Skocz do zawartości
Pioy

Monitory OLED - temat zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Może mało popularna opinia ale najważniejsze jest peak 1% oraz 100% białe okno w HDR. Więcej = lepiej.

Edytowane przez sniperwolf

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

@joloxx9 Sorry wariacie, ja pisze o grach, nie włączeniu na YT białego ekranu i podziwianiu go :)

Patrzycie na te testy, ale nie bardzo wiecie która opcja występuje w prawdziwym życiu. I potem piszecie te głupoty 100%, 50%. Podaj mi jedną grę gdzie biały zajmuje nawet te głupie 50%. Nawet w grach ze śnieżnymi scenami nie występuje biała plama na cały ekran. W realnej scenie masz 743 nity. I tego się trzymaj.

Nowy LG 27 ma 439 nit.

Widzisz różnice?

LG: https://www.rtings.com/monitor/reviews/lg/27gs95qe-b

ASUS: https://www.rtings.com/monitor/reviews/asus/rog-swift-oled-pg27aqdm

Edytowane przez PiPoLiNiO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Od kiedy ABL działa tylko na białym kolorze?

Edytowane przez joloxx9
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

A dlaczego w ogole jest ten ABL? Czemu panel caly nie moze cisnac 1000 nitow przy 100% bialego? Przez Grete znowu bo how dare you ciagnac pradu z monitora 400W? 1328967271_Zrzutekranu2024-04-22153255.jpg.90ee6eaeb2ba097ca31a109a0d7ad33b.jpg

Czym to jest spowodowane? Sciezki na panelu nie wytrzymaja takiego poboru pradu?? 

Edytowane przez aureumchaos
  • Haha 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Planeta płonie, za dużo ciepła by było ;) 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pajeety znowu kłamały miał być refurb a tutaj przyszedł nowy monitor ❤️

 

BTW miło, że ktoś wtyczkę od forum wpiął na nowo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, aureumchaos napisał:

A dlaczego w ogole jest ten ABL? Czemu panel caly nie moze cisnac 1000 nitow przy 100% bialego? Przez Grete znowu bo how dare you ciagnac pradu z monitora 400W? 

Wtedy taki monitor ciągnąłby z 500 watów i musiałby być chłodzony ogromnym wentylatorem. Pamiętaj, że tu się narzeka nawet na małe śmigła w monitorach😆

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

@joloxx9

tak to jest jak się przegląda forum, a pomija tematy o forum 😜, wybory były to forum zamknięte bo cichosza wybiórcza

@CajraX

bo małe śmigłą robią najwięcej hałasu, chętnie poświęcił bym grubość oleda na rzecz fabrycznego wentyla 20cm i jasności ekranu 100% na max poziomie, bez ABL

Edytowane przez SylwesterI.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 19.04.2024 o 15:40, joloxx9 napisał:

Jak maly jak na 100% masz ledwo 100 nitów?

Można wrócić do tematu po wydłużonej ciszy😆Nie chcę specjalnie bronić słabej jasności full white na tym monitorze, bo faktycznie jest niska, ale sporo dostępnych testów wykazuje wartości 150-200 nitów😎O ile wszystkie testy 10% czy real scene hdru wychodzą wszędzie podobne, to tutaj jest spora różnica. Ciekawe dlaczego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, CajraX napisał:

Wtedy taki monitor ciągnąłby z 500 watów i musiałby być chłodzony ogromnym wentylatorem. Pamiętaj, że tu się narzeka nawet na małe śmigła w monitorach😆

I po co było zabijać telewizory plazmowe? :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

dvedevsevsevv

Edytowane przez bourne2008

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
27 minut temu, CajraX napisał:

Wtedy taki monitor ciągnąłby z 500 watów i musiałby być chłodzony ogromnym wentylatorem. Pamiętaj, że tu się narzeka nawet na małe śmigła w monitorach😆

Nie wiesz o czym piszesz ;) Możesz dać nawet 20wentylatorów to nic nie da jeżeli chodzi o temperaturę panelu.

 

13 minut temu, michaelius33 napisał:

I po co było zabijać telewizory plazmowe? :E

Bo to kiepska technologia masa watów przy kiepskiej jasności pomijając resztę problemów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, sideband napisał:

Nie wiesz o czym piszesz ;) Możesz dać nawet 20wentylatorów to nic nie da jeżeli chodzi o temperaturę panelu.

