Skocz do zawartości
Camis

Transformacja energetyczna - OZE, Fit for 55, paliwa kopalne, ceny energii, limity CO2, samochody elektryczne

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)
1 godzinę temu, raiders napisał:

Możesz mi  powiedzieć co Ty liczysz i jak ?

Przeczytaj poprzednie posty czego się tyczą.  Bo zerwałeś się z choinki i to na starych zasadach. Co chcesz udowodnić? Że opłaca się mieć wehikuł czasu i będzie wszystko się zgadzać? 

9 minut temu, Camis napisał:

A gdybyś kupił za te 19k zł BTC to dziś miałbyś 120000 zł.

Co to w ogóle za porównania. 

Obligacje Pinokia najlepiej było brać. Pewny zysk ;)

Jeszcze w drugą stronę bym uderzył, czy inwestycja w panele w każdym podanym przypadku odbyła się za gotówkę? Bo wydawanie dziesiątek tysięcy na raz jest często sporym wyzwaniem. Nie jeden kupił panele w kredyt i odsetkami już się nie chwali ;)

 

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, raiders napisał:

 19000: 3420zl =5.5  okres zwrotu  poniesionych kosztów instalacji ? :)

Niby tak. Brzmisz przekonująco. To powiedz jak to teraz zrobić?  Ten wirtualny magazyn energii, żeby mieć wywalone na takie wykresy jak wrzuciłem wyżej. Bo ty masz na to tak wywalone, że nie masz pojęcia o czym pisze. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Jakbym brał w kredyt to na 0% ;)

 A jeśli aż 5.5 lat wyszło na starych zasadach to na nowych faktycznie może się nie opłacać jak ktoś źle dobierze (za duża, za drogo..)

Godzinę temu, Camis napisał:

Jak ktoś ma duszę DIY to można sobie samemu złożyć magazyn na LifePo4. 

Koszty już znacznie spadły, sam akumulator to:

4.8 kWh = 2x (24V*100AH) - 3000 zł

Do tego BMS itp i myślę że do 4000-4200 zł można zbudować sobie te 4.8 kWh.

To jest dla tych co już nie łapią się na dotację (rozbudowa). Inaczej nie ma sensu bo za magazyn za 8000 i tak zapłacimy 4000 (i jeszcze pit..).

Chyba że ogarnąłby fakturę na te 4000... :D

Edytowane przez Wu70

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
33 minuty temu, Camis napisał:

A gdybyś kupił za te 19k zł BTC to dziś miałbyś 120000 zł.

Co to w ogóle za porównania. 

Na wszystko patrzę jak na inwestycję ze stopą zwrotu. Nie zainstalowałem paneli, bo lepiej potrafię zainwestować pieniądze. Prowadzenie działalności polegającej na produkcji prądu z PV na swoje i cudze potrzeby to dla mnie biznes jak każdy inny. Potrafię zainwestować pieniądze lepiej a już nawet zwykłe czterolatki są niewiele gorsze niż stare zasady a przy nowych zasadach są dużo lepszym rozwiązaniem.

Klima do ogrzewania i bojler z pompą ciepła opłacił mi się jak najbardziej (miałem wcześniej grzejniki elektryczne konwektorowe i zwykłe bojlery z grzałką), bo czas zwrotu inwestycji zamknął się w 15 miesiącach.

Edytowane przez tgolik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie. Duża instalacja się nie opyla. Im większa tym dłuższy zwrot. Magazyn energii nic nie da z duża instalacja. Bo magazyn działać będzie jedynie w nocy. W nocy kiedy śpimy a prąd jest w taniej taryfie. Nie wyczerpiemy z niego energii i przepełniony go na drugi dzień już z samego rana, max do 9-10h. Reszta produkcji pójdzie w gwizdek. Na oddanie do energetyki. Nawet jeśli magazyn da się ustawić na ładowanie tylko w południe, to ciągle nic tam nie wejdzie. I realnie będziemy takie 10kWh magazynu używać w zakresie 80-100%.

