Skocz do zawartości

Forum

  1. Nowości, rabaty i promocje x-kom

    1. 492
      odpowiedzi
    2. 5810
      odpowiedzi
  2. Nowości, promocje i okazje komputronik.pl

    1. 145
      odpowiedzi
    2. 435
      odpowiedzi
    3. 50
      odpowiedzi
  3. komputerswiat.pl

    1. 55
      odpowiedzi
  4. Sprzęt

    1. Procesory

      Dyskusje o procesorach (CPU)

      871157
      odpowiedzi
    2. Płyty główne

      Dyskusje o płytach głównych pod procesory Intela, AMD i inne

      175501
      odpowiedzi
    3. Pamięci RAM

      Dyskusje na temat modułów pamięci RAM

      105618
      odpowiedzi
    4. Karty graficzne

      Dyskusje o kartach graficznych z układami AMD Radeon (dawniej ATI Radeon), NVIDIA GeForce i innych

       

      1668696
      odpowiedzi
    5. Monitory i projektory

      Dyskusje o monitorach komputerowych (CRT i LCD) oraz projektorach multimedialnych

      210959
      odpowiedzi
    6. Karty dźwiękowe, głośniki, słuchawki i mikrofony

      Komputerowe audio - dyskusje o kartach muzycznych, zestawach głośnikowych, słuchawkach i mikrofonach

      193851
      odpowiedzi
    7. Komputery przenośne (notebooki, netbooki, palmtopy)

      Dyskusje na temat komputerów przenośnych, tych malutkich i tych całkiem dużych.

      329067
      odpowiedzi
    8. Zestawy komputerowe

      Dyskusje o kompletnych zestawach komputerowych

      889626
      odpowiedzi
    9. Serwery

      Także serwery NAS

      9832
      odpowiedzi
    10. Dyski twarde i SSD, pamięci flash USB, napędy optyczne

      Dyskusje o dyskach twardych, dyskach SSD, pamięciach flash USB oraz napędach CD, DVD, HD-DVD i Blu-ray

      271307
      odpowiedzi
    11. Drukarki i skanery

      Dyskusje na temat drukarek, skanerów i urządzeń wielofunkcyjnych (skanero-kopiarko-drukarek)

      20111
      odpowiedzi
    12. Chłodzenie, obudowy, zasilacze i modyfikacje

      Dyskusje o systemach chłodzenia, obudowach komputerowych, zasilaczach (PSU), a także rozmowy o modyfikacjach i tuningu komputerów

      881526
      odpowiedzi
    13. Podkręcanie

      Wszystko o podkręcaniu procesorów i kart graficznych - dla laików i dla profesjonalistów

      75057
      odpowiedzi
    14. Urządzenia wskazujące

      Myszki, klawiatury, joysticki, gamepady, kierownice

      98271
      odpowiedzi
    15. Sieci i komunikacja

      Dyskusje o sprzęcie sieciowym, jak routery, switche, karty sieciowe. Także dział dla systemów komunikacji przewodowej i bezprzewodowej jak np. IrDA czy Bluetooth.

      163799
      odpowiedzi
    16. Pozostałe komponenty i peryferia

      Dyskusje o komponentach i peryferiach, które nie mają swojego działu

      106040
      odpowiedzi
    17. Recenzje czytelników

      Dział przeznaczony na recenzje sprzętu napisane przez czytelników PCLab.pl

      28289
      odpowiedzi
    18. Archiwum

      Archiwum starego działu "Ogólnie o komputerach". Dział tylko do odczytu.

