Skocz do zawartości
Phoenix.

Intel Raptor Lake 13 generacja

Rekomendowane odpowiedzi

18 minut temu, Minciu napisał:

AMD są Plug&Play

Tzn na AMD, jak teraz patrze na platforme ktora mam 'testowo' (i raczej zostanie), to tez masz zabawe z:

- szukanie stabilnego IF i tu nawet zmiany biosow potrafia zdestabilizowac / ustabilizowac dane ustawy albo zmienic wydajnosc przy danych parametrach z tego co widzialem rozne pomiary i testy ludzi

- kombinowanie z ramem na 6400/6600 albo 7800/8000 (te drugie parametry raczej jako pobozne zyczenie czesto) i sprawdzanie ktore ustawy daja lepsze wyniki. Z 7800/8000 jeszcze zylowanie napiec i luzowanie timingow, zeby to zaczelo stabilnie dzialac (pozdro @novi! :) ).

a czesto najpierw sie plyta / napiecia skoncza zanim to ustabilizujesz. Moze na Asus ROG CROSSHAIR X670E HERO sa wieksze zakresy dla napiec dla ramu i imc ala tak jak to maja z790 Hero / Apex / Apex Encore itp i da sie to lepiej dostroic.

- dostrajanie CO wzgledem reszty parametrow ukladu i kombinowanie zeby sie w limitach zmiescic.

Jest z tym troche roboty, a zyski nie zawsze warte takiego dopieszczania parametrow, ale pobawic sie mozna.

18 minut temu, Minciu napisał:

No ja bym akurat wywalił małe jajca i dopiero zaczął zabawę w testy, pod tytułem efektywność. i9 wyjęte z pudełka działa jak spawarka. Do niczego się nie nadaje tak szczerze mówiąc ;) 

Tzn w ich tescie chyba glownie chodzilo o zrobienie testu pod takich uzytkownikow, ktorzy kupuja komputer i ma dzialac.

Nie kazdy siedzi po forach i probuje wyciskac maksimum z tego co wylosowal, albo poprzebieral sposrod dziesiatek sztuk. :)

9 minut temu, Kyle_PL napisał:

Jak chcesz by CPU pracował zgodnie ze spec, to musisz grzebać, co jest chore (domyślnie powinny te limity być włączone - nie byłoby tyle tematów na forum "bo mi się i5 13600K gotuje", a jak ktoś by chciał ściągnąć, to by sobie ściągnął).

Tez jestem takiego zdania, ze domyslnie powinny byc te cpu ustawione z limitami.

Edytowane przez zachy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, zachy napisał:

Tzn na AMD, jak teraz patrze na platforme ktora mam 'testowo' (i raczej zostanie), to tez masz zabawe z:

Niee, widzisz, zostawiasz 6000 z niskim CL i nic nie musisz dotykac. A jak sie uprzesz, to na keszu nic nie zmieni to praktycznie. Takie plag and plej zdecydowanie 10 leveli wyzej niz intel. 

Ale i na intelu nawet w takim CPU-Z stress test robi te 150 wat @5.5GHZ. Jaka gierka pociagnie wiecej? :) 

image.thumb.png.ce81695d7fb2ff07eb1e7f6cf29ecda8.png

ps nie patrz na temperature, ja mam cos z AIO nie teges

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, zachy napisał:

Tzn na AMD, jak teraz patrze na platforme ktora mam 'testowo' (i raczej zostanie), to tez masz zabawe z:

(...)

Tylko z drugiej strony...takiego x3d wrzucasz na mobo, zrobisz lub nie UV i będzie ok, bo on tak poblokowany że i tak nic prawie nie idzie z nim zrobić. Co do reszty to jak mówisz, można się bawić, ale zyski niekoniecznie są warte siedzenia godzinami :D 

 

Sam ustawiłem 6200 cl 30 i nawet nie kombinuję więcej :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie tylko dziwi seryjnie odblokowane TDP. Seria 9 była normalnie, nie wiem jak w 10-11.

Po co w takim razie robić specyfikację, wypisywać tyle i tyle. NON limit w papierach i koniec. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
46 minut temu, Minciu napisał:

Niee, widzisz, zostawiasz 6000 z niskim CL i nic nie musisz dotykac. A jak sie uprzesz, to na keszu nic nie zmieni to praktycznie. Takie plag and plej zdecydowanie 10 leveli wyzej niz intel. 

Ja bym to rozpatrywal pod katem performance.

Na intelu dostrajajac Czestotliwosc i timingi ram oraz OC + UV zyskasz wiecej

bo mocno poprawiasz fabryke.

 

Na x3d zyski sa niewielkie, ale nadal sa.