Jeśli ktoś twierdzi, że chmury coś zmienia, to przy instalacji 2.4kwm przy opadach deszczu prądu mam dość na zapotrzebowanie w energię domu. Szczególnie że każda instalacja PV ma nano magazyn energii który balansuje całkowite zużycie i produkcję w rozliczaniu godzinowym. Mogę zagotować wodę w czajniku a i tak nie zapłacę za pobrana energię z gniazdka, bo w skali godziny wszystko się zbalansuje. Jakby ktoś chciał zrobić w piekarniku kurczaka to może go sobie odpalić tak z 15 minut przed pełna godzina, to rozłoży się piekarnik na dwie godziny.

Mało tego nawet jeśli kupuję energię bo zabrakło produkcji, to są to niewielkie ilości. Po stronie licznika energii ruch widać na zakupie taki, jak u jakiejś samotnej emerytki. Rachunek na 50zl u posiadacza instalacji PV jest chyba zawsze rachunkiem grozy? 

Ja liczę, że moja instalacja nie zwróci mi się nigdy. Ale w momencie sprzedaży nieruchomości podniesie znacznie jej wartość oraz uatrakcyjni. Bo nie sądzę, żebym osiedlił się w swoim domku do końca swoich dni. 

3 minuty temu, tgolik napisał:

Klima do ogrzewania i bojler z pompą ciepła opłacił mi się jak najbardziej (miałem wszystko na prąd), bo czas zwrotu inwestycji zamknął się w 15 miesiącach.

Klima i bojler z pompą też dała by się dobrze wykorzystać przy małej instalacji. Ale to musiałoby iść w parze z dotacja. Instalacja powinna kosztować wówczas 12k PLN tak żeby po zwrocie a najlepiej jeszcze po odliczeniu na PIT zejść poniżej 6k PLN. I wtedy masz też dobry zwrot. Na pewno lepszy niż jakieś obligacje. Ale w sytuacji gdzie na PV musisz wyłożyć znacznie więcej żeby wysyłać nadmiar do sieci za darmo, to sorry, ale straci to totalnie sens i nie wiadomo czy się kiedykolwiek zwróci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 8.05.2024 o 20:59, TheMr. napisał:

Pierwsze rozmowy na temat atomu to można było nawet w latach 90' robić

W latach 90 to Żarnowiec został definitywnie ubity. To nie była dekada na jakiekolwiek rozmowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
26 minut temu, Minciu napisał:

Niby tak. Brzmisz przekonująco. To powiedz jak to teraz zrobić?  Ten wirtualny magazyn energii, żeby mieć wywalone na takie wykresy jak wrzuciłem wyżej. Bo ty masz na to tak wywalone, że nie masz pojęcia o czym pisze. 

 

Chłopie   to ty nie masz pojęcia o czym piszesz  bo  bredzisz o jakiś 1000 tys i 30 latach zwrotu .

Fakt ja jadę na starych zasadach ,ale w rodzinie   dokładnie kuzynka żony  nowy dom 5 lotni parterówka PV 10 kWh ,pompa ciepła  ,magazyn energii 10kWh  całość załozona styczne 2023  na nowych zasadach  i jakoś im  się wszystko spina .

Ale takich przykładów są  setki jak nie tysiące , koto dobrze policzył inwestycje i zrobił ją z głową  to  wywalone  na odsprzedawanie  energii . Beczą tylko  teoretycy    , ci co kupili chinskie pompy ciepła  które  nie mają nic  wspólnego z parametrami na tabliczce znamionowej ,

 

Idz  do   firmy   od PV zleć  wycenę  takiego zestawu pod konkretny dom  i zobaczysz ile to kosztuje , zdziwisz się jak będzie poniżej 50tys .

