Skocz do zawartości
Spl97

Socket AM5/Zen 4 - wątek zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

15 minut temu, ShaDow_Pro napisał:

U mnie na Aorusie Z790, można wybrać skąd dane złącze ma brać info o temperaturze. 

U mnie w Gigabyte GamingX Z690 też można wybrać z którego czujnika ma być "wysterowane" złącze wybranego wentylatora. Super sprawa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Wybierając czujnik dla CPU trzeba się liczyć z tym, że wentyle będą robić przewiewy w momencie kiedy boost CPU będzie skakał w górę, nawet podczas przeglądania internetu. Jeśli ktoś jest wrażliwy na takie numery to może ograniczyć prędkość rozpędzania się wentyli (u MSI jest to opcja step up time) lub zmienić czujnik na np. system (nie mylić z Windowsem, chodzi tu o ogólną temperaturę płyty głównej).

Edytowane przez caleb59
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@caleb59właśnie tego mi brakuje na asusie po msi, tam sekcja ustawiania wentyli była bardzo rozbudowana względem tego co mam tutaj...tu nawet w biosie  nie mogę zmienić po jakiej temp (cpu, system) mają wentyle dmuchać, czy właśnie ustawić czasu ich reakcji.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No bieda straszna z wentylami na Asus. Eh. W Gigabyte robisz co chcesz. Tu ani opóźnienia, ani wyboru z czego ma czytać. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Boże... Dlaczego ja tak długo siedziałem z tym niebieskim gównem. Przecież to co jest tutaj to jakaś je** abstrakcja... 

Miles Morales 

KS 200-210W, 75-85 stopni 

7950x3d 95W, 65 stopni, wentyle chłodnicy na 800

Kosmos 🤯🤯🤯🤯🤯🤯🤯🤯🤯🤯

@Phoenix. przepraszam za wszystko. Miałeś rację 🙃

  • Haha 6
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

95W? To pan go jeszcze nie używałeś. :E W idle się nie liczy.

Edytowane przez caleb59
  • Haha 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@PiPoLiNiOPamietaj tez zeby ustawic ram i kontroler 1:1 ;)

Na jakich ustrawieniach te 95W bo jak dla mnie cos i tak za duzo ?? ale dwa chiplety to moze. Bo 95W to mi nawet w CB23 nie pobiera :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Nie wiem na jakich. Na stock + expo 6000 ;) A gdzie ten kontroler się sprawdza? Strasznie gorące te chipsety są. Z tego co widzę w google to chyba norma, ale 70-85 stopni to raczej sporo. Na pulpit 77, aczkolwiek fakt, że mam na dworze 33, a w pokoju saune aktualnie...

Edytowane przez PiPoLiNiO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

UCLK=MEMCLK ma być, wtedy masz pewność, że ciśnie 1:1. Możesz jeszcze curve dać na np. -20/-25/-30 (jeżeli będzie ci wywalać cepa, zwłaszcza w idle, to zmniejszaj tę wartość). Z racji, że asus ma jakieś upośledzone biosy w tej gen i nie daje już opóźnienia startu wentyli (w tufie x570 to miałem na am4, teraz w steel legend też mam) ustaw wentyle do akceptowalnego poziomu, żeby jak najmniej skakały. Czyli najlepiej stałą wartość obrotów do np. 80 stopni, żeby ci nie świrowało na pulpicie czy przy przeglądaniu sieci. Takie chwilowe skoki temperatury na ryzenach to jest normalność od dawna. I jak jest opóźnienie pracy wentyli, to problem jest zminimalizowany. 

 

Edytowane przez Kelam
  • Like 1
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak tak, wiem z wentylami. Tak samo robiłem na Intel :)

Dzięki za info o 1:1 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, PiPoLiNiO napisał:

No bieda straszna z wentylami na Asus. Eh. W Gigabyte robisz co chcesz. Tu ani opóźnienia, ani wyboru z czego ma czytać. 

Da sie :) opoznienia masz na przyspieszenie i zwolnienie. A zrodlo wybierasz na wszystkich kanalach procz tego dla cpu. -> wiekszosc Asusow tak ma. Pokaz zakladke z wentylami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już zrobiłem wszystko jak chciałem ;) Jest git. Czas odpalic cruncher i sprawdzić czy pożyje dłużej niz intel 🤣

Ale dalej nie kumam temperatury chipsetów. One rosną na pulpit, a maleją jak gram. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To są tylko chwilowe skoki, gdy cep dowali na automacie napięcia na chwilkę. Nie zwracaj na to uwagi. Nic prockowi z tego tytułu się nie stanie. Ważne, żeby podczas obciążenia temperatury się zgadzały. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
1 godzinę temu, PiPoLiNiO napisał:

Czas odpalic cruncher

Nie ma sensu tego odpalac, jedynie jaki progam odpalam na AMD to CB23 w czasie rzeczywistym zapetlony na 10min. Od premiery AM5 wszytsko stabilne :E Jak przejdzie 10min to jest rock stable i to w kazdje kompilacji szaderow itp.

cruncher na intelu glownie tesotowal kontroler, a na amd jest on mega "luzny".

