Skocz do zawartości
Spl97

Socket AM5/Zen 4 - wątek zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

Curve Optimizer ma mozliwosc ustawienia nawet - 60 na rdzeniach. Chyba, ze mowimy o czyms innym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, -30 to był maks na AM4. 

Obecnie można ustawić więcej, ale przeważnie nawet -30 już nie będzie stabilne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

  

5 godzin temu, ronaldo864 napisał:

Offset w biosie możesz maksymalnie robić do -30, jak chcesz testować -40 to tylko za pomocą PBO2 Tuner w Windowsie. Nie wiem, dlaczego starujesz z tak agresywnym uv od wartości -40, nie ma szans, aby to było stabilne na wszystkich rdzeniach.

 

3 godziny temu, Phoenix. napisał:

Curve Optimizer ma mozliwosc ustawienia nawet - 60 na rdzeniach. Chyba, ze mowimy o czyms innym.

 

3 godziny temu, someI napisał:

Obecnie można ustawić więcej, ale przeważnie nawet -30 już nie będzie stabilne.

Tak, ustawiłem -60 i musiałem resetować BIOS bo nawet nie wchodził do niego :E

-40 jest deczko niestabilne, -38 już wydaje się OK ale zobaczymy po dłuższym czasie.

W każdym razie jestem ciut zawiedziony, CB2023 na stocku wbija 18100 na -40 wbija 18800 z groszami. Ale temperatury dalej w kosmosie pod 89 stopni podchodzą. Myślałem że to pomoże na zbicie temperatur, a z tego co widzę to zachowuje się tak, że po prostu podnosi maksymalną częstotliwość jaką może osiągnąć CPU ale nie koniecznie przekłada się to na niższy pobór i temperatury. Po prostu przy tym samym poborze energii i temperaturach ma trochę więcej MHz na zegarze. Przynajmniej tak to wygląda u mnie na gigabyte x670 aorus pro x, żadnych innych opcji nie ruszałem oprócz CO, typu limit TDP czy limit temperatury.

 

Muszę przyznać że nawet po resecie biosu płyta fajnie szybko wstaje, chyba nie dłużej niż 2 minuty. Z tego co pamiętam to na premierę był z tym jakiś horror typu 10-20 minut na trening ramu przy pierwszym boocie.

Edytowane przez cichy45

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie na -30 wbija  ok 19162 ptk w CB23, w grach i CB23 moge moge miec i -40 tylko to juz w zadne sposob nie podnosi zegarow bo leca na 5050mHz w grach, a CB23 nieznacznie podbija wynik. Temp u mnie 84st ale z tym nie ma co walczyc.

Zeby mi sie taka dobra sztuka w Zen5 trafila :D

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ile inne sztuki osiągają? Mój 5800X3D w CB23 dodbija do 80-81 stopni, przy 90 jest throttling. 

Moze masz gorszą sztukę po prostu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie 7800XD po curve lapia miedzy 80-89st.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Pewnie byłoby lepiej na chłodzeniu wodnym AIO ale świadomie go nie brałem, wolałem klasyczne powietrze. Siedzi na procesorze DeepCool AK500 więc zawsze będzie cieplej niż na porządnym AIO.

W ogóle zaobserwowałem ciekawe zjawisko na AM5. Jeśli nie użyję CO tylko manualny undervolting przez ujemny offset, to procek co prawda nie wywala się (nie od razu przynajmniej), ale spadają mu również zegary. Coś jakby mechanizm automatycznego spowalniania taktowania przy niższym napięciu.

Edytowane przez cichy45

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz zaczyna się zabawa :)

8000.png

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 19.06.2024 o 14:33, cichy45 napisał:

  W każdym razie jestem ciut zawiedziony, CB2023 na stocku wbija 18100 na -40 wbija 18800 z groszami. Ale temperatury dalej w kosmosie pod 89 stopni podchodzą. Myślałem że to pomoże na zbicie temperatur, a z tego co widzę to zachowuje się tak, że po prostu podnosi maksymalną częstotliwość jaką może osiągnąć CPU ale nie koniecznie przekłada się to na niższy pobór i temperatury.

To zrób UV + ustaw mu jakiś własny limit na PTT aby pobierał tyle W max przy full load ile ci pasuje jako złoty środek co do temperatury, w grach będziesz miał wyższe zegary a przy renderowaniu nie będzie podbijał do tych 90c bo limit mocy mu nie pozwoli.

