Skocz do zawartości
WebCM

Zakup mieszkania od dewelopera

Rekomendowane odpowiedzi

9 godzin temu, Ig0r napisał:

Ja tam mam dwa kontrakty i full remote

Pewnie jesteś programistą 48934k, Wy gracie trochę w innej lidze.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie to zwyczajne oszukiwanie pracodawcy.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy od pracodawcy - jak jest na B2B to niekoniecznie ..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zwykła lokata roczna (w banku PKO) płaci w tej chwili 2% (na rękę ... bo te 2,5% to fantazja dla frajerów, którzy zapomnieli o belce). Przy 2% lokacie, mamy 5% iinflację, a ludzie się dziwią, czemu ktoś, kto nie potrzebuje mieszkania, to i tak je kupuje. Głupia polityka do tego doprowadziła. Aha ... nie zapominajmy, o rezerwie cząstkowej na poziomie 3,5% (bank mając 3,5 mln kapitału, może udzielić 100 mln kredytu - to na WUJ ma szukać kapitału w postaci lokat, skoro pieniądze może drukować z powietrza z marginalnymi ("baza" 3,5%) ograniczeniami?

Podsumowując:

  • zlikwidować wszelkie kredyty dopalane przez państwo
  • podnieść ostro rezerwę cząstkową (w kierunku np. 15% w tempie powiedzmy 1% rocznie)
  • zlikwidować podatek belki

Te czynniki by sprawiły, że banki podniosłyby oprocentowanie lokat (do poziomu lekko ponad inflację), mniej by mogły kreować pieniądza z powietrza, a ludzie nie musieli by lokować oszczędności w betonie (między innymi), jak to ma miejsce obecnie.

Edytowane przez Kyle_PL
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, kubikolos napisał:

0d4a04ac64f36fa54fda88422ca8419b93ca591c

 

 

Błagamy rząd o pilne wprowadzenie kredytu 0% na miejsca postojowe, PILNE!

Niewiele wiecej dałem za bliźniaka 145m2 z garażem XD

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
51 minut temu, Minciu napisał:

Niewiele wiecej dałem za bliźniaka 145m2 z garażem XD

E, to było dawno. Teraz byś dał 899 999, czyli wciaż drożej niż garaż. Czyli wszytko gra ;)

Godzinę temu, Kyle_PL napisał:

Zwykła lokata roczna (w banku PKO) płaci w tej chwili 2% (na rękę ... bo te 2,5% to fantazja dla frajerów, którzy zapomnieli o belce)

 Lokaty są w sumie bardzo słabym pomysłem teraz, gdy na 3 miesiące można bez problemu znaleźć oprocentowanie na 6-7% na koncie oszczędnościowym, które dodatkowo nie zamraża środków.

OFC te 6-7% jest tylko do pewnej kwoty, a potem trzeba szukać kolejnej promocji w kolejnym banku. No ale...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie tam lokaty - teraz to obligacje ze stałym oprocentowaniem - 3 letnie TOS - 5.95%

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Kaiketsu napisał:

E, to było dawno. Teraz byś dał 899 999, czyli wciaż drożej niż garaż. Czyli wszytko gra ;)

 Lokaty są w sumie bardzo słabym pomysłem teraz, gdy na 3 miesiące można bez problemu znaleźć oprocentowanie na 6-7% na koncie oszczędnościowym, które dodatkowo nie zamraża środków.

OFC te 6-7% jest tylko do pewnej kwoty, a potem trzeba szukać kolejnej promocji w kolejnym banku. No ale...

Teraz to za bańkę mam dom nad morzem w Dani.. wyjebongo w ten cyrk.pl na dziś dzień :D

 

  • Thanks 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Kaiketsu napisał:

Pewnie jesteś programistą 48934k, Wy gracie trochę w innej lidze.

Nie, bazy danych, administracja. Na luzie mógłbym wziąć 3ci etat, ale mamy  tu i tu migracje do clouda więc się dzieje. Mam okazję nauczyć się czegoś nowego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Minciu napisał:

Niewiele wiecej dałem za bliźniaka 145m2 z garażem XD

A niech i milion sobie napisze, ja bym wolał kupić zamiast tej posadzki 2 nowe auta z salonu po 150k i mogą stać na zewnątrz a zanim się zdegradują to minie min 10lat.

