Skocz do zawartości
Spl97

Socket AM5/Zen 4 - wątek zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

Nie mam budżetu, bo nie mam pojęcia o AM4. Płyty zaczynają się od 200zł. Z niby-supportem dla 5600 od ok 250. Jakby za 300zł się dało, to byłaby opcja, ale jeśli jest jak piszesz, że drogie to bez sensu. 

Chciałbym też wiedzieć ogólnie, żeby wiedzieć co komuś polecać, czy am4 czy np. 12400f. Znajomi często pytają o tani upgrade.

 

Płytę pod 6700k mam chyba dość cenną, więc tak się po prostu zastanawiałem czy dałoby radę zrobić bieda-upgrade, bo na normalny mnie nie stać ani finansowo ani czasowo teraz (w sensie, że jak już zmieniać to AM5 i najlepiej 7800xd, ale jak mam złożyć sprzęt i przez pół roku po tym przegrać aż 3 godziny czyli średnio minutę dziennie grania ;), to bez sensu - ale jakby zrobić mini-uprade za grosze to może już jakiś sens jest. 4c/8t jednak blokuje dostęp do nowych gier, co mi zwisa, ale w emulacji już różnica byłaby spora dzięki cache w AMD)

 

Edytowane przez Ronson

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W jednym kompie mam  biedę płytę msi b450m-a pro max + R5 5600G + 2x8GB 3600 cl18 @ 3800 cl17 i chodzi toto bez problemów.

  • Thanks 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurcze, zupełnym przypadkiem upolowałem sobie tanie 64GB M-die, które w następnym tygodniu pomęczę u siebie :)

Nie miałem ich w planach, ale cena skusiła:

https://allegro.pl/oferta/14723895451

Cieszy mnie fakt, że pobawię się Dual Rank'ami na AM5 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kingston ma 5600 i 6000 2x32GB na Adie jeśli nic się nie zmieniło. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy, czy z nowszej, czy ze starszej produkcji zapewne ;) Nówki ze sklepu niemal na pewno A-die.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie to tak tylko napisałem że obstawiam co najmniej M-die, ale po cichu liczę jednak na A-die, tym bardziej, że data na tych modułach to sierpień 2023

EDIT:

To będą 100% M-die, bo na niewyraźnym zdjęciu można dostrzec końcówkę: "821M"

Tak czy siak się cieszę z tego zakupu, bo to jednak Dual Ranki :)

Edytowane przez RemiKo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustawiłem asynchronicznie eCLK, czyli BCLK1 100MHz, BCLK2 103MHz co dało boosta 5,2GHz, a w stresie all cores coś ok 5.045GHz

wyszło tak image.png.f088852565ddfb18a7fa68fe49780973.png R23

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ojj, widzę że kolega zaczyna się na ostro bawić :E

Też mam oddzielne bclk dla gpu/dysków i cpu/memory, ale sie tym nie bawilem.  Patrząc jak moja sztuka teraz boostuje, to przebicie 19300pkt nie powinno być wyzwaniem.  Mam spory zapas temp, więc mogę zejść z co, podbić mhz przez bclk ;). Ponad 19200pkt przebijam z ramem 6200cl30, bo co mi lata na -40 wtedy. Ale to i tak zabawa dla zabawy według mnie. R23 jest dla mnie wyznacznikiem niczego, skoro w grach procesor blokuje się na 5050mhz, jeśli tylko tego potrzeba ;). Ale fakt, zabawa w bclk powinna pomóc wbijać wyższe zegary w grach. 42f9a836d285a361.jpg

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, sniper76 napisał:

103MHz

Poczułem się jak w czasach sandy bridge I szarpania się o 3% oc zablokowanych cpu ❤️

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałem tylko sprawdzić co w ogóle wyjdzie z "dotykaniem" BCLK ;) 

CPU zostawiam (domyślnie) z CO -30 i już nie kombinuję... ramki lecą 6000 C30 z dociśniętymi timingami :)  

Wszystko naprawdę elegancko lata :P może jeszcze tylko podłubię przy ramkach z niższym CL i MHz do góry

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, RemiKo napisał:

Kurcze, zupełnym przypadkiem upolowałem sobie tanie 64GB M-die, które w następnym tygodniu pomęczę u siebie :)

Nie miałem ich w planach, ale cena skusiła:

https://allegro.pl/oferta/14723895451

Cieszy mnie fakt, że pobawię się Dual Rank'ami na AM5 :)

Nie będąc skromnym :E też wyrwałem coś podobnego za jeszcze mniejszy kesz ;) dokładniej  Kingston Fury Beast RGB, DDR5, 64 GB, 5600MHz, CL40 dual ranki są na 100% na m-die i to niby wybitne jak na m-die :-) tutaj link do aukcji gdzie kupił je poprzedni właściciel a ja przytuliłem je od niego :szczerbaty:  https://allegro.pl/oferta/ddr5-kingston-rgb-64gb-hynix-5600mhz-6800mhz-cl30-selekt-14343872123  ,to chyba nawet ten sam sprzedawca od którego odkupiłeś swojego ryśka 7950X panie RemiKo :-) Wracając do sedna mnie zadowoli  6000mhz cl28 przy np 1.3V

Edytowane przez unadarek
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 23.11.2023 o 11:46, RemiKo napisał:

@krzysiak W moim przypadku też wyniki pomiędzy tymi systemami są bardzo podobne. Zawsze jednak na 11 miałem ręcznie wyłączoną wirtualizację i nigdy jakoś osobiście nie sprawdziłem czy mocno to ucina wyniki.

Pamiętasz może jak ta sprawa wyglądała u Ciebie?

