Skocz do zawartości
Isharoth

Windows 11

Rekomendowane odpowiedzi

21 minut temu, caleb59 napisał:

Jeśli pozostaniesz tym pasywnym userem, który nawet nie stara się zgłaszać błędów to tak, tak właśnie będzie.

Byłem insiderem aż za długo. A takich błędów nawet już nie ma sensu zgłaszać, bo wtedy prędzej wywalą tego typu urządzenia jako niezgodne z systemem niż poprawią np. sterownik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaraz mnie szlag trafi, znowu wrócił error gameinput host service przy wyłączaniu/restarcie systemu. Dla nie kumatych, jeśli ktoś ma pada i gra w gry to do niedawna po jednej z aktualizacji pojawił się z czapy ten problem, Microsoft miał to niby załatać ale jak widać znowu losowo potrafi wracać jak bumerang.

iPa11wk.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@caleb59 a w usługach ile masz usług o nazwie Game input? Jedną czy dwie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Dwie usługi. Tzn. może inaczej stricte w usługach jest jedna ale w tle działają dwie. :E 

WFwWEpF.jpeg

ubali73.jpeg

Poza tym dzisiaj była aktualizacja pada od Xboxa więc może od tej strony będzie jakaś poprawka.

Edytowane przez caleb59

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie po ostatniej aktualizacji ten błąd przy wyłączaniu systemu od pada, przestał występować i losowo również nie zauważyłem aby występował :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@caleb59 to ta jedna usługa jest powiązana z aplikacją, którą można odinstalować. Wtedy pozostaje jedna usługa, którą przełączasz z trybu ręcznego na automatyczny i błędu nie ma :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czekaj, czekaj bo mi się o tej porze zwoje mózgowe prostują i nie kumam. Z jaką aplikacją jest powiązana ta usługa i dlaczego tryb automatyczny może tu pomóc kiedy nie ma potrzeby by automat wywoływał ją cały czas do działania kiedy pad nie jest podłączony do PC. Na ręcznym aktywuje się dopiero wtedy kiedy włączasz pada chyba, że ja czegoś nie pojmuję, tzn. nic nie grzebałem i to są domyślne ustawienia Windowsa żeby była jasność.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo tylko to rozwiązuje problem. 

Wejdź sobie w zainstalowane aplikacje i zobaczysz że masz aplikację o nazwie Microsoft GameInput. Można ją normalnie usunąć, co likwiduje jedną z dwóch usług. Tą która zostaje przełączasz na tryb automatyczny i błąd cudownie znika. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam i nigdy nie miałem takiej pozycji na liście zainstalowanych aplikacji jak Microsoft GameInput.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak widzę ja ją mam. Nie wiem skąd, ale jest :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Czyli co, ja mam jakąś specjalną wersję Windowsa 11 bo u mnie nie ma a u Was jest? :E Proszę mi tu natychmiast ładnie pokazać palcem na screenie jak to wygląda bo może ja ślepy i nie szukam tam gdzie trzeba.

Edytowane przez caleb59
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A u mnie takie buty... :E 

6NauRIz.jpeg

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to dziwna sprawa :) 

Ja miałem tak jak pisał @Reddzik wywaliłem wspomnianą aplikację, została jedna usługa, którą przełączyłem na tryb automatyczny i po problemie. 

Wyglądało to tak, jakby wcześniej to była aplikacja, a obecnie MS wrzucił ją jako składnik systemu. 

 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

A czort go wie, na pewno sam tego nie odinstalowałem bo pamiętam takie rzeczy. Gdzieś czytałem, że jakoby to jest dodatkowy składnik, który instaluje się jeśli mamy apkę Xboxa - akurat tą odinstalowałem więc możliwe, że dlatego nie mam u siebie Microsoft GameInput jako aplikacji bo skoro nie ma apki Xboxa to ta się nie doinstaluje z automatu przez sklep MS. Ogólnie jak tylko stawiam system i jakaś apka ma możliwość odinstalowania to ją wywalam jeśli nie planuję z niej korzystać i to właśnie spotkało u mnie apkę Xboxową i resztę syfu, którym spamuje MS świeżo po postawieniu systemu, nie używałem żadnych chytrych sposobów na odinstalowanie - tylko to co daje domyślną możliwość odinstalowania poleciało.

W składnikach systemu też tego nie ma...