  • Like 1
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ceny garaży w miastach są rzeczywiście odklejone od ich realnej przydatności. Musiałbyś mieć samochody po 500k, żeby ich przyspieszona degradacja na przestrzeni Twojego życia była warta 300k za garaż.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu nie o to chodzi, tylko o miejsca parkingowe których brakuje ogólnie, jeśli masz swoje zawsze zaparkujesz, jeśli nie masz musisz szukać jeździć w kółko marnujesz czas, zdarza się że znajdziesz gdzieś daleko od mieszkania, wygoda kosztuje niestety

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@8V32Otóż to, głównym problemem jest brak możliwości zaparkowania. Znajomy w Łodzi potrafił odjechać na około kilometr od miejsca zamieszkania, bo nie było jak parkować w pobliżu jego zamieszkania. 

Trochę lipa była jak musiał dwójkę małych dzieci gdzieś podwieźć z całym grajdołem. Oczywiście sytuacja nie miała miejsca codziennie, ale zdarzało się często. 

Ja kiedyś wynajmowałem klitkę w Łodzi w wielkiej płycie. Miejsc parkingowych było naprawdę sporo, oczywiście takich luźnych i nie przypisanych, jak to w wielkiej płycie. Mieszkałem tam 6 lat i w ciągu tych lat miejsca zaczęły się drastycznie kurczyć. Dewelepoer niemal na przeciwko wybudował budynek, rzecz jasna z parkingiem. Nie wiem ile osób go wykupiło, ale fakt jest taki, że w ostanim roku wynajmowania to już nie dało się tam parkować w pewnych godzinach. No i zdarzało się zasuwać dość daleko, żeby tylko stanąć. 

Tylko znowu, jak kiedyś stanąłem nieco dalej to mi ktoś spuścił powietrze z opon. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiecie - u nas za osiedlem (200 m) jest dziki parking .. W sumie blisko i ok - dopóki nie zaczeły ginąc koła, inne rzeczy a nawet całe samochody .. 

A na parkingu to chociaż kamery są .. przemilczmy ich realne zastosowanie oprócz efektu psychologicznego ..

Edytowane przez Yedi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, Kyle_PL napisał:

Zwykła lokata roczna (w banku PKO) płaci w tej chwili 2% (na rękę ... bo te 2,5% to fantazja dla frajerów, którzy zapomnieli o belce). Przy 2% lokacie, mamy 5% iinflację, a ludzie się dziwią, czemu ktoś, kto nie potrzebuje mieszkania, to i tak je kupuje.

Nie ma problemu żeby znaleźć lokatę/konto na 5%, nawet więcej. Można też robić combo z funduszem na 7-8%. Można też kupować ETFy na cały świat/S&P500 i mieć średnio 5-6% w ciągu roku. Można też kupić obligacje 3 letnie na 6%, albo 10 letnie inflacyjne. Można też kupować polskie GPW i mieć dywidendy co roku + stabilny wzrost pieniądza. 

Ale tak, dla zwykłego Kowalskiego który się urodził w PRLu (albo mental ciągle tam tkwi) to nie ma innej opcji niż kupno mieszkania, bo wszystko inne się nie opłaca, straszne, ryzykowne. Tylko mieszkania i wynajem bez ryzyka (mimo że ryzyko jest). I nie wiem co jest wygodniejsze, bawienie się w kupno, kredyty, umowy, lokatorów, czy 10 minut założenia konta maklerskiego xD 

PS. Wróciłem do poszukiwań mieszkania, jest dużo lepiej na rynku, trafiła się fajna oferta od prywatnej osoby, taniej i lepiej niż poprzednie które oglądałem, oby się udało w kolejkę zmieścić bo to może być to.

Edytowane przez galakty
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, galakty napisał:

Nie ma problemu żeby znaleźć lokatę/konto na 5%, nawet więcej.

