Skocz do zawartości
Pioy

Monitory OLED - temat zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

6 minut temu, joloxx9 napisał:

No i wybor padl na Allienware AW3423DWF, sprzęt zamówiony, bedzie w piątek :D

tyle się zastanawiałeś to teraz jak chwilę się nim pobawisz to musisz koniecznie napisać wrażenia 🙂

Edytowane przez MuziPL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, MuziPL napisał:

a propos tej powłoki w DW/DWF - gracie ze słońcem padającym na ekran lub światłem świecącym na ekran/w ekran? kto tak gra? na ips tak graliście, że teraz powłoka oleda to problem? mi to trochę wygląda na sami sobie tworzymy gorsze warunki do grania..come on..kto gra ze światłem na ekran zamiast za ekranem?!

Ja mam kompa w pokoju dziennym, więc jest jasno, ale słońce nie świeci bezpośrednio w ekran. Tyle się nasłuchałem o tej powłoce w QD-Oledach, że bałem się tego bardziej niż wypaleń, gdyż mój poprzedni ekran to C2, który ma niby taką świetną powłokę i czerń w świetle dziennym. Używałem też ostatnio 28" IPS z powłoką light matt.

Tim z MU strasznie narzekał, podobnie Vincent z HDTVtest i Rtings. Natomiast chłopacy z Pcmonitors.info i tftcentral mięli inne zdanie na ten temat.

Teraz mogę wam powiedzieć, że wolę powłokę w DWF. Co z tego że C2 wygląda w dzień ciemniej, jak zmienia się w wielkie lustro. Próbowałem grać w RE4 w HDR na C2 w dzień i w ciemnych scenach ledwo co widać na ekranie. Na DWF wygląda to o wiele lepiej. Nawet wieczorem przy żyrandolu na 50% odbicia mocno utrudniają widoczność w ciemnych scenach na C2. Na DWF są mniejsze odbicia przy żyrandolu na 100%

Tak, że w skrócie. Gów.. z tego czarnego jak smoła szkła, jak nic na nim nie widać.

 

@joloxx9 

1. Better Clear Type - kontrast 1800

2. Większości wystarczy 165Hz 8bit nawet w HDR. Jeżeli byś koniecznie chciał 10bit, to domyślne masz tylko 100Hz, ale możesz łatwo dodać w CRU 144-150Hz.

3. To już sprawa indywidualna. Ja na żadnym monitorze w SDR nie przekraczam 160cd/m nawet w trakcie dnia, ale znam ludzi którzy świecą 350cd/m w nocy.

Edytowane przez Kris Dee
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy Samsung nie ma przypadkiem wywalone na wypalenia i nie daje gwarancji na nie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powłoka z DW/DWF jest tym bardziej jasna im mocniejsze światło na nią pada. Dla ułatwienia podam przybliżone kolory w hex, tak 'na oko'.

#292929 - Jak potrzymam smartfonową latarkę 2cm od matrycy

#121212 - Jak poświecę latarką z 60cm

W realistycznych scenariuszach, o ile światło słoneczne nie pada bezpośrednio na monitor, to kolor matrycy ledwo wyróżnia się od koloru ramek (czyli czarnego). A jak ktoś ma ciemny pokój, to już w ogóle jest jednolity. Ważne żeby nie świecić mocnym światłem w monitor. W sumie, to pewnie na jakichś lepszych reckach pokazują jak mniej więcej wygląda ta powłoka przy różnych poziomach natężenia światła. Warto poszukać. ;) 

Edytowane przez Isharoth

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, joloxx9 napisał:

No i wybor padl na Allienware AW3423DWF, sprzęt zamówiony, bedzie w piątek :D

Daj znać na jaka sztukę trafiłeś. Ja niestety zadowolony nie jestem.

-Specyficzny układ pixeli (biała czcionka na czarnym tle nieczytelna, powoduje bol głowy..).Z tego powodu do do pracy w ogóle się nie nadaje
-W jasnym pomieszczeniu nie wyobrażam sobie używania tego monitora, mam go w sypialni z żaluzjami i jest w miarę ok.. Ale na tej powłoce każde światło się odbija..
-Nie zapamiętuje ustawień FX alien podświetlenia .. (serio do tego trzeba dodatkowy program instalować?)
-Kombinowanie żeby mieć 10-bit..
-Przesuniecie pixeli = nierównomierne ramki...
-Do paru godzin po wyłączeniu monitora cos tam sobie w min strzela (kondensatory ?)
-Po referesu pixeli chwile obraz jest tak jakby niewyraźny. 

Na plus chyba jedynie HDR i czerń, ale to tez tylko w grach w których to nie jest skopane :-D. 

