Skocz do zawartości
Camis

Transformacja energetyczna - OZE, Fit for 55, paliwa kopalne, ceny energii, limity CO2, samochody elektryczne

Rekomendowane odpowiedzi

26 minut temu, Minciu napisał:

Ile czasu będzie się zwracać te zainwestowane dodatkowo 30k PLN? 20 lat? 

Mając EV 3-4 lata w zależności od tras jakie się pokonuje rocznie.  

Ja robię rocznie 17tys km więc zakładając że EV konsumuję 20kwh/100km na przejechanie 17tys km potrzeba ~3500kwh. 

Przejechanie dieslem tej samej trasy kosztuje mnie 8tys zł więc rocznie mam 8tys zł oszczędności. Oczywiście w sezonie zimowym spora część energii na ładowanie EV pójdzie z sieci ale przy cenie 0.51gr w "tanich" godzinach będą to małe koszta. W sezonie zimowym robię ~3.5tys km na co zużyje ~1000kwh uwzględniając mniejszy zasięg. 

1000x0.51 = 510zl 

Realnie rocznie oszczędzam 7500zl. 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a "bony", limity  to nie socjal? magazyn jest na tyle dobry, ze mobilizuje ich do modernizacji sieci.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też socjal ale nie tak szkodliwy. Problemem tego magazynu jest to że nie istnieje.

Modernizacja sieci do takiego poziomu żeby wytrzymać przewymiarowane instalacje u każdego co by mieć "prąd na zimę" to nieosiągalny poziom i z założenia głupota.

Dlatego nawet KO się z tego wycofała a przecież obiecywali "złote zasady" ;)

 

PV można promować, dopłaty jak 'mój prąd' mogą być bo później możemy czerpać z tego korzyści a nie ponosić koszty przez 10 lat dla sieci i społeczeństwa.

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
41 minut temu, Minciu napisał:

I co to zmieni względem małej instalacji za jakieś 12kpln. Po dofinansowaniu 6kpln. Ile miesięcznie uda się oszczędzić dodatkowo? 100-200zl miesięcznie w porywach? Ile czasu będzie się zwracać te zainwestowane dodatkowo 30k PLN? 20 lat? Przy magazynie z gwarancją na 10 lat? Ile gwarancji mają w takim układzie panele i falownik?

TO ile   ci się inwestycja będzie zwracać  zależy  jakie masz obecnie  zapotrzebowanie na prąd /ile go zuzywasz miesięcznie /rocznie . Jak płacisz obecnie rachunki za prąd  ~150zl  to nie ma sensu zakładanie PV  . Jak płacisz +200 miesięcznie  to już inna sprawa ...

Skąd wziąłeś  20 lat  zwrotu  przy inwestycji 30tys ?

Na panele PV  masz 25 lat gwarancji  na uzysk  ,10 lat gwarancji  na wady produkcyjne . Wiadomo  każdy producent  może mieć +/-   inaczej ale    obecnie raczej więcej niż mniej .

Co do falownika  to przeważnie 5 lat  gwarancja jest ,ale np Solis daje 10lat   , są też  "bonusowe" lata /okres  gwarancji po rejestracji produktu na stronie producenta   czyli finalnie takie 7-8 lat  gwarancji  w zależności od producenta

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mowa chyba o magazynie nie samych panelach. Magazyny póki co to droga zabawa i mało kto jakieś większe robi.

Choć pod kątem posiadania samochodu myślę że można rozważyć.

 

Stare zasady dla motujących panele były na 15 lat. Była to forma zachęty do wejścia w panele. Koszty tego ponoszą pozostali odbiorcy prądu finalnie. Powinno zostać jak zagwarantowano do 15 lat i tyle. Reszta montuje teraz już na nowych zasadach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
9 minut temu, Badalaman napisał:

Mowa chyba o magazynie nie samych panelach. Magazyny póki co to droga zabawa i mało kto jakieś większe robi.

 

Nie magazyn  energii to nie koszt  miliona złotych , 10kWh   do domu jednorodzinnego to koszt max 25-30tys PLN   z montażem ( minus  dopłata ) ,mowa o średniej klasy  porządnym sprzęcie .

https://fotowoltaikaonline.pl/magazyn-energii-cena#10kwh

Owszem może i sam magazyn kupić za 50tys   ale to jak ze wszystkim .

