Skocz do zawartości
Tombycz

Intel Alder Lake/ Raptor Lake/ Meteor Lake/ Arrow Lake/ Lunar Lake/ Panther Lake/ Nova Lake - 14 generacja

Rekomendowane odpowiedzi

Niestety, niestety, polecanie procków Intela staje się coraz mniej sensowne. To nie tak, że ludzie nienawidzą Intela. Osobiście życzę im jak najlepiej ale niezbyt konkurencyjni się zdają.

power-games.png

  • Confused 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tester Reveals Only 5 out of 10 Core i9-13900K & 2 out of 10 Core i9-14900K CPUs Stable In Auto Profile, Intel & Board Partners Yet To Determine Cause of Stability Issues

https://wccftech.com/only-5-out-of-10-core-i9-13900k-2-out-of-10-core-i9-14900k-cpus-stable-in-auto-profile-intel-board-partners-stability-issues/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niezła żenada z tymi i9 i domyślnymi ustawieniami, które są niestabilne w tak ogromnej części. Intel teraz powinien te CPU ludziom wymienić na sprawne i uprzątnąć wieloletni bajzel w kwestii specyfikacji i jej "przestrzegania" przez producentów płyt (na ustawieniach domyślnych).

  • Like 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wina nie jest tylko po stronie Intela ;)

Przy 14gen to już Intel jest sam sobie winien.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 godzin temu, Phoenix. napisał:

Tester Reveals Only 5 out of 10 Core i9-13900K & 2 out of 10 Core i9-14900K CPUs Stable In Auto Profile, Intel & Board Partners Yet To Determine Cause of Stability Issues

https://wccftech.com/only-5-out-of-10-core-i9-13900k-2-out-of-10-core-i9-14900k-cpus-stable-in-auto-profile-intel-board-partners-stability-issues/

Kolo rzekomo przetestował kilkaset sztuk i ma problem z określeniem, czy 40%, czy jednak 50% sztuk jest stabilnych w przypadku 13900K? ;) Już pomijam sam fakt, ile czasu zajęłoby przerobienie takiej puli. Gdyby połowa 13900K była niestabilna, to dawno temu zrobiłaby się z tego afera kosmiczna.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wow. Przyznam szczerze, że leciałem na automacie i czasami miałem zwiechy, ściny.
Teraz ustawiłem według tych ustawień. Dodatkowo uv na -0.40, w cinebench 2024 2210 w multi i 139 w single. A w cpu-z 972 w single.
Zostawiłem odpalony na 2h cinebench przychodze i temperatury do 80 stopni dochodziły. A w idlu to mi pierwszy raz zeszło poniżej 30 stopni :D
Tak więc ustawienia super, stabilnie w opór, ładowałem projekty z programów montażowych co mi po 800gb. ważą, katowałem ostro, zero błędów jak narazie.


https://www.intel.com/content/www/us/en/content-details/743844/13th-generation-intel-core-and-intel-core-14th-generation-processors-datasheet-volume-1-of-2.html

 

  1. Save your current settings into a profile so you can return to them later if you want.

  2. Reset your BIOS to default settings.

  3. Enable XMP(if your RAM supports it).

  4. Set Package Power Limit 1 = 253

  5. Set Package Power Limit 2 = 253

  6. Set Core Current Limit = 307Amps
     

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 3.05.2024 o 12:34, tomcug napisał:

Kolo rzekomo przetestował kilkaset sztuk i ma problem z określeniem, czy 40%, czy jednak 50% sztuk jest stabilnych w przypadku 13900K? ;) Już pomijam sam fakt, ile czasu zajęłoby przerobienie takiej puli.

No ile czasu? 30 min potrzebne na montaż i reset bios na sztukę. Sam licząc i9 13 i 14 gen przeleciałem 15 sztuk. Oprócz jednej 13900KS, wszystkie sypały się jak łupież. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W materiale Liptona jest podane, że problem dotyczy też i7 13 i 14 gen. Czy to oznacza, że jak się chce 8 dużych rdzeni, to pozostaje tylko 12 gen?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Najpierw AMD pozbyło się linii Ryzen 3, a teraz Intel pozbędzie się w Arrow Lake linii i3, która pod nową nazwą nazywałaby się Core Ultra 3: KLIK :heu:

Edytowane przez Pawelek6

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, PiPoLiNiO napisał:

No ile czasu? 30 min potrzebne na montaż i reset bios na sztukę. Sam licząc i9 13 i 14 gen przeleciałem 15 sztuk. Oprócz jednej 13900KS, wszystkie sypały się jak łupież. 

