Skocz do zawartości
Pioy

Monitory OLED - temat zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

38 minut temu, PiPoLiNiO napisał:

Dodaj jeszcze ze 2 wykrzykniki to zabrzmisz mądrzej 🙂

Jeden pisze o LG 27, że go razi w oczy, a miałem go tydzień i jest ciemnym gównem w porównaniu nawet do 27 Asus. Drugi pisze o abl i jedyne na co patrzy to wynik testu jasności 100% bieli. 

Nie ma sensu tu dyskusji prowadzić :)

Ktoś tam wyżej chciał czcionki zobaczyć. Kup sobie monitor i sprawdź, albo niech koledzy teoretycy Ci wyślą. Napewno znajdą na YT :) Mi już szkoda czasu. 

Tobie nie dogodzi, jedyny znawca na forum z miernikiem w oczach. BTW powtórzę, abl nie działa tylko dla bieli.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Extra kilka słów of FO32U2P.

Kiedy forum było wyłączone to sobie włączyłem Resident Evil'y w HDR. (Village oraz remake 4 który jeszcze nie miałem okazji skończyć)

Jeżeli ktoś grał w Village to pewnie kojarzy lokacje niedaleko trzeba zajść w grze złote ramki, klamki i inne złote elementy ozdobne w zamku się znajdują. Kolor złoty wygląda obłędnie, nie mogłem się napatrzeć na jego soczystość, fakturę, blask czy odcień w zależności czy jakieś światła padały.

 

O dziwo cholernie ciężko mi było zauważyć ABL bo gra też sama z siebie przyciemnia scenę jak np. wychodzi się z budynku na zewnątrz więc ustawiłem sie tak we framudze aby ocenić czy jak spojrzę na coś co ma 80%+ śniegu czy ABL wskoczy i zrobi mi kolor "szary" i o dziwo... Nie. Cała scena trzymała poziom jasności i nie czułem, przez chwilę że "śnieg jest szary, mniej jasny" oczywiście spojrzenie w słońce nie będzie oślepiać ale za to pochodnie, lampy wybijają się oraz refleksy tych lamp, rzuca się to w oczy daje grze znacznie lepszą głębie oraz realność (czy jak to nazwać) nie mogłem się oderwać od gry! Oczywiście ABL istnieje tylko albo nie mam takiego wyczulenia na niego albo działa dość łagodnie.

 

Sprawdziłem kilka tez przykładowych scenek z youtube jak HDR wypada i nie mogłem się przyczepić że jest za ciemno albo że HDR nie daje efektu "wow" bo daje! Trzyma poziom gdy jest jasna scena na cały ekran i daje do zrozumienia gdy wymagane jest punktowe podkręcenie.

 

Sprawdziłem min.:

 

I muszę teraz zobaczyć całego Trona w HDR 🙃

Te filmiki działają na przeglądarce EDGE, jak ktoś ma Firefoxa to HDR nie zadziała tam 😥

Edytowane przez sniperwolf

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, joloxx9 napisał:

Tobie nie dogodzi, jedyny znawca na forum z miernikiem w oczach.

Jak to pisałeś ostatnio do mnie, "jesteś głupi?" 

Człowieku, miałem obok siebie postawione monitory. Czego Ty nie rozumiesz. Nie trzeba miernika w oczach ani dupie, żeby widzieć że jeden jest połowę ciemniejszy od drugiego.

Tzn może Ty musisz i mając przed oczami dwa, i tak potrzebujesz tabeli z testu na YT żeby wiedzieć co napisać na forum. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Moje wrażenia po intensywnym weekendzie z FO27Q3 - podobnie jak pierwsze opisane dwie strony wcześniej. Ale dorzuciłbym jedną wadę. Monitor ma agresywny auto-dimming w SDR, włączanie czy wyłączanie funkcji ochrony jakoś mi specjalnie nie pomaga.

Auto-dimming działa agresywnie, jak zmienia się zawartość ekranu, np. przy przesuwaniu strony, czy otwieraniu nowego okna. Ale w takich nieintuicyjnych scenariuszach - im bielsza zawartość, tym jaśnieszy ekran. Np. teraz mam statyczne okno ze stroną forum, otwieram nową kartę w chrome, która jest w większości biała a ekran się szybko rozjaśnia. Przejdę na jakąś kartę z zawartością, ekran się ściemnia.

Jak macie w FO32?

Edytowane przez MSky7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest podobnie ale nie drażni mnie to jakoś specjalnie. Spróbuj wyłączyć Static Control oraz Sub-Logo Dim na OFF.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Static Control nic nie zmienia, ale faktycznie: Sub-Logo Dim jest odpowiedzialne za ten efekt ściemniania ciemnego i rozjaśniania jasnego ekranu.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
31 minut temu, PiPoLiNiO napisał:

Jak to pisałeś ostatnio do mnie, "jesteś głupi?"  