Masa ludzi  którzy teraz się  buduje   zakłada  PV z magazynami i  są zadowoleni z  inwestycji .   Na   dom  jednorodzinny taki magazyn 10kWh  to optimum .

Mowa o nowych magazynach ,ale   z powodzeniem można kupić używane  5-7  letnie z Holandii czy  Niemiec  za  śmieszne pieniądze ale  to  rozwiązanie nie dla wszystkich .

Edytowane przez raiders

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie.
Ci z przewymiarowanymi instalacjami powinni przejść na nowe zasady.

A najlepiej wszyscy i to jak najszybciej.

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

problem przewymiarowanej instalcji, to dokladnie ten sam problem jak zle dobrana PC - to jest problem systemu, a nie ludzi, ze promuje doplatami/bonami/limitami brak wiedzy, naciagaczy i ogolnie patologie w OZE. teraz nagle sie obudzili, ze najpierw masz miec audyt energetyczny, aby ubiegac sie o dofinansowanie na termomdernizacje. dopiero na to wpadli jak ludzie zaczeli plakac, ze wiecej placa na energie , a mialo byc mniej. np. roczna produkacja PV, nie powinna przekraczac +/- rocznego  z ostatnich 2-3 lat, zuzycia energii. problem OZE to nie tylko magazynenergii, ale caly system

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To przyspieszenie oze (szczególnie pv, bo turbiny to wiadomo) wynikające z tych programów socjalnych to dobra ogólnie sprawa dla wszystkich, bo oddala widmo blackoutów raczej na bardzo długo. Wygenerowało to patologię i teraz pora tę patologię naprawiać. Oraz powoli kończyć te programy socjalne.

Tym bardziej, że kolejne generowanie patologii jest w drodze (dopłaty do elektryków).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Tak, tylko np. brak jasnych wymagań co do pomp ciepła wprowadził zamieszanie na rynku, bo niektórzy sprzedawali jakieś chińskie badziewie, które parametry to miało tylko na tabliczce, a w praktyce w życiu ich nie osiągnęło. Dopiero od kwietnia tego roku jak chcesz dofinansowanie do instalacji pompy ciepła to taka pompa (w sensie model) musi mieć potwierdzone parametry techniczne w wyniku badania przez certyfikowane/akredytowane laboratorium.

Takie badania oczywiście musi zlecić dla danego modelu pompy producent lub importer/dystrybutor.

Edytowane przez LeBomB

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, DjXbeat napisał:

Mając EV 3-4 lata w zależności od tras jakie się pokonuje rocznie.  

A nie mając EV? :) Bo EV to ostatnia deska ratunku dla takich przewymiarowanych instalacji. 

3 godziny temu, raiders napisał:

TO ile   ci się inwestycja będzie zwracać  zależy  jakie masz obecnie  zapotrzebowanie na prąd /ile go zuzywasz miesięcznie /rocznie . Jak płacisz obecnie rachunki za prąd  ~150zl  to nie ma sensu zakładanie PV  . Jak płacisz +200 miesięcznie  to już inna sprawa ...

Skąd wziąłeś  20 lat  zwrotu  przy inwestycji 30tys ?

Na panele PV  masz 25 lat gwarancji  na uzysk  ,10 lat gwarancji  na wady produkcyjne . Wiadomo  każdy producent  może mieć +/-   inaczej ale    obecnie raczej więcej niż mniej .

Co do falownika  to przeważnie 5 lat  gwarancja jest ,ale np Solis daje 10lat   , są też  "bonusowe" lata /okres  gwarancji po rejestracji produktu na stronie producenta   czyli finalnie takie 7-8 lat  gwarancji  w zależności od producenta

Enphase daje 25 lat gwarancji (poza magazynem).

Jeżeli zyskasz z instalacji 200 zl na miesiąc. To po ilu miesiącach będziesz miał 30tys zysku?  12.5 lat. Jeżeli zysku będzie 100zł na miesiąc to ile czasu będzie się zwracać 30tys? 25lat jak dobrze liczę? Na sprzęcie który ma przeważnie 5 lat gwarancji. W porywach 10 lat? Magazyn też chyba max 10 lat gwary ma? Czyli nie masz gwarancji nawet, że sprzęt wytrzyma do czasu kiedy będzie miał szansę sie zwrócić. 

