Skocz do zawartości
Stjepan

Starfield temat oficjany

Rekomendowane odpowiedzi

12 minut temu, JDM napisał:

HD reworked...dla 3-dniowej gry...

E tam, pewnie Bethesda użyła w Starfieldzie oryginalnych tekstur z Morrowinda, a modderzy poszli za ciosem i przenieśli tekstury, ale z HD moda do Morrowinda. 8:E

Edytowane przez Isharoth
  • Haha 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Isharoth napisał:

Ta drama wokół Starfielda chyba wywołała pozytywny efekt, przynajmniej chwilowy. Powstały artykuły i materiały, które w końcu nauczyły ludzi czym powinna być recenzja... I że 'mi się podoba, dam 10/10' nią nie jest i nie przystoi zawodowemu recenzentowi, jeśli nie potrafi rozsądnie i w obiektywny sposób jej uargumentować. Tak, może chociaż na chwilę ludzie skończą z tą bzdurą że 'nie da się być obiektywnym'. Oczywiście że się da, tylko nie w każdej sytuacji i nie w pełni. Recenzent jest od tego żeby wskazać rzeczywiste plusy i minusy gry. A tymczasem recenzenci z hurraoptymizmem wychwalają grę, która ma oczywiste problemy i jak już to tylko nieśmiało o nich wspominają, albo całkowicie pomijają.

Ja rozumiem że gra komuś może się podobać. I mi też na razie nawet się podoba, choć od razu zaznaczę że szału nie robi i nie wciągnąłem się tak jak np, w przypadku BG3, gdzie potrafiłem przesiedzieć pół dnia. Ale 'podoba mi się' to nie jest podstawa do oceny. Fajnie jak recenzent wspomni że gra jest w jego guście. Jest to mile widziane i dla niektórych osób może być przydatne. Ale opieranie na tym całej recenzji jest strasznie nieprofesjonalne i wg mnie takie osoby powinny być skreślone z tego zawodu, jeśli robią to nagminnie. Albo przynajmniej nie powinny nazywać swoich materiałów recenzjami.

Ogólnie w polskiej scenie recenzenckiej ten problem jest spory, a im bardziej znana osobistość, tym paradoksalnie większe prawdopodobieństwo że nie będzie w stanie poprawnie zrecenzować gry.

Od dawna to mówię, że można dążyć do obiektywizmu w recenzjach i rzetelnie każdy element ocenić to od razu jeb "recenzja z definicji jest subiektywna" i po rozmowie. "Jemu się podoba i nie dyskutuj jego 10/10". Jak piszesz sobie bloga do poduszki to sobie wystawiaj i 11/10 ale jak ktoś się chce tytułować recenzentem to niech coś za tym idzie.

Edytowane przez bleidd
  • Like 1
  • Thanks 1
  • Upvote 6

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, JDM napisał:

Nie no nie mogę z tych randomowych lokacji. Jestem na Charonie, księżycu Plutona. Temp. -220 stopni, a tam rozstawione stanowisko a'la jarmark - gołe stoliki pod daszkiem z plandeki (tam nie ma atmosfery, więc deszczu też nie ma prawa być), a na stolikach jedzenie, woda (przypominam - 220stopni) a na końcu najlepsze - chłodziarka :E  Nie liczyłem na jakieś rygorystyczne realia, no ale ludzie...
Już lepsze lokacje i fabuły misji robił ten grubas Walaszek w 2007 roku ;)

Nie szkaluj, przecież obiekty miały być rozstawiane zgodnie z parametrami danego biomu! Pewnie nawet nie grałeś, bo nie stać się na 4090 :(

Godzinę temu, AndrzejTrg napisał:

Chcesz najlepszą recenzję? Zagraj, oceń w swojej skali, zweryfikuj swoje plusy i minusy, wtedy masz recenzję.

Tak jest, kup, zagraj, niech Howard zarobi, a jak się okaże, ze kupiłeś kupę, to już twój problem. Piękny nowoczesny świat. Cóż, nie każdy jest na tyle bogaty albo chętny do bycia dymanym, by żyć wedle takiego credo :)

Edytowane przez Zas
  • Like 1
  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widze ze ocena na steam już na granicy bardzo pozytywnej - pozytywnej bo 80%  więc pomału spada :E 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
50 minut temu, Zas napisał:

Nie szkaluj, przecież obiekty miały być rozstawiane zgodnie z parametrami danego biomu! Pewnie nawet nie grałeś, bo nie stać się na 4090 :(