HZUWUzN.jpeg

Edytowane przez caleb59

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to aplikację xbox mam, bo z game pass na pc korzystałem. To może spróbuj inaczej, przełącz po prostu tę usługę którą masz w tryb automatyczny i zobacz czy błąd zniknie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

On mi się już przestał pojawiać po wczorajszej aktualizacji firmware pada od Xboxa, wcześniej po poprawce ze strony MS też go nie miałem ale wczoraj jednak 1x wyskoczył tak z dupy przy ponownym uruchamianiu systemu kiedy miałem włączonego pada jeszcze zanim pobrałem nowy firmware przez apkę Akcesoria Xbox.

Edytowane przez caleb59

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak będzie się pojawiać taki wymuszony komunikat, o jakim pisałeś, ustaw na próbę jak na fotce i zrestartuj komputer.

1.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Jaki wymuszony komunikat bo czytam własne posty i nie łapię kontekstu odniesienia.

------------------

Dobra, załapałem. :E 

Edytowane przez caleb59

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 11.06.2024 o 21:33, LeBomB napisał:

Jakby to był system pracujący tylko na kompach wyprodukowanych przez MS, to mógłbyś oczekiwać systemu pozbawionego błędów, tylko wtedy MS by musiał pójść całkowicie drogą Apple. Natomiast przy tylu różnych konfiguracjach sprzętowych po prostu nierealne jest osiągnięcie idealnego działania na każdej. 

Skoro problemem są różne konfiguracje sprzętowe, to problemem są sterowniki.
To prowadzi do wniosku, że obsługa sterowników, ich architektura jest skopana. Tą wymyśla i prowadzi MS ;)

Konfiguracja, brak kompatybilności sprzętowej itp. to są podstawowe wymówki, a nie realny problem. Po prostu oprogramowanie jest niedorobione i będzie coraz bardziej, bo wydania trzeba robić szybko, koszty ciąć.

W dniu 13.06.2024 o 11:29, LeBomB napisał:

To jest to co pisałem, masa różnych możliwości co do konfiguracji sprzętowej, a i dochodzi niemalże już nieskończona ilość możliwych kombinacji dotyczących ustawień systemowych i zainstalowanych aplikacji i sterowników. Tego nikt nie jest w stanie w całości przetestować, że np. ktoś posiadający konfigurację sprzętową X plus oprogramowania ze zbioru Y, będzie mu działał system tak samo jak komuś na konfiguracji A z oprogramowaniem ze zbioru B. 

Przykład był bardzo dobry choćby już przy instalacjach win10. Jedni mieli problem z zainstalowaniem systemu kiedy były podłączone jakiekolwiek inne peryferia niż mysz, klawiatura i monitor. Inni nie mieli z tym żadnego problemu, a byli też tacy, którym instalację uniemożliwiał podłączony adapter bezprzewodowy do kontrolera xbox, gdzie znów u części nie było z tym problemów. Wszystko zależało tak na prawdę od konfiguracji sprzętowej, płyty głównej i ustawień. To jest po prostu nierealne żeby to wszystko sprawdzić przed wprowadzeniem, a nawet po wprowadzeniu systemu na rynek.

To nie jest wina sprzętu, a systemu tak napisanego, że byle pierdoła go wywala. To architektura systemu sprawia, że system jest niestabilny.

Jeżeli instalacja się wiesza na jakimś sprzęcie nieistotnym z punktu widzenia systemu, to ta instalacja jest niedorobiona.
Jakoś starsze wersje Windy nie miały z tym większych problemów. Normą po świeżej instalacji były nierozpoznane urządzenia i potrzeba ręcznego dogrania brakujących rzeczy. Jeżeli obecne mają problemy nawet z urządzeniami od MS, to jest kuriozum.

No ale jak się skupiają na wyglądzie i "ficzerach", zamiast stabilnej podstawie, to tak to się kończy.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Bono[UG] napisał:

Skoro problemem są różne konfiguracje sprzętowe, to problemem są sterowniki.

Po części tak, ale zauważ że sporo sprzętu jest niewspierana przez producentów a dalej da się go uruchomić na win10 i win11, przez co muszą działać na sterownikach uniwersalnych, co niektóre podzespoły czy peryferia może ograniczać do funkcjonalności podstawowej i nikt nie da gwarancji, że będzie działał bez skutków ubocznych.