Przecież to był wpis abstrakcyjny. Nie musisz go traktować tak poważnie😋

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 19.04.2024 o 15:50, PiPoLiNiO napisał:

ja pisze o grach, nie włączeniu na YT białego ekranu i podziwianiu go :)

Patrzycie na te testy, ale nie bardzo wiecie która opcja występuje w prawdziwym życiu. I potem piszecie te głupoty 100%, 50%. Podaj mi jedną grę gdzie biały zajmuje nawet te głupie 50%. Nawet w grach ze śnieżnymi scenami nie występuje biała plama na cały ekran. W realnej scenie masz 743 nity. I tego się trzymaj.

Nowy LG 27 ma 439 nit.

Ja Ci powiem, że dla mnie jak siedzę przy C2 42' ~1.2m to w takiej real scene rtings wychodzi 575cd/m2, grając wieczorami i to nie w kompletnej ciemności, a przy delikatnym podświetleniu stanowiska/pomieszczenia potrafi mi walić po gałach, aż mrużę oczy czasami, a jak dłużej gram to zjeżdżam z max jasności w HDR bo mnie męczy przy dłuższych sesjach :E

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Dobra, kupiłem FO27Q3 jak się pojawiło w iksie.

 

Bajka, ekipo. Bajka :E

 

W LCD masz wiele "stopni" loterii panelowej:

- martwe/zablokowane piksele

- równomierność bieli/szarości

- BLB

- Paprochy, etc.

- (ostatnio) Cewki/coil whine/wentylator :E

 

Tutaj jest tylko jeden element loterii: martwe/zablokowane piksele. Więc trafinie dobrego panelu jest o niebo łatwiejsze.

Szarość jest praktycznie idealna po dwóch-trzech cyklach pixel refresha. Tak dobrej, równomiernej bieli/szarości nigdy nie widziałem na LCD, które zwykle miały pół monitora żółte albo niebieskie :E tutaj ciężko wyłapać okiem odchyłki od normy.

Czerń jest idealna z definicji (OLED), BLB wiadomo - brak.

Cewki bezgłośne, wentylatora brak - monitor chłodzony pasywnie.

 

Trafiłem idealny pikselowo panel od razu, za pierwszym podejściem.

 

Czcionki na nim są praktycznie takie same, jak na XB271HU - różnica marginalna, przy czym warto dodać, że XB271HU był często źle skalibrowany fabrycznie i miał nieostre (w porównaniu z innymi LCD) czcionki, więc moze jestem po prostu przyzwyczajony - mega problem OLEDów tutaj nie jest problemem, a ja na to bardzo zwracam uwagę.

Monitor jest prawie 100% glossy, co daje głębię barw - i tak zasłaniam okno do używania kompa, więc brak tego gównianego filtra AG mnie tylko cieszy.

Do tego jest 300zł tańszy, niż wiecznie niedostępny MSI.

Naprawdę polecam. Mega zadowolony jestem. Póki co brak wad.

 

A nie, sorry, jedna wada - na cholerę mi porty USB tam z dołu, gdzie nie można dosięgnąć... chciałbym z boku jak w XB271HU

Edytowane przez Kaiketsu
  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, SylwesterI. napisał:

@joloxx9

tak to jest jak się przegląda forum, a pomija tematy o forum 😜, wybory były to forum zamknięte bo cichosza wybiórcza

Wiem, ale zazwyczaj forum można było czytać a tylko komentowanie było wyłączone, teraz ktoś wyciągnął wtyczkę całkowicie :E 

 

20 minut temu, lukadd napisał:

Ja Ci powiem, że dla mnie jak siedzę przy C2 42' ~1.2m to w takiej real scene rtings wychodzi 575cd/m2, grając wieczorami i to nie w kompletnej ciemności, a przy delikatnym podświetleniu stanowiska/pomieszczenia potrafi mi walić po gałach, aż mrużę oczy czasami, a jak dłużej gram to zjeżdżam z max jasności w HDR bo mnie męczy przy dłuższych sesjach :E

Real scene to roznie mozna interpretować, niby im wyszlo 700Nit a potem napisali cos takiego o tym asusie:

but there's an aggressive ABL that causes large highlights to be very dim, and the changes in brightness can be noticeable even while gaming

Wiec niby spoko ale nawet podczas grania potrafi popsuc wrazenia z teog jak jasny jest ekran. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Real scene to jest ich scenka testowa, zwykle to jest taka typowa scena jaką najczęściej się spotyka podczas grania czy oglądania materiału i na niej liczą ile światła są w stanie dać wyświetlacze z siebie.