Edytowane przez Phoenix.
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
54 minuty temu, Kelam napisał:

To są tylko chwilowe skoki, gdy cep dowali na automacie napięcia na chwilkę. Nie zwracaj na to uwagi. Nic prockowi z tego tytułu się nie stanie. Ważne, żeby podczas obciążenia temperatury się zgadzały. 

Mi nie chodzi o temperaturę procka tylko chipsetów. 

@Phoenix. To był żarcik z tym cruncher :)

5 godzin temu, Kelam napisał:

UCLK=MEMCLK ma być, wtedy masz pewność, że ciśnie 1:1

Nie mam pojęcia jak i gdzie to ogarnąć na Asus... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
8 minut temu, PiPoLiNiO napisał:

Nie mam pojęcia jak i gdzie to ogarnąć na Asus..

Extreme tweaker -> DRAM Timing Control -> dajesz prawie na sam dół i znajdziesz UCLK DIV1 Mode

Edytowane przez ju-rek
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ju-rek Idzie jakoś oddzielnie kontrolować podświetlenie? Bo u mnie w Armoury albo wszystko albo nic. Nie mogę osobno płyty i osobno ram albo chłodzenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

synchronizacje trzeba wylaczyc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

No jak odznaczę to nic nie mogę zrobić. Więc albo mam jakiś błąd albo nie wiem :(

Czym różni się UCLK=MEMCLK od UCLK=MEMCLK/2 ?

Edytowane przez PiPoLiNiO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

albo synchro 1:1 ram i kontroler, albo kontoler dziala z polowa predkosci. Na AM5 wlasnie najlepiej ustawic synchro 1:1, ale ogranicza to max takty daily do 6000-6400.

Co do ARGB - cofam co napisalem wczesniej, Asus pokpil sprawe w sofcie i u nich nie da rady ustawic osobno. Na moim Z690-A musze ustawic synchro mb i argb w ich sofcie(Aura albo Crate), a potem wejsc do iCue Corsaira i ustawic inaczej dla MB :) wtedy ARGB zostaje jak bylo w sofcie Asusa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie. Ogólnie soft i bios to jest padaka straszna w porównaniu do Gigabyte niestety... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ja po MSI też byłem mocno zawiedziony biosem asusa...teraz niby przez ten prawie rok się przyzwyczaiłem ale przy kolejnym mobo raczej w asusa nie pójdę.

 

Plus taki że tuf b650 mi pasuje wizualnie do wizji black and white (czarne mobo, gpu i ram a reszta białe) :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy tuning ram działa na takich samych zasadach jak na Intel? Mam w aida ponad 70ns, więc tragedia. Też wystarczy dobrze trefi ustawić aby była znaczną poprawa? 

Czym na AMD testować stabilność? Na Intel mogłem przejść Anta Extreme 3h + Karhu 4h, a i tak wywalał cruncher... Jak to wygląda tutaj? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie największą poprawę zobaczysz obniżając tRFC na ile pozwalają kości i podnosząc tREFI do 65535. Podnosząc FCLK zwiększasz przepustowość, ale patrz na VSOC bo podnosząc go, zwiększasz ilość Watt pobieranych przez procesor. Testuj jak chcesz, ja puszczam TM5 1usmusv3 na 25 powtórzeń i Karhu 10000%. Cruncher VT3 sprawdzi ci podsystem pamięci i CO rdzeni, czy jest stabilne. Inni puszczają Realbench na 1h lub CB R23 na 10 min. Masz test pamięci w Aida64. Robisz jak uważasz i jak ta stabilność jest u Ciebie definiowana. 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 godziny temu, PiPoLiNiO napisał:

Boże... Dlaczego ja tak długo siedziałem z tym niebieskim gównem. Przecież to co jest tutaj to jakaś je** abstrakcja... 

Miles Morales 

KS 200-210W, 75-85 stopni 

7950x3d 95W, 65 stopni, wentyle chłodnicy na 800

Kosmos 🤯🤯🤯🤯🤯🤯🤯🤯🤯🤯

Zastanawiam się, w jakiej jaskini siedziałeś tyle czasu, że dopiero teraz zauważyłeś, że proce Intela są bardzo prądożerne bez limitów mocy albo z wysokimi limitami :E

  • Like 1
  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...