Skocz do zawartości
Spl97

Socket AM5/Zen 4 - wątek zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)
18 minut temu, Kelam napisał:

Nie łudziłbym się, że 6800 czy nawet 7200 gwarantują lepsze oc od 6400. Równie dobrze możesz trafić na lepszą do oc sztukę aresów 6400 cl32 niż 7200 cl34. Lexar, to nie g.skill, że binuje pod lupą każdego wypierdka:szczerbaty:. Pewnie jakaś wstępna selekcja jest, ale nikt tam nie pałuje ramu jak to zwykle robią kręcący manualnie pecetowcy.

W g.skill nie ma zadnego binowania :gitarzysta:

Te czasy juz minely ;) Dzisiaj uwazam g.skilla wrecz za jedna z gorszych marek na ktora nie spojrze, tak jak na asusa.

Po tych markach zostala juz tylko nazwa i wysoka cena na tle konkurencji.

Edytowane przez Phoenix.
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możliwe, Za czasów ddr4 tak świrowali. Obecnie jest fajny czas dla ddr5, bo hynix zalał rynek tanimi i dobrymi kostkami. Nic tylko brać i kręcić :szczerbaty:.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Ze Intel po tych wpadkach zmienia nazwę to normalne już tak bywało w ich historii ze do lepszego PR zmieniali nazwę. I przy okazji tu nowa nazwa oznacza zrównanie się technologią produkcji z konkurencją AMD bo jak dobrze pamiętam rdzenie Intela mają być produkowane u TMSC oraz prawdopodobnie częściowo przygotowanie testowanie rozwiązań do wprowadzania nowej architektury w kilku generacjach. Ale żeby AMD znów kolejny raz za nimi kopiowało nazwy to już jest śmieszne trollowanie z ich strony :szczerbaty: 

Oby się bardziej nie upodabniali do Intela bo jeszcze wyjdą u nich podobne kwiatki. Lepiej niech się skupią na dobrej konkurencji a nawet jeszcze lepszym przeganianiu się osiągami czego im życzę bo po sprawiedliwości AMD wpadkę z palącymi się procesorami również miało i już nam wystarczy ;)  

Edytowane przez seple

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Kelam napisał:

Możliwe, Za czasów ddr4 tak świrowali.

Tak za czasow DDR4 to byla marka premium i sie wyrozniala binujac kostki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Tajemnica rozwikłana , to na 100% zwiazane z temperaturą RAM

Wbiłem ustawienia @kelam z poprzedniej strony, fclk cofnięty na 2066.

ZenTimings_Screenshot.png

Rezultaty

- bez nadmuchu na Ram testmem anta77 wywala błędy kiedy temperatura kości przekroczy dokładnie 58C
- z nadmuchem , temperatura Ram maks 44 stopnie anta77 zaliczony bez żadnego błędu

Na innych kostkach jest dokładnie to samo, magiczna liczba 58.  Przy prędkości 6000MT też ładnie zalicza ante  i ciasne timingi ale tu temperatura nie przekracza 54 bez nadmuchu.

Także myślę że można podsumować : Bravo Asus ROG , for those who dare

Edytowane przez lolek86

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To co wkleiłeś wyżej, to nie do końca moje nastawy pod względem timingów i napięć. Ale ogólnie dziwna sprawa z tymi 58 stopnami . Tak czy siak nie musisz się przejmować - nawiew masz, w gierkach nie ma takiego obciążenia ramu jak pałowanie syntetyków.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nadmuch na Ram na razie na taśmie:)

Wychodzi na to 6000MT wychodzę lepiej niż 6200. 
Mogę wstawić ciut niższe timingi , 
moge ustawić fclk na 2200 gdyż vsoc jest w optymalnym zakresie dla fclka jak i pamięci.
Na 6000MT mogę na 100% mieć wyłączony GDM , przy 6200 jeszcze nie wiem. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba nawet w tym wątku sporo stron wstecz  nie pamiętam dokładnie kto ale chyba novi i jeszcze i inni użytkownicy pisali że  jak najbardziej od temp. pamięci sypały błędami ,dorzucając nawiew błędów nie było

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Niektóre biosy po aktualizacji włączają na auto domyślnie wirtualizacje gdy starsze biosy na auto wyłączały tą opcje dlatego polecam sprawdzić to ustawienie przy aktualizacji biosu i dopisać ten krok do ustawień podstawowych w biosie na samym początku. Bo ta funkcja potrafi zabrać wydajności a Windows też lubi aktywować sobie coś w systemie przy aktualizacji wiec jak ktoś nie potrzebuje to standardowo lepiej ustawić tą funkcje w biosie na wyłączoną.

