Skocz do zawartości
Camis

Transformacja energetyczna - OZE, Fit for 55, paliwa kopalne, ceny energii, limity CO2, samochody elektryczne

Rekomendowane odpowiedzi

@sabaru a w których to takie rewelacje?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, LeBomB napisał:

a w których to takie rewelacje?

Nie wiem, mam uwaloną stopę w bucie ortopedycznym i od miesiąca siedzę w domu i ogląda co mi wpadnie w ręce żeby czas zabić. Jak przerzucałem kanały w TV to trafiłem na wiadomości i akurat natrafiłem na info gdzie o tym mówiono. Że jak się topi marzannę, jak ma bibułę to to zatruwa środowiska w tym wypadku rzekę i takie tam bla bla bla. Teraz jak coś szukałem o tym w necie to też można trafić na wzmianki że to nie ekologiczne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 17.03.2024 o 05:25, T0TEK napisał:

No i właśnie takiej przyszłości się spodziewam, tak będzie wyglądać ładowanie pod blokiem :D Modern problems require soviet solutions :E

Uwierz mi ze nie będzie tak wyglądać  z prostej przyczyny  ,producenci elektryków zablokują  możliwość  ładowania   aut  z  takich źródeł   .

Tesla już w zeszłym roku  zapowiedziała ze w 2024   zablokuje możliwość ładowania  swoich aut (wybranych modeli jak na razie  )  z  domowego gniazdka  ...

 

 

No i coś jeszcze o  elektryfikacji   która  tak "świetnie" się  rozwija  przecież ....

Niemcy i Szwedzi odwracają się od elektryków. Polska na dole tabeli

https://businessinsider.com.pl/gospodarka/niemcy-i-szwedzi-odwracaja-sie-od-elektrykow-polska-na-dole-tabeli/qb4rl76

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z calkowitej elektryfikacji nic nie wyjdzie. Patrzac na to, ze Arabia ma plany wejsc ostro w paliwa syntetyczne to kierunek wydaje sie chyba przesadzony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Póki co tym przesądzonym kierunkiem jest właśnie pełna elektryfikacja w segmencie osobowych.

Jazda na syntetycznym będzie znacznie droższa niż na "prądzie" czy na obecnych paliwach jak benzyna/diesel.

Będą na tym jeździły sportowe czy terenówki i opancerzone/limuzyny.

Arabia się dostosowuje, nie maja wyjścia. Wiedzą że spadnie sprzedaż tradycyjnych paliw, więc inwestują w produkcję nowych. O czym miałoby to przesądzać?

 

@raiders Art który wrzuciłeś mówi o wzroście sprzedaży elektryków 10% rdr w lutym, w UE.

A o tym jakie metody ładowania będą, w UE przynajmniej, będzie decydowała Unia a nie producenci samochodów. Ładowanie z gniazdka jest tu wręcz kluczowe, przynajmniej dla mieszkańców domów jednorodzinnych. UE idzie bardzo mocno w przydomowe instalacje paneli.

Edytowane przez Badalaman

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, sabaru napisał:

Z nudów dzisiaj oglądałem wiadomości i w net już marzanny na  pierwszy dzień wiosny nie będzie można topić bo to przecież szkodliwe dla środowiska. Ciekawe jeszcze do jakich absurdów dojdzie z tym zielonym nieładem.

Ja to bym tych gówniaków na łono natury nie wypuszczał. Pozamykać w domu i niech się uczą że jest tylko hotel i praca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można robić te kukły z materiałów biodegradowalnych. Najlepiej naturalnych jak wysuszone trawy(siano) czy nieco słomy.

Właściwie to od lat byłem pewny że to oczywiste, że nie można wrzucać śmieci do wody. I to nawet w Polsce przecież jest nielegalne.

Także zastanawia mnie czym jesteście zaskoczeni i czego tu możecie nie ogarniać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Od miliona lat topimy marzanny ale jakoś na Malediwach nie wypływają?

A wiesz dla czego? A dam ci taką ciekawostkę: 

Kilka faktów na temat opakowań biodegradowalnych. Nawet jeśli na marzannie będzie kilka gram bibuły, to co z tego? Jej struktura jest tak solidna, że nawet nie wytrzyma tego okresu podanego niżej.


