • Ależ się wiadro pomyj wylało dzisiaj na obecną ekipę w TOKFm. Polecam posłuchać, audycja zaczęła się około 6:40, a akurat jechałem do pracy i było dane mi posłuchać.  Jakiś aktywista związany na codzień z pomocą na wschodniej granicy, wypowiadał się o tragicznej sytuacji i zmianie narracji premiera. Od biednych migrantów po obecnie zorganizowane grupy Tomczyk zjechany totalnie za wpisy na Twitterze. Dostało się dokładnie za wpisy, że za PiSu mniej strzelano, a częściej dochodziło do zakuwania żołnierzy w kajdanki, a teraz jest odwrotnie. Poziom zajechania obecnego rządu i argumentacji wszystkiego był naprawdę przedni i chociaż nie zgadzam się z gościem, bo mam nieco inne poglądy na całą sytuację, muszę oddać gościowi, że orka Koalicji była totalna i sprawna.  Podsumowanie od gościa, który działa tam ostro z tymi migrantami (w sensie niesienia pomocy, bycia tłumaczem itp) to że wręcz kurs się non stop zaostrza i Tusk w zasadzie nie robi nic innego niż poprzednicy. 
    • Ja też nie widzę sensu robienia UV. Serio ale wydając 3-5k zł na kartę mam gdzieś czy weźmie te 50w więcej czy mniej i czy zaoszczędzę 10zl rocznie na prądzie. Przy takich kosztach zakupu jest to śmieszna oszczędność. Podobnie z temperaturami bo nie interesuje mnie to czy rdzeń ma pod obciążeniem 65 stopni czy 55. Temperatura i tak jest prawidłowa, karta ma gwarancję i długo przed jej końcem będzie sprzedana. Za to widzę różnicę pomiędzy działająca kartą na def czy z UV a po dobrze wykonanym OC i wynosi ona u mnie ponad 8%. Dlatego w grach w których potrzebuje wyższej wydajności idę w te stronę.
    • Na dziś mam szybki test GF4-440MX AGP8X 64MB/64Bit vs 128MB/128Bit. Reszta parametrów/taktowań/ustawień identyczna: Szyna 128 bitowa ma około 32% przewagę nad szyną 64 bitową Taki GF4 128Bit mógł spokojnie objechać nawet FX5200 64Bit: Wtedy tak bardzo właśnie liczyła się przepustowość pamięci na kartach graficznych ... Na koniec szybki Cine2003 na stock Athlon'ie 64 3000+ Venice s.754: ASUS K8V-F (Fujitsu Siemens OEM) Jest to moja pierwsza, własna płyta główna, kupiona używana za kieszonkowe, w wakacje 2005 roku, za całe 214 zł. To jest dokładnie ten sam egzemplarz płyty. Sparowałem ją wtedy z prockiem AMD Sempron 2800+ Palermo (1.6GHz, 256KB cache L2) + 256MB DDR400 CL3 od GoodRAM'a + używka właśnie podobnej GF4 128/128. Był to mój pierwszy świadomie złożony zestaw i przesiadałem się wtedy z Celeron'a Mendocino 433MHz s.370/Slot1, 192MB SDR 66MHz CL2 i karty Riva TNT2 M64 32MB (BTW. był to pierwszy rodzinny komputer z 1999 roku, wtedy jeszcze z 64MB ramu, który później sam rozbudowałem). W końcu mogłem nadrobić oraz ograć wszystkie tytuły gier, w które giercowało się po kolegach z szybszymi kompami, za czasów mojego Mendocino  Do teraz nie zapomnę, że już wtedy od paru lat krążyła wokół mnie łatka "komputerowca" i jakoś wszyscy dookoła mówili mi: "Ale ty musisz mieć szybkiego kompa, że tyle wiesz na ich temat"  Nie wyprowadzałem ich z błędu i nie zdradzałem, że leciałem wtedy na "wiekowej" już Celinie i że praktycznie nic współczesnego nie mogłem sobie nigdy odpalić u siebie. W sumie śmieszne to nawet jest, że dopiero posiadając tego Sempron'a 2800+ z GF4 zbliżyłem się do obrazu jaki malowali sobie znajomi na mój temat i mojego "szybkiego kompa"
    • wczorajsze spotkanie przyniosło tyle co nic. Nie było Rosji ani dużych ważnych krajów. Może coś ustalili z przesyłem żywności.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...