 

Przy obecnym systemie rozliczeń   idziesz w magazyn energii na który też  masz dopłatę  i dobierasz instalację tak aby 95%  energii zużywać  na bieżąco /magazynować

 

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Foto z pewnością się przyda przy nowych zasadach liczenia emisyjności budynku. Ale na nowych zasadach zwrot z inwestycji jest kiepski bądź średni co najwyżej. 

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
54 minuty temu, Minciu napisał:

Klima i bojler z pompą też dała by się dobrze wykorzystać przy małej instalacji. Ale to musiałoby iść w parze z dotacja. Instalacja powinna kosztować wówczas 12k PLN tak żeby po zwrocie a najlepiej jeszcze po odliczeniu na PIT zejść poniżej 6k PLN. I wtedy masz też dobry zwrot. Na pewno lepszy niż jakieś obligacje. Ale w sytuacji gdzie na PV musisz wyłożyć znacznie więcej żeby wysyłać nadmiar do sieci za darmo, to sorry, ale straci to totalnie sens i nie wiadomo czy się kiedykolwiek zwróci.

Tyle, że ja grzeję zimą i przez całą dobę, to co mi da jakakolwiek instalacja? Zużywam 10tys. kWh rocznie, więc mała instalacja jest bez sensu, bo nie załatwi całego tematu zasilania.

Edytowane przez tgolik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Cytat

"Polacy żyli w Matriksie". Ekspert o cenach prądu

- Polacy przez ostatnie lata myśleli, że ceny energii elektrycznej nie rosną. One rosły, tyle tylko, że Polacy tego nie odczuwali. Zaczynamy wracać do mechanizmów rynkowych - tak zapowiedź wzrostu cen rachunków za energię o ok. 30 proc. komentuje Bartłomiej Derski z serwisu WysokieNapiecie.pl.

https://www.money.pl/gospodarka/uderzenie-w-portfele-polakow-zaczynamy-wracac-do-mechanizmow-rynkowych-7024596036770720a.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wzrost cen prądu o 30 procent będzie mało odczuwalny dla większości gospodarstw (ja przykładowo płacę około 150zł miesięcznie obecnie). Wyjątkiem będą domy z pompami ciepła bez fotowoltaiki.
Mnie bardziej martwi prognozowany wzrost cen gazu o 45 procent, ponieważ to uderzy dość mocno w domy/mieszkania ogrzewane gazem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

@wamak

Ogrzewający domy pompami ciepła będą mieli niższe ceny prądu, gdyż do tej pory szybko przekraczaliśmy tarczę 42 grosze i wchodziliśmy w 70 groszy.

Teraz na całe zużycie będzie 50 groszy.

Edytowane przez tgolik
  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, tgolik napisał:

Tyle, że ja grzeję zimą i przez całą dobę, to co mi da jakakolwiek instalacja? Zużywam 10tys. kWh rocznie, więc mała instalacja jest bez sensu, bo nie załatwi całego tematu zasilania.

W zimie i tak nie załatwi Ci tematu, mógłbyś liczyć jedynie na niższe opłaty podczas lata, ale podczas lata z reguły się nie grzeje. Instalacja czy mała czy duża, nic nie da :E 

Chyba że byś sobie klimatyzację zamontował to jakaś mała instalacja na lato by miała jakiś wymierny sens. Może jakbyś ładował sobie autko. 
 

Jestem ciekaw zmian od tego 1 lipca i co się będzie działo na rynku. 

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
3 godziny temu, raiders napisał:

Chłopie   to ty nie masz pojęcia o czym piszesz  bo  bredzisz o jakiś 1000 tys i 30 latach zwrotu .

Fakt ja jadę na starych zasadach ,ale w rodzinie   dokładnie kuzynka żony  nowy dom 5 lotni parterówka PV 10 kWh ,pompa ciepła  ,magazyn energii 10kWh  całość załozona styczne 2023  na nowych zasadach  i jakoś im  się wszystko spina .