CZY WIESZ, ŻE...
Czas rozkładu powszechnie występujących odpadów w wodach morskich szacuje się następująco:
- papier = 2 miesiące
- drewno = 2 lata
- stal = 50 lat
- aluminium = 200 lat
- plastik = 450 lat
- szkło = nieskończoność

 

Edytowane przez Minciu
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
31 minut temu, Minciu napisał:

Ja to bym tych gówniaków na łono natury nie wypuszczał. Pozamykać w domu i niech się uczą że jest tylko hotel i praca.

Zawsze mogliby pierw pojsc topic marzanne a pozniej sprzatac las. Tak sie przynajamniej robilo na poczatku lat 90’tych i w lasach nie walalo sie tyle smieci co obecnie. A i frajda byla jak ktos dlugi patyk znalazl i mozna nim bylo pokrzywy siekac :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, Minciu napisał:

Od miliona lat topimy marzanny ale jakoś na Malediwach nie wypływają?

Łał jesteś z jakiejś rasy kosmitów? Byliście na Ziemi milion lat temu?! Konkretnie ;)

 

Kukiełki zwykle nie spływają do morza. Zatrzymują się w pobliżu wrzucenia.

Natomiast jak pisałem, nawet w Polsce  od lat obowiązuje zakaz wrzucania śmieci do wody czy lasu. To jest karane w naszym wewnątrzkrajowym systemie prawnym, UE nie ma nic do tego.

 

Czasami są większe imprezy, dużo kukiełek wrzucanych w jednym miejscu, ale kawałek dalej są wyławiane i wyrzucane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Nawet jak zatrzyma się to w rzece, to co z tego? Wszystko jest rozkładane. 

Ja to mam wrażenie że właśnie też z kosmitą gadam :D To nie śmieci, to kukukiełka i tradycja. W jaki sposób te kukiełki nagle dewastują środowisko? Cóż takiego robi ta bibuła, trawa i patyki? Dla czego nie zalega na Malediwach? 

Dla mnie śmieci to ci co wprowadzają takie debilne przepisy i mapety, które to łykają jak pelikany. Dla Ciebie moja bio kukiełka. Weźcie wywalcie wszyscy baranka w ścianę bo marnujecie tlen i przerabiacie go na dwutlenek.

Edytowane przez Minciu
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O kukiełki z trawy i słomy oraz drobnych gałęzi nikt raczej pretensji nie ma. Pisałem o tym wyżej. Takie się dziś robi w szkołach czy przedszkolach.

Przepisy dotyczące zakazu wrzucania śmieci do wody są u nas od lat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze słyszę, żeby ktoś robił kukiełkę z plastiku. Dodatkowo często są palone przed wyrzuceniem do wody, wiec skoro ktoś teraz twierdzi że będzie zakaz topienia, to niech się rypnie w łeb i zajmie czymś pożytecznym, a nie dewastacją tradycji.

12 godzin temu, sabaru napisał:

Z nudów dzisiaj oglądałem wiadomości i w net już marzanny na  pierwszy dzień wiosny nie będzie można topić bo to przecież szkodliwe dla środowiska. Ciekawe jeszcze do jakich absurdów dojdzie z tym zielonym nieładem.

Gdzie tu jest napisane że nie ma pretensji do topienia biodegradowalnej marzanny? Ja czytam wyraźnie że jest ban i tyle. Bo się komuś coś przyśniło. Nikt lalekt ze sklepy do rzeki nie wrzuca, ale pewnie jak jakaś ameba nigdy nie brała w tym udziału to może tak myśli? Jakiś aspołeczny pajac teraz chce od społecznic kolejne pokolenia.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
1 godzinę temu, Minciu napisał:

Ja czytam wyraźnie że jest ban i tyle. Bo się komuś coś przyśniło.

No czytasz wyraźnie, że ktoś słyszał, że w jakimś programie mówili, że ma być taki zakaz. 100% zgody, że się komuś coś przyśniło - tylko pewnie właśnie ten zakaz.

Podejrzewam, że chodziło o możliwość dostania mandatu za zaśmiecanie jeśli topimy marzannę z materiałów które nie są biodegradowalne. Co jest zresztą wałkowane od wielu lat.