I just found out this ONE SETTING is LOWERING your FPS... so I did some AMD & NVIDIA Benchmarks - YouTube

Edytowane przez seple
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Jak to, przecież miało być 40% :szczerbaty:

Edytowane przez calvex

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zen 4 też przecież ma IPC wyższe +40%

sVK5WV9IRGujr8WR.jpg

A że jest to górna granica krzywej wzrostu IPC to taki mały szczegół :szczerbaty:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, Smogsmok napisał:

Cienizna w takim razie, ciekawy jestem co 9800X3D pokaże żeby usprawiedliwić upgrade z 7800X3D
5800X3D vs 7800X3D zdecydowanie czuć progress a tu póki co kiepsko sie to zapowiada

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim razie najwięcej zyskają osoby przechodzące z Ryzena z serii 5000 :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma co się nakręcać. Za miesiąc będzie prezentacja. Imo obstawiam zakres 15-20% średniego wzrostu IPC vs zen4. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, Smogsmok napisał:

Jeśli tak, to AM4 będzie najbardziej nieśmiertelnym socketem w historii PC :E Zmiana 5800X3D w dalszym ciągu jest mocno "meh", bo wszystkie progi Hz ogarnia, a 1% low nie widziałem poniżej 60 w 1440p, a do tego przecież zawsze można mocniejsze GPU zamontować :E 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IPC to jest dobre do cinebencha. Miedzy Zen3, a Zen4 potrafi byc po 30% roznicy w wydajnosci w grach, a IPC wzroslo tylko 13% srednio.

Do tego wersja 3D swoje tez dolozy.

Co nie zmienia faktu ze 10% to najmniej od wydania architektury Zen.

Intel po 12th nie dolozyl nawet 5% IPC :)

  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Spioszek napisał:

W takim razie najwięcej zyskają osoby przechodzące z Ryzena z serii 5000 :).

Nie od dziś wiadomo, że przeskakiwanie z generacji na generację to bardziej fanaberia niż realna potrzeba :) Właśnie  co 2 gen zaczyna mieć dopiero sens.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ja też tak myślę, a zenka 2 zmieniłem na zenka 3, potem zenka 4 i zenka 5 tez zapakuje :szczerbaty:.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja po zenku ominąłem zenka +, później był zenek 2, zenek 3, wyskok do alder lake, powrót do zenka 4 x3d...no i następny będzie prawdopodobnie zenek 5 x3d...raczej nie z potrzeby, co z fanaberii :E 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
4 godziny temu, Phoenix. napisał:

IPC to jest dobre do cinebencha. Miedzy Zen3, a Zen4 potrafi byc po 30% roznicy w wydajnosci w grach, a IPC wzroslo tylko 13% srednio.

Do tego wersja 3D swoje tez dolozy.

Co nie zmienia faktu ze 10% to najmniej od wydania architektury Zen.

Intel po 12th nie dolozyl nawet 5% IPC :)

Przecież te +10% to nie jest średnia krzywej tylko jakiś punkt z tej krzywej w konkretnym zadaniu.

Chyba nie pomylę się bardzo jeśli strzelę że krzywa wzrostu IPC dla Zen5 zaczyna się od +1-5% a kończy gdzieś +40-50% :)

Edytowane przez AMDK11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zadam pytanie w wątku głównym, a co ;) Pomijając fakt, że 64gb ram to lekko na wyrost, ale mam okazję w dobrej cenie kupić G.Skill Trident Neo RGB DDR5 64GB CL30 (TZ5NR, 2 x 32gb). Według QVL Asrocka (płyta z sygnatury, X670E Steel Legend) pamięci są w pełni kombatybilne.

Myślałem też nad dokupieniem drugiego kompletu Lexara 2x 16GB, ale  tego co czytam, stabilniej będzie na AM5 2 x32GB niż 4 x 16GB, prawda? Tzn. mogę spokojnie dołożyć, ale przy 6000mhz i 4 kościach pojawiają się problemy ze stabilnością.

Jest na forum ktoś, kto siedzi na takim zestawie i może podzielić się opinią? :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze nie mam takiego samego zestawu.

Ale akurat na x679e gene u mnie dzialaja 2x32gb z aliexprese na a-die na 6400mhz

Takze i u Ciebie powinno byc ok

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja Zenek1, Zenek3, Zenek5, potem nie wiem co będzie, napewno kolejny Zenek, ale czy 7 czy 9 to nie wiem, znaczy która generacja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   1 użytkownik

×
×
  • Dodaj nową pozycję...