Skocz do zawartości
Spl97

Zen 3(AMD Ryzen 5xxx) - wątek zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

31 minut temu, radier napisał:

@misieq

Żadna w tym zasługa MSI. Dla nich było by lepiej gdybyś kupił nową płytę, ale AMD wydaje nowe procki na AM4 i stale łata mikrokod.

Producent sprzętu nie jest twoim przyjacielem i ma cie głęboko wiesz gdzie.

Miałem asrocki, gigabajty, asusa i miewałem z nimi większe mniejsze problemy. Tutaj oprócz tego że jestem bardzo, ale to bardzo zadowolony z tej płyty bo nie miałem z nią problemów i mam też wsparcie po 4 latach. Dlatego napisałem że następny wybór też padnie na MSI. Co w tym dziwnego i o co ci chodzi?
 

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam podobne odczucia. Na poprzedniej platformie b450 miałem dwa asrocki, asusa i dopiero tego gaming plus max co Ty - świetna płytka, bardzo rozbudowany UEFI, chłodna i wizualnie też niekrzykliwa specjalnie. Teraz jak kupowałem b550 to w pierwszej fazie poszedłem po taniości ale też w MSI B450, tylko wersję M-A Pro. I ostatecznie i tak weszła Gaming Plus B550 MAG. Wsparcie wsparciem, ale jak sprzęt nie jest fizycznie trafiony to działa jak złoto, stabilnie i bez kwiatków. Jedyne co mocno średnie to MSI Center. Raz, że wizualnie brzydkie to jeszcze okrojone w możliwościach względem np AC od ASUSa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, radier napisał:

@misieq

Żadna w tym zasługa MSI. Dla nich było by lepiej gdybyś kupił nową płytę, ale AMD wydaje nowe procki na AM4 i stale łata mikrokod.

Producent sprzętu nie jest twoim przyjacielem i ma cie głęboko wiesz gdzie.

Nie jest przyjacielem? 😉

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 godzin temu, caleb59 napisał:

Nie wrzucałem bo to beta 

Na moją po tej becie po 4 dniach wskoczył kolejny bios już bez dopisku, pewnie do innych też wleci na dniach

4bc74fc207dae.jpg

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oho, końcówka w nazwie pliku to "AI".

79uk.gif

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do B450 AORUS ELITE  był bios  [F67c] najnowszy, i dosłownie po paru dniach jest [F67d]. Nawet tamtego nie zdążyłem wgrać bo czekam na Ryzena 7 5700X3D.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Jak karpie w Lidlu na promocję, psztyk i nima.

Edytowane przez Daryzda67
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Na aliexpress pojawił się 5800x3d za niecałe 1100 zł, ale sprzedawcę ciężko sprawdzić bo niby na wakacjach i sklepu nie da się przejrzeć.

Z kuponami (np plaf30) z obecnych promocji, kuponem sklepu i zniżką z monetami da się zbić do około 675 zł ale dochodzi VAT. 

7ULZr8e.jpg

Z kuponami (np plaf30) z obecnych promocji, kuponem sklepu i zniżką z monetami przez zakładkę Monety da się zbić do około 777 zł z wliczonym VAT. Trzeba mieć około 4500 monet aby wykorzystać w pełni zniżkę. 

p02w0jj.jpeg

8CJcHHI.jpg

Ja go sobie zarezerwowałam i mam 20 dni na zapłatę. Kiedyś trafiłem na podobny sklep z dobrymi cenami GPU i okazał się to wał. Dali fejk numer do śledzenia. Sklep nagle zniknął po paru dniach, może Ali go usunęło. Ali automatycznie zwróciło kasę po około 40 dniach. Poczekam te 20 dni i zobaczę jak to się rozwinie. 

Edytowane przez Pentium D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 11.09.2024 o 01:02, Daryzda67 napisał:

Jak karpie w Lidlu na promocję, psztyk i mima.

Do tego brakuje zadym takich jak w Lidlu :E.

