Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

3 godziny temu, bergercs napisał:

A o tym,, że Siemens wstrzymał sprzedaż tych wadliwych turbin /X5/ i do oferty ma trafić nowy produkt na wykopkach już nie było czy wrzucasz tylko to, co wygodne?

Nie śledzę tematu. Założyłem, że skoro problemy opisywane w artykule są oceniane jako poważnie wpływające na kondycję firmy i że nie wyglądają na rozwiązane, a do tego nawet jakby były to możlwie, że nam wcisnęli stare używki, to zakładam wszyscko co najgorsze, bo po PIS czy PO spodziewam się właśnie wszystkiego najgorszego. Walizeczka kasy pod stołem i mogą lecieć do nas wiatraki z XXw. nawet. Wcale bym się nie zdziwił przy tych sprzedajnych zakrętach po włosku.


Masz okazję mnie przekonać, doinformować i skłonić do napisania "nie miałem racji". Go! :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

o kryzysie i problemach siemensa mozna sporo poczytac na zagranicznych portalach tylko pamietaj ze w tym temacie to nawet firmy beda bronic jak zaistnial nawet najmniejszy zwiazek polityczny xD

31 minut temu, Ronson napisał:

Po co tracisz na niego czas. Można tak:

poswiecam sie bo ktos to musi raportowac i smieci trzeba sprzatac :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytając komentarze w temacie i słuchając wypowiedzi przedstawicieli obecnej władzy pewny jestem, że PIS będzie stosował najgorsze chwyty łącznie z fake newsami aby tylko nie przegrać wyborów samorządowych w przyszłym roku, 

Jakim idiotą  trzeba być by już rozliczać rząd, który jeszcze nie powstał ? 

Edytowane przez DjXbeat
  • Like 1
  • Upvote 4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ja dobrze rozumiem, że Prokuratura podejmuje działania wobec ustawy, która póki co jest na etapie projektu, bo jest tam zapis... właściwie nie zawierający niczego złego... do tego już jest zapowiedziano, że to się zmieni... Czy to jest normalny kraj?

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest pisowska patologia w pełnej okazałości.
Prokuratora sterowana przez Zero podejmuje działania bo doszło do myślozbrodni.

Ale to pokazuje w jakim gównie jest ten kraj.

Edytowane przez Keken
  • Like 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, Keken napisał:

To jest pisowska patologia w pełnej okazałości.
Prokuratora sterowana przez Zero podejmuje działania bo doszło do myślozbrodni.

Ale to pokazuje w jakim gównie jest ten kraj.

Ale PiSiory co się tym nakręcają to jakieś dno umysłowe. Bo tu nie ma generalnie nad czym się rozwodzić... a tu latają po tym Tik Toku jakieś kocopoły o Siemensie... W Poznaniu można się przejechać Siemensem, a w pracy pije kawkę z Siemensa. :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, Szambo napisał:

Czy ja dobrze rozumiem

Dobrze rozumiesz. Takie działania będą na porządku dziennym aż do wyborów samorządowych bo to jest jedyny sposób dla PIS by nie przegrać przyszłorocznych wyborów. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Ronson napisał:

 


Masz okazję mnie przekonać, doinformować i skłonić do napisania "nie miałem racji". Go! :)

Łopatologicznie, tak, żeby nawet totalny debil sobie poradził - istnieje takie ustrojstwo jak "google'. Można sobie tam wpisać czego się szuka. Dla tych, co nawet tego nie potrafią to np:

1

2

Muszę prezenty przygotować dzieciakom pod choinkę, więc jak masz jeszcze jakieś problemy w odnalezieniu się w 21 wieku to rano odpowiem. Nie pozdrawiam.

 

Edytowane przez bergercs
  • Like 1
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, bergercs napisał:

Łopatologicznie, tak, żeby nawet totalny debil sobie poradził - istnieje takie ustrojstwo jak "google'. Można sobie tam wpisać czego się szuka. Dla tych, co nawet tego nie potrafią to np:

1

2

Buc level 1000 :szczerbaty:

Niestety tak się nadymasz jakiś ty sprawny i mądry, a mi wklejasz jakieś bzdury, które w niczym nie zmieniają mojej opinii. 

Gdzie info JAKIE konkretnie sprzęty kupowały nasze pisuary i jakie będą kupować?

Gdzie dementi o tym, co akurat podejrzewam, że może być kłamstwem, że będą używane?

 

Widzisz w tym swoim linku BĘDĄ produkowane? Potrafisz mi udowodnić, że będziemy kupowali tylko te wyprodukowane po 2025-tym?