      327545
      odpowiedzi
  5. Oprogramowanie

    1. Benchmarki i diagnostyka

      Programy mierzące wydajność komputerów, a także narzędzia diagnostyczne

      66054
      odpowiedzi
    2. Internet, sieci i bezpieczeństwo

      Przeglądarki WWW, programy pocztowe, komunikatory internetowe, oprogramowanie P2P, programy antywirusowe, firewalle i narzędzia usuwające oprogramowanie szpiegujące

       

      328844
      odpowiedzi
    3. Multimedia

      Programy graficzne i muzyczne oraz narzędzia do nagrywania płyt CD i DVD

      73948
      odpowiedzi
    4. Gry

      1507857
      odpowiedzi
    5. Windows

      Dyskusje o najpopularniejszym systemie operacyjnym na świecie

      297916
      odpowiedzi
    6. Linux

      Dział dla miłośników systemów typu Linux

      62507
      odpowiedzi
    7. Pozostałe programy

      Dyskusje o innych programach, nie mających swojego działu na forum

      54706
      odpowiedzi
    8. Programowanie

      Dyskusje o programowaniu w C, C++, PHP, ASP, Javie itd.

      91227
      odpowiedzi
  6. Konsole

    1. Sony Playstation, PS2, PS3, PS4, PSP, PSV

      Dział dla miłośników konsol Sony

      261705
      odpowiedzi
    2. Microsoft Xbox, Xbox 360 i Xbox One

      Dział dla miłośników konsol Xbox

      155249
      odpowiedzi
    3. Nintendo 64, GameCube, GameBoy, DS, Wii

      Dział dla miłośników konsol Nintendo

      12366
      odpowiedzi
    4. Inne konsole

      Dział dla konsol starszych i egzotycznych

      4692
      odpowiedzi
  7. Off-topic

    1. 1717522
      odpowiedzi
    2. 425129
      odpowiedzi
    3. Fotografia tradycyjna i cyfrowa

      Dyskusje o aparatach cyfrowych i analogowych oraz o wszystkim, co związane z fotografią

      115567
      odpowiedzi
    4. 435845
      odpowiedzi
    5. Hi-Fi (audio), RTV, AGD

      Sprzęt Hi-Fi (wzmacniacze, kolumny głośnikowe, odtwarzacze CD/DVD/Blu-ray), telewizory, lodówki, pralki, kuchenki mikrofalowe itp.

      97620
      odpowiedzi
    6. 297954
      odpowiedzi
    7. 63248
      odpowiedzi
    8. 386291
      odpowiedzi
    9. Motoryzacja

      Dyskusje o samochodach, motocyklach i wszystkim, co jest napędzane silnikiem spalinowym

      935836
      odpowiedzi
    10. 151509
      odpowiedzi
    11. 67416
      odpowiedzi
    12. 1675022
      odpowiedzi
  8. ASUS OC School

    1. 2586
      odpowiedzi
  9. Klany PCLab.pl

    1. 11716
      odpowiedzi
    2. 4306
      odpowiedzi
    3. 9556
      odpowiedzi
    4. 3622
      odpowiedzi
    5. 2469
      odpowiedzi
    6. 2703
      odpowiedzi
    7. 10204
      odpowiedzi
    8. 12921
      odpowiedzi
  10. Ogłoszenia

    1. 302906
      odpowiedzi
    2. 159269
      odpowiedzi
    3. 44232
      odpowiedzi
    4. 5393
      odpowiedzi
    5. 12932
      odpowiedzi
  11. PCLab.pl

    1. 4576
      odpowiedzi
    2. PCLab.pl - uwagi odnośnie do serwisu i forum

      Komentarze nt. nowych funkcji, znalezione błędy i Wasze sugestie.