Chłopie 1000 tys to będzie milion złotych ? :D 

10kwp + magazyn 10kwh i wszystko sie spina? Czyli nie odsprzedają w marcu po 25groszy setek kilowato godzin? W Kwietniu pewnie jeszcze taniej za jeszcze więcej?  :D Spina to Ci się chyba pośladek, daj wykresy z instalacji, logi jak to się spina. Ja moge swoje pokazać jak gówno się spina już przy 2.4kwp leci w nadprodukcję i za darmo idzie dla energetyki. A gdzie 10kwp?

2 godziny temu, tgolik napisał:

Tyle, że ja grzeję zimą i przez całą dobę, to co mi da jakakolwiek instalacja? Zużywam 10tys. kWh rocznie, więc mała instalacja jest bez sensu, bo nie załatwi całego tematu zasilania.

Tylko latem, co wode byś podgrzał i domek schłodził. Zimą kompletnie nic nie daje PV. Żeby się człowiek osrał to nie ma zimą żadnej produkcji. Całe tygodnie nawet mikroinwertery nie sa wzbudzane. Latem rachunki spadłyby Ci do blisko zera. Albo inaczej, od wiosny do jesieni miałbyś praktycznie zerowe koszty. Niestety zima to dalej wysokie rachunki. Z instalacją PV możesz liczcyć praktycznie zawsze 100-200wat mniejsze zuzycie energii, bo conajmniej tyle wychodzi przy małej instalacji. W sezonie kiedy działa oczywiście. Do tego w słoneczne dni pikuje sobie nawet powyżej 1000 wat. Jak dasz instalacje 2kwp to przez 2-3 godziny za dnia wyjmiesz okolice 2000wat. Ale to bez znaczenia, wazniejsze jest żeby szło ciągle kilkaset wat minimum na dom. I tak se to idzie. Za dnia podgrzewasz wode gratis. Albo odpalasz klimę gratis i się nie martwisz że drogo. Taki ma sens instalacja na nowych zasadach.

Zimą przy zwykłym falowniku (nie mikroinwertery) zjadającym w idle 50wat, to więcej prądu straci taka instalacja niż go wyprodukuje. Przypominam, zimą. Dziennie jesteś 1kWh w plecy za podtrzymanie falownika. Gdzie produkcji za cały miesiąc  (grudzień-styczeń) średnio wyjdzie z 10-20kwh. Czyli zużywasz ponad 30kwh żeby wyprodukować instalacją 10kwp całe 10-20kwh. Dla tego twierdzę, że temu panu wyżej to jednak za bardzo instalacja się nie spina zimą. Za zeszły rok to jeszcze jeszcze jak cię mogę. Bo dawali średnio 45gr za kwh w sezonie działania instalacji. Ale teraz nie wiadomo czy nawet 20 groszy będzie XD Jutro albo pojutrze ogłoszą stawkę za kwiecień, ile nam dadzą. Marzec to było 0.25zł/1kwg sprzedaną.. sie spina 🤣🤣

https://www.pse.pl/oire/rcem-rynkowa-miesieczna-cena-energii-elektrycznej

 

Edytowane przez Minciu
  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

@Minciu 

Mi w sezonie zimowym od połowy października do końca marca wyszło 2200kwh produkcji z czego prawie wszystko poszło w auto konsumpcję.  Najgorszy pod względem produkcji był grudzień bo miałem 105kwh produkcji a najgorszy pod względem auto konsumpcji był marzec bo już ciepłej i mniejsze zużycie przez pompę przy dużej produkcji.

Dlatego idę w stronę EV by nie oddawać nadmiaru za 10-20gr tylko spożytkować w przejechanych kilometrach. 

Dodam że nie mam klimatyzacji w domu ale mam pompę ciepła z opcją chłodzenia.  Generałnie instalacja hydrauliczna nie jest przystosowana do chłodzenia ale po rozmowach z moim znajomym hydraulikiem, który ogarniał instalację bez problemu mogę puszczać na grzejniki wodę o temperaturze 18-19C, która w upalne dni na pewno będzie chłodzić. Niebawem na test zamiast grzejnika wpadnie jeden klimakonwektor i jeśli się to sprawdzi to zamówię jeszcze 3 co w zupełności mi wystarczy do chłodzenia z pompy.