Mam np. słuchawki 7.1 które na win7 działają bardzo dobrze, na win10 i 11 sterownik jaki można pobrać ogranicza je wyłącznie do dźwięku stereo i nic nie da się zrobić, mimo iż słuchawki mają swój kontroler na kablu USB. Na tym samym sterowniku mam starszy model słuchawek 7.1 i działają w trybie przestrzennym, ale po jakimś czasie pojawia się błąd i pomaga tylko uruchomienie komputera ponownie. Wina MS, czy producenta, który już nie wspiera sprzętu na te systemy? Zatem co? MS powinien po prostu jeszcze odciąć peryferia i więcej podzespołów? 

MS określał się kilka lat temu jasno, że nie starsze konfiguracje sprzętowe i peryferia będą działały ale mogą niewłaściwie działać na win10 (tym samym na win11), bo trzeba iść do przodu, a robienie systemu kompatybilnego pod części czy urządzenia niewspierane przez producentów zwiększy koszty i zwiększy ilość błędów. Coś w tym rodzaju mówili przy premierze win10. 

2 godziny temu, Bono[UG] napisał:

Jakoś starsze wersje Windy nie miały z tym większych problemów.

Po prostu nie spotkałeś się. Win7 przy instalacji też się zawieszał z wielu różnych powodów. Wpisz choćby w google win7 installation freeze i popatrz na wyniki. Mi osobiście win7 zawiesił się, bo mu się nie spodobała większa ilość dysków w kompie niż ten, na którym miał być instalowany system. Po zainstalowaniu podłączyłem dyski i wszystko działało. Do dziś nie wiem o co mu chodziło. W XP to już w ogóle były przypadki gdzie świeża instalacja wywalała BSODy nie wiadomo czemu, zainstalowałem jeszcze raz z tego samego nośnika i było ok.

A w przypadku kontrolera nie chodzi o rodzaj czy producenta sprzętu, a o peryferia na USB inne niż mysz i klawiatura. Widziałem taki przypadek już z podłączoną drukarką i klawiaturą MIDI. Co ciekawe miałem już w rękach starsze i nowsze konfiguracje na których jestem w stanie powtórzyć ten błąd z urządzeniami na USB prawie przy każdej instalacji, a są konfiguracje, gdzie problem w ogóle nie występuje. Chcesz mi zatem powiedzieć, że to wina MS, że nie przewidział w sterownikach wszystkich możliwych konfiguracji sprzętowych tak, żeby ten sprzęt był zawsze ze sobą i z systemem w 100% kompatybilny? Jak pisałem, to po prostu nierealne. Musiałbyś napisać wszystko idealnie. Z własnego doświadczenia teraz sobie odpowiedz, czy to możliwe.

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, LeBomB napisał:

Chcesz mi zatem powiedzieć, że to wina MS, że nie przewidział w sterownikach wszystkich możliwych konfiguracji sprzętowych tak, żeby ten sprzęt był zawsze ze sobą i z systemem w 100% kompatybilny? Jak pisałem, to po prostu nierealne. Musiałbyś napisać wszystko idealnie. Z własnego doświadczenia teraz sobie odpowiedz, czy to możliwe.

Chcę powiedzieć, że MS nie przemyślał architektury sterowników, nie dopilnował właściwej obsługi błędnego działania sterowników.
Wszystkich kombinacji nie sprawdzisz, ale możesz tak napisać obsługę, żeby przy niekompatybilnych system nadal poprawnie działał, a nie wieszał się.

Przy takiej skali komplikacji ciężko napisać bezbłędnie, ale tutaj problem leży u podstaw architektury, a nie jakichś typowych babolców w kodzie.
A rdzeń systemu powinien być napisany możliwie bezbłędnie, tak dobrze wytestowany przed wydaniem, żeby nie było wpadek.

Obecnie największym problemem Windy są wymuszone aktualizacje. Masz stabilną wersję, wszystko czego potrzebujesz działa ci poprawnie, no ale przychodzi ci aktualizacja i może ci rozłożyć system.
Gdyby dało się normalnie wyłączyć aktualizacje i siedzieć na stabilnej wersji, to by było ok, ale takiego wyboru nie masz, zwłaszcza na wersji home.

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   1 użytkownik

×
×
  • Dodaj nową pozycję...