      92925
      odpowiedzi
    3. Onet Pliki

      Forum poświęcone dyskusjom dotyczącym serwisu Onet Pliki

      89
      odpowiedzi
  • Kto obchodzi dziś urodziny

    1. Addimekeymn
      Addimekeymn
      Wiek: 46 lat
    2. AndrewDurn
      AndrewDurn
      Wiek: 42 lata
    3. ArtUro1
      ArtUro1
      Wiek: 30 lat
    4. atrorkhom
      atrorkhom
      Wiek: 36 lat
    5. Bambie Cabasan
      Bambie Cabasan
      Wiek: 36 lat
  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Dzisiejszy news na temat ddr6 daje pewne podpowiedzi co do przyszłości am5 https://videocardz.com/newz/next-gen-lpddr6-memory-to-hit-up-to-14-4-gbps-data-rate-ddr6-up-to-17-6-gbps -wyglada na to że porzucono plany zyłowania ddr5 w mainstreamie do prędkosci 10000 czy 12000MT jak kiedyś się mówiło. -specyfikacja 1.0 w 2 kwartale 25 dodajmy obsuwy i przygotowanie platform i spokojnie robi się 2027 gdzie jest sens odpalać platformę na bazie nowej pamięci. Wobec powyższego tego Zenek 6 raczej na pewno na am5 i obecne płyty jakoś za bardzo nie zestarzeją się bo ddr5 też nie odjedzie ich możliwościom    
    • Dla mnie petarda cały czas jest klimacik. Bardzo przyjemnie zagrać, zanurzyć się w coś zrobionego na topowym artystycznym poziomie z świetnym klimatem, oprawą i udźwiękowieniem innego niż oklepane gierki AAA. Jeszcze kawałeczek został do dogrania, ale to już "jutro" wieczorkiem po pracy sobie machnę
    • Poprzedni komputer padł, więc planuję złożyć zestaw z połączenia nowych i kilku wciąż działających części z poprzedniego kompa (i w przyszłości je ulepszyć). Zawsze chciałem wycisnąć wszystko z każdej złotówki przy składaniu PC, natomiast tym razem chcę włożyć w projekt więcej charakteru, dlatego nie przeszkadza mi dopłacanie do białych części. I tutaj właśnie starałem się trzymać białego koloru i kolorowych świecidełek. Zwijcie mnie jak chcecie, mnie wzięło na bajerki😝.  Zastosowanie: 70% gry - 30% praca (programowanie + montaż wideo). Budżet: 8 000 zł.  Budżet nie uwzględnia: GPU: Obecnie posiadam dobrze trzymające się (i wciąż na gwarancji) RTX 3060 Ti, w przyszłości będę chciał tu zamontować RTX 5090 lub 5080. DYSKÓW: Posiadam Kingston 1TB M.2 PCIe NVMe A200 + 2x SSD SATA 512 GB od ADATA, na razie wystarczy, w razie czego to zawsze mogę wymieniać i dodawać. MONITORA: Na razie mam 2 monitory - iiyama G-Master GB3467WQSU-B5 RedEagle 34" UWQHD VA LED 0,4ms 165Hz oraz Philips Evnia 5000 27M1C5200W/00 27" Full HD VA 240Hz. Nie wykluczam zakupu monitora 4K w przyszłości. AKCESORIÓW: Wszystkie potrzebne mi peryferia posiadam. OBUDOWY: Tę także posiadam, jednak bez wentylatorów (więc te już uwzględniam w budżecie). CZEGO POTRZEBUJĘ: Komputera "future-proof" na dalsze ulepszenia (dlatego DDR5, zasilacz 1500W, itp.). Dużo pamięci RAM. Postawiłem na 64 GB DDR5 ze względu na bardzo częsty u mnie multitasking oraz specyfikacje gier, które ogrywam. Możliwie białe podzespoły z RGB, zawarłem też różnego rodzaju ekrany LCD, by dodać mu charakteru. Karta sieciowa 5 lub 10 Gbps (obecnie posiadam sieć 5 Gbps, to tylko kwestia czasu kiedy założą 10 Gbps :P). ZESTAW DO OCENY: CPU: AMD Ryzen 7 7800X3D - 1500 