Cytat

Muszę prezenty przygotować dzieciakom pod choinkę, więc jak masz jeszcze jakieś problemy w odnalezieniu się w 21 wieku to rano odpowiem. Nie pozdrawiam.

Nie pytałem i głęboko mam co musisz robić, bo miałeś ochotę się rozmnożyć. Kompletnie i wcale mnie to nie interesuje i nie obwiniaj mnie za to, ani nie zgrywaj bidaka, co teraz nie ma czasu. TO TY zacząłeś zgrywać mądralę wszechwiedzącego i to TY zacząłeś od krytyki. Ja grzecznie i kulturalnie napisałem, że potrzebuję informacji, żeby się z tobą zgodzić i przyznać rację.

Na to się sprułeś jakbym ci matkę obraził i przeszedłeś do durnych docinek i obrażania mnie.  :szczerbaty:

Super. Brawo.   Widownia szaleje. Jesteś zwycięzcą! 👏   👏   👏   👏   👏 👏

Edytowane przez Ronson

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Melodyman napisał:

oj te trolle to niezle porobione w glowie maja polityka, najwieksze dziala wyciagnie w obronie partii - moze za reke nigdy nie trzymales? XDDDDDD

Napisałem tak, bo ten portal w dużej mierze się zajmuje incelskimi, antykobiecymi treściami.

Wejdź sobie w historię tego S24 na Wykopie, to ci się wyklaruje. Tuba na poziomie TVP, nawet wykresy podobne xD

Ogólnie tego portalu nie czyta nikt poza pisowscami i incelami, tak że ten tego :szczerbaty: :szczerbaty: pytanie było uzasadnione.

Edytowane przez Kamiyan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Skandal na polskiej kolei. Hakerzy ujawniają, kto stoi za tajemniczymi awariami pociągów

Firma Newag z Nowego Sącza kontrolowana przez milionera Zbigniewa Jakubasa miała celowo wywoływać usterki w swoich pociągach, by przejąć intratne zlecenia na ich naprawę. Do takich zaskakujących wniosków doszła grupa hakerów, którzy na zlecenie firm kolejowych z całej Polski zajmowali się tajemniczymi awariami pociągów. W rozmowie z Onetem ujawniają swoje szokujące ustalenia.

https://wiadomosci.onet.pl/kraj/awarie-pociagow-newagu-hakerzy-ujawniaja-kto-stoi-za-celowymi-usterkami/g4hymmg?srcc=undefined&utm_v=2

 

Cytat

Dlaczego pociąg się zepsuł
Odkrycie, jak pociąg uruchomić, nie było nawet połową sukcesu – trzeba było jeszcze ustalić, dlaczego się zepsuł i tu dopiero zaczyna się jazda bez trzymanki.

Miesiące analiz i inżynierii wstecznej pozwoliły na odkrycie niezwykle ciekawych warunków, zapisanych w kodzie oprogramowania różnych pociągów dostarczonych przez Newag. Po setkach godzin spędzonych nad kodem zrzuconym z kilkudziesięciu składów udało się zidentyfikować bardzo ciekawe mechanizmy powodujące nagłe choroby pociągów.

Znalezione w kodzie komputera wartości liczbowe 53.13845 i 17.99011 wydały się na pierwszy rzut oka znajome. Szybko okazało się, że są to koordynaty GPS, wskazujące na okolice Dworca Kolejowego Bydgoszcz Główna, a konkretnie znajdującego się tuż obok serwisu firmy PESA. Wkrótce odnaleziono także koordynaty innych serwisów, które mogłyby prowadzić naprawy i przeglądy pociągów w Polsce. Poniżej pokazujemy pseudokod algorytmu (nazwy zmiennych czy funkcji są nadane przez badaczy dla przejrzystości – nie wiemy, jakie były nazwy oryginalne):

check1 = 53.13845 < lat && lat < 53.13882 && 17.99011 < long && long < 17.99837;
check2 = 53.14453 < lat && lat < 53.14828 && 18.00428 < long && long < 18.00555;
check3 = 52.17048 < lat && lat < 52.17736 && 21.53480 < long && long < 21.54437;
check4 = 49.60336 < lat && lat < 49.60686 && 20.70073 < long && long < 20.70840
&& (this->lock_function_test & 1);
check5 = 53.10244 < lat && lat < 53.10406 && 18.07817 < long && long < 18.08243;
check6 = 50.12608 < lat && lat < 50.12830 && 19.38411 < long && long < 19.38872;
check7 = 52.77292 < lat && lat < 52.77551 && 18.22117 < long && long < 18.22724;

Pary koordynat definiują tereny warsztatów. W kodzie komputera zapisano warunek nakazujący wyłączenie możliwości uruchomienia pociągu, jeśli spędzi przynajmniej 10 dni w jednym z tych warsztatów. Jeden z warsztatów należy do samego Newagu – jednak dla jego współrzędnych zdefiniowano inny warunek logiczny, prawdopodobnie w celach testowych.