Tak jest, kup, zagraj, niech Howard zarobi, a jak się okaże, ze kupiłeś kupę, to już twój problem. Piękny nowoczesny świat. Cóż, nie każdy jest na tyle bogaty albo chętny do bycia dymanym, by żyć wedle takiego credo :)

Jak widać ludzie są, kupują preordery, dopłacają do wcześniejszego dostępu, taki howard to by chciał żyć nie umierać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A pisałem, że jak tylko odblokują Metacritic dla wszystkich to gra szybko zostanie wyjaśniona.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Isharoth napisał:

Tak, może chociaż na chwilę ludzie skończą z tą bzdurą że 'nie da się być obiektywnym'. Oczywiście że się da, tylko nie w każdej sytuacji i nie w pełni. Recenzent jest od tego żeby wskazać rzeczywiste plusy i minusy gry.

Czasem jest tak, że tekst recenzji nie uzasadnia w żaden sposób oceny końcowej, ale przynajmniej autor ma spokój i nie zostanie wykluczony z grona osób, które otrzymują dostęp do gier przed premierą. Bo przecież ludzie patrzą głównie na cyferki, one też są najmocniej eksponowane. To niestety biznes, więc ciężko tutaj o zdrowy grunt. Zgadzam się również w kwestii "nie można być obiektywnym, bo każda opinia jest siłą rzeczy subiektywna". To często stosowane i IMO bardzo krzywdzące uproszczenie. Na ocenę danej gry składają się elementy, które jak najbardziej podlegają obiektywnej ocenie - grafika, animacje, stopień rozbudowania. Inne już mniej, choćby dialogi i postaci można ocenić na oba sposoby. Z pewnością nie jet to zero-jedynkowa sytuacja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Dark Ambient napisał:

A pisałem, że jak tylko odblokują Metacritic dla wszystkich to gra szybko zostanie wyjaśniona.

Już zaczyna się słodkie pierdzenie, że ocena na Meta tak niska bo to review bombing od posiadaczy PS5 🤐

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie łaże po tej Nowej Atlantydzie, jestem w Studni, i dochodzę do wniosku, że poziom oprawy graficznej to taki Deus Ex Mankind Divided z 2016, tylko, że jakimś cudem wszystko właściwie wygląda gorzej.

  • Like 2
  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, MJRegul napisał:

Już zaczyna się słodkie pierdzenie, że ocena na Meta tak niska bo to review bombing od posiadaczy PS5 🤐

Teraz każdy kto oceni grę negatywnie będzie zazdrosnym posiadaczem ps5 😅

Z drugiej strony właściciele xboxa będą zaciekle bronili Starfielda bo w końcu mają prawię ekskluzywną grę o której jest głośno...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Strilok napisał:

HulkHogan zapowiedział Starfield  HD Reworked

 

Oo to może w końcu będą te skały :szczerbaty:

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
59 minut temu, frog67 napisał:

Widze ze ocena na steam już na granicy bardzo pozytywnej - pozytywnej bo 80%  więc pomału spada :E 

Wyłącz filtry (zapewne językowy - twoje vs wszystkie języki) - jest 76% :) 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Początek gry w kopalni rewelacja, miałem wrażenie, że gram na IPS, a nie Oledzie, ten filtr to jest porażka.

 

Obudził się we mnie złomiarz, normalnie fallout w kosmosie. :E

zlom.jpg

 

Oczywiście nie obyło się bez dodatkowych wrażeń.

60fps-shock.gif

 

To się wstrzeliłem z odpowiedzią.

4090.jpg

🤭

 

 

Edytowane przez Doamdor
  • Like 1
  • Haha 4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sposób w jaki wykorzystywana jest w tej grze umiejętność perswazji, pozostawia sporo do życzenia. Jedna z pierwszych misji głównego wątku, gdzie masz przekonać bandytów, aby opuścili bank i uwolnili zakładników - podchodzisz do interkomu, każesz im opuścić bank i uwolnić zakładników (logicznie,nie?). Co też czynią. :E Twoje argumenty to dwa zdania na krzyż. Nie ma żadnego backgroundu, wykorzystania zebranych w mieście informacji, nic. Jak do tej pory za każdym razem, w każdym zadaniu, wyglądało to tak samo - nikt się nie kryje z tym, że ta opcja została dodana na siłę, aby uzasadnić jej istnienie. W zasadzie lepiej z niej w ogóle nie korzystać.