zł PŁYTA: Asus ROG STRIX X670E-A GAMING WIFI lub Gigabyte X670E AORUS PRO X (różnica 100 zł) - 1500 zł/1600 zł RAM: ADATA XPG Lancer RGB, DDR5, 64 GB, 6000MHz, CL30 lub Kingston FURY 64GB 6000MHz CL32 FURY Renegade RGB White XMP - 1038zł/1029zł ZASILACZ: be quiet! Straight Power 12 1500W (moc jest oczywiście za duża, ale komputer ma w przyszłości obsłużyć RTXa 5090, a może nawet i przesiadkę na 15 generację Intela; cena moim zdaniem dobra, więc nie ma co) - 979 zł KARTA SIECIOWA: ASUS XG-C100C (mam wątpliwości czy na pewno ją tu podłączę?) - 430 zł AIO: NZXT Kraken Elite 360 RGB lub Lian Li Galahad II LCD 360, lub Asus ROG Ryujin III 360 ARGB White - 1349 zł/979 zł/1880 zł (AIO tutaj również nie jest koniecznością, ale ponownie zakładam je przyszłościowo na ewentualnego Intela + oczywiście dla wyglądu :P) WENTYLATORY: Obudowa ma możliwość zainstalowania wentylatorów 3x120mm/2x140mm lub radiatora 120-360, 140-280 @ 68 mm na górze, wentylatorów 3x120mm/2x140mm lub radiatora 120-360, 140-280 @ 125 mm z boku (przód jest szklany), wentylatorów 3x 120 mm/2x 140 mm @ 32 mm na dole oraz 1x 120/140mm z tyłu. Radiator AIO zapewne pójdzie na górę, a resztę pewnie będę chciał zapełnić 120-tkami (czy 140mm są może lepsze?). Może na dole zrobić 2x140mm? Tak więc potrzebne będzie 6-7 wentylatorów. Tutaj podobają mi się delikatne RGB z LCD Lian Li Uni FAN TL LCD White 120mm 3-pack lub podsuńcie jakieś inne białe z pełnym RGB. Docenię każdą sugestię do tego zestawu. Jak mówię, ma to być taki entuzjastyczny projekt, pogodzenie wydajności z wyglądem, z przymrużeniem oka na koszty. Jeśli gdzieś mnie poniosło, coś się opłaca dużo bardziej albo znacie coś lepszego, będę bardzo wdzięczny!
    • Albo https://proline.pl/koszyk/495ab785 Ryzen 5 5600 + RTX 4060 8GB Złożenie w 5 dni za 1zł kodem PRO24. Jak karta AMD to kartę zmień na https://proline.pl/asrock-radeon-rx-7600-challenger-8gb-pci-e-gddr6-rx7600-cl-8go-p8118399  
    • Kurcze, bardzo ciekawe historie oraz fajne wspomnienia macie! Aż miło się to wszystko czyta Moja styczność z komputerami też zaczęła się od czasów C64, który pozostał ze mną aż do teraz  Jakoś udało mi się go uchować w oryginalnym opakowaniu i z tego co wiem, to obecnie czeka mnie jedynie podmianka zasilacza na taki, który nie niszczy sprzętu (oryginalny jest sprawny, ale doczytałem się, że po czasie staje się niebezpieczny) i będzie zabawa, ale na to jeszcze przyjdzie czas. W moim posiadaniu nadal jest również worek kartridży oraz kaset z oprogramowaniem, jak również sprawny magnetofon oraz dwa joysticki. Nie mam i nigdy nie miałem do niego stacji dyskietek i chyba pod tym względem go sobie w przyszłości rozbuduję ... A teraz przenieśmy się do roku 2006: W dniu wczorajszym podmieniłem procesor na odpowiedniejszy i dzięki temu cofnąłem się o rok z jego datą premiery/produkcji: 28 tydzień 2006 roku, czyli tak jak być powinno, premierowa sztuka C2D E6600 z lipca 2006 Przy okazji muszę dodać, że demontaż oraz montaż tego chłodzenia (Thermaltake Big Typhoon) jest wyjątkowo trudny, ponieważ nakrętki o rozmiarze M3 (na klucz 5,5mm) są montowane pomiędzy stopą chłodzenia a finami