Skocz do zawartości
Phoenix.

Intel Raptor Lake 13 generacja

Rekomendowane odpowiedzi

Zapinało się ciężko ale nie bardzo ciężko. Ale to bardzo indywidualne odczucia.

Nie mam porównania z innymi więc nie wiem.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, McKay napisał:

Co do banana na CPU to się nie wypowiem bo nie wiem.

  Proste, zdejmujesz chłodzenie i patrzysz na rozprowadzenie pasty.

15 godzin temu, McKay napisał:

Tak jak Internety piszą OFFSET i CPU Lite Load dają dużo. Dla Cinebench 23 wyniki prawie identyczne różnicą max 80pkt.

  Jak używasz Lite Load to też zwróć uwagę, czy VID jest równy vcore pod obciążeniem, jak nie jest, to masz DC Loadline nieadekwatne i pokazuje bzdurny pobór mocy.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Kroliszek napisał:

Po testach na youtube widzę, że i3 13100 jest mniej więcej na takim samym poziomie co i5 12400 jeśli chodzi o gry. Te testy są wiarygodne? Jeśli tak, to już nagle nie potrzeba minimum 6 rdzeni i 12 wątków do gier i 4/8 są w stanie zapewniać taką samą wydajność? :szczerbaty: Zaraz wyjdzie na to, że te gry nie są nawet optymalizowane pod 6/12 o 8/16 i wyżej nie wspominając. 

Podeśle ktoś linka do jakiegoś dobrego testu pokazującego też różnicę w 1%low?

Też jestem ciekawy i nie bardzo chce mi się w to wierzyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie - i913900k na mce off i reszta stock (auto) na chłodzeniu eisbaer aurora 360 pro przy tescie Cb23 daje 100 st... coś źle robię? Jak czytam w necie to jest różnie - daje się to ogarnąć takim aio? Coś źlę zmontowane? Pasta thermal grizzly extreme i do tego w idle 31-32 st. Jak robię test na cpu-z (cpu test) to jest max 88st. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No generalnie to jest to bujda :D. 13100 jest na takim samym poziomie, co 12100 (hm, ciekawe czemu ???), a ile 12100 odbiega od 12400 już wiadomo.

  

Teraz, mozonek napisał:

Pytanie - i913900k na mce off i reszta stock (auto) na chłodzeniu eisbaer aurora 360 pro przy tescie Cb23 daje 100 st... coś źle robię? Jak czytam w necie to jest różnie - daje się to ogarnąć takim aio? Coś źlę zmontowane? Pasta thermal grizzly extreme i do tego w idle 31-32 st. Jak robię test na cpu-z (cpu test) to jest max 88st. 

Odpal HWiNFO bez zaznaczania "sensors only" i pokaż jakie masz AC Loadline .

image.png

Edytowane przez SirHawk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak na zdjęciu:

0.5/0.4

test.jpg

8 minut temu, SirHawk napisał:

 

Odpal HWiNFO bez zaznaczania "sensors only" i pokaż jakie masz AC Loadline .

image.png

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

0.5 xD. Nie wiem jaki masz LLC (jeśli VID = vcore w hwinfo pod R23 czy innym all core to DC jest poprawne), ale w biosie jak będziesz to też w DC Loadline wklep 1.00, AC Loadline ustaw na 0.2 i powinno śmigać, jak nie będzie śmigać, to podbij o 0.05 i podbijaj aż będzie. Nie pamiętam jaki pobór prądu ma 13900k w R23, ale jeśli 220A ciągnie, to różnica w AC między 0.5 a 0.2 to 66mV/0.066V a to już dużo.

Edytowane przez SirHawk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, SirHawk napisał:

0.5 xD. Nie wiem jaki masz LLC (jeśli VID = vcore w hwinfo pod R23 czy innym all core), ale w biosie jak będziesz to też w DC Loadline wklep 1.00, AC Loadline ustaw na 0.2 i powinno śmigać, jak nie będzie śmigać, to podbij o 0.05 i podbijaj aż będzie.

Czyli to ustawienie to offset napięcia i finalnie bedzie 0.4/3.8? Sorki ale się nie znam na tym za bardzo a nie chce popsuć :>

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, AC Loadline to współczynnik boostujący napięcie w zależności od poboru prądu, zwalcza impedancję zasilania, sama w sobie jest określana w mOhm (lub 100*mOhm na płytach MSI przykładowo) i podniesienie napięcia jest liczone jako pobór prądu * ACL. Nie jest to offset.

Komputer zepsujesz tylko w jeden sposób - ustawiając 1.7V na procesorze :E.

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To tutaj? (zdjęcie z neta bo już nie mam dostępu do biosu):

UEFI-3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak. IA DC Load Line ustaw na 1.00, jeśli VID jest równy vcore pod obciążeniem all core albo olej, jeśli poprawne raportowanie poboru mocy jest Ci zbędne. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
33 minuty temu, mozonek napisał:

Pytanie - i913900k na mce off i reszta stock (auto) na chłodzeniu eisbaer aurora 360 pro przy tescie Cb23 daje 100 st...

Zalecane limity mocy masz pewnie ściągnięte.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, SirHawk napisał:

Tak. IA DC Load Line ustaw na 1.00, jeśli VID jest równy vcore pod obciążeniem all core albo olej, jeśli poprawne raportowanie poboru mocy jest Ci zbędne. 

Czyli  IA DC Load Line na 1.0 a  IA AC Load Line na 0.2 czy 0.25?

3 minuty temu, Kyle_PL napisał:

Zalecane limity mocy masz pewnie ściągnięte.