Gra ma spore problemy z poziomem trudności. Nie widzę żadnej różnicy w walce z bandytami na 5 poziomie, a z tymi na 15 czy nawet 25. Trochę więcej biorą na klatę i tyle. Mając level 5, tłukłem przeciwników na 30-40 bez większego problemu. Sugeruję od razu zwiększyć poziom trudności, jeśli ktoś szuka jakiegokolwiek wyzwania. Walka w przestrzeni kosmicznej to coś całkiem innego. Podoba mi się to, że fajnie oddano masę statku - czuć kiedy latamy wielkim, ciężkim klocem, a kiedy siadamy za sterami zwinnego statku bojowego. Niestety jeśli ktoś spodziewał się efektownych dogfightów, tutaj ich nie uświadczy. Potyczki to z reguły klasyczny dick content, czyli kto ma większe działa i mocniejsze tarcze. Nie ma za wiele miejsca na manewrowanie, uniki czy jakąkolwiek taktykę, nawet szybsze statki są za mało ruchliwe, aby uniknąć ostrzału. Z drugiej strony ma to sens, to nie są małe, zwinne gwiezdne myśliwce, tylko kosmiczne samochody ciężarowe.

Rozczarowała mnie muzyka, spodziewałem się trochę "mroczniejszych" klimatów. Yep, to akurat kwestia mocno subiektywna. Rozważam też porzucenie wszelkich towarzyszy, miło że uwzględniono to w drzewku rozwoju. Na razie jedyną postacią, która nie irytuje po 15 minutach, jest irytujący startowy robot. Reszta to pozbawione charyzmy manekiny robiące za magazyn złomu.

  • Like 1
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Vulc napisał:

Czasem jest tak, że tekst recenzji nie uzasadnia w żaden sposób oceny końcowej, ale przynajmniej autor ma spokój i nie zostanie wykluczony z grona osób, które otrzymują dostęp do gier przed premierą. Bo przecież ludzie patrzą głównie na cyferki, one też są najmocniej eksponowane. To niestety biznes, więc ciężko tutaj o zdrowy grunt. Zgadzam się również w kwestii "nie można być obiektywnym, bo każda opinia jest siłą rzeczy subiektywna". To często stosowane i IMO bardzo krzywdzące uproszczenie. Na ocenę danej gry składają się elementy, które jak najbardziej podlegają obiektywnej ocenie - grafika, animacje, stopień rozbudowania. Inne już mniej, choćby dialogi i postaci można ocenić na oba sposoby. Z pewnością nie jet to zero-jedynkowa sytuacja.

Cos w tym jest, ocena rozbita na kategorie lepiej to odzwierciedla. Ale to sie nie przyjmie, zbyt skomplikowane na szybki rzut oka w mediach.

Osobiscie uwazam ze dobrym kompromisem jest podwojna ocena. Dla mnie Starfield technicznie moze gdzies miedzy 5-6 stoi, ale to tez z sentymentu i tez przyzwyczajenia do tego co Bethesda robi, zawsze byli zacofani pod tym aspektem. 

Za to od strony gameplayu i tego jak sie bawie spokojnie 9/10. Za wolnosc, mozliwosc zabawy we wlasny sposob i tez prosta ale wciagajaca fabule prowadzaca przez sciezke zbierana dodatkowych questow pobocznych rowniez z fajnymi watkami. Ma cos w sobie ze ciagle chce mi sie cos w niej zrobic, i ciagle mam tone ciekawych opowiesci, przedstawionych z wciagajacej perspektywy.

  • Like 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i kto na ochotnika się zgłasza, że złapać kod  dla "M1911" tym sposobem i mi go podać bo mi potrzebny?

 

To find your weapon's reference ID, drop the weapon on the ground, open the console command, and click on the weapon. Your "WEAP (ID Code)" will now be displayed.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem miejscówkę związaną z jednym z pierwszych wątków, która wygląda IMO przepięknie. Czemu cała gra nie może być tak wykonana :(

 

Edytowane przez MJRegul

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, bleidd napisał:

Od dawna to mówię, że można dążyć do obiektywizmu w recenzjach i rzetelnie każdy element ocenić to od razu jeb "recenzja z definicji jest subiektywna" i po rozmowie. "Jemu się podoba i nie dyskutuj jego 10/10". Jak piszesz sobie bloga do poduszki to sobie wystawiaj i 11/10 ale jak ktoś się chce tytułować recenzentem to niech coś za tym idzie.

"U mnie działa dobrze i mi się podoba" - @Userkamil

Godzinę temu, Ryszawy napisał:

Tak sobie łaże po tej Nowej Atlantydzie, jestem w Studni, i dochodzę do wniosku, że poziom oprawy graficznej to taki Deus Ex Mankind Divided z 2016, tylko, że jakimś cudem wszystko właściwie wygląda gorzej.