W dniu 19.06.2024 o 14:40, cichy45 napisał:

W ogóle zaobserwowałem ciekawe zjawisko na AM5. Jeśli nie użyję CO tylko manualny undervolting przez ujemny offset, to procek co prawda nie wywala się (nie od razu przynajmniej), ale spadają mu również zegary. Coś jakby mechanizm automatycznego spowalniania taktowania przy niższym napięciu.

To nie tylko na am5 tak jest bo x3d na am4 robi dokładnie to samo jak przegniesz z offsetem, oprócz taktowania rdzeni trzeba też zwrócić uwage na taktowanie L3, bo mozna ustawić tak że proc będzie trzymał wysoki zegar a się okazuje że brakuje mu "papu" i l3 jest niżej taktowane niż fabrycznie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Ma ktos moze taki problem na płycie Asus model x670E-E na ustawieniach auto podbila napiecia do 1.37v po ustawieniu expo pomimo ze niby mieli zablokwac na 1.3V. Bios najnowszy wgrany musialem manualnie ustawic na 1.2V

Edytowane przez IEzLogic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napięcie na pulpicie nie ma znaczenia, jakby ci wblj 1.37 na allcore podczas obciążenia to by ci komputer odleciał na 6.0ghz wiec nie cuduj i w dodatku pisz poprawnie kiedy ci to  wbija ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

po kilkunastu minutach w BF2042 napiecie na SOC to 1.34V max zanotwany 1.37V, ustawienia defaults asus´a po expo to 1.27V.

Edytowane przez IEzLogic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Urzekła nas ta  historia 🤣

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
Godzinę temu, Phoenix. napisał:

Urzekła nas ta  historia 🤣

Po pierwsze nie ''nas'' tylko co najwyżej ciebie, po dronie nie odpisuj na moje poste jak masz zamiar pisać wszyderskim i prostackim stylu, bo pytam czy inni tez tak maja ze Asus pobija tak napiecia

Edytowane przez IEzLogic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
41 minut temu, IEzLogic napisał:

bo pytam czy inni tez tak maja ze Asus pobija tak napiecia

Na moich płytach B650 Tuf i X670E Gene, nawet po wbiciu ustawień XMP ustawia SOC zawsze poniżej 1.30V. Może masz jakiś stary bios?

Edytowane przez ju-rek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, IEzLogic napisał:

po kilkunastu minutach w BF2042 napiecie na SOC to 1.34V max zanotwany 1.37V, ustawienia defaults asus´a po expo to 1.27V.

Patrzysz na właściwy odczyt? Bo są dwa odczyty od tego napięcia - jeden na płycie głównej (który może być lekko zawyżony) i drugi wewnątrz CPU oznaczony VDDCR_SOC (ten nie może przekraczać 1.3V).

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
10 godzin temu, IEzLogic napisał:

po kilkunastu minutach w BF2042 napiecie na SOC to 1.34V max zanotwany 1.37V, ustawienia defaults asus´a po expo to 1.27V.

U mnie przy RAM 6000MHz SoC mobas ustawia 1.3V. Wbij z palca np 1.22V i będzie gites 😉 

Edytowane przez sniper76

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Jak tam pobór w spoczynku? Coś zmieniło się od czasu ostatnich testów dostępnych w internecie? Jak nisko można zejść z poborem na 6-8 rdzeniowym zen4?
Ryzen 7700 spada coraz niżej, i już jest <900 zł.

Edytowane przez musichunter1x

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

8000cl34.png

Wszystko i tak w trakcie dopracowania. Wyższy IF podnosi kopiowanie/zapis, ale podwyższa latency. Trzeba też powalczyć z ustawieniami samych pamięci. No zabawa jest w ... :D

[EDIT] Można powiedzieć, że te ustawienia są stabilne. Zobaczymy co dalej się "wyrzeźbi" na tych napięciach, bo wyżej bez wody mam opory.

8000cl34kguix.png

 

Edytowane przez ju-rek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Jakim cudem to jest stabilne? :D 

Edytowane przez Send1N
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, musichunter1x napisał:

Jak tam pobór w spoczynku?

Raczej bez zmian, na 7500f mogłem zejść do ok. 44 W. Wkładam APU i zjazd do ~33 W. Wszystkie oszczędzacze energii włączone.

(A620 itx + 4060ti + 2x nvme + 500 W gold)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, Send1N napisał:

Jakim cudem to jest stabilne?

Płyta główna ma tu znaczenie. Trafiła się okazja kupić nową w sklepie za 1.5k, więc się nie zastanawiałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odczyt jak na 8k bardzo słaby 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...