Pomnóż sobie to razy rzekome kilkaset sztuk i już tak fajnie nie jest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
53 minuty temu, Pawelek6 napisał:

Najpierw AMD pozbyło się linii Ryzen 3, a teraz Intel pozbędzie się w Arrow Lake linii i3, która pod nową nazwą nazywałaby się Core Ultra 3: KLIK :heu:

Złom nie jest nikomu potrzebny, mozna kupic cpu poprzedniej generacji jak ktos chce takiego okruszka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aha, zostawmy tylko topkę dla bogaczy!

  • Like 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak z ciekawości sprawdzałem peak powera podczas uruchamiania HL  - na moim cepie OC + UV (aktualnie na sztywno 1.32 ze spadkiem 1,308 - różne zabawy z tym prowadzę). Pokazało 260 W. 

Jak procki Default mają zdjęte limity + wysokie napięcia to peak może być ~ 300 W i cyk jakaś niestabilność.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Skylake - SunnyCove
micro-ops(decode + uop cache) z 11 do 11    +0%
Dyspatch/Rename z 4 do 5    +25%
porty wykonawcze z 8 do 10    +25%
Z 2xFP/ALU + 2xALU, 1xS/D + 3xAGU
do 3xFP/ALU + 1xALU, 2xS/D + 4xAGU
IPC średnio +18%

SunnyCove - GoldenCove
micro-ops(decode + uop cache) z 11 do 14       +27%
Dyspatch/Rname z 5 do 6      +20%
porty wykonawcze z 10 do 12     +20%
Z 3xFP/ALU + 1xALU, 2xS/D + 4xAGU
do 3xFP/ALU + 2xALU, 2xS/D + 5xAGU
FPU+ALU z 4 do 5     +25%
IPC średnio +19%

GoldenCove - LionCove
micro-ops(decode + uop cache) z 14 do 24     +71.4%
Dyspatch/Rename z 6 do 8       +33,3%
porty wykonawcze z 12 do 18       +50%
Z 3xFP/ALU + 2xALU, 2xS/D + 5xAGU
do 4xFPU, 6xALU, 2xS/D + 6xAGU
FPU+ALU z 5 do 10      +100%
Wzrost IPC +??%

Edytowane przez AMDK11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 godzin temu, wamak napisał:

W materiale Liptona jest podane, że problem dotyczy też i7 13 i 14 gen. Czy to oznacza, że jak się chce 8 dużych rdzeni, to pozostaje tylko 12 gen?

8 Pcore masz w i7 oraz i9 12, 13 i 14 generacji.  Więc masz i7 jeszcze. 

17 godzin temu, Pawelek6 napisał:

Najpierw AMD pozbyło się linii Ryzen 3, a teraz Intel pozbędzie się w Arrow Lake linii i3, która pod nową nazwą nazywałaby się Core Ultra 3: KLIK :heu:

Jeśli pentiuma dokoksza do poziomu i3, to może nie być i3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Minciu napisał:

Więc masz i7 jeszcze.

No własnie wg Liptona problem dotyczy też i7 13 i 14 gen, co mnie dziwi, bo nikt z forumowiczów nie narzeka na niestabilność i7.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, wamak napisał:

No własnie wg Liptona problem dotyczy też i7 13 i 14 gen, co mnie dziwi, bo nikt z forumowiczów nie narzeka na niestabilność i7.

Fajnie, w takim razie ja mam perełkę co działa ;-) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Base  PL2 na 188 W ? 

Nie wiem skąd Intel to wziął jak sami opisują Turbo TDP na 253 W.

Już grubsza sprawa się robi. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widać doskonale o co tu chodzi, wszystko byle konsumenci nie mieli prawa do zwrotu i nie posypały się pozwy zbiorowe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I pozniej wychodzi Arrow Lake i na wykresach porownanie z 14th na 188W :E Taka teoria spiskowa ale bardzo realna.

 

  • Haha 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Testerzy sami testowali te proce w ogóle bez limitów mocy, czyli poza specyfikacją, a teraz palą głupa ;)

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie jakby niebiescy wyszli i powiedzieli, że pewny jest jedynie BaseClock ;) A te fabryczne Turbo Boost to nie musza być stabilne.

188wat dla i9, to tak w sam raz jak wywali się Ecore + zejdzie się z zegarem gdzieś w okolice i7 i to chyba z lepszym VIDem albo po UV?

  • Confused 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   1 użytkownik

×
×
  • Dodaj nową pozycję...