Skocz do zawartości
Phoenix.

Intel Raptor Lake 13 generacja

Rekomendowane odpowiedzi

Sekcja zasilania w domowym OC nie stanowi problemu na każdej sensownej płycie Z790, więc jaką to ma robić różnicę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie od sekcji rzeźbiarskiej: czy IMC faktycznie jest prawione czy to pic na wodę i sufit jest tam, gdzie na 13th?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Edytowane przez Phoenix.
  • Thanks 1
  • Haha 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Dagedy napisał:

Pytanie od sekcji rzeźbiarskiej: czy IMC faktycznie jest prawione czy to pic na wodę i sufit jest tam, gdzie na 13th?

Raczej nie jest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

13 i 14 jest tak podobne że w zasadzie różnice z jakości krzemu wyciętego wynikają.

Mogę wkleić post  osoby która dosyć mocno ustawia CPU...opisał kilka zagadnień(płyta pamięci cpu)

https://www.overclock.net/threads/overclocking-raptor-lake-refresh-14900k-14700k-14600k-etc-results-bins-and-discussion.1807439/page-22#post-29247527

@tomcug masz jeszcze wsadzonego 14900K czy już złożone?

Ciekaw jestem jakie minimalne napięcie by było potrzebne dla 5.5 rdzenie P stabilność CB ;)

 

 

Edytowane przez Ogider

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Ogider napisał:

13 i 14 jest tak podobne że w zasadzie różnice z jakości krzemu wyciętego wynikają.

Mogę wkleić post  osoby która dosyć mocno ustawia CPU...opisał kilka zagadnień(płyta pamięci cpu)

https://www.overclock.net/threads/overclocking-raptor-lake-refresh-14900k-14700k-14600k-etc-results-bins-and-discussion.1807439/page-22#post-29247527

@tomcug

LOL dość mocno ustawiła Intela? A znasz kogoś na świecie kto ustawił Intela mocniej niż ten typek którego linkujesz? 

W każdym razie świetny link chyba, już czytamy co tam słychać. Pisał ile płyt i procow przerzucił? Bo to jedna z takich osób, która nie kupuje procesora a pół palety. Z ranem to samo ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, Ogider napisał:

masz jeszcze wsadzonego 14900K czy już złożone?

Jeden odesłany, drugi jeszcze jest. Zobaczymy, jak z czasem będzie na takie zabawy :E

Edytowane przez tomcug

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Minciu napisał:

A znasz kogoś na świecie kto ustawił Intela mocniej niż ten typek którego linkujesz? 

Na tamtym forum jest kilka ludków. :) Nie wiem czy mocniej..ale dosyć podobnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, tomcug napisał:

Sekcja zasilania w domowym OC nie stanowi problemu na każdej sensownej płycie Z790, więc jaką to ma robić różnicę?

Jasne, ale ja wolę mocniejszą sekcję zasilania ze względu na większą tolerancję z napięciami i przy tym większy spokój ze stabilnością podczas zabawy z trójcą /mobo-proc-ram/. 

No, ale to moje preferencje, a ktoś inny stwierdzi, że nie bawi się w jakiekolwiek OC i ma wyrąbane na trochę lepszą sekcję zasilania. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
26 minut temu, Ogider napisał:

Ciekaw jestem jakie minimalne napięcie by było potrzebne dla 5.5 rdzenie P stabilność CB ;)

Było zapytać jakie SP ma ten 14900K także lepiej nie pytaj o te 5.5 :szczerbaty:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe czy w związku z entuzjastycznymi reckami flagowca Intel zapoda w szybszym terminie kilka gierek aby zachęcić kupujących :D

Tutaj ktoś się bawił niższymi zegarami troszkę

https://www.overclock.net/threads/overclocking-raptor-lake-refresh-14900k-14700k-14600k-etc-results-bins-and-discussion.1807439/page-23#post-29247557

@sideband 104

 

Pewnie sporo trzeba przebrać aby ponad 100 trafić..tzn tak sie zastanawiam gdzie Intel ustawił granicę na wybieranie sztuk dla 14900KS

 

 

 

Edytowane przez Ogider

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szczerze wątpię by pojawił się 14900KS, a jeżeli się pojawi to będzie nic innego jak 13900KS z wyższym numerkiem.