Ja niestety żałuję ze go nie zwróciłem.
Czuje się jak królik doświadczalny dostając niedopracowany produkt, płacąc 3x tyle ile powinienem. 
Czekam na 2024 może cos ciekawego się pojawi, wtedy szybko się go pozbędę.. Niestety z ogromna stratą

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
55 minut temu, Isharoth napisał:

W sumie, to pewnie na jakichś lepszych reckach pokazują jak mniej więcej wygląda ta powłoka przy różnych poziomach natężenia światła. Warto poszukać. ;) 

https://pcmonitors.info/reviews/dell-alienware-aw3423dw/#Calibration

Trochę w dół trzeba przewinąć.

 

@Kudi00 

Próbowałeś Better Clear Type Tunner i podbić kontrast z domyślnego 1000 na 1800-2200?

No i nie wiem czy używasz jakiegoś skalowania?

Edytowane przez Kris Dee

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Kris Dee napisał:

 

@Kudi00 

Próbowałeś Better Clear Type Tunner i podbić kontrast z domyślnego 1000 na 1800-2200?

No i nie wiem czy używasz jakiegoś skalowania?

Tak, było jeszcze gorzej. Mactype dal lepsze rezultaty i poprawił czarną czcionkę na tyle ze da się używać monitora.

Niestety biała czcionka czarnym tle nadal powoduje ból oczu.  

Możliwe ze trafiłem na wadliwy egzemplarz, niestety nie mam porównania.. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, joloxx9 napisał:

Fajny monitor ale okropnie drogi, przynajmniej w uk, ile dałeś?

3900 zł

 

9 godzin temu, MuziPL napisał:

 Czemu nie ASUS ROG Swift OLED PG27AQDM? Wg RTINGS jest nieco lepszym monitorem jeśli chodzi o jasność w hdr (360cd/m3 różnicy to dużo) i kolory oraz ich rangę:

The ASUS ROG Swift OLED PG27AQDM and the Acer Predator X27U bmiipruzx use the same panel but have a few differences. The ASUS gets brighter in HDR and also has an improved color volume for more vivid colors. The ASUS also has lower input lag for a more responsive feel, but only after a firmware update. On the other hand, the Acer has a few extra features, like a KVM switch and a USB-C port, making it easier to connect multiple devices. It also has a more ergonomic stand, so it's easier to adjust.

Hardware Unboxed/Monitors Unboxed tego Asusa nazywa najlepszym monitorem z tych 27 calowych oledów.

Cena Asusa to 4800 zł.  Nie opłaca mi się dopłacać aż tyle. Jasność nie ma znaczenia i tak zejdę pewnie na 80-100 nitów. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Monaro napisał:

3900 zł

No to w sumie tyle co w uk.

Dell się postarał, zamiast w piątek monitor przyjdzie jutro😁

Screenshot_20231129_191312_Chrome.jpg

  • Like 4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, Kudi00 napisał:

Daj znać na jaka sztukę trafiłeś. Ja niestety zadowolony nie jestem.

-Specyficzny układ pixeli (biała czcionka na czarnym tle nieczytelna, powoduje bol głowy..).Z tego powodu do do pracy w ogóle się nie nadaje
-W jasnym pomieszczeniu nie wyobrażam sobie używania tego monitora, mam go w sypialni z żaluzjami i jest w miarę ok.. Ale na tej powłoce każde światło się odbija..
-Nie zapamiętuje ustawień FX alien podświetlenia .. (serio do tego trzeba dodatkowy program instalować?)
-Kombinowanie żeby mieć 10-bit..
-Przesuniecie pixeli = nierównomierne ramki...
-Do paru godzin po wyłączeniu monitora cos tam sobie w min strzela (kondensatory ?)
-Po referesu pixeli chwile obraz jest tak jakby niewyraźny. 

Na plus chyba jedynie HDR i czerń, ale to tez tylko w grach w których to nie jest skopane :-D. 

Ja niestety żałuję ze go nie zwróciłem.
Czuje się jak królik doświadczalny dostając niedopracowany produkt, płacąc 3x tyle ile powinienem. 
Czekam na 2024 może cos ciekawego się pojawi, wtedy szybko się go pozbędę.. Niestety z ogromna stratą

 

Spoko dam znac ale to pewnie nie wczesniej niz w niedziele, chce to ustawic i przetestowac na spokojnie. Szkoda, ze tak CI nie przypadl do gustu. 

Co do problemow, ktore opisujesz, mysle, ze nie bedzie tak zle. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, Monaro napisał:

3900 zł

 

Cena Asusa to 4800 zł.  Nie opłaca mi się dopłacać aż tyle. Jasność nie ma znaczenia i tak zejdę pewnie na 80-100 nitów. 

900zł dopłaty do lepszego monitora to dużo? Tym bardziej takiego który ma lepszy hdr, lepsze kolory i mniejszy input lag. Monitorów nie zmieniamy co roku. Ale ok, rozumiem. 🙂

 

Edytowane przez MuziPL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, MuziPL napisał:

900zł dopłaty do lepszego monitora to dużo? 🙂

Nieraz to więcej niż ludzie dają za monitor. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Minciu napisał:

Nieraz to więcej niż ludzie dają za monitor. 

tak, ale ja nie mówię o ludziach tylko o koledze Monaro, który już prawie 4k wydaje na monitor

spokojnie, mam dobre intencje, napisałem tylko, że ten asus jest lepszym monitorem i wart dopłaty wg mnie i tyle 🙂

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy 4 kolach 900zl to nie jest jakiś majątek jeśli jakość będzie wyraźnie lepsza.
Ale jak ktoś kupuje monitor za 900zl i ma dołożyć kolejne 900 to już inna bajka.