Pomijając EV który bedziemy tak jeździć, żeby ładował się z dnia a w nocy kręcił dziesiątki kilometrów. Np na taxówce nocnej XD Umówmy się, sytuacja w której ładujemy EV w domu zawsze jak świeci słońce jest niezwykle skrajną sytuacją.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
3 godziny temu, DjXbeat napisał:

Ja robię rocznie 17tys km więc zakładając że EV konsumuję 20kwh/100km na przejechanie 17tys km potrzeba ~3500kwh. 

Zakładając że jeździsz dużo w nocy a wdzień siedzisz w domu na home office albo odsypiasz nocki.

 na

3 godziny temu, DjXbeat napisał:

.. Oczywiście w sezonie zimowym spora część energii na ładowanie EV pójdzie z sieci ale przy cenie 0.51gr w "tanich" godzinach będą to małe koszta. W sezonie zimowym robię ~3.5tys km na co zużyje ~1000kwh uwzględniając mniejszy zasięg. 

U mnie pojedynczy panel skierowany na południe (435wp) zrobił przez cały miesiąc grudzień 4.79kWh. Można se tym naładować co najwyżej hulajnogę. Nawet jak będziesz miał 25 takich paneli (10kwp) to wyjdzie ledwo 119kWh. Energii tyle co dla domu na tydzień-dwa bez wodotrysków w stylu grzanie wody, klima itp.

3 godziny temu, DjXbeat napisał:

Realnie rocznie oszczędzam 7500zl. 

Coś mi się nie wydaje, żebyś miał instalację na nowych zasadach ;) Ale moge się mylić i jeździsz jako taxi w taryfie nocnej lub lecisz home office ;) 

Wygląda na takie gdybanie naciągane do realnie oszczędzam 

Edytowane przez Minciu
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A i piszę to jako posiadacz instalacji na nowych zasadach ;-) I hulajnogi.. Myślałem nad EV, ale... na zimę to masochizm i marnotrastwo. Wystarczy mi że widzę co sie dzieje z hulajnogą jak temperatura zaczyna spadać poniżej 10*C Trochę jakbym w dieslu miał dziurę w baku. Auto stoi a prąd znika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
28 minut temu, Minciu napisał:

Zakładając że jeździsz dużo w nocy a wdzień siedzisz w domu na home office albo odsypiasz nocki.

Pracuję w systemie zmianowym więc każdego dnia jestem w stanie ładować auto ;)

29 minut temu, Minciu napisał:

U mnie pojedynczy panel skierowany na południe (435wp) zrobił przez cały miesiąc grudzień 4.79kWh. Można se tym naładować co najwyżej hulajnogę. Nawet jak będziesz miał 25 takich paneli (10kwp) to wyjdzie ledwo 119kWh. Energii tyle co dla domu na tydzień-dwa bez wodotrysków w stylu grzanie wody, klima itp.

Zgadzam się z tym ale tak jak napisałem wcześniej w  G12W w taryfie nocnej 22-6, 13-15 i cały weekend 1kwh kosztuję mnie 0.47zł a po uwzględnieniu podwyżek od lipca wyjdzie 0.51zl.  W okresie zimowym robię ~3500km więc przy cenię 0.51zl i ładowaniu w podanych godzinach za cały okres zimowy zapłacę ~500zl. Reszta to ładowanie z PV.

 

35 minut temu, Minciu napisał:

Coś mi się nie wydaje, żebyś miał instalację na nowych zasadach ;) 

Mam od października 2023 więc na nowych zasadach. No chyba że się w papierach walnęli :E

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

To zarzuć wykresami jeśli możesz jak udaje Ci się ogarnąć PV.

Ile produkuje instalacja, ile przejadasz a ile wysyłasz. Jeśli możesz oczywiście. U mnie można dzielić na godziny/dni/miesiace/lata. 

Tak np wygląda 2.4kwp bez EV pobieram z sieci prund jak jest tanio, jak zauważyłeś. Czyli uzysk z tego żaden, z magazunu. Jeśli miałbym nawet 5x większą produkcję, to po grzyba ona by była i tak? :D 

Montować więcej paneli i magazyn żeby w nocy jak jest tańsza taryfa nie kupić jakiś ochłapów? :) W życiu zwrotu bym się nie doczekał. 

image.thumb.png.ff4d2bae51af634418f51b35a567d556.png

 