Edytowane przez sideband

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 17.10.2023 o 15:01, Phoenix. napisał:

(test HardwareUnboxed)

Limity mocy ściągnięte i to zdziwienie, że ciągle niemal 100 stopni w Cinebench. No i jeszcze to podawanie mocy pobieranej przez całą platformę (szczególnie w grach, gdzie GPU pobiera coraz więcej wraz ze wzrostem wydajności CPU) 🤣🤣🤣

W dniu 18.10.2023 o 14:06, Phoenix. napisał:

(test GamerNexus)

Pobór mocy mierzony na EPS12V, to pobór mocy przez CPU + przez sekcję zasilającą (im gorsza jej sprawność, tym większy wskazany pobór). Także taki test niestety też średni i powinien być jedynie jako ew. dopełniający, do podanego poboru samego CPU.

Edytowane przez Kyle_PL
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Kyle_PL napisał:

) 🤣🤣🤣

Pobór mocy mierzony na EPS12V, to pobór mocy przez CPU + przez sekcję zasilającą (im gorsza jej sprawność, tym większy wskazany pobór). Także taki test niestety też średni i powinien być jedynie jako ew. dopełniający, do podanego poboru samego CPU.

Masz straty na sekcji ale też część mocy idzie prosto z 24pin ATX więc to nie do końca tak jak piszesz. 

To tak jakby mierzyć tylko z wtyczki 4/8/12pin PCIE dla GPU pobór prądu, zapominając o 50-70watach z portu PCIE, który też bierze udział w zasilaniu. 

 

W dniu 17.10.2023 o 16:20, Ogider napisał:

:D

Tutaj ktoś się bawił niższymi zegarami troszkę

Zauważył ktoś sporą przepaść w podejściu ludków na forum wariatów komputerowych. U nas jesteśmy na etapie ddr4, a tam pod linkiem ludzie wymienili już worek apexow z690 na poliftowe z690. Później na z790 apexy. A teraz wymieniają na Encore z790.

 

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, Minciu napisał:

Masz straty na sekcji ale też część mocy idzie prosto z 24pin ATX więc to nie do końca tak jak piszesz.

No to jeszcze gorzej (jeszcze bardziej ten pomiar kłamie). W takim razie taki pomiar jaki zrobili nie nadaje się do niczego (nawet jako dodatek).

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, Minciu napisał:

Masz straty na sekcji ale też część mocy idzie prosto z 24pin ATX więc to nie do końca tak jak piszesz. 

To tak jakby mierzyć tylko z wtyczki 4/8/12pin PCIE dla GPU pobór prądu, zapominając o 50-70watach z portu PCIE, który też bierze udział w zasilaniu. 

 

 

 

W obecnych standartach z 24 nic nie idzie na cpu przez 24pin

Pomiar EPS12V to cpu+ strata na sekcji. Ma to sens jak na jednej platformie robisz xxx cpu to widac roznice ale trzeba zazaczyc ze sekcja ma strate. Jest to zdecydowanie lepszy pomiar niz calej jednostki.

tu masz to wytlumaczone

 

Edytowane przez MaxForces
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, MaxForces napisał:

W obecnych standartach z 24 nic nie idzie na cpu przez 24pin

Tak właśnie wcześniej słyszałem, także kolega @Minciu mnie zdziwił. Czyli w takim razie jednak ten pomiar jest użyteczny - pozwala na obliczenie strat energii na sekcji zasilania i taki pomiar powinien być robiony (+kalkulacja strat na sekcji) przy teście porównawczym ... płyt głównych. Ciekawe, czy w dzisiejszych czasach sprawność sekcji zasilania jest różna na różnych płytach głównych i jak duże są te ewentualne różnice pomiędzy płytami. ... ba: ciekawe jak się zmienia sprawność danej sekcji, przy różnym poziomie obciążenia (różną mocą).

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, Kyle_PL napisał:

Pobór mocy mierzony na EPS12V, to pobór mocy przez CPU + przez sekcję zasilającą (im gorsza jej sprawność, tym większy wskazany pobór). Także taki test niestety też średni i powinien być jedynie jako ew. dopełniający, do podanego poboru samego CPU.