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dokładnie mój tok myślenia

Edytowane przez MuziPL
  • Like 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 godzin temu, MuziPL napisał:

tyle się zastanawiałeś to teraz jak chwilę się nim pobawisz to musisz koniecznie napisać wrażenia 🙂

Zobaczymy w niedziele, mam zamiar pograc w piatek i sobote wiec jakies rozeznanie powinienem miec. 

Troszke offtop, jaka gra ma dobry HDR? Druga sprawa, jak to jest z CP2077, naprawili go w nim czy dalej skopany i SDR wyglada lepiej?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cyberpunk ma dobry HDR imo, ma trochę tzw. raised black level, ale można sobie poustawiać pod siebie

DWF i DW mają poradnik online jak najlepiej je ustawić, co w panelu Nvidii pozmieniać i jak slider SDR ustawić w Windows, jak ustawic kalibrację hdr w windows więc poczytaj i zastosuj te ustawienia zanim zaczniesz zabawę

z hdr w grach to jest tak, że po tym jak ustawiłeś sobie monitor dobrze, panel nvidii/amd, slajder sdr i zrobiłeś kalibrację hdr w appce Windowsowej to szukasz w necie najlepszego ustawienia hdr dla danej gry i ustawiasz już w samej grze tak jak jest zalecane lub pod siebie co ci się podoba

pamiętaj, że w tym monitorze eco mode powinien być włączony (nie ma wpływu na jasność obrazu, to taki inny eco mode)

zrób research powyższych rzeczy jak chcesz wydusić najwięcej z monitora i hdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozdzielczość, rozmiar, odświeżanie ewentualnie dużo lepsze warunki gwarancji. Do tego dałoby się dopłacić. To jednak dalej 900zł. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

900 przy 4k za taką samą matrycę to całkiem sporo, nie ma co wyliczać bo to może być mieć monitor albo nie mieć 

 

Budżetowo przypominam że cały czas wchodzi AW3423DWF kilka zł poniżej 3k w de, 3 lata gw na wypalenia, dobra oferta dla tych co się boją drogiego pierwszego oleda

Edytowane przez Wu70

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, MuziPL napisał:

DWF i DW mają poradnik online jak najlepiej je ustawić, co w panelu Nvidii pozmieniać i jak slider SDR ustawić w Windows, jak ustawic kalibrację hdr w windows więc poczytaj i zastosuj te ustawienia zanim zaczniesz zabawę

 

Nie chce byc leniwym, ale poradniki sa raczej dosc stare i nie widze za bardzo z panelem sterowania nvidii, moglbys podlinkowac cos? :) 

 

Chyba, ze mowa o czyms np takim?

 

 

Edytowane przez joloxx9

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolega już wybrał, a wy mu dalej będziecie marudzić żeby dołożył 900zł, bo to nie dużo. A co jeżeli planował wydać w okolicach 3.5k i już delikatnie przekroczył budżet. Według mnie nie warto dopłacać za ten sam panel. Ten Acer po aktualizacji już jest w porządku. W HDR powinien świecić nawet lepiej od 42" C2 i C3(okno 100% ponad 200cd/m).

  • Like 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, Kris Dee napisał:

Kolega już wybrał, a wy mu dalej będziecie marudzić żeby dołożył 900zł, bo to nie dużo. A co jeżeli planował wydać w okolicach 3.5k i już delikatnie przekroczył budżet. Według mnie nie warto dopłacać za ten sam panel. Ten Acer po aktualizacji już jest w porządku. W HDR powinien świecić nawet lepiej od 42" C2 i C3(okno 100% ponad 200cd/m).

Sky is the limit, sam sie na tym zlapalem kupujac TV, wzialem G3 choc byla mega droga bo wiem, ze to sprzet na sporo lat, plus no nie oszukujmy sie, mialem na to kase. Najgorzej jak ktos ma budzet, naciaga go troche a tu jeszcze mowia, doplac kolejne 10%. 

IMO czy sie kupuje monitor za 900, czy za 3500 to doplata 900zl bedzie odczuwalna tak samo po kieszeni a co do finalnych efektow, to moga byc bardzo rozne. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko kupując monitor za 900 i dokładając 900 podnosisz budżet o 100% i masz w zasięgu kompletnie inne urządzenia, innej klasy. Kupując za 3500 i dokradając 900zl już nie koniecznie tak jest.

Kupując amplituner za 12 tys. dołożenie kolejnego tysiąca to nie jest nic wielkiego, dołożenie kolejnych 12 tys. już tak.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...