Skocz do zawartości
Pioy

Monitory OLED - temat zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

No to jest właśnie banding i ujowa równomierność szarości :)

To Ci się zmieni po kilku dniach :) Będzie równiej, ale nie idealnie. 

Daj mu z 4-5 czyszczeń. Czyli z 20h używania. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie to już jest po tych paru czyszczeniach, katowany od piątku non stop, z doświadczenia wiem, że to już bardziej się nie poprawi. Po pierwszym odpaleniu tam to dopiero była czarna plama po prawej stornie :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aaaa, no to wtedy nie ma sensu się łudzić. Chociaż niektórzy to robią i zostają z bublem 😜

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5% grey to bardzo ciemny obraz, każdy oled będzie mniej lub bardziej miał problemy na takiej jasności.

Pytanie jak obraz wygląda podczas normalnego oglądania.

Ale jak ktoś się tam dalej dopatruje niedoskonałości, widzi ja i mu ona przeszkadza to niech zwraca.

Może trafić lepiej, a może trafić gorzej.

Nie ma OLED'a idealnego i wszystkie mniej lub bardziej według tego kryterium to buble.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@RENMEi nie masz tam włączonego w ustawieniach monitora tego sławnego wygaszacza ekranu? Bo dla mnie to wygląda jakby wszystkie krawędzie były przez to przyciemnione.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, kadajo napisał:

Może trafić lepiej, a może trafić gorzej.

Nie ma OLED'a idealnego i wszystkie mniej lub bardziej według tego kryterium to buble.

To samo było z IPSami i backlight bleeding, OLEDy miały to załatwić, najlepsze monitory ever i znowu porada "spróbuj zwrócić i weź inny, może będzie lepiej" tylko cena 3x wyższa 🤣

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie porada a pytanie, czy bez aparatu też to widać. Czy w czymkolwiek przeszkadza oprócz tła na Steamie? Gdzie kolwiek to widać? 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesteś to w stanie dojrzeć w scenach które będą bardzo ciemne i będzie dużo ciemniejszych kolorów. Ale raczej tylko w nocy.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli podobnie jak IPS, z tymże OLED miał służyć do wyświetlania czerni w nocy :szczerbaty: 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czerń wyświetla idealnie, problem jest z 5% szarym :D

  • Like 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

A to nie było tematu :szczerbaty:

Pewnie za kilka generacji będą mocno poprawione ;) 

Edytowane przez galakty

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Juz 10 lat piszą ze będą poprawiane :E

Swoja droga zawsze bylem ciekawy skąd biorą się te nierównomierności w czasie produkcji.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ale są lepsze niż 10 lat temu ;) Zobacz jak jasność ekranów OLED rośnie, w telefonach czy TV. Głupia motka poniżej 1000 zł ma ponad 1000, a kiedyś byś w słońcu nic nie odczytał i od razu wypalenia (S7 pozdrawia)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
52 minuty temu, someI napisał:

Czerń wyświetla idealnie, problem jest z 5% szarym :D

Jego sztuka ma problem nie wszystkie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To przyciemnianie jest problemem o ile faktycznie jest bo dla mnie to wygląda jak typowe wypożyczenie sprzętu do testów ze sklepu.
Zdjęcie szarości bez 2-3 czyszczeń nic nie warte.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, galakty napisał:

No ale są lepsze niż 10 lat temu ;) Zobacz jak jasność ekranów OLED rośnie, w telefonach czy TV. Głupia motka poniżej 1000 zł ma ponad 1000, a kiedyś byś w słońcu nic nie odczytał i od razu wypalenia (S7 pozdrawia)

Pisałem o bandingu i równomierności, to się poprawiło trochę ale nadal trafienie na dobrego oleda jest praktycznie niemożliwe, co zrobisz jak nic nie zrobisz  :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, kadajo napisał:

Juz 10 lat piszą ze będą poprawiane :E

Swoja droga zawsze bylem ciekawy skąd biorą się te nierównomierności w czasie produkcji.

 

Ale to się nie robi w czasie produkcji. Ile już miałem sztuk, że pasy pojawiały się lub znikały po tygodniu albo miesiącu. W jednym Asus 27 cała lewa część idealna, a po 3 tygodniach pas szeroki na 4 cm. W tv 65 kilka lat temu miałem czysto, po 2 miesiącach wleciał pas dość szeroki i miesiąc później zniknął. 

Pytanie raczej co tam jest, że nie jest to stałe. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@PiPoLiNiO

To się robi na etapie produkcji. Piksele są nanoszone wertykalnymi pasami. Być może zmienia się ilość kleju z jakiegoś powodu i przez to powstają z czasem takie artefakty poprzez jego wygrzanie.

Ogółem ten problem był standardem za czasów Galaxy ~S4. W telefonach z tym poradzili po wielu latach. Zobaczymy, czy dadzą radę w monitorach. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

To czemu nie jest widoczne cały czas? 