 

 

 

Edytowane przez DjXbeat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, DjXbeat napisał:

@Minciu 

Mi w sezonie zimowym od połowy października do końca marca wyszło 2200kwh produkcji z czego prawie wszystko poszło w auto konsumpcję.  Najgorszy pod względem produkcji był grudzień bo miałem 105kwh produkcji a najgorszy pod względem auto konsumpcji był marzec bo już ciepłej i mniejsze zużycie przez pompę przy dużej produkcji.

A od połowy listopada do połowy lutego ile naprodukowała instalacja. To jest mniej wiecej ten najbardziej kruchy okres. No i pytanie czy panele tylko na południe? Jak tak to przy cenach dynamicznych będzie najgorsza kaszana? A z opisu wychodzi że tak ;) i chyba na gruncie, odśnieżane były? :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
43 minuty temu, DjXbeat napisał:

mogę puszczać na grzejniki wodę o temperaturze 18-19C, która w upalne dni na pewno będzie chłodzić

Tylko żebyś sobie nie zrobił basenu pod nimi jak się woda zacznie skraplać.
Mierzyłeś jaką masz wilgotność w pomieszczeniach w upały?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
1 godzinę temu, Minciu napisał:

A od połowy listopada do połowy lutego ile naprodukowała instalacja. To jest mniej wiecej ten najbardziej kruchy okres.

1/3 tego co podałem czyli ponad 700kwh. Całość w auto konsumpcję wliczona.

 

1 godzinę temu, Minciu napisał:

No i pytanie czy panele tylko na południe? Jak tak to przy cenach dynamicznych będzie najgorsza kaszana? A z opisu wychodzi że tak ;) i chyba na gruncie, odśnieżane były? :)

Panele na południe, na gruncie i ani razu nie odśnieżone. O cenach dynamicznych nie ma sensu rozmawiać bo taryfy dynamiczne są tylko dla chętnych. Ja zostaję przy obecnej taryfie G12W. Od lipca zmieni się system rozliczania bo nadwyżki energii będą rozliczane według ceny giełdowej godzinowej na rynkach dnia następnego a nie jak obecnie ze średniej danego miesiąca.

 

57 minut temu, Bono[UG] napisał:

Tylko żebyś sobie nie zrobił basenu pod nimi jak się woda zacznie skraplać.
Mierzyłeś jaką masz wilgotność w pomieszczeniach w upały?

Niebawem montuję klimakonwektor i czekam na gorące dni aby wszystko pomierzyć. Według znajomego hydraulika nie będzie problemów ze skraplaniem pod warunkiem że nie będę schodził z temperatura wody poniżej 17C. Ja planuję puszczać 18-19C ale tak jak wspomniałem. Wykonam testy i będę dokładnie wiedział.

Edytowane przez DjXbeat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, DjXbeat napisał:

. Od lipca zmieni się system rozliczania bo nadwyżki energii będą rozliczane według ceny giełdowej godzinowej na rynkach dnia następnego a nie jak obecnie ze średniej danego miesiąca.

Czyli już klamka zapadła, panele na południe będą tyrać gratis?

7 godzin temu, DjXbeat napisał:

Niebawem montuję klimakonwektor i czekam na gorące dni aby wszystko pomierzyć. Według znajomego hydraulika nie będzie problemów ze skraplaniem pod warunkiem że nie będę schodził z temperatura wody poniżej 17C. Ja planuję puszczać 18-19C ale tak jak wspomniałem. Wykonam testy i będę dokładnie wiedział.

Zamiast grzejników najlepiej byłoby mieć podłogowe.  A jeszcze lepiej na suficie pod chłodzenie.

