Skocz do zawartości
Phoenix.

Intel Raptor Lake 13 generacja

Rekomendowane odpowiedzi

26 minut temu, Ogider napisał:

jest moc :szczerbaty:

 

 

Ale padaka 

390ef3fcd64543e07dc90db8cd74c5b436ee5a96

Edytowane przez Smogsmok
  • Haha 6

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Ogider napisał:

jest moc :szczerbaty:

Ciekawe, czym chłodził. U mnie na odkręconych limitach od razu 115 stopni i throttling - MSI MEG CORELIQUID S360.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, kadajo napisał:

Będzie powtórka z super 11 serii ? :E

W przypadku i5 raczej nie, ciekawe o ile lepszy krzem jest w i5 14Gen, bo w i5 13Gen to była :kupa:.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, AndrzejTrg napisał:

Wszystkie te liczby jakieś takie duże :D 

Temperatura jest zaskakująco niska bym powiedział. Prawdziwa moc to siedzi w chłodzeniu, które tak ogarnia te CPU.. pewnie już po skalpie i lapie bo szczerze wątpię w 500 wat mocy bez kombinacji. Chyba że jeszcze woda lodowa poszła w ruch? :) 

4 godziny temu, tomcug napisał:

Ciekawe, czym chłodził. U mnie na odkręconych limitach od razu 115 stopni i throttling - MSI MEG CORELIQUID S360.

skalp, metal, lapping, clc, direct die albo chłodziarka ?:) Dobre pytanie. 

115 stopni u Ciebie i zegar z napięciem mocno przycięte, pewnie kilka setek brakuje do 6.0 ;) 

7 godzin temu, Ogider napisał:

Kupił Kaynce'a i ma przechlapane.. już się od nich nie odgoni. Oni gorsi niż panele fotowoltaiczn XD

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Doamdor napisał:

W przypadku i5 raczej nie, ciekawe o ile lepszy krzem jest w i5 14Gen, bo w i5 13Gen to była :kupa:.

Zamawiasz i5K 14gen. do zabawy? ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem ciekaw ile więcej będzie MHz po OC. :szczerbaty:

Edytowane przez Doamdor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Doamdor a mnie ciekawi czy i5 14gen będzie ogarniać DDR4/DDR5 lepiej jak 13gen. Czy jednak znowu pod OC RAM trzeba min. celować w i7.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Randomik co go tu nie lubią nie ma NDA na karku ;) (i jest prze fanbojem niebieskich)

Jajka cisną jak... 13900KS po skalpie i przebieraniu.

IMC leci jak... 13900KS. 

Może miał pecha. Pewnie lepiej to niż 13900 bez KSa, ale ten lepszy kontroler to jak na razie jednak bzdura ;) 

 

Edytowane przez Minciu
  • Sad 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, Minciu napisał:

115 stopni u Ciebie i zegar z napięciem mocno przycięte, pewnie kilka setek brakuje do 6.0 ;)

Jakie 6,0 :lol2: All-core jest 5,7 i względem tego był throttling ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam szybkie ddr4 (4300mhz cl16) przechodzić na ddr5 czy kupować plyte pod ddr4 do 14900k?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 14.06.2023 o 21:48, RTX4090 napisał:

Dziękuje - ciesz się procesorem. Takie temp pod CB to zimność. W normalnym użytkowaniu nie powinno być więcej jak 65 stopni. 

wiem, że odpowiadam z bardzo wielkim opóźnieniem, ale wydaje mi się, że 76c w CinebenchR23 to nie jest normalna temperatura dla 13600k schładzanego AIO 360mm.
Ten procek osiąga u mnie 79c pod Fortisem 5 Single Fan, pobór prądu również 150wat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, Ogider napisał:

x-kom

VKug2Je.png

9900K w dniu premiery kosztował 3200 zł z tego co pamiętam, mam nawet screenshota zapisanego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, blue1920 napisał:

mam szybkie ddr4 (4300mhz cl16) przechodzić na ddr5 czy kupować plyte pod ddr4 do 14900k?

Jeśli masz dobrą, podkreślę, dobrą płytę Z690/790 DDR4 pod LGA 1700 to na tą chwilę dałbym sobie spokój z kupowaniem nowej płyty i wymianą ramu. Co do procka, też szukałbym raczej i9-13900KF w promocyjnych cenach niż pchał się praktycznie w to samo, ale droższe. 

Kupić jeden procesor, a mobo + procek + ram... to spora różnica.  

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, Grandal napisał:

Jeśli masz dobrą, podkreślę, dobrą płytę Z690/790 DDR4 pod LGA 1700 to na tą chwilę dałbym sobie spokój z kupowaniem nowej płyty i wymianą ramu. Co do procka, też szukałbym raczej i9-13900KF w promocyjnych cenach niż pchał się praktycznie w to samo, ale droższe. 