Ale to by tłumaczyło dlaczego czasami te pasy są jak od linijki równiutkie.

Edytowane przez PiPoLiNiO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

LG Display's new Tandem OLED panel has been tailored for laptop use. It can deliver double the lifespan and triple the brightness of a conventional single-layer OLED display, while reducing power consumption by up to 40%. [..] By designing the components and enhancing the structure of the 13-inch Tandem OLED panel, LG Display has been able to make it around 40% thinner and 28% lighter than existing OLED laptop screens, enabling sleek design and greater portability.

https://videocardz.com/newz/lg-displays-tandem-oled-enters-mass-production-40-thinner-and-28-lighter-than-current-oled-technology

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

3 godziny temu, PiPoLiNiO napisał:

Ale to się nie robi w czasie produkcji. Ile już miałem sztuk, że pasy pojawiały się lub znikały po tygodniu albo miesiącu. W jednym Asus 27 cała lewa część idealna, a po 3 tygodniach pas szeroki na 4 cm. W tv 65 kilka lat temu miałem czysto, po 2 miesiącach wleciał pas dość szeroki i miesiąc później zniknął. 

Pytanie raczej co tam jest, że nie jest to stałe. 

2 godziny temu, PiPoLiNiO napisał:

To czemu nie jest widoczne cały czas? 

Ale to by tłumaczyło dlaczego czasami te pasy są jak od linijki równiutkie.

To dzieje się w czasie produkcji na 100%

Bo to jak bardzo są lub nie są widoczne zależy od różnicy nanoszenia materiału, dlatego tak jestem ciekaw jak to działa ze jest to tak delikatne na wszelkie odchylenia od normy, a ze są nierówno naniesione a napięcia tego nie biorą pod uwagę to dlatego masz to raz mniej raz bardziej widoczne. Jedno jest pewne każdy oled na to cierpi a im bardziej styrany panel tym bardziej będzie to widać. Ciekawy jestem dlaczego nie są w stanie opracować technologi która tak dokładnie by potrafiła skanować panel ze byłaby w stanie różnicą napięć eliminować banding do 0. Wiem ze Sony nad czymś takim pracowało ale chyba nic z tego ostatecznie nie wyszło. Może było to zbyt drogie w implementacji. Miało to chyba działać w ten sposób ze w TV miał na etapie produkcji kodowana "mapę" bandingu danej matrycy w danym egzemplarzu i "wiedział" jak ma sterować napięciami aby wyrownac bandig. Może z czasem i tak się to rozjeżdżało i trzeba było takie "trenowanie" przeprowadzać co chwile czego nie dało się zaimplementować na poziomie samego TV.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Wu70 napisał:

LG Display's new Tandem OLED panel has been tailored for laptop use. It can deliver double the lifespan and triple the brightness of a conventional single-layer OLED display, while reducing power consumption by up to 40%. [..] By designing the components and enhancing the structure of the 13-inch Tandem OLED panel, LG Display has been able to make it around 40% thinner and 28% lighter than existing OLED laptop screens, enabling sleek design and greater portability.

https://videocardz.com/newz/lg-displays-tandem-oled-enters-mass-production-40-thinner-and-28-lighter-than-current-oled-technology

Rewelacja. W ogóle matryce podwójne, zawsze dają spory zysk (dwuwarstwowe IPS - kilkanaście procent droższe w produkcji od zwykłych, a czerń/kontrast jak w OLED). Mam nadzieję, że te Tandem OLED staną się standardem (czas życia panelu x2 to jest odlot)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podwójne panele w LCD miały być takie super i praktycznie nigdzie ich nie ma. Poza jakimiś chyba profesjonalnymi, drogimi monitorami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

@kadajo

Wygląda na to, że jest problem z jakimś klejem czy innym podłożem, które zmienia właściwości niezależnie od degradacji pikseli i tego nie da się wysterować.

Jakby brakowało precyzji w nakładaniu i ekran nie posiada jednolitej 'grubości'.

Za czasów S4 właśnie pisało się o kleju, który musi wyschnąć z czasem aby poprawił się bending.

Edytowane przez MaxaM
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, kadajo napisał:

Juz 10 lat piszą ze będą poprawiane :E

Swoja droga zawsze bylem ciekawy skąd biorą się te nierównomierności w czasie produkcji.

 

Ponad 8mln pikseli i każdy piksel z 4 diod w przypadku WOLED to wcale nie dziwne, że ciężko o idealną powtarzalność w parametrach diod, które składają się na piksele. Zwykłe diody LED też mają swoje rozbieżności i nie da się tego uniknąć. Dotyczy to wszystkich półprzewodników ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   1 użytkownik

×
×
  • Dodaj nową pozycję...