Co do klimakonwektora, to albo gdzieś w miejscu rekuperacji, albo prościej jest wrzucić klimę na chacie. Pewnie taniej wyjdzie. Ale mogę się mylić.

Ktoś u nas też miał pompę z bojlera spięta tak, żeby grzejąc wodę chłodzić powietrze wdomu.  Więc fajnie jakby u Ciebie dało się pompę spiąć tak, żeby grzejąc wodę w zasobniku CWU chłodzić dom zamiast na zewnątrz powietrze. 

I tutaj jeszcze raz klima konwektor vs zbiornik cwu. Nie wiem czy da się sprawić, żeby działało to jednocześnie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
1 godzinę temu, Minciu napisał:

Zamiast grzejników najlepiej byłoby mieć podłogowe.  A jeszcze lepiej na suficie pod chłodzenie

W domu mam tylko grzejniki w dodatku o nieznanej mi mocy grzewczej i to są starsze grzejniki aluminiowe. O dziwo dają sobie świetnie radę bo w styczniowe mrozy i spadki temperatur w nocy do -19C pompa ciepła dawała na nie wodę o temperaturze 43C i w domu mieliśmy 21.7C co dla Nas było komfortowe. 

1 godzinę temu, Minciu napisał:

Co do klimakonwektora, to albo gdzieś w miejscu rekuperacji, albo prościej jest wrzucić klimę na chacie. Pewnie taniej wyjdzie. Ale mogę się mylić.

Rekuperacji nie mam. Klimakonwektor będę miał od znajomego na testy więc sprawdzę bez ponoszenia kosztów.  Jeśli się sprawdzi to będzie lepsza opcja bo klima działała by tylko w jednym pomieszczeniu a klimakonwektory mogę założyć w kilku miejscach tam gdzie są grzejniki.

 

1 godzinę temu, Minciu napisał:

Ktoś u nas też miał pompę z bojlera spięta tak, żeby grzejąc wodę chłodzić powietrze w domu.  Więc fajnie jakby u Ciebie dało się pompę spiąć tak, żeby grzejąc wodę w zasobniku CWU chłodzić dom zamiast na zewnątrz powietrze.

U mnie nie zda egzaminu bo wodę grzeję tylko w określonych godzinach czyli 4-6 rano do 50C, 13-15 do 55C i 19-21 do 50C

 

1 godzinę temu, Minciu napisał:

I tutaj jeszcze raz klima konwektor vs zbiornik cwu. Nie wiem czy da się sprawić, żeby działało to jednocześnie?

Jednocześnie nie ale na zmianę grzanie z chłodzeniem działa bez problemu.

Edytowane przez DjXbeat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, DjXbeat napisał:

U mnie nie zda egzaminu bo wodę grzeję tylko w określonych godzinach czyli 4-6 rano do 50C, 13-15 do 55C i 19-21 do 50C

Klimatyzacja nie musi działać cały czas, godziny, które podałeś mogłyby wystarczyć.

A poza tym, mając możliwość wykorzystania chłodu odpadowego z bojlera z pompą ciepła warto zmienić godziny użytkowania bo przecież mamy tu dodatkową oszczędność.

A tak w ogóle warto pamiętać, że w środku dnia, gdy na zewnątrz jest gorąco pompa pracuje z większą wydajnością niż w nocy czy nad ranem. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak Unia w obecnej formie się nie rozpadanie to chyba już lepiej będzie wyjść z tej Unii bo to co serwowali i chcą serwować to skończy się na tym że będziemy chodzić na piechotę i mieszkać w jaskiniach bo większość ludu nie będzie stać na nic.

https://wiadomosci.wp.pl/nowe-przepisy-dla-kierowcow-nie-kazde-auto-bedzie-moglo-wjechac-na-ulice-7022117517007808a

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak ludzie nie zaczną czytać ze zrozumieniem, to wszystko upadnie...

  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...