Ale za to wymagania wyższe niż CP2077 :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Forum to nie blog czy recenzja to w czym masz problem?

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Strilok napisał:

HulkHogan zapowiedział Starfield  HD Reworked

 

nie rozumiem jak to jest że w 2023 roku do największych gier AAA typu CP czy Starfield najlepsze tekstury robi modder. Czy ktoś w temacie wie dlaczego natywnie w produkcjach one są tak niskiej jakości że wymagają ręki moddera żeby to jakkolwiek wyglądało? Unifikacja międzyplatformowa i dostosowanie do najsłabszej platformy na której gra ma działać czy jak?
Kiedyś miałem mały epizod z grafiką 3d i tekstury tak naprawdę nakłada się na koncu w renderingu, więc przy renderignu w czasie rzeczywistym zwięszenie zasobów wynika przekłada się tylko (i aż, w dobie 4060 8GB :E) na większe zużycie VRAM i naprawdę kompletnie nie rozumiem tak niskiej jakości. Dziwne tym bardziej, że Na bank developerzy mają oddzielne zespoły do tworzenia teksutr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
54 minuty temu, Sheenek napisał:

Cos w tym jest, ocena rozbita na kategorie lepiej to odzwierciedla. Ale to sie nie przyjmie, zbyt skomplikowane na szybki rzut oka w mediach.

Za to od strony gameplayu i tego jak sie bawie spokojnie 9/10. Za wolnosc, mozliwosc zabawy we wlasny sposob i tez prosta ale wciagajaca fabule prowadzaca przez sciezke zbierana dodatkowych questow pobocznych rowniez z fajnymi watkami. Ma cos w sobie ze ciagle chce mi sie cos w niej zrobic, i ciagle mam tone ciekawych opowiesci, przedstawionych z wciagajacej perspektywy.

Dodatkowo ewentualne rozbieżności między tekstem a oceną końcową, będą tutaj zbyt widoczne, co prowadzić może do niepotrzebnych pytań. Generalnie nie jest to kwestia, którą można jakoś sensownie rozwiązać, pamiętając o interesie obu stron - recenzentów i graczy. Dlatego dla mnie ważne są opinie ludzi na forach i mała grupa recenzentów, którzy - jak reszta - ogrywają dopiero po premierze. Pomijając skrajne oceny aka "straszne gówno" lub "fantastyczna produkcja". Te z miejsca można zignorować.

Tak, jest tutaj z pewnością co zwiedzać i gdzie lecieć. Niestety za ilością nie idzie jakość, za często widać też zmarnowany potencjał. Przykład - spotkałem dziś na swojej drodze między systemami "babcię". Wywołała mnie i zaprosiła na coś do jedzenia. Okej, dokujemy. Jest babcia, jest jedzenie. Zjadłem, krótka wymiana zdań i... koniec. Śmiej się lub nie, ale byłem przekonany, że to pułapka, po zjedzeniu kanapeczki stracę świadomość, zostanę okradziony albo pozbawiony statku, zamknięty w kajucie lub magazynie, cokolwiek. Sytuacja aż się prosiła o takie rozwiązanie. Brakuje mi jak na razie fajnych, przypadkowych akcji, wszystko wydaje się sztywne, wyplute z generatora. Wątek główny ledwie liznąłem, więc się jeszcze nie wypowiem.

Największą bolączka tej gry jest to, że przeniesiono fundament z Fallouta/TES w nowy setting, nie zastanawiając się specjalnie nad tym jak on to przyjmie. A że świat w Starfieldzie siłą rzeczy nie jest tak skondensowany jak we wcześniej wymienionych seriach, dostaliśmy przede wszystkim pusty kosmos i generyczne planety. Sytuacji nie poprawia wspomniany brak randomowych wydarzeń (przynajmniej na ten moment), przez co każda kolejna trasa między systemami jest coraz bardziej nużąca.

Edytowane przez Vulc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wymęczyłem 13 godzin. Koniec, usunięte z dysku. 

Ze wszystkich gier AAA w jakie kiedykolwiek grałem ta to absolutnie najgorszy syf z jakim miałem do czynienia. Takiego poziomu generyczności, nijakości gównianości już się nie da pobić. Bardzo podobały mi się TESy i nowe Fallouty, szczególnie NV (choć to nie Bethesda), lubię gry w tej formule ale to jest zwyczajny żart. Gdybym miał to wymęczyć do końca i ocenić, pewnie dałbym z 4/10. 

Koniec świata.

  • Haha 1
  • Upvote 5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...