radiatora. Da się tam dojść jedynie samą nasadką i można ją obrócić jedynie dwoma palcami wskazującymi, pomijając kciuk, a kluczem też się nie dojdzie. Nie robiłem więcej zdjęć, więc dla wizualizacji zostawiam namiary na recenzję tego chłodzenia: https://www.techpowerup.com/review/thermaltake-big-typhoon/3.html Jak czyściłem chłodzenie, to odnalazłem datę jego produkcji: czerwiec 2006 ... Jak już procek z nową pastą siadł na miejscu, to od razu zapodałem mu jedyne prawidłowe nastawy Tym samym uważam, że wrzucanie tutaj E6850 nie ma najmniejszego sensu. Poza tym na screenie dodałem info na temat zainstalowanych modułów pamięci, również lipiec 2006 do pary z prockiem  ... Chwilę później odebrałem paczkę z idealną kartą dla tego komputera: GeForce 8800 GTX 768MB, która miała swoją premierę w listopadzie 2006 roku. Boziu, to był wtedy istny potwór wydajnościowy Dla wizualnego porównania wrzucę jeszcze GeForce'a 7900 GS: Okazało się, że musiałem zdemontować koszyk na dyski twarde, czyli tym samym poniekąd uświadomiłem sobie fakt, że w przeszłości musiała tutaj być jeszcze inna karta graficzna, gdzie początkowo zakładałem właśnie obecność tego GTX'a. Od razu po zamontowaniu przyszedł czas na szybkie dwa testy: Po tweak'ach jest +1000 pkt jak coś, ale nie wrzucam. Kurcze, ale to robi robotę!  Aż jakoś nie mogę uwierzyć, że taka wydajność była już osiągalna w 2006 roku. Dzieje się tak dlatego, że w tamtych czasach przesiadłem się z Sempron'a Palermo 2800+ s.754 na Athlon'a 64 Venice 3200+ s.754 i wiem, że nadal leciałem na kartach na AGP, ale specjalnie zmieniłem sobie wtedy płytę główną na taką, abym w przyszłości mógł do niej dołożyć grafikę na PCIe. Miałem wtedy GeForce'a 4 MX 440-8x 128MB 128Bit oraz GeForce 6200 256MB. Dopiero pod koniec 2007 roku przesiadłem się na GeForce'a 7300GT PCIe od Galaxy z chłodzeniem Zalman'a. W sumie to był grudzień 2007, a karta była moim prezentem na święta (który sam sobie kupiłem). Karta oczywiście kupiona używana, jak wszystko wtedy. Czyli dopiero na początku 2008 roku miałem jakieś 12.000 pkt. w 3DMark'u 03, bo na tyle było mnie stać jako maturzystę  Jejku, ale przepaść jak patrzę na te powyższe screen'y. ... Tak wracając jeszcze do samego retro kompa z 2006 roku, to zdecydowałem się na system Windows XP z SP1, bo pamiętam, że z SP2 się nigdy nie lubiłem (problemy z grami i wywalaniem do pulpitu), a zaś SP3 miał premierę dopiero w kwietniu 2008 roku. Co prawda dam raz jeszcze szansę wersji z SP2, ale jak mi nie podejdzie, to wrócę do sprawdzonej SP1, na której również w tamtym czasie pracowałem. Aha, mam również świadomość, że płyta główna jest z pogranicza 2006/2007 i że miała premierę dopiero w 2007 roku. Mógłbym tam zapodać Asus'a P5B Deluxe/Premium, ale z racji, że Commando pierwszy swój BIOS datuje na 2006 rok, to nie ruszam już jej: Tym samym uważam projekt za praktycznie zakończony, bo pozostało mi wrzucenie tam jakieś SB Audigy 2 oraz instalacja masy gier i programów z tamtych czasów  Może nawet postaram się o to, aby wszystkie sterowniki oraz programy były maksymalnie z końcówki 2006. Tak dla osobistej fanaberii
×
×
  • Dodaj nową pozycję...