Wkrótce odkryto także inne niespodzianki. Wśród nich było blokowanie pociągu, gdy wymieniony zostanie jeden z jego komponentów (weryfikowanych po numerze seryjnym). Odkryto także opcję cofnięcia blokady – nie wymagało to ustawienia flag na poziomie pamięci komputera, a jedynie odpowiedniej sekwencji kliknięć przycisków w kabinie i na ekranie pokładowego komputera. Gdy informacje o skutecznym uruchomieniu Impulsów trafiła do mediów, pociągi otrzymały aktualizację oprogramowania, która usunęła tę możliwość “naprawy”. W innym pociągu znaleziono kod nakazujący, aby “zepsuł się” po pokonaniu miliona kilometrów.

Sprawdzanie daty to skomplikowana sprawa
Dość śmieszną sytuację spotkano w innym składzie, który odmówił pracy 21 listopada 2022 mimo, że nie znajdował się wtedy w serwisie. Komputer informował o awarii sprężarki, chociaż mechanicy stwierdzili, że ze sprężarką wszystko jest w porządku. Niestety pociąg nadal nie podnosił pantografów. Analiza kodu komputera wykryła warunek wymuszający awarię, który brzmiał tak:

jeśli dzień jest większy bądź równy 21 oraz
jeśli miesiąc jest większy bądź równy 11 oraz
jeśli rok jest większy bądź równy 2021
to zgłoś awarię sprężarki. Sytuacja była śmieszna, bo pociąg miał zaplanowany przegląd na listopad 2021 (rok przed awarią), lecz warunek wówczas przez zbieg okoliczności nie zadziałał. Pociąg trafił do serwisu chwilę wcześniej a ponownie został uruchomiony dopiero w styczniu 2022 – a ta data wyżej opisanego wyrafinowanego warunku logicznego już nie spełniała. Prawdopodobnie to brak umiejętności konstruowania IF-ów przez autora oprogramowania sprawił, że na zaplanowaną awarię trzeba było czekać aż do 21 listopada 2022.

Niespodzianka sprzętowa
Niespodzianki czyhały nie tylko w oprogramowaniu komputerów. Badacze w jednym ze składów odkryli urządzenie, podpisane jako “konwerter UDP<->CAN”, przypuszczalnie umożliwiające zdalną komunikację z pociągiem. Jego wymontowanie nie sprawiło, że cokolwiek przestało działać. Analiza wykazała, że pokładowy komputer wysyłał do tego urządzenia informacje o stanie blokad, a samo urządzenie było podłączone do modemu GSM.

 

SC3Lc0w.png

Cytat

The trains also had a GSM telemetry unit that was broadcasting lock conditions, and in some cases appeared to be able to lock the train remotely.

 

 

Edytowane przez Camis
  • Haha 2
  • Confused 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

37pqk9O.png

Edytowane przez Camis
  • Haha 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Szymon Hołownia z czerwoną twarzą w TVP Info. Stacja się tłumaczy
Pracownicy TVP w spocie z Szymonem Hołownią celowo wyjaskrawili kolory, nakładając na nagrania czerwony filtr. W odpowiedzi na pytania Wirtualnych Mediów publiczny nadawca tłumaczy, że "podobny zabieg wykorzystują również inne stacje". "Wbrew pojawiającym się insynuacjom, TVP Info nie ma intencji, by demonizować wizerunek osób występujących w spotach" — zapewnia stacja. Wkrótce jednak opublikowano nową wersję spotu z Hołownią, tym razem bez ingerencji.

https://www.onet.pl/kultura/onetkultura/szymon-holownia-z-czerwona-twarza-w-tvp-info-stacja-sie-tlumaczy/7tgs0x1,681c1dfa

 

Ale k* na innych stacjach miał normalne kolory jak i na stronie sejmu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Ale się zacznie :D 

  • Like 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 4.12.2023 o 20:09, neonek napisał:

Panowie o co chodzi, że Glapa jest tak mocno chroniony? Poszedł naskarżyć, że go dręczą, takiego "wybitnego" specjalistę? :E

I w ogóle co to jest za parodia, że prawi UE chroni takiego łamagę jak Glapa od partactwa? Ręka rękę myje czy co?