Nie, nie pisałem tak. Zadałem pytanie, którego jak widać nie pamiętasz po kilku dniach a wielce się powołujesz na Twoja pamięć jami to któryś tam telewizor był bo kiedyś miałeś.

Powiem to tak, chyba połowa osób, które tutaj piszą Cie wyjaśniła,nie raz nie dwa. Po rozmowie że mną ostatnio mam pełny obraz tego, że jesteś osobą, która nie potrafi czytać ze zrozumieniem, przypomnę, chyba z 6 razy tłumaczyłem Ci jedno i to samo a dalej nie potrafiłeś tak banalnej rzeczy pojąć i wręcz się zaciąłeś na jednym i tym samym(z tego wzięło się między innymi pytanie, które zadalem). Robisz z siebie eksperta a jedyne co masz do zaoferowaniu to "widziałem na własne oczy" ta dzięki za takiego eksperta co to nity i krzywa eotf mierzy prawym okiem. Z mojej strony tyle miłego dnia idź ekspertowych innym

16 minut temu, MSky7 napisał:

Moje wrażenia po intensywnym weekendzie z FO27Q3 - podobnie jak pierwsze opisane dwie strony wcześniej. Ale dorzuciłbym jedną wadę. Monitor ma agresywny auto-dimming w SDR, włączanie czy wyłączanie funkcji ochrony jakoś mi specjalnie nie pomaga.

Auto-dimming działa agresywnie, jak zmienia się zawartość ekranu, np. przy przesuwaniu strony, czy otwieraniu nowego okna. Ale w takich nieintuicyjnych scenariuszach - im bielsza zawartość, tym jaśnieszy ekran. Np. teraz mam statyczne okno ze stroną forum, otwieram nową kartę w chrome, która jest w większości biała a ekran się szybko rozjaśnia. Przejdę na jakąś kartę z zawartością, ekran się ściemnia.

Jak macie w FO32?

Używasz HDR w Windowsie czy takie kwiatki w sdr się dzieją?

 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

HDR używam tylko do gier/video, ale tam nie zauważam tego tego efektu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
19 minut temu, joloxx9 napisał:

Używasz HDR w Windowsie czy takie kwiatki w sdr się dzieją?

 

Podepnę się pod pytanie ale to efekt tego przełącznika Sub-Logo Dim który ma powodować że np. paski informacyjne mają mieć punktowo 10%/20% (w zależności od ustawienia) mniej jasności po jakimś czasie w trybie SDR - po wyłączeniu tego jasność okienka czy białego task bara jest stała.

Edytowane przez sniperwolf

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Pytanie czy warto wyłączyć sub-logo dim, rzeczywiście powoduje to zauważalne zmiany jasności, ale akurat przygaszanie rozmaitych logo jest raczej przydatną funkcją, bo one najmocniej przyczyniają się do powstawania wypaleń w oledach.

 

Może lepiej dać na LOW (domyślnie HIGH).

 

Ustawiłem na LOW i efekt zmian jasności stał się prawie niezauważalny.

Edytowane przez Kaiketsu
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie. To jest panel 1-gen ze wszystkimi jego wadami. W obecnych QD OLED jest 3gen.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A alienware AW3423DWF, który gen matrycy ?? Mam zamiar wziąć ten OLED 🫣

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@sniper76 tez bym sie chcial dowiedziec, ale chyba 1 bo chyba glowna roznica jest czestotliwosc odswiezania. Jasnosc etc stoi na praktycznie takim samym poziomie, a monitorek, jest mega co potwierdza chocby RTINGS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli Gigabyte szybko nie wyda nowego firmware, to będzie miał lawinę wypalonych ekranów do wymiany. 

Czyszczenie pikseli jest totalnie skopane. Żeby zadziałało prawidłowo bez ingerencji człowieka musi nastąpić wyłącznie komputera i wyłączenie monitora. 

Jeśli wyłączymy monitor, ale komp zostanie w standby to zacznie robić ale wywali błąd. 

Jeśli monitor i komp będą w standby, zacznie robić ale wyywali błąd. 

Manualne odpalenie czyszczenia uda się tylko jeśli: komputer lub jakiekolwiek podpięte urządzenie nie przejdzie w jego trakcie w standby. Inaczej trzeba co chwilę sobie ruszać myszką aż do zakończenia czyszczenia. 