I przez sama archi z cache np na pamieciach zyski sa mniejsze, ale jakies tam sa tez.

o OC mozna praktycznie zapomniec z ramem powoli zaczynaja pojawiac sie biosy z AGESA takie, ze mozna 7800-8000mhz ustabilizowac ponoc :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, RTX4090 napisał:

Mnie tylko dziwi seryjnie odblokowane TDP.

Sądzę, że chodzi o pijar. W sumie jakieś wartości poboru rynek chce znać, a taki i9 13xxx bez limitu, na standardowej tabeli napięć (bez UV) ciągnie znacznie więcej niż 0,25kW, nie wspominając o wyraźnie eksponowanym "TDP" czyli PL1, czyli 125W dla i9 13900K/14900K. Gdyby nie było podawanych wartości, to wówczas przeciętny konsument zwróciłby większą uwagę na testy poboru w serwisach ... a tam by zobaczył nie 125W, tylko 300W, 400W i więcej (bo testerzy zwykle źle kontrolują pobór energii przez CPU, o czym niżej)

Z kolei testerzy świetnie wpisują się w strategię Intela, eksponując wydajność bez limitów (przy testach rzekomo nonOC). Czyli Intel może chwalić się wydajnością (patrz testy na portalach) i niskim oficjalnym poborem (125W).

Oczywiście portale niby robią testy poboru, ale jest to przez laika mało analizowane (w specyfikacji jest 125W ... right?), a poza tym te testy i tak są zrobione źle (często portale podają pobór całej platformy - więc można zawsze zwalić, że to inne śmieci dużo biorą ... a nawet jak ktoś mierzy pobór na EPS to i tak te pomiary są do śmietnika, biorąc pod uwagę straty na sekcji zasilania).

I tym zagmatwanym i szemranym sposobem proceder trwa w najlepsze: TDP 125W, a wydajność znamy z poboru 300W+ 🤣

Edytowane przez Kyle_PL
  • Like 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Intel w zależności co chce pokazać to włącza albo wyłącza limity, jak temperatura to wszystkie limity odpalone "bo tak ma być", jak słupki i FPS to wszystkie zdjęte ale wtedy ani nie pokazują temperatur ani poboru prądu. 🤣

  • Like 1
  • Confused 2
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 godzin temu, zachy napisał:

Tylko nie wiem czy ustawianie limitu mocy na i9 to juz nie ingerencja pewna, bo domyslnie niektorzy producenci zdejmuja kaganiec.

Kompletne zdejmowanie PL to jest ingerencja w specyfikację, a nie ustawienie limitu mocy :E

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, kadajo napisał:

jak słupki i FPS to wszystkie zdjęte ale wtedy ani nie pokazują temperatur

Słupki tak - ale nie dużo jest tego wzrostu.

FPSY - nie wiedziałem gry, żeby mieć > 200 W. Z ostatnich tylko CP2077 potrafi czasem pokazać 180W.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na własne życzenie grzejesz budę darmozjadami które przynoszą Ci 1% fps ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Budę to ciężko określić klasycznie - to ścianka jest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, tomcug napisał:

Kompletne zdejmowanie PL to jest ingerencja w specyfikację, a nie ustawienie limitu mocy :E

Od kiedy pamiętam przynajmniej wszystkie Asrocki nie mają żadne limitu na def ustawienia biosu :szczerbaty: Tylko kiedyś to nie stanowiło problemu :szczerbaty:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
34 minuty temu, sideband napisał:

Tylko kiedyś to nie stanowiło problemu :szczerbaty:

Otóż to, a teraz stanowi nawet od strony schłodzenia CPU, gdzie 14900K z Tj. Max podbitym do 115 C i tak throttluje :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie złożyłem dla jedenastolatki peceta na 13500 + B760m asrock steel legend. Jest power limit fabrycznie na auto. Robiłem test w XTU oraz R23 i jest power limit throttling. Sam już nie wiem czy ruszać to jak pecet ma być głównie do grania :)

Edytowane przez ket_rab

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie jaką płytę polecacie do i7 13700k?

Jeżeli w złym miejscu zapytałem to przepraszam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gigabyte GamingX Z790 choćby.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do mnie idzie Z790 Aorus Elite AX rev1.1 z 90A vrm, dam znać jak będzie ale myślę że spoko płytka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, i7home napisał:

AORUS jest jeszcze lepsza niż Gaming, także "OK" to mało powiedziane 👌. Inna sprawa, że możesz jeszcze rozważyć platformę na DDR5. Tak czy inaczej ta płyta co podałeś, jest oczywiście super, tyle że DDR4.

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Ciut droższy Prime-A ma odczyt SP z procka jak ktoś potrzebuje ;)

Jak ktoś "doskonałe" biosy od GB to proszę bardzo :szczerbaty:

Edytowane przez sideband

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...