Skocz do zawartości
Spl97

Socket AM5/Zen 4 - wątek zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)
2 godziny temu, Tornado3 napisał:

Odczyt jak na 8k bardzo słaby 

Wszystko jest w trakcie, ale na 7800x3d nie poszaleje, max pewnie 70k. Zabawa trwa,

 

Edytowane przez ju-rek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
24 minuty temu, ju-rek napisał:

Płyta główna ma tu znaczenie.

No ale przecież czasem nadal  z 6400 jest problem a ty sobie ustabilizowałeś 8000 :E 🤔

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie i procek ma znaczenie, bo na b650 tuf mogłem grać na 6400cl32, ale się w to nie zagłębiałem. Jak skończę z tym to spróbuje 6400cl28 :D

zenT.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, Send1N napisał:

No ale przecież czasem nadal  z 6400 jest problem a ty sobie ustabilizowałeś 8000 :E 🤔

Słowo klucz UCLK które jest ustawione na 2000

Coś jak gear 4 na intelu

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A dobra wszystko jasne, przecież to asynchronicznie jest, no tak człowiek jeszcze nie wytrzeźwiał po wczoraj, myślałem że on to sobie 1:1 ustabilizował :E 

  • Haha 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Send1N napisał:

myślałem że on to sobie 1:1 ustabilizował

No to dałeś ognia. :D

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, ju-rek napisał:

Odczyt jak na 8k bardzo słaby

Masz lepszy - IF2200

IF2200.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jasne tylko ja np nie widzę w tym sensu poza sprawdzeniem max zegara pamięci

Odczyt na poziomie 70000MB robi się na 6200mhz 

dN7zbAV.png

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
21 minut temu, Tornado3 napisał:

Jasne tylko ja np nie widzę w tym sensu poza sprawdzeniem max zegara pamięci

Ja nie widzę sensu ( i większość w tym topiku ) posiadania więcej jak 6000cl30 przy 7800x3d, więc po jaka cho.... masz 6200cl28 i coś Ci nie pasi? 

[EDIT] Teraz spojrzałem - masz eCLK na 105, co podnosi Ci wszystkie wartości w AIDA64, ze zwiększenia taktowania procesora. 

Edytowane przez ju-rek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
3 godziny temu, Tornado3 napisał:

Jasne tylko ja np nie widzę w tym sensu poza sprawdzeniem max zegara pamięci

Odczyt na poziomie 70000MB robi się na 6200mhz

Bo zwyczajnie nie zrobisz jakichś kosmos transferów na Ryzenach 7000, tam układ krzemowy z rdzeniami łączy się z drugim, z kontrolerem RAM, przez Infinity Fabric, które ma skończoną przepustowość, a za bardzo IF podkręcić się nie da (max o 10% do 2200 MHz). Dlatego 1:1 w zakresie 6000-6400 MHz + optymalizacja timingów i więcej i tak się nie wyciągnie wydajnościowo.

Edytowane przez tomcug
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, ju-rek napisał:

masz eCLK na 105, co podnosi Ci wszystkie wartości w AIDA64, ze zwiększenia taktowania procesora.

na starej Aida64 tak było, ale akurat ta wersja jest już poprawiona

tu masz eCLK 100

ram-oc-png.2654584

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, tomcug napisał:

Dlatego 1:1 w zakresie 6000-6400 MHz + optymalizacja timingów i więcej i tak się nie wyciągnie wydajnościowo.

Tak wiem, no cóż wracam do 6000cl30, bo ludzie na forum PCLab tak mówią. Pewnie mają rację. Dobrze, że na takim overclock.net czy Hardwareluxx pomogą i doradzą, nawet się nie dziwią po co to robisz. Inny świat panie, inny świat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro uważasz, że pałowanie zegarka, gdzie i tak nie masz zysku z tego na przepustowości, przy kontrolerze RAM 1:2 daje jakieś sensowne profity, tym bardziej na procku X3D, to się baw ;)

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
37 minut temu, ju-rek napisał:

Tak wiem, no cóż wracam do 6000cl30, bo ludzie na forum PCLab tak mówią. Pewnie mają rację. Dobrze, że na takim overclock.net czy Hardwareluxx pomogą i doradzą, nawet się nie dziwią po co to robisz. Inny świat panie, inny świat.

Inny świat w negatywnym znaczeniu tego słowa. Tam od zawsze tam porada może być tylko jedna - zawsze i wszędzie kręcić do oporu 🤣

  • Haha 4
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, tomcug napisał:

Skoro uważasz, że pałowanie zegarka, gdzie i tak nie masz zysku z tego na przepustowości, przy kontrolerze RAM 1:2 daje jakieś sensowne profity, tym bardziej na procku X3D, to się baw ;)

a czy w przypadku apu czyli ryzen 8600g czy 8700g nie ma to większego sensu?