W sumie nie ma idealnego wyjscia z takiej sytuacji. Oni robili pomiary na topowej plycie. Na slabszych modelach sprawnosc sekcji (a co za tym idzie power draw) bylby jeszcze wiekszy...

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, MaxForces napisał:

W obecnych standartach z 24 nic nie idzie na cpu przez 24pin

W filmiku typek mowi ze cala moc powinna isc przez EPS.

Standardowo ATX24pin zasila plyte, ram, cpu i peryferia. EPS zapewnia dodatkowa moc dla CPU. Czasem moze zasilac tez RAM. I wyszedl bym z zalozenia, ze pewnie da sie tak zrobic, zeby z tego wielkiego kabla ATX24pin nie zasilac prawie nic. Ale za pewniak bym tego nie przyjmowal ;) 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, Minciu napisał:

Masz straty na sekcji ale też część mocy idzie prosto z 24pin ATX więc to nie do końca tak jak piszesz.

No raczej nie bardzo ;) Z tego co mi wiadomo, koledzy wyżej mają rację.

11 godzin temu, Minciu napisał:

tam pod linkiem ludzie wymienili już worek apexow z690 na poliftowe z690. Później na z790 apexy. A teraz wymieniają na Encore z790.

Głupota nie boli, tylko portfel odchudza ;)

14 godzin temu, Kyle_PL napisał:

Pobór mocy mierzony na EPS12V, to pobór mocy przez CPU + przez sekcję zasilającą (im gorsza jej sprawność, tym większy wskazany pobór). Także taki test niestety też średni i powinien być jedynie jako ew. dopełniający, do podanego poboru samego CPU.

Jeżeli chodzi o pobór CPU mierzony programowo, to niekoniecznie musi być dokładny.

Edytowane przez tomcug

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, tomcug napisał:

Jeżeli chodzi o pobór CPU mierzony programowo, to niekoniecznie musi być dokładny.

Każdy pomiar obarczony jest jakimś błędem, ale pobór kalkulowany przez programy zapewne ma ten błąd parę rzędów wielkości mniejszy, niż pomiar watomierzem całej jednostki w celu zestawiania wyników tego pomiaru w kontekście porównania poboru różnych CPU, lądujących w dodatku na różnych płytach głównych, a nawet będzie dokładniejszy od pomiaru na tych EPS12V (z powodu tych strat na sekcji zasilania). Także kalkulacja poboru bazująca na odczycie parametrów z płyty głównej, jest praktycznie (praktyczna realizacja testu przez recenzenta) najdokładniejszą obecnie metodą szacowania poboru CPU.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kyle jak chcesz cos co jest ustawione jak nalezy, to i tak zostaja Ci chyba tylko gotowce ala lenovo/dell itp :)

Moja stacjonarka wyswietla mi teraz pulpit za 110wat ze sciany, a od blatem lezy jeszcze lenovo z i7-7700, ktore zjada 15 wat robiac dokladnie to samo.

 

Tu masz taka ciekawostke z RTX A5000:

 

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Minciu napisał:

Kyle jak chcesz cos co jest ustawione jak nalezy, to i tak zostaja Ci chyba tylko gotowce ala lenovo/dell itp :)

Moja stacjonarka wyswietla mi teraz pulpit za 110wat ze sciany, a od blatem lezy jeszcze lenovo z i7-7700, ktore zjada 15 wat robiac dokladnie to samo.

Oj to musisz się przesiąść na gotowce, bo mój "składak" pobiera jakoś 30-45W ... z monitorem (przeglądanie www, wskazanie poboru przez UPS, więc pewnie nie super-dokładne ... ale coś tam orientacyjnie pokazuje). Także ja mogę mieć składaka, bo chcę mieć ustawione jak należy i wiem jak to zrobić, za to Ty ... noooo tu już jest gorsza sprawa ;) ;) ;)

13 minut temu, Minciu napisał:

Tu masz taka ciekawostke z RTX A5000:

Wolę swoją niesłyszalną ciekawostkę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...