Prezes NBP i jego aniołki, + wszyscy uciekinierzy z PiSu, co przyszli po ciepłe stołki, to powinni jako pierwsi wylecieć na zbity ryj a nie okres ochronny sobie załatwiają w tej "złej Unii".

Człowieku a nie słyszałeś, że szef cba wysłał do Złej Łunii list, że chcą go zaorać? Te pisowskie szmaty osiem lat lżyły UE i wyzywały opozycję od zdrajców i sprzedawczyków a teraz sami piszą listy do zagranicznych reżimów, w tym Niemców. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
47 minut temu, blabla123 napisał:

I UE w odpowiedzi powinna im wysyłać fucka w formacie A2 :E

Wyrazic slowa zaniepokojenia i wyslac kredki :E KOLOROWE kredni!

Edytowane przez RimciRimci

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja Pierre Dolant.

 

NIKT kompletnie nie ponosi odpowiedzialności za to, że kamery w celi Epsteina się "popsuły". Że tu u nas teraz płyta DVD sobie wzięła i pękła, bo nie wytrzymała stresu przechowywania takich danych. Wcześniej pod pisuarowym rządem dochodziło to "popsuć" i "zaginięć" wiele razy. No oni sobie z tego robią normę jak u rusków jest normą ruski przeciąg powodujący wypadanie z okien oligarchów.
To norma w Stanach, norma u nas, norma gdzie indziej. Już kompletnie NIKT nie ma problemu z taką bezczelnością? ZERO odzewu? :(

 

Jakim cudem my jeszcze tego ścierwa traktującego nas jak idiotów, nie pogoniliśmy widłami i na taczkach?

 

Jakim .... cudem to się dzieje KOLEJNY i KOLEJNY i KOLEJNY raz i NIC .. ?!

Obok news, że koleje nawet ruskich ataków nie potrzebują.

Co za bantustan :/

Edytowane przez Ronson

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miesiącami o tym na forum rozmawialiśmy, że ten scenariusz może się ziścić w celu zachowania władzy przez Kaczyńskiego i nie przerżnięcia wyborów, ale jednak do tego stanu wydarzeń nie doszło, choć jeszcze mają na to parę dni, póki jeszcze jest rząd Morawieckiego wielkiego kłamcy i Tusk jeszcze nie objął władzy.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, Gloin napisał:

Max 12 miesięcy i nowe wybory obecny sejm to kabaret 

Tak w ogóle to może nastapić jeszcze szybciej, pod koniec stycznia przyszłego roku, w sytuacji, gdy parlament nie zdąży na czas uchwalić budżetu na 2024 rok (ten czas liczy się od końcówki września, kiedy wpłynął do Sejmu projekt budżetu napisany przez Morawieckiego i jego ludzi z Rady Ministrów) i Długopis w wyniku takiego stanu rzeczy będzie mógł skrócić kadencje parlamentu i konieczność przeprowadzenia nowych wyborów parlamentarnych, a to może się wydarzyć, jak chaos z oddaniem władzy przez PiS-iorów się wydłuży, a PiS-iory chwytają się wszystkiego co można, żeby władzy nie oddać Tuskowi i jego ekipie.

18 godzin temu, Fikołek napisał:

Po pisiorach to było już 15 października wieczór. 

Jeszcze nie jest po PiS-iorach, dopóki mają koryto i władzę, dopiero wtedy, jak stracą dostęp do koryta i władzy oraz media w szczególności TVP, to wtedy będzie można powiedzieć, że jest po PiS-iorach.

17 godzin temu, Kamiyan napisał:

Ten salon24 to największy ściek, codziennie Wykop zalany jakimiś treściami dla incelów i innych przegrywów.

 

14 godzin temu, Kamiyan napisał:

Napisałem tak, bo ten portal w dużej mierze się zajmuje incelskimi, antykobiecymi treściami.

Ogólnie tego portalu nie czyta nikt poza pisowscami i incelami, tak że ten tego :szczerbaty: :szczerbaty: pytanie było uzasadnione.

Ach te incelki, takie zgorzknialce, co narzekają na wszystko, a szczególnie narzekają na płeć żeńską, a sami zachowują jak kompletni idioci, serio :E.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ad. "incelum"

 

Co to jest w ogole za argument?
Regularnie uprawiam stosunek płciowy z moja partnerka - jestem dzieki temu super kompetentny w sprawach politycznych?