To rzuć linkiem na lokatę minimum 5% na rękę (po uwzgl. belki), roczną, do takiej kwoty co chodzą mieszkania a nie z limitem 50-100K.

14 minut temu, galakty napisał:

 Można też robić combo z funduszem na 7-8%. Można też kupować ETFy na cały świat/S&P500 i mieć średnio 5-6% w ciągu roku. Można też kupić obligacje 3 letnie na 6%, albo 10 letnie inflacyjne. Można też kupować polskie GPW i mieć dywidendy co roku + stabilny wzrost pieniądza.

Nie to jest sednem dyskusji. Sednem jest to, że powinna być możliwość przechowania kapitału na zwykłej, przeciętnej, pierwszej z brzegu lokacie, bez kombinowania (lokata typu: może nie zarobisz, ale na pewno nie stracisz).

ps. To ile wyciągnąłeś na tym S&P500 na czysto w złotówkach, po uwzgl. kursów walut i opłat + podatków? (za ostatni rok) ??

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorry ale nie chce mi się aż tak liczyć, żeby był sens to musiałbyś liczyć też stopę zwrotu z mieszkania, a tego praktycznie nikt nie robi. Nie jestem finansistą żeby to robić (ale są od tego kanały/specjaliści). Wynajem mieszkania też trzeba opodatkować, wliczyć koszty utrzymania, remontów, ryzyka że lokator przestanie płacić, ale o tym się już jakoś nie mówi. 

18 minut temu, Kyle_PL napisał:

To rzuć linkiem na lokatę minimum 5% na rękę (po uwzgl. belki), roczną, do takiej kwoty co chodzą mieszkania a nie z limitem 50-100K.

Nie tak dawno miałem konto oszczędnościowe na 5% (przed belką) do 500k limit. Teraz jest 4.80% i będzie spadać systematycznie niestety. Te combo z funduszem teraz widzę 7.7% z limitem 4 mln (2 mln lokata, 2 mln fundusz). 

21 minut temu, Kyle_PL napisał:

Sednem jest to, że powinna być możliwość przechowania kapitału na zwykłej, przeciętnej, pierwszej z brzegu lokacie, bez kombinowania (lokata typu: może nie zarobisz, ale na pewno nie stracisz).

Powinna, ale nie jest i nie będzie bo w tym kraju nie może być dobrze jeśli chodzi o finanse. Po pierwsze rząd nie pozwoli, po drugie ludzie są niedouczeni (przypadek?) i to się prędko nie zmieni. Zamiast wspierać gospodarkę i biznes to wszyscy leją złoto w beton :/ 

22 minuty temu, Kyle_PL napisał:

To ile wyciągnąłeś na tym S&P500 na czysto w złotówkach, po uwzgl. kursów walut i opłat + podatków? (za ostatni rok) ??

Tego się nie trzyma na rok, takie liczenie jest totalnie bez sensu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, galakty napisał:

Tego się nie trzyma na rok, takie liczenie jest totalnie bez sensu. 

Zawsze się liczy zysk roczny, by wiedzieć na czym się stoi ... i nie chodzi o to, że trzeba kończyć inwestycję i zaczynać co rok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz sprawdzić samemu, ja nie inwestuję teraz pokaźnych kwot bo najpierw chcę kredyt wziąć. Dałem tylko propozycję w co można inwestować zamiast w mieszkania

EDIT: Teraz dla totalnie leniwych to obligacje są, kilka kliknięć i samo się "zarabia". Ale inflacji to nie przebije raczej, nawet S&P 500 może nie przebić inflacji. Mieszkania przebijają bo BK2% wszedł i ceny wywaliło w kosmos

Edytowane przez galakty

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, galakty napisał:

PS. Wróciłem do poszukiwań mieszkania, jest dużo lepiej na rynku, trafiła się fajna oferta od prywatnej osoby, taniej i lepiej niż poprzednie które oglądałem, oby się udało w kolejkę zmieścić bo to może być to.

Przy tym kredycie kiedy rząd dwoi się i troi jak wprowadzić bk0%?
 