To też jedyny monitor który nie daje monitu o konieczności czyszczenia, więc jak ktoś się nie zna i nie wie, że powinno się odbywać, a trzyma monitor w standby, to może nabić setki godzin bez żadnego czyszczenia 🙃

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
38 minut temu, sniper76 napisał:

A alienware AW3423DWF, który gen matrycy ?? Mam zamiar wziąć ten OLED 🫣

1-gen. Nie wiem jak jest na 3-gen bo tam jest trochę zmieniony układ subpikseli ale AW3423DW ma straszny tzw. fringing kolorów.

https://imgur.com/gallery/2H0jbTb

Edytowane przez bourne2008

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I gwarancję gigabyte odrzuci bo nie robiłeś czyszczenia, to nie błąd :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
59 minut temu, bourne2008 napisał:

1-gen. Nie wiem jak jest na 3-gen bo tam jest trochę zmieniony układ subpikseli ale AW3423DW ma straszny tzw. fringing kolorów.

https://imgur.com/gallery/2H0jbTb

Trzeba czekać na 3gen. Każda recka zachwala widoczną poprawę czcionek :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, bourne2008 napisał:

1-gen. Nie wiem jak jest na 3-gen bo tam jest trochę zmieniony układ subpikseli ale AW3423DW ma straszny tzw. fringing kolorów.

https://imgur.com/gallery/2H0jbTb

Ciekawe kto ma takie szkło powiększające w oku. Tak właśnie tworzy się legendy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja mam pytanie takie... Ile nitow traci po roku taki monitor/tv Oled? Bo po telefonach widze, ze nie sa juz takie jasne jak byly po 2 lub 3 latach i biel nie jest juz biala a bardziej w zolta idzie... Czy te cale refresh pixel itp ratuje w monitorach to troche???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
18 minut temu, wkamil73 napisał:

Ciekawe kto ma takie szkło powiększające w oku. Tak właśnie tworzy się legendy.

Żadne legendy bo widać to doskonale z daleka. Na reddicie jest cała gównoburza z tego powodu. Po prostu jedni są na to bardzo wyczuleni a drudzy tego nie widzą lub im to nie przeszkadza. W większości recenzji ten monitor jest odradzany do pracy biurowej właśnie z tego powodu. W panelach 2 i 3 generacji trochę to poprawili, dodatkowo jest większa rozdzielczość więc lepiej maskuje ten problem.

Edytowane przez bourne2008

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

@aureumchaos Tego to raczej nikt nie wie. Jeden w rok zrobi 500 godzin, inny 5 tysięcy.

Dziwne te rozkminy. Nawet jak Ci zleci jasność to ta najwyższa przecież, więc jak po roku z 1080 zrobi się 1020 nit to raczej niewiele Ci to zmieni w życiu. 

Edytowane przez PiPoLiNiO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, bourne2008 napisał:

Żadne legendy bo widać to doskonale z daleka. Na reddicie jest cała gównoburza z tego powodu. Po prostu jedni są na to bardzo wyczuleni a drudzy tego nie widzą lub im to nie przeszkadza. W większości recenzji ten monitor jest odradzany do pracy biurowej właśnie z tego powodu. W panelach 2 i 3 generacji trochę to poprawili, dodatkowo jest większa rozdzielczość więc lepiej maskuje ten problem.

Znaczy co jest doskonale widzialne z daleka, z jakiej odległości? Z roboczej? To po co te powiększenia? Analiza czcionki w powiększeniu x10 jest wyznacznikiem do normalnego użytkowania monitora?

Gównoburze redditowe są lepsze niż gównoburze w tym wątku, a poziom niektórych użytkowników reddita jest taki, że lepiej, żeby się nie rozmnażali (oceniam tylko zadawane pytania).

Od siebie polecam kupić i sprawdzić własnoocznie a nie opierać się na "analizatorach" pikseli. Zawsze można skorzystać z prawa konsumenckiego zwrotu.

 

 

  • Like 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
Godzinę temu, aureumchaos napisał:

A ja mam pytanie takie... Ile nitow traci po roku taki monitor/tv Oled? Bo po telefonach widze, ze nie sa juz takie jasne jak byly po 2 lub 3 latach i biel nie jest juz biala a bardziej w zolta idzie... Czy te cale refresh pixel itp ratuje w monitorach to troche???

Rok nie ma znaczenia, liczy się ilość godzin. Jeden po roku zrobi 400, inny 1500 ;) 

A jak chcesz konkretne wartości to RTINGS robi takie testy - https://www.rtings.com/tv/tests/longevity-burn-in-test-updates-and-results 

EDIT: Chociaż teraz widzę, że oni pokazują SDR, a to niewiele mówi... Szkoda że peak HDR nie ma...

Edytowane przez galakty
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może dla kogoś to przydatne info, Asus ma... głośniki wbudowane 🙂

  • Confused 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...