Tylko dziwkarze prawdziwymi ekspertami!!!!11

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Newag teraz łże.

 

Cytat

Tąpnięcie na akcjach Newagu po doniesieniach o skandalu. Spółka zawiadomi służby

W środę nowosądecki Newag, czołowy polski producent taboru kolejowego, jest najsłabszą spółką na szerokim rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Zaraz po tym, jak wystartował środowy handel na GPW, akcje spółki tąpnęły o ok. 17 proc do poziomu 19,5 zł za walor. Później, około godziny 10:30, spadek wynosił 8,7 proc., a cena jednej akcji firmy kontrolowanej przez miliardera Zbigniewa Jakubasa oscylowała wokół poziomu 21 zł. Po godz. 12 spadki nieco złagodniał i sięgały nieco ponad 6 proc. W tle są doniesienia o skandalu związanym z rzekomo sterowanymi odgórnie awariami lokomotyw i zespołów trakcyjnych. Co dokładnie się stało?

...

Newag powiadomił służby o tajemniczych awariach pociągów
Spółka zaprzeczyła tym doniesieniom, a w odpowiedzi na pytania skierowane do niej przez Onet wystosowała oświadczenie, w którym podkreśliła, że już w 2022 r. stwierdziła "ingerencję w systemy sterowania elektrycznymi zespołami trakcyjnymi serii 'Impuls', dokonaną przez podmioty trzecie, bez zgody i wiedzy Spółki." Dodała, że o tym fakcie zostały powiadomione odpowiednie służby, a użytkownicy taboru zostali pouczeni o konieczności sprawowania właściwego nadzoru nad wykorzystywaniem i serwisowaniem pojazdów Newagu.

Newag w tym kontekście odwołał się do swoich oświadczeń publikowanych jeszcze w połowie 2022 r., w których odnosił się do "wprowadzających w błąd informacji dostępnych w domenie publicznej" dotyczących usterek Impulsów i ich genezy.

Źródła, na które powołuje się Onet, twierdzą, że sprawę bada Centralne Biuro Korupcyjne (CBA). Służba ta potwierdziła, że zna sprawę, ale jest ona "bardzo złożona" i na jakiekolwiek ustalenia trzeba będzie poczekać.

Główny akcjonariusz Newagu, miliarder Zbigniew Jakubas, w komentarzu dla serwisu Business Insider Polska podkreślił, że nie zgadza się z zarzutami wobec spółki, i że sprawę muszą wyjaśnić odpowiednie służby. Jak napisał biznesmen, "publikacja Onet jest nierzetelna, wprowadzająca w błąd i narusza nie tylko dobra osobiste Newag i moje, ale stanowi manipulację notowaniami akcji Newag S.A. Tą sprawą muszą zająć się wszystkie organy i służby państwa. Stosowne zawiadomienia i pozwy przeciwko wszystkim osobom mającym wpływ na powstanie tego szkodliwego materiału zostaną złożone niezwłocznie". 

https://biznes.interia.pl/gospodarka/news-tapniecie-na-akcjach-newagu-po-doniesieniach-o-skandalu-spol,nId,7193039

 

screenshot_2023-12-06-10-29-32-76_40deb4

Edytowane przez Camis

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Skoczny_Andrzej napisał:

ad. "incelum"

 

Co to jest w ogole za argument?
Regularnie uprawiam stosunek płciowy z moja partnerka - jestem dzieki temu super kompetentny w sprawach politycznych?

Tylko dziwkarze prawdziwymi ekspertami!!!!11

Się nie pytaj. Nie próbuj używać logiki do zrozuemienia tego, co jej przeczy.

 

W wątku o Ukrainie wszyscy to ruscy trole.

Tutaj wszyscy przeciwnicy KO to incele.

Wśród prawaków każdy krytyk pisu to Lewak.

A w oczach postępowych yntelektualnych "elyt" zachodu, każdy na prawo od skrajne lewicy to alt-right MAGA nazi.

Tak już po prostu jest. Ludzie po prostu lubią się szufladkować i wydawać oceny innych na podstawie tego, że zobaczyli 3 zdania danej osoby, które im wyglądają podobnie do zdań grupy osób, których nie lubią.

 

Każdemu się zdarza rozpędzić z tymi metkami. Mi też. Na przykład ja każdego kto wyzywa innych od inceli, od razu widzę jako idiotę. Pewnie też niesłusznie. Raz na 10x pewnie będzie mowa o prawdziwym incelu, a ja nawet tego nie zauważę ;)

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...