Cytat

 

Kredyt 5 proc. dla wszystkich zamiast kredytu 0 proc. dla wybranych. Jest nowy pomysł

Podczas gdy wciąż nie wiadomo, czy Kredyt na start w ogóle wejdzie w życie (a jeśli tak, to czy stanie się to w przyszłym roku), pojawiają się nowe pomysły na poprawę sytuacji mieszkaniowej Polaków. Alternatywą nadal ma być kredyt ze stałą stopą – i to nawet przez 20 czy 30 lat – ale oprocentowany wyżej.

 

https://bezprawnik.pl/kredyt-5-proc-dla-wszystkich/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, kubikolos napisał:

Przy tym kredycie kiedy rząd dwoi się i troi jak wprowadzić bk0%?

To kolejna sprawa, tu nigdy nie wiesz co wymyślą za 6 msc. Nigdy nie ma dobrego momentu na kredyt, bo za chwilę ceny mogą wystrzelić, albo dadzą kolejne dopłaty. Ale nie wiesz komu dadzą, czy rodzinom, czy singlom, czy będzie kryterium dochodowe, czy nie będzie. Patola. 

EDIT: Dobry komentarz z tej strony "Serio, skończmy z rozdawnictwem. Uregulować prawo odnośnie niepłacących oszustów, opodatkować mocno każde mieszkanie poza pierwszym jak i pustostany, a kasę zamiast dawać na kredyty, zainwestować w budowanie nowych mieszkań.
Socjal powinien pomagać najbiedniejszym, tymczasem 800+ dostają świetnie zarabiający, z dopłat do elektryków biedni raczej też nie korzystają jak i z kredytów na mieszkanie.
A później się ludzie zastanawiają, jak te rozwarstwienie społeczne się może pogłębiać, przecież mamy tyle socjalów z ciągle podnoszonych podatków. No strasznie dziwne."

 

Edytowane przez galakty
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 3.10.2024 o 14:20, Kelero napisał:

Tak jest to mieścina, nie przy głównej trasie, a nawet zdala od niej, na starówkę, jeżeli cię to zadowoli to do Gdyni mam 30 minut

Gdynia i starówka? :E

A ten czas dojazdu, to w nocy, w szczycie, czy z folderu dewelopera? ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak byś doczytał to starówka w "mieścinie", podałem czas normalnego dojazdu do Gdyni bez korków, jak mamy się licytować to równie dobrze mogę napisać że czas przejazdu z Gdyni a do Gdyni b to 2h. Jeżeli tak to ciekawi to na skwer w Gdyni samochodem mam 40min / 1:20h komunikacją miejską do Gdańska centrum 1h /2h komunikacją, oczywiście nocą z katalogu dewelopera.

Edytowane przez Kelero

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, galakty napisał:

EDIT: Dobry komentarz z tej strony "Serio, skończmy z rozdawnictwem. Uregulować prawo odnośnie niepłacących oszustów, opodatkować mocno każde mieszkanie poza pierwszym jak i pustostany, a kasę zamiast dawać na kredyty, zainwestować w budowanie nowych mieszkań.
Socjal powinien pomagać najbiedniejszym, tymczasem 800+ dostają świetnie zarabiający, z dopłat do elektryków biedni raczej też nie korzystają jak i z kredytów na mieszkanie.
A później się ludzie zastanawiają, jak te rozwarstwienie społeczne się może pogłębiać, przecież mamy tyle socjalów z ciągle podnoszonych podatków. No strasznie dziwne."

 

Aparat państwowy, to niech lepiej nie "inwestuje w budowanie nowych mieszkań", tylko po prostu niech nie przeszkadza ludziom żyć. Zabierają ludziom większość wypłaty w podatkach, by później nieefektywnie rozpieprzać pieniądze w "inwestowanie w nowe mieszkania" i inne 800 plusy.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kredyt 5% dla każdego! wystarczy poczekać do 2027 aż spadną stopy do ok. 3.5% i wziąć kreskę z cross sellem! ta-daa, kredyt 5% dla każdego!

8:E

Edytowane przez Kaiketsu
  • Haha 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...