Edytowane przez Boldwyn
  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

1. Topienie marzanny, jako tradycja narodowa wywodząca się ze starodawnych wierzeń, nie jest u nas karane mandatem.

2. Marzanna kiedyś robiona była z patyków, słomy i ewentualnie płótna, ale płótno kiedyś było zupełnie inne, bo bez domieszek poliestru czy innych sztucznych włókien.

3. Bibułę kiedyś barwiło się barwnikami pochodzenia naturalnego, teraz w sumie ciężko to określić

4. Kiedyś marzanna była podtapiana a na koniec spalana, a nie tak jak to ma miejsce od jakiegoś czasu, że tylko się wrzuca do wody i tyle. 

Reasumując. Jeżeli jest to z materiałów naturalnych to wiadomo że nie szkodzi, zatem po prostu chodzi o świadomość, by marzanna nie była robiona z materiałów, które staną się śmieciem w rzece, albo których rozkład nie uwolni substancji mogących zaszkodzić lokalnemu ekosystemowi. Po prostu tyle. 

Dlatego pytałem o źródło tych rewelacji, bo o tym słyszałem już nie raz i właśnie chodzi o to by marzannę robić z materiałów biodegradowalnych, bo w zasadzie z takich była robiona przez stulecia. O zakazie nigdzie nie słyszałem do tej pory.

Edytowane przez LeBomB

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Idioci z PGE znów się "pomylili" na swoją korzyść. Mam nowe rachunki za 6 miesięcy, teraz bardzo niskie.

Wcześniej zawyżali o 80 zł miesięcznie zyskując na inflacji (potem korekty). Teraz mocno zaniżony, prognoza o 700 kWh mniejsza od tego co zostanie zużyte i pewnie te 700 trzeba będzie zapłacić w nowych cenach (bo tak dopłacali inni, 30 czerwca lub 1 lipca będzie odczyt szacowany czyli mocno zaniżony więc od 1 lipca do 2x września wyjdzie megazużycie).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@sino

A nie możesz napisać do nich, by wartości prognoz wyliczyli Ci dla innego zużycia? W Tauronie jest taka opcja, może w PGE też jest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, sino napisał:

Idioci z PGE znów się "pomylili" na swoją korzyść. Mam nowe rachunki za 6 miesięcy, teraz bardzo niskie.

Nie tylko ty, u mnie też PGE, płaciłem do tej pory co miesiąc ~250zł teraz prognozy przyszły po 100zł mimo wyższego zużycia. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie, w przyrodzie nic nie ginie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ja to dobrze rozumiem? Przykładowo, prąd kosztuje 2zł i po 15 minutach kosztuje 5zł. Potem za kolejne 15 minut cena prądu zmień się na 3zł. Itd. Tam piszą żeby upolować tani prąd trzeba wchodzić na jakąś stronę i sprawdzać co chwilę jakie są jego ceny. Jak to dobrze załapałem to przecież jest to powalone i komu będzie się to chciało sprawdzać.

https://www.o2.pl/biznes/niebawem-nowe-taryfy-za-prad-oszczedzanie-bedzie-wymagalo-wysilku-7011103553731552a

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

obnizone ceny przed wyborami? nowe nie znałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale to będzie w miarę łatwe do przewidywania no i zmiany będą dość gładkie raczej, a nie tak losowo poszarpane. Generalnie duża produkcja z OZE = niska cena. No i noc, kiedy mocno spada zużycie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Keken napisał:

obnizone ceny przed wyborami? nowe nie znałem.

taa w prognozie chyba XD

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, adashi napisał:

Ale to będzie w miarę łatwe do przewidywania no i zmiany będą dość gładkie raczej, a nie tak losowo poszarpane. Generalnie duża produkcja z OZE = niska cena. No i noc, kiedy mocno spada zużycie.

Nie tani z OZE, tylko tani gaz i tani węgiel.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, tgolik napisał:

Nie tani z OZE, tylko tani gaz i tani węgiel.

I jedno i drugie. Im więcej energii jest produkowane z OZE tym podatek doliczany do produkcji energii z paliw kopalnianych jest mniejszy. 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...