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
W dniu 2.09.2024 o 07:08, Keken napisał:

Wziąłem, zamontowałem, śmiga. Stepping B2, napięcia i temp o wiele niższe niż na poprzednim R5 3600 B0. Czy zobaczę różnicę? Nie wiem, upgrade za 10zł.

Edytowane przez zakk87
  • Like 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

am4 jest nieśmiertelne.

W Polsce widzę, że 5700x3d jest już za 770zł. Jeszcze trochę cena spadanie i można mieć dobry sprzęt do następnej generacji konsol niewielkim kosztem jak ktoś ma 32GB ramu ddr4.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie dalej BIOS z sierpnia :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie Ryzen 7 5700X3D został wsadzony do gniazda CPU, ciekawe czy rzeczywiście będzie lepiej się sprawował od  Ryzena 7 5700X. Co prawda wymiana to był koszt tylko 150pln, także ten tego ; ] Oczywiście najnowszy bios wgrany na wszelki wypadek.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

image.png.2a5d78639b5b60731e666f9d03435bef.png

Normalnie jak w czasach kopania kryptowalut z GPU. Można sprzedać drożej niż się kupiło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za moment to 5800X3D całkowicie znikną z oferty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szczerze to nic specjalnego jeśli chodzi o timingi, próbowałeś zejść trochę w dół?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W BIOSIE ręcznie w CL wpisywałem 17 a tRC 68. Musiałem w BIOSIE ustawić ręcznie RAM by poszło CL17 3733MHz w trybie synchronicznym. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Jakie macie temperatury na R5 5600? U mnie w Oberonie Pro i na Spartanie 5 Max w spoczynku jest 40C a w grach ok. 70. Nie robilem OC ani UV (może warto)?

Czy to jest dobry wynik? Mam Tomahawka B450, co warto zmienić w Biosie poza aktywowanym XMP?

 

PS Po UV, PBO i na 3,8Mhz nie przekracza 60C przy Cinebenchu Multi na 9700pkt. 

Edytowane przez nuckykentucky

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

 

Ja bym się pobawił, generalnie zawsze to parę fpsow więcej przy podobnych temperaturach. Albo mniejsze temperatury przy podobnej wydajnosci. 

Jedni mówią żeby ustawić na stałym inni, zeby pobawić się pbo.

Ja swojego 5700x mam ustawionego na PPT 130 TDC 95 EDC 135 jakoś tak, wartości mogą się trochę różnic bo z pamięci piszę. Plus CO -20 na 2 najlepszych i -25 na pozostałych rdzeniach i +200. Na auto temperatury latały jak szalone. Teraz przy takim cinebench stabilne 4.6 przy temperaturze max 67 stopnii i 4.8 dla jednego rdzenia. Napięcie waha się w okolicach 1.2V

Z tym CO nie ma co na początku szaleć, startowałbym z -10 czy -15. Czasem niektórych wywala cos nawet jak niby stabilnie. Mi chodziło tak przez pół roku na -30 i było ok. Zmieniłem później tak jak powyżej dla spokoju ducha 😂

Ja od siebie dodam jeszcze pytanko. Co to jest effective clock? Mam rozumieć zeby dążyć do tego, aby był jak najbardziej spójny ze "zwyklym" zegarem?

Edytowane przez Socom95

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
W dniu 22.09.2024 o 12:17, nuckykentucky napisał:

PS Po UV, PBO i na 3,8Mhz nie przekracza 60C przy Cinebenchu Multi na 9700pkt. 

Chcesz oszczędzać prąd czy boisz się może temperatur? dopóki nie wychodzisz poza 80 stopni pod pełnym obciążeniem jest git, szkoda ucinać wydajność ustawiając go na 3.8

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jasiu, czy oby na pewno zamontowałeś wentylator na swoim 5800x3d ??

Ryzen 5800x3d 90 °C !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   1 użytkownik

×
×
  • Dodaj nową pozycję...