A jak to sprawdzić? Jak pisałem max 265w widziałem w hwinfo. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, mozonek napisał:

Czyli  IA DC Load Line na 1.0 a  IA AC Load Line na 0.2 czy 0.25?

A jak to sprawdzić? Jak pisałem max 265w widziałem w hwinfo. 

DC na 1.0, AC na 0.2 na początek, masz MCE wyłączone, więc limity masz domyślne Intelowskie, zresztą olej to, masz przewoltowany procesor i to ostro.

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, mozonek napisał:

A jak to sprawdzić? Jak pisałem max 265w widziałem w hwinfo. 

W HWinfo można odczytać PL1 i PL2. Gdybyś miał te limity, to max co byś zobaczył to 253W, a po 56 sekundach kaganiec na 125W (przy okazji/konsekwencją tego limitu automatycznie płyta ustawia niższe taktowanie, niższe napięcia, w konsekwencji niższa wydajność w Cinebench muticore od pomiarów bez limitów ... ale też temperatury niższe).

ps. gdyby producenci płyt głównych domyślnie ustawiali te limity (zgodnie z zaleceniami Intel'a), to takich tematów by w sieci było wielokrotnie mniej

Edytowane przez Kyle_PL
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niech najlepiej w ogóle wyłącza turbo boost i możliwość włączenia XMP z przymusem pobrania customowego biosu, by te aktywować, bo przecież jak to tak, że producenci mobasów ustawianą napięcia tak, by w sposób bezpieczny spełnić wymogi stabilności dyktowane przez żyłowane cepy Intela :E

Edytowane przez SirHawk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, SirHawk napisał:

Niech najlepiej w ogóle wyłącza turbo boost i

Turbo boost jest zupełnie w granicach specyfikacji, więc domyślnie powinno być tak jak jest, czyli włączone.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To muszę sprawdzić te limity bo może mi się wydawało ze widzę ponad te 253 w ale z tego co wyczytałem to bez tego by było ponad 300w wiec raczej jest ok. Sprawdzę z tym ac/dc i zobaczę. Dzięki 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, mozonek napisał:

To muszę sprawdzić te limity

Tak z ciekawości sprawdź. Bo @SirHawk twierdzi, że wyłączenie tego "MCE" włącza domyślne limity (PL1=125W, PL2=253W - takie wartości powinien pokazać HWinfo na Twoim CPU, jeśli limity faktycznie są ustawione). Tylko jeśli ten CPU miałby limit na 125W (po tej minucie) to jakim cudem ma ~100 stopni Celsjusza na chłodzeniu wodnym (po np. 5 minutach testu).

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nigdy ci nie utnie maksymalnego poboru mocy na równo limit, zawsze chwilowo wejdzie ponad. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
30 minut temu, SirHawk napisał:

Nigdy ci nie utnie maksymalnego poboru mocy na równo limit, zawsze chwilowo wejdzie ponad. 

Do PL1 dosyć równo mi ucina, natomiast do PL2 nie dotarłem to nie wiem. Najlepiej to się ogląda na wykresach (np. na odpalonym w tle AIDA, z włączonym oknem testowania stabilności)

ps. chwilowe, maksymalne wskazanie z HWinfo nie pokazuje pełni informacji ile CPU tak na prawdę pobiera na dłuższą metę, czy jakie ma średnio napięcie, a nie tylko to przez ułamek sekundy

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
47 minut temu, Kyle_PL napisał:

Tak z ciekawości sprawdź. Bo @SirHawk twierdzi, że wyłączenie tego "MCE" włącza domyślne limity (PL1=125W, PL2=253W - takie wartości powinien pokazać HWinfo na Twoim CPU, jeśli limity faktycznie są ustawione). Tylko jeśli ten CPU miałby limit na 125W (po tej minucie) to jakim cudem ma ~100 stopni Celsjusza na chłodzeniu wodnym (po np. 5 minutach testu).

Sprawdzę ale nie na na 125 bo pokazuje ponad 250 wiec nie mógłby mieć 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, mozonek napisał:

Sprawdzę ale nie na na 125 bo pokazuje ponad 250 wiec nie mógłby mieć 

Żeby zeszło na 125W to musi minąć sporo czasu pełnego obciążenia powyżej 125W (56s?), zejście poniżej 125W powoduje reset timera.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, mozonek napisał:

Sprawdzę ale nie na na 125 bo pokazuje ponad 250 wiec nie mógłby mieć 

Jak wyżej napisał @SirHawk , musi minąć przy procesorach "K" niemal minuta katowania i dopiero po tym czasie powinien załączyć się PL1=125W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 29.01.2023 o 13:19, SirHawk napisał:

Samsungom pakujesz napięcie ile wlezie a Adaptive używasz, jeśli kręcisz pod korek (bo z Adaptive nie możesz zrobić undervoltu), inaczej offset i AC Loadline. 

Dzięki za info  :)
Jest stabilniej i chłodniej. Ale !
Pamięci (G.Skill 5600 2*32GB 36-36-36-89)
Mam ustawione na :
5800 36-36-36-80
VDD2 CPU : 1.33
VDDQ : 1.40V
I przy tym konfigu w TestMem5 po 30 minutach 0 błędów. Przy 6000mhz po 5 minutach wywaliło error. 
W którą stronę iść, dać wyższe napięcie czy zwiększyć czasy na 38 ?

Procesor 13700K mam ładnie puszczony na offset -0.65V  Temperatury do 80C w Cinebench wynik 30200. Jest dobrze :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...