Co ciekawe mało kto pokusił się o sprawdzenie tego, a testy z uporem maniaka wykonano na czestotliwości poniżej 6000MHz dla pamieci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciężko powiedzieć, to monolit, więc może to ciekawiej wyglądać od strony przepustowości. Ale nigdy tego nie sprawdzałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 godzin temu, ju-rek napisał:

Masz lepszy - IF2200

IF2200.png

Ja po zakupie 7800X3D wyrzeźbiłem coś takiego i dałem sobie siana z dalszą zabawą.

Chociaż można zostawić na zbić na 6K bo jak mówią spece i net, nie ma to znaczenia poza AIDA64.

uN59m5S.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
17 godzin temu, ju-rek napisał:

Tak wiem, no cóż wracam do 6000cl30, bo ludzie na forum PCLab tak mówią. Pewnie mają rację. Dobrze, że na takim overclock.net czy Hardwareluxx pomogą i doradzą, nawet się nie dziwią po co to robisz. Inny świat panie, inny świat.

I tak i nie, że posłużę się cytatem z podcastu na YT "Wojenne historie". Owszem jest tam zabawa, ja to rozumiem, fajnie pobawić się sprzętem. Niemniej jak poczytałem trochę wątek o kręceniu DDR5 na zen4, to panie... mnóstwo jest tam osób, które nie mają pojęcia co w ogóle robią, ale w trakcie jak wątek płynie "wyrastają" na znawców tematu. Że nie wspomnę o idących w całe dni testach po przestawieniu jednego timingu +- o "1" (Greta Thundberg lubi to). I te niekończące się przepychanki, który program do testowania i po ilu % przelotu pokazuje 100% stabilności :E A później taki jeden z drugim, już chwilę wcześniej "znawca", pyta zrozpaczony, co jest nie tak, bo mu ram ustawiony na żyletki sypnął błędem w Karhu po 24h testu :D

Edytowane przez wkamil73
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpowiem tak. Nie lubię bylejakości, albo robię coś dobrze albo wcale. Nie przemawia do mnie argument, mi tyle wystarcza i jest dobrze, ponieważ takie zachowania się utrwalają i później przekładają na życie codzienne. Dalej. Nikt nie potrafi wszystkiego od razu, musisz się w życiu wiele nauczyć i widać to też w takich wątkach, gdzie ludzie nabierają doświadczenia z czasem i się rozwijają na bazie wielu testów. Trzeba też samemu oceniać i wyciągać wnioski. 100% stabilności nigdy nie było i nie będzie. Nie ma takiej opcji. Nawet najdoskonalsza elektronika w pewnych sytuacjach zawiedzie, ale należy właśnie minimalizować takie sytuacje. I tu wracamy do początku mojej wypowiedzi. Nie chcę nikogo urażać, ani namawiać do niczego, nie jest to moim zamiarem. Przez cały ten wątek ludzie pokazywali swoje "zabawy" z tymi procesorami, raptem teraz zaczęło to wszystkim przeszkadzać i dziwić, no trochę to słabe. Nic więcej nie mam na swoją obronę wysoki sądzie. :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam zawsze zapał jak coś nowego się do kompa włoży, później jak już się ustawi to nerwica natręctw przechodzi :) Ale mi nie przeszkadza absolutnie, że ktoś tam sobie podłubie przy pamięciach :) Wg niektórych "standardów" moje 6400 to mega niestabilne jest, bo np. jakiegoś tam testu Julia czy innego nie przejdzie (od razu mówię, że nie sprawdzałem), pomęczyłem trochę w Anta trochę w innych (już zapomniałem, bo nie odpalałem od dawna :D) i już kilka miesięcy komp śmiga bez skuchy cały czas.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tej "Juli" to nie przejdzie 90% procesorów z takim CO jakie każdy myśli, że ma stabilne. Taki urok tego testu. Raczej sprawdzają czy "pyknie" SHA 3-4 razy pod rząd.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, ju-rek napisał:

Tej "Juli

Można prosić o link? Jeszcze nie słyszałem o tym teście.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AIDA64 tam znajdziesz w testach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

W takim cepie jak 7950X jest możliwość wyłączenia jednego chipletu ?? chodzi mi po głowie 9950X tak do zabawy, bo nigdy nie dłubałem przy 16C32T. Ciekawe jak będzie z wydajnością przy wyłączeniu SMT 🤔 tylko 16 fizycznych rdzeni 🫣 Będzie dłubanie praktycznie od zera, gdyż 7800X3D to mój pierwszy w historii procek ze stajni AMD.

Edytowane przez sniper76

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszyscy widzę jadą na 2x16GB DDR5..... A jaki ram 2x32GB polecicie z myślą o nowych Ryzenach 9?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...