W ten dzień przykładowo z magazynem 10KWh udałoby mi się nie wyeksportować nadprodukcji. Nie musiałbym też nic importować.. ale problem jest taki, że za dzień poprzedni miałbym już przepełniony magazyn, wiec te 10kwp i tak bym wysłał w świat. Tak samo w kolejny dzień. I to z panelami na rozkładzie na 3 strony świata. Z magazynem chyba nie ma sensu tak rozkładać paneli. Wystarczy południe. Ale dalej nie widze sensu zawalać pod 10kwp. No chyba że pokażesz u siebie ładne wykresy jak to pieknie wszystko się przejada w baku samochodu 😜 

 

Edytowane przez Minciu
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakbyś monitorował ceny energii 24/7 i sprzedawał na górce to magazyn i 10kwp by szybko Ci się zwróciły ;) Ale kto ma na to ochotę, chęci i czas. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, TheMr. napisał:

Jakbyś monitorował ceny energii 24/7 i sprzedawał na górce to magazyn i 10kwp by szybko Ci się zwróciły ;) Ale kto ma na to ochotę, chęci i czas. 

No akurat cen dynamicznych jak na razie to nie ma. Sprzedajesz energię już po 0,25zł za kilo wato godzinę, czyli za rozładowanie 10kWh można otrzymać 2,5zł :) 

2000-5000 cykli można obrobić takim magazynem na LifePO4

Przy marcowych cenach dałoby się wbić z magazynem 10kwh 5.000zł do nawet 12.500zł zanim zajedziemy ten magazyn jak kobyłę. No biznes życia by był :D Ile ten magazyn 10kwh kosztuje? 20-30tys? :) 

Czyli w najlepszym wypadku stracimy czas i 10-20tys zł za zdegradowany magazyn XD

I to bez uwzględnienia sprawności, bo jeszcze z 10% to na sprawności będziemy w plecy ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od 1 lipca będą. Po zmianach będzie jakaś tam opłacalność, ale w dalszym ciągu produkcje/magazyn prądu można spożytkować, bez sprzedawania do sieci ;) 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, mALEK napisał:

magazyn jest na tyle dobry, ze mobilizuje ich do modernizacji sieci.

Wirtualne magazyny destabilizują sieć, to bardzo złe rozwiązanie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Pożary elektryków: Nowe wytyczne ppoż. dla obiektów, w których parkują pojazdy elektryczne

Naukowcy we współpracy ze Strażą Pożarną przygotowali rekomendacje dotyczące ochrony ppoż. dla budynków, w których parkują i są ładowane pojazdy elektryczne. Zawierają dwa kluczowe punkty: szybką detekcję i ograniczanie rozprzestrzeniania się pożaru. Wiele obiektów wymaga inwestycji w dostosowanie do zaleceń.
Specyfika pożaru e-pojazdu i jego długotrwały charakter budzą obawy o ewentualne poważne szkody i zniszczenie sąsiednich samochodów i naruszenie konstrukcji budynku. Wg danych KG PSP w 2023 r. w Polsce doszło do 69 pożarów samochodów elektrycznych i hybrydowych. Uległ mu jeden taki pojazd na ponad 10 tys. Przepisy obligują projektujących nowe budynki do wyposażania ich w instalacje dla stacji ładowania. W takie instalacje wyposażane są także istniejące budynki. Przepisy nie zabraniają parkowania samochodów elektrycznych w garażach podziemnych.

Rekomendacje są wynikiem prac zespołu składającego się głównie z przedstawicieli Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej, Polskiego Stowarzyszenia Nowej Mobilności (wcześniej Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych) oraz Centrum Naukowo-Badawczego Ochrony Przeciwpożarowej – PIB. Zalecenia zostały zawarte w "Wytycznych w zakresie ochrony przeciwpożarowej w garażach w obiektach budowlanych, przeznaczonych do ładowania samochodów elektrycznych oraz hybrydowych plug-in". Jakie inwestycje będą musieli podjąć właściciele i zarządzający garażami podziemnymi, żeby spełnić zalecenia ppoż.?

...

http://elektroonline.pl/news/11992,Pozary-elektrykow-Nowe-wytyczne-ppoz-dla-obiektow-w-ktorych-parkuja-pojazdy-elektryczne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:rotfl:

 

 

 

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
18 godzin temu, Minciu napisał:

A nie mając EV? :) Bo EV to ostatnia deska ratunku dla takich przewymiarowanych instalacji. 

Enphase daje 25 lat gwarancji (poza magazynem).