Kupić jeden procesor, a mobo + procek + ram... to spora różnica.  

 

narazie nic niemam , myślę kupić gigabyte z790 aorus elite czy jakos tak czy coś innego kupować? Kartę dzwiękową mam sb ae7 bo slyszalem ze gigabajt ten m slaba. Mam ddr4 32gb tridentz co chodzily na 4400cl16 co zostały ze starej platformy z490 ale moge je sprzedac i kupic ddr5

Edytowane przez blue1920

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli płyty nie posiadasz to...

Aorus Elite jest dobrą płytą jeśli chodzi o cenę do wydajności. Opcja jest taka, że jak kupisz teraz płytę pod DDR5 i dokupisz nowe pamięci, to one zostaną z tobą na kolejną platformę od Intela. Wtedy wymienisz tylko procka i płytę, a DDR5 tylko przełożysz. 

Jak kupisz Aorus Elite AX pod DDR4 to teraz nie wydasz kasy na pamięci, ale później czeka cię wymiana na DDR5. Wybór należy do ciebie.

Jeśli zaś chodzi o proca to już napisałem swoje zdanie. Chcesz i9 to kup w dobrej cenie 13900K/KF i nie zawracaj sobie tyłka 14 generacją. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
28 minut temu, Grandal napisał:

Jeśli masz dobrą, podkreślę, dobrą płytę Z690/790 DDR4 pod LGA 1700 to na tą chwilę dałbym sobie spokój z kupowaniem nowej płyty i wymianą ramu. Co do procka, też szukałbym raczej i9-13900KF w promocyjnych cenach niż pchał się praktycznie w to samo, ale droższe. 

Kupić jeden procesor, a mobo + procek + ram... to spora różnica.  

 

Ja bym dał sobie spokój z wymianą CPU jak ma już 12gen 😜

Bo wymiana ddr4 na ddr5 przy wymianie na 13900k wcale jakoś kosmicznie jie wyjdzie. A już na pewno lepiej ddr5 z i7 niż dławić i9 na ddr4.

Mimo wszystko w każdym przypadku o opłacalności nie ma za bardzo co rozmawiać. Lepiej kisic się dalej i czekać z rok na rozwój wydarzeń w rynku CPU 

2 godziny temu, blue1920 napisał:

mam szybkie ddr4 (4300mhz cl16) przechodzić na ddr5 czy kupować plyte pod ddr4 do 14900k?

Jak wyżej.

27 minut temu, blue1920 napisał:

narazie nic niemam , 

To ddr5.

Ale jak liczysz się z kasą to szedlbym w AMD 3d 7800x.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zmieniam z 10850k, przemysle sprawe ale chyba przejde na ddr5 i tego gigabajta wezne , wyszla jezzcze jakas wersja z wifi7 tego aorusa czy jeszcze jest w niej jakas roznica? A pamieci 7000mhz starcza czy lepiej doplacic i brac jak najszybsze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Eeeee... to nie doczytałem. Jak siedzi na 12 generacji to nie ma sensu teraz przewalać się na 13 czy tym bardziej na 14. Istotnie czekać na następny socket. 

Trzeba się powstrzymać, choć nie zawsze u fanatyków PC to działa. :E

W odświeżonych płytach Gigabyte/Aorus na Z790 z dopiskiem "X" oprócz wifi 7 mają możliwość bezproblemowej współpracy z szybszymi ddr5. Mogą być też różnice, ale nieznaczne w sekcji zasilania. 

Edytowane przez Grandal

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Grandal napisał:

Eeeee... to nie doczytałem. Jak siedzi na 12 generacji to nie ma sensu teraz przewalać się na 13 czy tym bardziej na 14. Istotnie czekać na następny socket. 

Trzeba się powstrzymać, choć nie zawsze u fanatyków PC to działa. :E

W odświeżonych płytach Gigabyte/Aorus na Z790 z dopiskiem "X" oprócz wifi 7 mają możliwość bezproblemowej współpracy z szybszymi ddr5. Mogą być też różnice, ale nieznaczne w sekcji zasilania. 

Przesiadam sie z 10850k, doplacac 300zl do aorusa z dopiskiem x? Internet mam po kablu, 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy dopłacać do Z790 "X"? To zależy czy potrzebujesz wifi 7 i innych drobnych poprawek i udogodnień. Jeśli sekcja zasilania jest identyczna to nie dopłacałbym do "X", bo po aktualizacji bios do najnowszej nawet 14 generacja na zwykłych Z790 będzie działać prawidłowo. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...