Scenki przepełnione jasnościami będą dostawały ABLem mniej lub mocniej w zależności od wyświetlacza i systemów jakie stosuje.

Na wszystko trzeba patrzeć pod szerszym kątem, w różnych warunkach testowych i wyciągnąć wnioski. Też pod swoje preferencje. Komuś kto siedzi zwykle na relatywnie niskich jasnościach ABL raczej nie będzie przeszkadzał, ktoś kto lubi żarówę będzie miał padakę jak ABL przy meczu hokeja czy graniu w NHL24 mu zacznie obniżać jasność :E

Edytowane przez lukadd
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to norma, tylko właśnie jak w takiej przepełnionej światłem scenie masz 110 nitów, a spadek jest szybki z np. 700Nitow to cholernie to widać I to jest fakt, ale tutaj pewien użytkownik wie lepiej bo przecież nikt się nie zna oprócz niego, a mierzył najlepszym urządzeniem, swoim okiem :E 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie jaranie sie wieksza jasnoscia w HDR to wgl abstracka, nie wiem co w tym fajnego ze cos wali po oczach jakbym patrzyl na slonce.

  • Like 2
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
41 minut temu, joloxx9 napisał:

Real scene to roznie mozna interpretować, niby im wyszlo 700Nit a potem napisali cos takiego o tym asusie:

but there's an aggressive ABL that causes large highlights to be very dim, and the changes in brightness can be noticeable even while gaming

Wiec niby spoko ale nawet podczas grania potrafi popsuc wrazenia z teog jak jasny jest ekran. 

To jest kwestia podejścia producenta to wszystko ma wpływ na żywotność matrycy. Poza tym trzeba patrzeć jak się rozkłada jasność konkretnych kolorów w zależności od matrycy to też ma wpływ jak  "odczuwają" oczy ową jasność.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
Godzinę temu, Phoenix. napisał:

Dla mnie jaranie sie wieksza jasnoscia w HDR to wgl abstracka, nie wiem co w tym fajnego ze cos wali po oczach jakbym patrzyl na slonce.

Jak sie ma dobrze ustawiony odbiornik i co najważniejsze gra/to co aktualnie leci nie jest skopane(jak np cyberpunk) to nie ma clippingu i nic nie jara. Normalnie dookola nas masz znacznie wiecej niz te skromne 1.5k nitow i nic nie oślepia :E 

Edytowane przez joloxx9
  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 19.04.2024 o 15:50, PiPoLiNiO napisał:

@joloxx9 Sorry wariacie, ja pisze o grach, nie włączeniu na YT białego ekranu i podziwianiu go :)

Patrzycie na te testy, ale nie bardzo wiecie która opcja występuje w prawdziwym życiu. I potem piszecie te głupoty 100%, 50%. Podaj mi jedną grę gdzie biały zajmuje nawet te głupie 50%. Nawet w grach ze śnieżnymi scenami nie występuje biała plama na cały ekran.

Od kiedy ABL działa tylko na białym kolorze? 

Może zamiast swoich wywodów warto byś się trochę podszkolił bo sam wypisujesz głupoty! 

  • Like 1
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Dodaj jeszcze ze 2 wykrzykniki to zabrzmisz mądrzej 🙂

Jeden pisze o LG 27, że go razi w oczy, a miałem go tydzień i jest ciemnym gównem w porównaniu nawet do 27 Asus. Drugi pisze o abl i jedyne na co patrzy to wynik testu jasności 100% bieli. 

Nie ma sensu tu dyskusji prowadzić :)

Ktoś tam wyżej chciał czcionki zobaczyć. Kup sobie monitor i sprawdź, albo niech koledzy teoretycy Ci wyślą. Napewno znajdą na YT :) Mi już szkoda czasu. 

Edytowane przez PiPoLiNiO
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aż się stęskniłem za tym tematem jak forum było wyłączone 🙂

  • Haha 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...