Jeżeli zyskasz z instalacji 200 zl na miesiąc. To po ilu miesiącach będziesz miał 30tys zysku?  12.5 lat. Jeżeli zysku będzie 100zł na miesiąc to ile czasu będzie się zwracać 30tys? 25lat jak dobrze liczę? Na sprzęcie który ma przeważnie 5 lat gwarancji. W porywach 10 lat? Magazyn też chyba max 10 lat gwary ma? Czyli nie masz gwarancji nawet, że sprzęt wytrzyma do czasu kiedy będzie miał szansę sie zwrócić. 

Pomijając EV który bedziemy tak jeździć, żeby ładował się z dnia a w nocy kręcił dziesiątki kilometrów. Np na taxówce nocnej XD Umówmy się, sytuacja w której ładujemy EV w domu zawsze jak świeci słońce jest niezwykle skrajną sytuacją.

Możesz mi  powiedzieć co Ty liczysz i jak ?

Na moim przykładzie instalacji 5.19kWp

Koszt istalacji  24000tys   ,dotacja  5tys PLN    ,koszt finalny 19000tys /5kWp  . Koszt 1kWp 3800zl (  na 2020r )

Rachunki MIESIĘCZNE za prąd  przed założeniem PV 300-350zl  , roczne   ~4200kWh  , miesięcznie ~ 350kWh  , dziennie ~ 11 kWh

(Instalacja  najwięcej wyprodukowała w 2022  bo 5.10MWh  ,2021 4.4MWh  ,2023 4.51MWh  )

 

300zl (weźmy tą dolną  granice rachunku ) x12 miesięcy =3600zl za rok

19000 : 3600 =  5.27

TEraz  rachunki  po założeniu PV  , rozliczenie mam roczne   jak   instalacja wyprodukuje mniej niż pobiorę  to widomo dokupuję i płacę  z sieci .

Moje pierwsze rozliczenie  roczne po założeniu  PV z prognozą na cały rok  wynosiło 760zl   ,  drugie  rozliczenie  wynosiło już  530zl i miałem  230zł nadpłaty z pierwszego  finalnie zapłaciłem 300zl za cały rok  ....  obecne  rozliczenie z  30kwietnia   opiewa na 180zl za okres 01.05.2004- 30.04.2005

Czyli   są to same opłaty stałe

To  teraz powiedz  czy to się  opłaca  czy nie ?

Zwróćmy  uwagę jaka cena prądu była w 2020  a jak jest obecnie !!

Płaciłem 3600zł za rok   ,teraz płacę 180zł za rok   3600-180= 3420zl 

19000: 3420zl =5.5  okres zwrotu  poniesionych kosztów instalacji ? :)

 

Edytowane przez raiders

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak ktoś ma duszę DIY to można sobie samemu złożyć magazyn na LifePo4. 

Koszty już znacznie spadły, sam akumulator to:

4.8 kWh = 2x (24V*100AH) - 3000 zł

Do tego BMS itp i myślę że do 4000-4200 zł można zbudować sobie te 4.8 kWh.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, raiders napisał:

Możesz mi  powiedzieć co Ty liczysz i jak ?

Na moim przykładzie instalacji 5.19kWp

Koszt istalacji  24000tys   ,dotacja  5tys PLN    ,koszt finalny 19000tys /5kWp  . Koszt 1kWp 3800zl (  na 2020r )

o  teraz powiedz  czy to się  opłaca  czy nie ?

Zwróćmy  uwagę jaka cena prądu była w 2020  a jak jest obecnie !!

Płaciłem 3600zł za rok   ,teraz płacę 180zł za rok   3600-180= 3420zl 

19000: 3420zl =5.5  okres zwrotu  poniesionych kosztów instalacji ? :)

 

Opłaca się ale minimalnie.

Mając udekorowany dach instalacją PV, po 6 latach odzyskujesz swoje 19 tys.

Gdybyś za te 19 tys. kupił obligacje skarbowe 4-letnie, miałbyś do dzisiaj + 14 275,47 zł z odsetek.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, tgolik napisał:

Gdybyś za te 19 tys. kupił obligacje skarbowe 4-letnie, miałbyś do dzisiaj + 14 275,47 zł z odsetek.

A gdybyś kupił za te 19k zł BTC to dziś miałbyś 120000 zł.

Co to w ogóle za porównania. 

  • Confused 1
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   1 użytkownik

×
×
  • Dodaj nową pozycję...