 

Akurat zainstalowałem teraz W11 i na domyślnych jego ustawieniach 18940, także podobnie do W10.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@unadarek Cieszę się razem z Tobą z tego zakupu :) Tyle właśnie powinny kosztować dobre Dual Ranki :D Też swego czasu widziałem tę ofertę na Allegro, właśnie od slug'a. Jak dla mnie ten user slug, to jest jakaś mega ciekawa osoba, od której oferty warto obserwować. Kupowałem od niego już parę razy, bo ma właśnie ciekawy sprzęt w dobrych cenach i widać, że cieszy się sprzętem podobnie do nas tutaj na forum :)

Tak sobie teraz pomyślałem, że najprawdopodobniej ten mój procek 7950X spotkał się z dokładnie tymi modułami Fury Beast na testach na płycie B650E-E u slug'a :) Kurcze, ale niezła historia :D

Wynika to poniekąd z opisu tej oferty z modułami oraz zdjęcia na ofercie z prockiem:

https://allegro.pl/oferta/procesor-amd-ryzen-9-7950x-16-x-4-5-ghz-nowy-box-14458626375

...

U mnie też chyba te G.Skill'e wlecą na tzw. "złoty środek" dla AMD i tak chyba zostaną. Zobaczę jeszcze, bo zależy mi na w miarę niskich napięciach oraz niskich temperaturach modułów bez dodatkowego nawiewu.

@krzysiak Dzięki za sprawdzenie tego tematu z wirtualizacją. Wychodzi na to, że ucina ona jedynie wyniki w grach, tak jak z resztą wspomina sam Microsoft.

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, RemiKo napisał:

@unadarek Cieszę się razem z Tobą z tego zakupu :) Tyle właśnie powinny kosztować dobre Dual Ranki :D Też swego czasu widziałem tę ofertę na Allegro, właśnie od slug'a. Jak dla mnie ten user slug, to jest jakaś mega ciekawa osoba, od której oferty warto obserwować. Kupowałem od niego już parę razy, bo ma właśnie ciekawy sprzęt w dobrych cenach i widać, że cieszy się sprzętem podobnie do nas tutaj na forum :)

Tak sobie teraz pomyślałem, że najprawdopodobniej ten mój procek 7950X spotkał się z dokładnie tymi modułami Fury Beast na testach na płycie B650E-E u slug'a :) Kurcze, ale niezła historia :D

Wynika to poniekąd z opisu tej oferty z modułami oraz zdjęcia na ofercie z prockiem:

https://allegro.pl/oferta/procesor-amd-ryzen-9-7950x-16-x-4-5-ghz-nowy-box-14458626375

...

U mnie też chyba te G.Skill'e wlecą na tzw. "złoty środek" dla AMD i tak chyba zostaną. Zobaczę jeszcze, bo zależy mi na w miarę niskich napięciach oraz niskich temperaturach modułów bez dodatkowego nawiewu.

@krzysiak Dzięki za sprawdzenie tego tematu z wirtualizacją. Wychodzi na to, że ucina ona jedynie wyniki w grach, tak jak z resztą wspomina sam Microsoft.

Nie inaczej ;) te kingstony na pewno widziały się z tym 7950x :szczerbaty: , co do sluga to coś mi się wydaje że on tutaj na foruma też zagląda ,co jakiś czas ma dobre fanty i ostatnio też miał mało spotykane ddr5 acer hermes, bodajże  robiły z tego co pamiętam 8400 mhz  a zwinął te kostki kumpel jednego z tutejszych ancymonów :E  to te monstery https://allegro.pl/oferta/acer-predator-hermes-rgb-32gb-ddr5-6800-cl32-hynix-a-die-8400mhz-apex-14621653429

Edytowane przez unadarek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od tego całego sluga kupiłem 2 miechy temu właśnie 7800x3d

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm nie wiem czy moje MSI B650 nie zdycha (albo proc lub pamięci)
Wczoraj miałem jakiegoś blue-screena przy włączaniu windows , ale jak przestawiłem pamięci w uefi na xmp i taktowanie ręcznie na 6000 to pomogło.

Teraz próbowałem zrobić to samo UEFI zawiesza się przy zapisywaniu ustawień.

Wszystko inne na auto poza UCLK DIV1 MODE

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bios jest ten sam od początku nie updatowałem. Hmm teraz przestało w ogóle wchodzić do windows a UEFi zawiesza przy zmianie zakładki zamiast tylko przy zapisywaniu stanu. Nie wiem czy flashowanie biosu nie jest zbyt ryzykowne w tym stanie.

Spróbuje wyjąć 1 kostkę pamięci i pożongluję trochę slotami na ram.

 

Edytowane przez michaelius33

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co miales prsetakrowane?

Jaki soc, vddio, vdd,vddq dawales?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie nic nie dawałem  proc na auto nawet bez UV, tylko pamiątki miały timingi z XMP i 6000 zamiast 6400.

Ok po odpięciu GPU i włączeniu monitora na integrę z cpu wydaje się działać. Zapuszczę jakiś test pamięci ( a potem będę próbował włożyć gpu na nowo)

 

Edytowane przez michaelius33

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O, kolejny raz zaraz po tym jak na forum zaczęto coś polecać, w naszych najpopularniejszych kilku sklepach, cena poszła do góry :szczerbaty:

465 w ostatnich dniach, 485 dzisiaj

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra nie wiem o co chodzi. Zmontowałem całość na nowo i teraz chodzi bez problemu. Zobaczymy czy problem się powtórzy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktora plyta pod 7800x3d umozliwa sterowanie napieciem ? (Pbo)

Jak mnie pamiec nie myli pod 5800x3d wybralem Gigabyte Aorus i nie bylo mozliwosci sterowania napieciem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   1 użytkownik

×
×
  • Dodaj nową pozycję...